Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από FX σε Ryzen


ssd93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα να ρωτήσω αν κατά την άποψη σας αξίζει η συγκεκριμένη κίνηση. Αυτή τη στιγμή έχω ένα FX-8350 στα 4,2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από ότι είδα στα benchmarks δεν αξίζει αν δεν πάω σε κάτι παραπάνω από Ryzen r5. 

 

Αν χρειάζεται να πω ότι αυτή τη στιγμη το σύστημα μου είναι:

FX 8350

RAM 8GB

2 SSD 120GB

GTX 1070 Refrence

PSU Zalman 750W

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα περιπου το ιδιο συστημα με τον 8350 και πηγα σε 2600Χ, μεγαλη αλλαγη. Ο 8350 ριχνει τρελη μπουκαλα στην 1070. αλλαξε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2018 στις 1:56 ΜΜ, ssd93 είπε

Καλησπέρα παιδιά,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κατά την άποψη σας αξίζει η συγκεκριμένη κίνηση. Αυτή τη στιγμή έχω ένα FX-8350 στα 4,2 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από ότι είδα στα benchmarks δεν αξίζει αν δεν πάω σε κάτι παραπάνω από Ryzen r5. 

Αν χρειάζεται να πω ότι αυτή τη στιγμη το σύστημα μου είναι:

FX 8350

RAM 8GB

2 SSD 120GB

GTX 1070 Refrence

 PSU Zalman 750W

Λοιπόν, χωρίς να ξέρω το μπάτζετ σου, θα πρότεινα MSI B450 Tomahawk με Ryzen 2600 και τις G. Skill FlareX 3200 MHz 14 CAS RAM στα 16 GB. Πόσο παλιό είναι το PSU και ποιο μοντέλο συγκεκριμένα; Μπορεις να βάλεις άλλους δίσκους ή να αυξήσεις τη χωριτικότητα στο υπάρχον. Πουλάς μητρική, FX 8350 και τα RAM Stick. 

Το να πας απο FX σε RYZEN είναι τεράστιο upgrade και στο λέω εγώ που έκανα αντίστοιχη αναβάθμιση από FX8350 - 4.5 GHz σε Ryzen 5 2600. Τον πατάς και ένα OC τον 2600Χ με 42 multiplier και είσαι βασιλιάς. Τόσο η B450 όσο και η ψύκτρα η box νομίζω το σηκώνουν άνετα ένα 4-4,2 GHz OC. Αμα έχεις άλλη ψύκτρα ή υδρόψυξη ζητάς το ΑΜ4 bracket από τον κατασκευαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thetiesthatbind είπε

Λοιπόν, χωρίς να ξέρω το μπάτζετ σου, θα πρότεινα MSI B450 Tomahawk με Ryzen 2600 και τις G. Skill FlareX 3200 MHz 14 CAS RAM στα 16 GB. Πόσο παλιό είναι το PSU και ποιο μοντέλο συγκεκριμένα; Μπορεις να βάλεις άλλους δίσκους ή να αυξήσεις τη χωριτικότητα στο υπάρχον. Πουλάς μητρική, FX 8350 και τα RAM Stick. 

Το να πας απο FX σε RYZEN είναι τεράστιο upgrade και στο λέω εγώ που έκανα αντίστοιχη αναβάθμιση από FX8350 - 4.5 GHz σε Ryzen 5 2600. Τον πατάς και ένα OC τον 2600Χ με 42 multiplier και είσαι βασιλιάς. Τόσο η B450 όσο και η ψύκτρα η box νομίζω το σηκώνουν άνετα ένα 4-4,2 GHz OC. Αμα έχεις άλλη ψύκτρα ή υδρόψυξη ζητάς το ΑΜ4 bracket από τον κατασκευαστή. 

Ο απλός 2600 έρχεται με την wraith stealth. 4 GHZ all core είναι αδύνατο να τα βγάλει καλοκαιριάτικα με αυτή την ψύκτρα. Ο 2600x έρχεται με την wraith spire, αλλά αυτόν καλύτερα να μην τον κάνεις overclock αφου μπουστάρει από μόνος του σε single thread στα 4.1-4.2.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...