Προς το περιεχόμενο

Η Samsung ξεκίνησε τη μαζική παραγωγή QLC SSDs σε χωρητικότητες μέχρι 4TB για καταναλωτές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στις 8/8/2018 στις 4:33 ΜΜ, georgepppo είπε

ο ssd 500gb της sammy έχει 110 ευρώ, οι τιμές έχουν πέσει καταιγιστικά τα τελευταία χρόνια και θα πέσουν και άλλο, καιρός για δρόμο στους μηχανικούς δίσκους μια μέρα με όλα τα μειονεκτήματα τους.

εχει ομως ενα καλο ο μηχανικος δισκος.μπορεις να κανεις ανακτηση δεδομενων η να καταλαβεις πως τα φτηνει καιρο πριν χαλασει...επισης δεν εχει περιορισμο εγγρφων οπως ο ssd σε εναν ssd παραδειγμα μπορεις να κανεις ενα σχετικο αριθμο εγγραφων.μετα χανει αυτην του την ιδιοτητα και μπορεις μονο να αναγνωσεις τα δεδομενα. σε καανονικη χρηση μιλαμε για 5 χρονια. σε πιο εντατικη ακομα πιο λιγο. με το μηχανικο δεν εχεις τετοιο περιορισμο στα ποσα tb μπορουν να εγγραφουν συνολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/8/2018 στις 5:07 ΜΜ, Federer είπε

Οι SSD ειναι ακομα σε εμβρυικό στάδιο. Στην ουσία όποιος αγοράζει σήμερα, είναι beta tester μιας τεχνολογίας με άγνωστη αξιοπιστία και προοπτική. 'Οταν με το καλό ωριμάσει η αγορά σε 10-15 χρονια, τοτε ΝΑΙ θα αξίζει η μετάβαση σε SSD. Μέχρι τότε όμως μηχανικός δίσκος και άγιος ο Θεος!

ο παλιός μου ssd κράτησε 7 χρόνια (Intel) και τον έβαλα στο laptop τώρα γιατί ήταν μόνο 80gb για τον υπολογιστή και δεν μου έφτανε, με καθημερινή βαριά χρήση μια χαρά κάνει την δουλειά του ο ssd και με καλές αντοχές, πόσοι seagete μου κλάσανε μέντες στα 2-3 χρόνια ξέρεις? 

2 λεπτά πριν, razorblade334 είπε

εχει ομως ενα καλο ο μηχανικος δισκος.μπορεις να κανεις ανακτηση δεδομενων η να καταλαβεις πως τα φτηνει καιρο πριν χαλασει...επισης δεν εχει περιορισμο εγγρφων οπως ο ssd σε εναν ssd παραδειγμα μπορεις να κανεις ενα σχετικο αριθμο εγγραφων.μετα χανει αυτην του την ιδιοτητα και μπορεις μονο να αναγνωσεις τα δεδομενα. σε καανονικη χρηση μιλαμε για 5 χρονια. σε πιο εντατικη ακομα πιο λιγο. με το μηχανικο δεν εχεις τετοιο περιορισμο στα ποσα tb μπορουν να εγγραφουν συνολικα.

αυτά που λές για αντοχή σε tb είναι θεωρητικά που στην πράξη δεν έχουν τόση σημασία και ο δίσκος μειονεκτεί σε επιβιωσιμότητα , ο ssd όταν στην βγάζει μια 7ετία με έντονη και βαριά χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων και ότι θες σίγουρα φτάνει και ξεπερνάει το προσδόκιμο χρήσης ενός μέσου σκληρού δίσκου(δεν μιλάμε για HSGT), μετά ο σκληρός δίσκος κινδυνεύει απο 1) κραδασμούς 2)μαγνητικά πεδία 3) θερμότητα 4) μπορεί να βγάλει πρόβλημα το μοτέρ που κινεί τα platters 5) μπορεί να χαλάσει κάποιο platter 6) η πιθανότητα απώλειας δεδομένων είναι μεγαλύτερη 7)στατικό ηλεκτρισμό και άλλα πολλά ενώ ο ssd κινδυνεύει μόνο και μόνο απο το να καεί κάποιο κύκλωμα στο chip η να φάει χτύπημα απο βαριοπούλα(αδύνατο).

τον σκληρό δίσκο φοβάσαι να τον πιάσεις και δεν τον κουνάς ούτε για πλάκα όταν δουλεύει ενώ ο ssd είναι ένα τσιπάκι δεν παθαίνει τίποτα, είναι σαν τον αχιλέα με μια μόνο αδυναμία τα γράψε σβήσε μετά απο χρόνια ενώ ο σκληρός είναι πολύ πιο θνητός στην πράξη.

 

 

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, watchinthebox είπε

Τι να τον κάνεις 4 terabyte ssd?και όταν κλαταρει κάποια στιγμή που θα τα πας όλα αυτά τα τόσο χρήσιμα 4000 giga αρχείων???

θα ειναι το ιδανικοτερο. δε θα χρειαζεται πια να εχεις 2 δισκους στο πισι η το λαπτοπ ακομα χειροτερα. Τωρα βαζουμε εναν για το λειτουργικο και τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε συχνα κι εναν για τα αρχεια μας. Οποτε χρησιμευει με το να εχουμε μονο ενα δισκο.Απλα το προβλημα, κι αυτο πρεπει να κοιταξουν, ειναι οτι μπορει να κανει συγκεκριμενες εγγραφες και μετα μονο αναγνωση. Αρα εχει περιορισμο στο ποσο μπορεις να τον κρατησεις και να τον χρησιμοποιησεις. Κι αυτο δεν τους συμφερει να το αλλαξουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2018 στις 5:07 ΜΜ, Federer είπε

Οι SSD ειναι ακομα σε εμβρυικό στάδιο. Στην ουσία όποιος αγοράζει σήμερα, είναι beta tester μιας τεχνολογίας με άγνωστη αξιοπιστία και προοπτική. 'Οταν με το καλό ωριμάσει η αγορά σε 10-15 χρονια, τοτε ΝΑΙ θα αξίζει η μετάβαση σε SSD. Μέχρι τότε όμως μηχανικός δίσκος και άγιος ο Θεος!

 

και θα το βάλεις στο σύστημα με τα winXP και την voodoo 3 ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, georgepppo είπε

ο παλιός μου ssd κράτησε 7 χρόνια (Intel) και τον έβαλα στο laptop τώρα γιατί ήταν μόνο 80gb για τον υπολογιστή και δεν μου έφτανε, με καθημερινή βαριά χρήση μια χαρά κάνει την δουλειά του ο ssd και με καλές αντοχές, πόσοι seagete μου κλάσανε μέντες στα 2-3 χρόνια ξέρεις? 

αυτά που λές για αντοχή σε tb είναι θεωρητικά που στην πράξη δεν έχουν τόση σημασία και ο δίσκος μειονεκτεί σε επιβιωσιμότητα , ο ssd όταν στην βγάζει μια 7ετία με έντονη και βαριά χρήση σχεδιαστικών προγραμμάτων και ότι θες σίγουρα φτάνει και ξεπερνάει το προσδόκιμο χρήσης ενός μέσου σκληρού δίσκου(δεν μιλάμε για HSGT), μετά ο σκληρός δίσκος κινδυνεύει απο 1) κραδασμούς 2)μαγνητικά πεδία 3) θερμότητα 4) μπορεί να βγάλει πρόβλημα το μοτέρ που κινεί τα platters 5) μπορεί να χαλάσει κάποιο platter 6) η πιθανότητα απώλειας δεδομένων είναι μεγαλύτερη 7)στατικό ηλεκτρισμό και άλλα πολλά ενώ ο ssd κινδυνεύει μόνο και μόνο απο το να καεί κάποιο κύκλωμα στο chip η να φάει χτύπημα απο βαριοπούλα(αδύνατο).

τον σκληρό δίσκο φοβάσαι να τον πιάσεις και δεν τον κουνάς ούτε για πλάκα όταν δουλεύει ενώ ο ssd είναι ένα τσιπάκι δεν παθαίνει τίποτα, είναι σαν τον αχιλέα με μια μόνο αδυναμία τα γράψε σβήσε μετά απο χρόνια ενώ ο σκληρός είναι πολύ πιο θνητός στην πράξη.

ΔΙΆΒΑΣΕ στα χαρακτηριστικά του δίσκου πόσες εγγραφές μπορεί να κάνει πρακτικα ως δεδομένο κι όχι θεωρητικά. Θεωρητικά δουλεύουν οι σκληροί. Θα λέει στο site του κατασκευαστή τους και είναι συγκεκριμένες. Δεν έχω παντρευτεί ssd αλλά αν είχες 80 γιγα φαντάζομαι θα έτρεχε μόνο το λειτουργικό. ΟΠΌΤΕ ΠΟΣΕΣ ΕΓΓΡΑΦΈΑ ΘΑ ΚΆΝΕΙ? ΈΚΑΝΕ ΦΟΡΜΑΤ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ? ΕΛΕΟΣ ΜΗΝ ΚΆΝΕΤΕ Π Σ ΤΑ ΞΈΡΕΤΕ ΌΛΑ ΑΠΌ ΠΡΟΣΩΠΙΚΈΣ ΕΜΠΕΙΡΊΕΣ. Δλδ αν βγαίνει ο καθένας και λέει εμένα μου αρέσουν οι κάρτες φραφικων syoyonyang επειδή μου κράτησε μια 8 χρόνια, αντε να συνεννοηθούμε μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, razorblade334 είπε

ΔΙΆΒΑΣΕ στα χαρακτηριστικά του δίσκου πόσες εγγραφές μπορεί να κάνει πρακτικα ως δεδομένο κι όχι θεωρητικά. Θεωρητικά δουλεύουν οι σκληροί. Θα λέει στο site του κατασκευαστή τους και είναι συγκεκριμένες. Δεν έχω παντρευτεί ssd αλλά αν είχες 80 γιγα φαντάζομαι θα έτρεχε μόνο το λειτουργικό. ΟΠΌΤΕ ΠΟΣΕΣ ΕΓΓΡΑΦΈΑ ΘΑ ΚΆΝΕΙ? ΈΚΑΝΕ ΦΟΡΜΑΤ ΚΆΘΕ ΜΈΡΑ? ΕΛΕΟΣ ΜΗΝ ΚΆΝΕΤΕ Π Σ ΤΑ ΞΈΡΕΤΕ ΌΛΑ ΑΠΌ ΠΡΟΣΩΠΙΚΈΣ ΕΜΠΕΙΡΊΕΣ. Δλδ αν βγαίνει ο καθένας και λέει εμένα μου αρέσουν οι κάρτες φραφικων syoyonyang επειδή μου κράτησε μια 8 χρόνια, αντε να συνεννοηθούμε μετά. 

δεν έτρεχα μόνο το λειτουργικό αλλά inventor,3ds max , autocad σε καθημερινή βάση οπότε ναι ξέρω απο προσωπικές εμπειρίες πως άντεξε 8 χρόνια σε λεηλασίες γράψε σβήσε me libraries και τέτοια άρα τι μας τσαπουνάς τώρα μην κάνετε ότι τα ξέρετε όχι ξέρεις εσύ που βγάζεις συμπεράσματα απο το τίποτα.

Πρακτικά ένας ssd αξιόπιστης μάρκας (intel,hyperx,samsung) είναι πιο αξιόπιστος απο έναν σκληρό δίσκο.

τώρα έχω στα χέρια μου 2 δίσκους seagate ψόφιους και σε πόσα λάπτοπ έχω ακούσει ότι χάλασε ο σκληρός γιατί το κοπάνισα λίγο και το κούναγα λίγο η απο θερμοκρασίες ..... 

η θεωρία λέει ότι ο σκληρός αντέχει περισσότερο, η πράξη όμως το αντίθετο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2018 στις 3:43 ΜΜ, Plapoutas είπε

Δώσε πόνο Samsung. Μια χαρά, να δούμε βέβαια και με τι τιμή θα κυκλοφορήσουν.

Ντάξει, σου μένουν και ρέστα από το νεφρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, vbeka9733 είπε

Νομιζω η πραγματικη ειδηση ειναι οτι ετοιμαστηκε η  ταφοπλακα για τους παραδοσιακους σκληρους δισκους

Eκει που περιμεναμε εδω  και 2-3 χρονια τους 100TB hdd μετα απο σχετικες ανακοινωσεις, εσκασε αυτο που μαλλον επιβεβαιωνει αυτο που λες.

Καποιες λεπτομερειες σχετικες εδω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/8/2018 στις 5:07 ΜΜ, Federer είπε

Οι SSD ειναι ακομα σε εμβρυικό στάδιο. Στην ουσία όποιος αγοράζει σήμερα, είναι beta tester μιας τεχνολογίας με άγνωστη αξιοπιστία και προοπτική. 'Οταν με το καλό ωριμάσει η αγορά σε 10-15 χρονια, τοτε ΝΑΙ θα αξίζει η μετάβαση σε SSD. Μέχρι τότε όμως μηχανικός δίσκος και άγιος ο Θεος!

To 1991 η Sandisk εβγαλε τον 1ο SSD 20ΜΒ τον οποιο μαλιστα η IBM χρησιμοποιησε σε κάποια πανάκριβα thinkpad laptops. 

Ας μην αναφερθω στα ramdrives που ειναι ο προγονος των SSD και αυτα εκαναν την εμφάνιση τους αρχες της δεκαετιας του 80.

στον χωρο της πληροφορικης 30χρονια εξελιξης δεν τα λες και εμβρυικο σταδιο φίλε μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...