Προς το περιεχόμενο

Μαύρη οθόνη και performance drop


superKots

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Πριν λιγες μερες η οθονη εγινε μαυρη και το συστημα κολλησε (μαζι και ο ηχος). Μετα απο λιγα δευτερα ο ηχος επανηλθε αλλα η οθονη παρεμεινε μαυρη. Του εκανα λοιπον ενα hard restart, αλλα απο τοτε η αποδοση και η ταχυτητα εχει πεσει πολυ. Αργουν να ανοιξουν τα προγραμματα σε σχεση με πριν, αργουν καποιες διεργασιες με δεξι κλικ και γενικα ο υπολογιστης εχει γινει αισθητα πιο αργος. Οταν μαυρισε η οθονη δεν εκανα κατι εκτος των συνηθισμενων (browsing και coding με live radio να παιζει απο πισω), οποτε δεν θεωρω οτι το εκανα εγω trigger.

Αναβαθμισα τους drivers της καρτας γραφικων (απο AMD 18.7.1 σε 18.8.1), εκανα optimize τους δισκους και disk clean up αλλα δεν αλλαξε κατι. Εχετε καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει? Δεν εχω κατσει να κανω format για να δω αν ειναι θεμα hardware η λειτουργικου μιας και δεν εχω χρονο και ο υπολογιστης ειναι και για δουλεια. Παραθετω τα specs απο κατω και σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Operating System: Windows 10 Pro (ενημερωμενα στην τελευταια εκδοση χωρις ομως να εχω κανει clean install απο οταν βγηκαν)
CPU: AMD FX-8350
RAM: 16GB Dual-Channel DDR3 @ 669MHz (9-9-9-24)
Motherboard: Gigabyte 990XA-UD3
Graphics: 2GB AMD Radeon HD 7870 (1 dell monitor και μια samsung tv συνδεδεμενη με hdmi)
Storage: Samsung SSD 840 (κυριος δισκος) και δυο δευτερευοντες παλιοι σκληροι δισκοι της western digital

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, superKots είπε

Καλησπερα σε ολους. Πριν λιγες μερες η οθονη εγινε μαυρη και το συστημα κολλησε (μαζι και ο ηχος). Μετα απο λιγα δευτερα ο ηχος επανηλθε αλλα η οθονη παρεμεινε μαυρη. Του εκανα λοιπον ενα hard restart, αλλα απο τοτε η αποδοση και η ταχυτητα εχει πεσει πολυ. Αργουν να ανοιξουν τα προγραμματα σε σχεση με πριν, αργουν καποιες διεργασιες με δεξι κλικ και γενικα ο υπολογιστης εχει γινει αισθητα πιο αργος. Οταν μαυρισε η οθονη δεν εκανα κατι εκτος των συνηθισμενων (browsing και coding με live radio να παιζει απο πισω), οποτε δεν θεωρω οτι το εκανα εγω trigger.

Αναβαθμισα τους drivers της καρτας γραφικων (απο AMD 18.7.1 σε 18.8.1), εκανα optimize τους δισκους και disk clean up αλλα δεν αλλαξε κατι. Εχετε καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει? Δεν εχω κατσει να κανω format για να δω αν ειναι θεμα hardware η λειτουργικου μιας και δεν εχω χρονο και ο υπολογιστης ειναι και για δουλεια. Παραθετω τα specs απο κατω και σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Operating System: Windows 10 Pro (ενημερωμενα στην τελευταια εκδοση χωρις ομως να εχω κανει clean install απο οταν βγηκαν)
CPU: AMD FX-8350
RAM: 16GB Dual-Channel DDR3 @ 669MHz (9-9-9-24)
Motherboard: Gigabyte 990XA-UD3
Graphics: 2GB AMD Radeon HD 7870 (1 dell monitor και μια samsung tv συνδεδεμενη με hdmi)
Storage: Samsung SSD 840 (κυριος δισκος) και δυο δευτερευοντες παλιοι σκληροι δισκοι της western digital

Δες την υγεία του ssd. Η κάρτα γραφικών τι θερμοκρασίες ανεβάζει? Το ίδιο για θερμοκρασίες  συστήματος και επεξεργαστή.

Ελπιζω να μην έκανες ανασυγκρότηση και στον ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Δες την υγεία του ssd. Η κάρτα γραφικών τι θερμοκρασίες ανεβάζει? Το ίδιο για θερμοκρασίες  συστήματος και επεξεργαστή.

Ελπιζω να μην έκανες ανασυγκρότηση και στον ssd...

Το Samsung Magician αναφερει good condition. Το optimize που εκανα στους δισκους ηταν μεσω των windows οπου defrag κανει μονο τους σκληρους ενω στον ssd λογικα μονο trim.

Σχετικα με τις θερμοκρασιες. Εβαλα το AIDA64 Extreme να τρεξει system stability test σε ολο το συστημα για μιση ωρα (δεν προλαβαινω παραπανω) και οι θερμοκρασιες με βαση το HWMonitor ειναι οι εξης (min/max):

CPU: 28/79 | GPU: 40/93 | SSD: 39/46

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, superKots είπε

Το Samsung Magician αναφερει good condition. Το optimize που εκανα στους δισκους ηταν μεσω των windows οπου defrag κανει μονο τους σκληρους ενω στον ssd λογικα μονο trim.

Σχετικα με τις θερμοκρασιες. Εβαλα το AIDA64 Extreme να τρεξει system stability test σε ολο το συστημα για μιση ωρα (δεν προλαβαινω παραπανω) και οι θερμοκρασιες με βαση το HWMonitor ειναι οι εξης (min/max):

CPU: 28/79 | GPU: 40/93 | SSD: 39/46

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ssd. Οι θερμοκρασίες μητρικής  θα είχαν ενδιαφέρον γιατί βλέπω ότι και ο ssd έχει κάπως υψηλή θερμοκρασία. Δοκίμασε να βελτιώσεις το airflow στο κουτί σου.

Απενεργοποιησε το optimize για τον ssd καλού κακού. Το windows defragmentation όταν καταλάβει ότι είναι ssd δεν κάνει τίποτα ,αλλά αν δεν το καταλάβει του κάνει defrag...  Το trim γίνεται αυτόματα είτε έχεις ενεργό το optimaze είτε όχι.

ΥΓ. Την θερμοκρασία συστηματος- μητρικής φρόντιζε να την κρατάς κάτω από 55 βαθμούς. 

Επίσης ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν είναι καλό να δουλεύει με θερμοκρασίες που ξεπερνάνε τους 60 βαθμούς. Αν δεν έχεις καλό airflow όλα τα υπόλοιπα θα υπόφερουν όταν ο επεξεργαστής ζορίζεται με συνέπεια να έχεις μαύρες οθόνες κτλ. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, atheatos είπε

Έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πάει καλά με τον ssd. Οι θερμοκρασίες μητρικής  θα είχαν ενδιαφέρον γιατί βλέπω ότι και ο ssd έχει κάπως υψηλή θερμοκρασία. Δοκίμασε να βελτιώσεις το airflow στο κουτί σου.

Απενεργοποιησε το optimize για τον ssd καλού κακού. Το windows defragmentation όταν καταλάβει ότι είναι ssd δεν κάνει τίποτα ,αλλά αν δεν το καταλάβει του κάνει defrag...  Το trim γίνεται αυτόματα είτε έχεις ενεργό το optimaze είτε όχι.

ΥΓ. Την θερμοκρασία συστηματος- μητρικής φρόντιζε να την κρατάς κάτω από 55 βαθμούς. 

Επίσης ο συγκεκριμένος επεξεργαστής δεν είναι καλό να δουλεύει με θερμοκρασίες που ξεπερνάνε τους 60 βαθμούς. Αν δεν έχεις καλό airflow όλα τα υπόλοιπα θα υπόφερουν όταν ο επεξεργαστής ζορίζεται με συνέπεια να έχεις μαύρες οθόνες κτλ. 

Οι θερμοκρασιες της μητρικης μιας και ρωτησες ειναι οι εξης (απο το ιδιο stability test που εκανα χθες):

TMPIN0: 42/52 | TMPIN1: 45/76 | TMPIN2: 26/77

Δεν γνωριζω σε τι αντιστοιχει το καθενα, αλλα ετσι τα αναφερει στο HWMonitor. Στον επεξεργαστη εχω βαλει καλη ψυκτρα (Noctua NH-U14S), αλλα η θεση του κουτιου, το ιδιο το κουτι και το οτι εχω να το καθαρισω 1,5-2 χρονια (ναι ξερω...) δεν βοηθανε την κατασταση. Το θεμα ειναι γιατι αυτο το προβλημα παρουσιαστηκε ετσι ξαφνικα και ποιο κομματι το δημιουργησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεις στο bios το Health status της μητρικής σου έχει δυο θερμοκρασίες. Της cpu και συστήματος . Αυτές οι 3 που ανέφερες δεν ξέρω από που είναι αλλά είναι πολύ μεγάλες η 1&2 . Πηγές θερμότητας είναι ο cpu και η gpu. Αν δεν απαγεται έξω από το κουτί αυτή η θερμότητα για κάποιους λόγους, τότε το σύστημα υπερθερμενετε. Μπορεί η ψυκτρα της cpu να διώχνει την θερμότητα αποτελεσματικά, από την cpu, αλλά αυτή να παραμένει μέσα στο κουτί δημιουργώντας προβλήματα. Το ίδιο και για την Gpu. 

Δες τα ανεμιστηράκια σου μήπως έχει σταματήσει κανένα  ή αν έχει ξερυθμιστει το bios και δεν δουλεύουν σωστά.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και συγνωμη που απανταω τωρα αλλα ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος. Δοκιμασα να βαλω ενα παιχνιδι που εχω εγκατεστημενο στον 2ο σκληρο δισκο με την λογικη οτι αφου κολλαει το συστημα σε browsing (ναι, τυχαινει σε καποιες σελιδες να βγαζει εικονιδιο loading ο firefox και να αργει να φορτωσει την σελιδα), ανοιγμα προγραμματων, λειτουργιες των windows κτλ ε λογικα δεν θα μπορουσα καν να παιξω. Τελικα επαιξα κανονικα χωρις προβληματα.

Αυτο στο μυαλο μου δειχνει οτι το προβλημα δεν ειναι ουτε η cpu, ουτε η ram, ουτε η gpu. Αν ηταν καποιο απο αυτα θα ειχε αντικτυπο και στο παιχνιδι. Οποτε μενουν τα windows και ο κυριος ssd δισκος. Δεν ξερω αν το σκεπτικο μου ειναι σωστο η λαθος, οποτε θα ηθελα και την αποψη σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασίες με ποιο πρόγραμμα κοιτάς. Στους FX τις κοιτάμε με το AMD Overdrive. Ανέβασε μια φωτό από αυτό.

5 ώρες πριν, superKots είπε

Καλησπερα και συγνωμη που απανταω τωρα αλλα ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος. Δοκιμασα να βαλω ενα παιχνιδι που εχω εγκατεστημενο στον 2ο σκληρο δισκο με την λογικη οτι αφου κολλαει το συστημα σε browsing (ναι, τυχαινει σε καποιες σελιδες να βγαζει εικονιδιο loading ο firefox και να αργει να φορτωσει την σελιδα), ανοιγμα προγραμματων, λειτουργιες των windows κτλ ε λογικα δεν θα μπορουσα καν να παιξω. Τελικα επαιξα κανονικα χωρις προβληματα.

Αυτο στο μυαλο μου δειχνει οτι το προβλημα δεν ειναι ουτε η cpu, ουτε η ram, ουτε η gpu. Αν ηταν καποιο απο αυτα θα ειχε αντικτυπο και στο παιχνιδι. Οποτε μενουν τα windows και ο κυριος ssd δισκος. Δεν ξερω αν το σκεπτικο μου ειναι σωστο η λαθος, οποτε θα ηθελα και την αποψη σας.

Όχι το σκεπτικό δεν είναι σωστό. Μπορεί να έτυχε και να μην το έκανε? Μπορεί να φταίει και το τροφοδοτικό. Μια φορά στο έκανε ή το κάνει και άλλες?

Στις 10/8/2018 στις 1:58 ΜΜ, Leleouras είπε

Αποσύνδεσε τους HDD σου και δούλεψε μόνο με τον ssd μια μέρα και θα με θυμηθείς.

Αν θυμηθεί τι? Μήπως έχει ξεχάσει πως συνδέει και πως αποσυνδέει τους δίσκους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, BlueBlood7 said:

Αν θυμηθεί τι? Μήπως έχει ξεχάσει πως συνδέει και πως αποσυνδέει τους δίσκους?

ωωω τι μου πε! ΧD

Όχι τυγχάνει να έχω συναντήσει σε πολλές περιπτώσεις hdd με delay σαν 2ος σε windows 10 κολλάει  (stutter) όλο το σύστημα. 

Ασχέτως από που "τρέχει" την κάθε εφαρμογή.

16 hours ago, superKots said:

Καλησπερα και συγνωμη που απανταω τωρα αλλα ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος. Δοκιμασα να βαλω ενα παιχνιδι που εχω εγκατεστημενο στον 2ο σκληρο δισκο με την λογικη οτι αφου κολλαει το συστημα σε browsing (ναι, τυχαινει σε καποιες σελιδες να βγαζει εικονιδιο loading ο firefox και να αργει να φορτωσει την σελιδα), ανοιγμα προγραμματων, λειτουργιες των windows κτλ ε λογικα δεν θα μπορουσα καν να παιξω. Τελικα επαιξα κανονικα χωρις προβληματα.

Αυτο στο μυαλο μου δειχνει οτι το προβλημα δεν ειναι ουτε η cpu, ουτε η ram, ουτε η gpu. Αν ηταν καποιο απο αυτα θα ειχε αντικτυπο και στο παιχνιδι. Οποτε μενουν τα windows και ο κυριος ssd δισκος. Δεν ξερω αν το σκεπτικο μου ειναι σωστο η λαθος, οποτε θα ηθελα και την αποψη σας.

Δοκίμασες ξαναλέω να αποσυνδέσεις τον Hdd τελείως να δουλέψεις μόνο με τον ssd καμία μέρα το pc σου η όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Leleouras είπε

ωωω τι μου πε! ΧD

Όχι τυγχάνει να έχω συναντήσει σε πολλές περιπτώσεις hdd με delay σαν 2ος σε windows 10 κολλάει  (stutter) όλο το σύστημα. 

Ασχέτως από που "τρέχει" την κάθε εφαρμογή.

Δοκίμασες ξαναλέω να αποσυνδέσεις τον Hdd τελείως να δουλέψεις μόνο με τον ssd καμία μέρα το pc σου η όχι?

Ξανά άσχετο. Τι σχέση έχουν τα delays με τον τίτλο του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 minutes ago, BlueBlood7 said:

Ξανά άσχετο. Τι σχέση έχουν τα delays με τον τίτλο του θέματος.

παρακολούθησες το νήμα? η είχαμε να λέγαμε?

τα delays ακόμα και σε secondary δίσκο προκαλούν stutter. και το ποιο απλό πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι άπλα να αποσυνδέσεις τον 2o δίσκο κακό είναι να το δοκιμάσει?

η στην gpu είναι το θέμα ή στον δίσκο imo

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα δεν χρειαζεται να ερχεστε σε αντιπαραθεση ενω προσπαθητε και οι δυο να μου προσφερετε βοηθεια. Εχω αναφερει στην αρχη του θεματος ποιο ειναι το προβλημα και τι εκανα σαν πρωτα βηματα. Το προβλημα δεν συμβαινει καποιες φορες, ειναι μονιμο. Το μονο που αλλαζει ειναι το ποσο πολυ μπορει να αργει, το οποιο δεν ειναι σταθερο. Καποιες φορες αργει πολυ και καποιες παρα πολυ.

Τις θερμοκρασιες τις μετρησα με το HWMonitor πριν ξεκινησω ενα stress test και κατα την διαρκεια αυτου. Το παιχνιδι που το εχω εγκατεστημενο στον 2ο σκληρο δισκο το επαιξα χωρις προβληματα και δεν θεωρω οτι απλα ετυχε και εφτιαξε το συστημα μιας και οσο εκανα alt tab για να δω καποια πραγματα το performance ηταν το ιδιο χαλια.

Γι'αυτο και σκεφτηκα οτι ειναι ειτε θεμα windows ειτε του ssd που ειναι εγκατεστημενο το λειτουργικο και ολα τα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...