Προς το περιεχόμενο

Η τελική έκδοση του Android 9 Pie κατέφθασε


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος πάντων παιδιά, φτάνει.

Στα παπάκια μας αν είστε iOS users.

Στα παπάκια μας αν ήσασταν πρώην android users και πήγατε σε iOS επειδή είστε ανίκανοι να περάσετε μια custom rom σε 2 λεπτά.

Στα παπάκια μας που προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την βλακεία που σας δέρνει. 

Στα παπάκια μας γενικά και δεν μας ενδιαφέρει πόσο σας κρατάει η μπαταρία σας στα iPhone σας. 

 

Είστε σε thread που μιλάει για την καινούρια αναβάθμιση του A N D R O I D. 

Χεστήκαμε για το iOS και το κάθε iOS. 

 

 

hqdefault.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To τι διαβασα στα σχολια δεν λεγεται! Για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους:

1) Oταν καποιος κανει συγκριση της πλατφορμας του iOS με το Android, θα συγκρινει iPhone με Pixel, οχι οτι τηλεφωνο του καπνισει. Παει αυτο.

2) Τα Pixel εχουν αφησει πισω τους την εποχη των nexus, που ηταν στην λογικη του value for money συσκευης, και πλεον ειναι premium με την αναλογη -πολυ υψηλη τιμη- τιμη.

Οποιος μπορει να δωσει τα χρηματα που ζητανε παιρνει συσκευη με κορυφαια χαρακτηριστικα (ακομα να ξεπεραστει σε real life επιδοσεις η μονη καμερα των Pixel 2 απο συσκευες που εχουν 8 καμερες πισω και 4 μπροστα...), εξαιρετικη εμπειρια χρησης, 3 χρονα update, και καλη μεταπωληση αφου δεν χανουν την αξια τους. Οποιος δεν εχει τα χρηματα παει σε αλλες επιλογες με πολυ μικροτερη τιμη και πολυ καλα χαρακτηριστικα. Π.χ βρισκεις το Mi8 με 380 ευρω απ'εξω πλεον.

3) Μην ελπιζετε σε καμια τεραστια διαφορα στον χρονο των αναβαθμισεων με το treble. Μακαρι αλλα δεν το βλεπω.

4) Tελεια επιλογη ΔΕΝ υπαρχει. Η καθε πλατφορμα και η καθε συσκευη εχει τα καλα και τα κακα της. Υπαρχει η επιλογη που σου ταιριαζει περισσοτερο.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως το Essential ελαβε το update χθες. Μου αρέσει και δε προκάλεσε κάποια δυσλειτουργία.

Τα gestures η Google τα πρόσθεσε κυρίως για να χτυπήσει δημοφιλείς εναλλακτικούς launchers  που τα προσφέρουν ήδη και κυρίως τον Microsoft launcher.

Το πραγματικά πιο σημαντικό feature είναι το Adaptive Battery. Οι Beta testers της Google σε Pixel ανέφεραν βελτίωση έως 20% στη διάρκεια της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος pixel 2xl, χθες έβαλα την 9, όντως η μπαταρία πήρε μεγάλο μπουστ +20%. Τα ανιματιον πιο ωραία στο μάτι, για τα gestures μπορούν και καλύτερα, η φωτεινότητα της οθόνης πιο σταθερή και προσεγμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ardi21 είπε

To τι διαβασα στα σχολια δεν λεγεται! Για να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους:

1) Oταν καποιος κανει συγκριση της πλατφορμας του iOS με το Android, θα συγκρινει iPhone με Pixel, οχι οτι τηλεφωνο του καπνισει. Παει αυτο.

2) Τα Pixel εχουν αφησει πισω τους την εποχη των nexus, που ηταν στην λογικη του value for money συσκευης, και πλεον ειναι premium με την αναλογη -πολυ υψηλη τιμη- τιμη.

Οποιος μπορει να δωσει τα χρηματα που ζητανε παιρνει συσκευη με κορυφαια χαρακτηριστικα (ακομα να ξεπεραστει σε real life επιδοσεις η μονη καμερα των Pixel 2 απο συσκευες που εχουν 8 καμερες πισω και 4 μπροστα...), εξαιρετικη εμπειρια χρησης, 3 χρονα update, και καλη μεταπωληση αφου δεν χανουν την αξια τους. Οποιος δεν εχει τα χρηματα παει σε αλλες επιλογες με πολυ μικροτερη τιμη και πολυ καλα χαρακτηριστικα. Π.χ βρισκεις το Mi8 με 380 ευρω απ'εξω πλεον.

3) Μην ελπιζετε σε καμια τεραστια διαφορα στον χρονο των αναβαθμισεων με το treble. Μακαρι αλλα δεν το βλεπω.

4) Tελεια επιλογη ΔΕΝ υπαρχει. Η καθε πλατφορμα και η καθε συσκευη εχει τα καλα και τα κακα της. Υπαρχει η επιλογη που σου ταιριαζει περισσοτερο.

Γιατί να μην περιμένουμε?
Εάν είσαι poweruser, με το treble θα έχεις απο  την επομενη μέρα, που λέει ο λόγος, από την κυκλοφορία του. 
Φυσικά, μέσο XDA και Custom ROMs. (Custom για τους iphone users, δεν είναι κάτι διαφορετικό. Εννοούμε δεν είναι επίσημο. Το ίδιο με την google θα έχεις ^^)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ii_die_4 είπε

Γιατί να μην περιμένουμε?
Εάν είσαι poweruser, με το treble θα έχεις απο  την επομενη μέρα, που λέει ο λόγος, από την κυκλοφορία του. 
Φυσικά, μέσο XDA και Custom ROMs. (Custom για τους iphone users, δεν είναι κάτι διαφορετικό. Εννοούμε δεν είναι επίσημο. Το ίδιο με την google θα έχεις ^^)

Mιλαω καθαρα για τα επισημα updates των εταιρειων. Το τι θα κανει ο καθε dev δεν το ξερω. Προφανως και θα ειναι αμεσα αν στρωθουν και τις φτιαξουν, απο την στιγμη που η διαδικασια ειναι πιο ευκολη τωρα. Αλλα αυτο ενδιαφερει το 10% των χρηστων παγκοσμιως, το πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2018 στις 11:10 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Μετά από 8 χρόνια - φανατικός να σημειώσω - χρήστης Android από τη γέννησή του, γύρισα πριν από 3 μήνες σε iphone και ηρέμησε το κεφάλι μου. Δεν το λέω για να ξεκινήσω flame, αλλά αν χρειάζεται συσκευή 600+ ευρώ για να τρέχεις αξιόπιστα σε απόδοση την κάθε νέα έκδοση Android και μετά από 1,5 χρόνο να είναι για απαξίωση το κινητό, αφού δεν παίρνει αναβαθμίσεις, να το βράσω το οικοσύστημα.

ΟΛΑ ειναι υποκειμενικα.. και συνεπως σεβαστα, εγω ειχα ολα τα iPhone απο 3gs μεχρι X256 και εαν εισαι αντικειμενικος θα αλλαξεις πολυ συντομα και παλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Τέλος πάντων παιδιά, φτάνει.

Στα παπάκια μας αν είστε iOS users.

Στα παπάκια μας αν ήσασταν πρώην android users και πήγατε σε iOS επειδή είστε ανίκανοι να περάσετε μια custom rom σε 2 λεπτά.

Στα παπάκια μας που προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την βλακεία που σας δέρνει. 

Στα παπάκια μας γενικά και δεν μας ενδιαφέρει πόσο σας κρατάει η μπαταρία σας στα iPhone σας. 

Είστε σε thread που μιλάει για την καινούρια αναβάθμιση του A N D R O I D. 

Χεστήκαμε για το iOS και το κάθε iOS. 

hqdefault.jpg

Μη σε δουμε λοιπόν σε κανενα θεμα που αφορά την apple, γιατι θα σου γραψω με αναλογο στυλ. It works both ways...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, greekfox1 said:

Μη σε δουμε λοιπόν σε κανενα θεμα που αφορά την apple, γιατι θα σου γραψω με αναλογο στυλ. It works both ways...

Για πήγαινε ψάξε και αν βρεις έστω ένα ποστ μου που κράζω την Apple, θα κάτσω να με δείρεις 10 μέρες σερί. 

Αν δεν βρεις όμως θα το κάνω εγώ. Deal ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Για πήγαινε ψάξε και αν βρεις έστω ένα ποστ μου που κράζω την Apple, θα κάτσω να με δείρεις 10 μέρες σερί. 

Αν δεν βρεις όμως θα το κάνω εγώ. Deal ? 

Είπα ότι το έκανες; Μην σε δω να το κανεις, έγραψα, διαβασε καλύτερα τι γραφω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, greekfox1 said:

Είπα ότι το έκανες; Μην σε δω να το κανεις, έγραψα, διαβασε καλύτερα τι γραφω... 

Ναι και σου λέω τράβα να δεις αν έχω κάνει κάτι τέτοιο ποτέ, για να δεις πως δεν είμαι σαν τα μούτρα σας. 

Άντε μπας και το εμπεδώσεις. Δύσκολο πράγμα να μιλάς με τενεκέδες. 

Τα λέγαμε. Ελπίζω να μας κουράζετε λιγότερο στο μέλλον. 

Μην περιμένεις να σου απαντήσω ξανά. 

Ignore στεγνό όπως όλους τους κουραστικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, UsualSuspect__ είπε

Ναι και σου λέω τράβα να δεις αν έχω κάνει κάτι τέτοιο ποτέ, για να δεις πως δεν είμαι σαν τα μούτρα σας. 

Άντε μπας και το εμπεδώσεις. Δύσκολο πράγμα να μιλάς με τενεκέδες. 

Τα λέγαμε. Ελπίζω να μας κουράζετε λιγότερο στο μέλλον. 

Μην περιμένεις να σου απαντήσω ξανά. 

Ignore στεγνό όπως όλους τους κουραστικούς. 

Δεν θα πεσω στο ανυπαρκτο επιπεδο σου και να σου απαντησω αναλόγως. Το ποιοι μπαινουν σε οποιοδηποτε θέμα αφορά την apple και ρίχνουν τη χολή τους, το ξερουμε όλοι. Για αυτό και αυτά τα θέματα έχουν 10+ σελίδες από τις οποίες οι μισες είναι από android fans και apple haters που αποκαλούν πρόβατα και άλλα παρομοια προσωνυμια τους κατόχους iphone. Ελάχιστοι συγκριτικά είναι τα apple fanboys που κάνουν το ίδιο σε θέματα που αφορούν το android. Οπότε τα περι τενεκεδων και "μουτρων" στα επιστρεφω στο ακεραιο. Κοιταξε τα μουτρα σου στον καθρεφτη και εσυ και οι υπολοιποι android fans, που το παιζετε και υπερανω, πριν με αποκαλέσεις τενεκε. Εγώ δεν ειμαι σαν τα μουτρα σας, όχι το αντιθετο....

 

ΥΓ: Μην με κανεις ignore, πως θα ζήσω μετα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καμια εμπνευση στο ονομα πια? Ετσι ενα σκετο, generic "pie"?

Ας το ονομαζανε εστω pumpkin pie ή pecan pie.

Η ακομα καλυτερα pizza, ποιος ανωμαλος επιλεγει το pie εναντι του pizza?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...