Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC 12 ετών


LeoTheAkuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, έχω ένα PC που δεν το χρησιμοποιώ κάτι πέρα από Football Manager 2012, κατέβασμα ταινιων, YouTube και Facebook. 

 

Τα specs είναι αυτά στην εικόνα. 

 

38862626_222254261796847_120581802547163

 

Τι μπορώ να αναβαθμίσω ώστε να τρέχει λίγο πιο γρήγορα σε αυτό το pc και τι μπορεί να κουμπώσει επάνω; 

 

Είμαι άσχετος γιαυτό θέλω την συμβουλή σας. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σου δέχεται όλους τους 4πύρηνους.

Πας σε :

 

https://www.ebay.com/itm/Intel-Core-2-Quad-CPU-Q9400-2-66GHZ-6M-FSB1333-LGA775-SLB6B/173155012229?epid=74065771&hash=item2850d7ce85%3Ag%3Ab0EAAOSwooRajkZ1&_sacat=0&_nkw=q9400&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

 

+

https://www.ebay.com/itm/NEW-2GB-Kingston-Intel-Kits-PC2-6400-DIMM-Memory-RAM-Desktop-DDR2-800Mhz-240-Pin/323336523551?hash=item4b485bcf1f%3Ag%3AgpQAAOSwgetbQPub&_sop=12&_sacat=0&_nkw=ddr2+dimm&rt=nc&_dcat=170083

( η μητρική δέχεται μεχρι 8GB ram). Πάρε τουλαχιστον 2 χ 2 και βαλε τις εξτρά που περισσευουν επανω (λογικά θα φτασεις τα 6GB)

 

ή 

παίρνεις απλά έναν SSD και τελειωνεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα επιλογή είναι να το πουλήσεις και να φτιάξεις ένα νέο μηχάνημά με Ryzen 2200g για να είσαι καλύτερα μελλοντικά γιατί τώρα με μια 10ετια ζωής το μηχάνημα σου είναι θέμα χρόνου να σου χαλάσει κάτι και να ψάχνεσαι πάλι...... βέβαια όλα αυτά αν διαθέτεις η αν θες να διαθέσεις το κόστος για νέο μηχάνημα.....  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pita_kontosouvli είπε

Η μητρική σου δέχεται όλους τους 4πύρηνους.

Πας σε :

https://www.ebay.com/itm/Intel-Core-2-Quad-CPU-Q9400-2-66GHZ-6M-FSB1333-LGA775-SLB6B/173155012229?epid=74065771&hash=item2850d7ce85%3Ag%3Ab0EAAOSwooRajkZ1&_sacat=0&_nkw=q9400&_from=R40&rt=nc&_trksid=m570.l1313

+

https://www.ebay.com/itm/NEW-2GB-Kingston-Intel-Kits-PC2-6400-DIMM-Memory-RAM-Desktop-DDR2-800Mhz-240-Pin/323336523551?hash=item4b485bcf1f%3Ag%3AgpQAAOSwgetbQPub&_sop=12&_sacat=0&_nkw=ddr2+dimm&rt=nc&_dcat=170083

( η μητρική δέχεται μεχρι 8GB ram). Πάρε τουλαχιστον 2 χ 2 και βαλε τις εξτρά που περισσευουν επανω (λογικά θα φτασεις τα 6GB)

ή 

παίρνεις απλά έναν SSD και τελειωνεις.

Όταν λες όλους τους 4πυρηνους; είμαι εντελώς άσχετος σου λέω 😂 ξέρω ότι είναι δηπυρινος αυτός και ότι το socket παίρνει και 4πυρηνο άρα μπορώ να βάλω και καλύτερο; 

 

Όσο για τις RAM που είπες κουμπώνουν στο τωρινό σύστημα; 

1 λεπτό πριν, Zengar Zombolt είπε

Μια ακόμα επιλογή είναι να το πουλήσεις και να φτιάξεις ένα νέο μηχάνημά με Ryzen 2200g για να είσαι καλύτερα μελλοντικά γιατί τώρα με μια 10ετια ζωής το μηχάνημα σου είναι θέμα χρόνου να σου χαλάσει κάτι και να ψάχνεσαι πάλι...... βέβαια όλα αυτά αν διαθέτεις η αν θες να διαθέσεις το κόστος για νέο μηχάνημα.....  

Δεν χρησιμοποιώ το μηχάνημα πέρα από αυτά που σου είπα και δεν θέλω να διαθέσω μεγαλύτερο μπάτζετ για αυτή την ελάχιστη χρήση. Είμαι κονσολακιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, LeoTheAkuma είπε

Όταν λες όλους τους 4πυρηνους; είμαι εντελώς άσχετος σου λέω 😂 ξέρω ότι είναι δηπυρινος αυτός και ότι το socket παίρνει και 4πυρηνο άρα μπορώ να βάλω και καλύτερο; 

Όσο για τις RAM που είπες κουμπώνουν στο τωρινό σύστημα; 

Δεν χρησιμοποιώ το μηχάνημα πέρα από αυτά που σου είπα και δεν θέλω να διαθέσω μεγαλύτερο μπάτζετ για αυτή την ελάχιστη χρήση. Είμαι κονσολακιας

απλά με cpu socket 10ετιας ότι cpu και να βάλεις πάνω δεν θα έχει και την καλύτερη απόδοση  γιατί μέχρι εκεί φτάνει η αρχιτεκτονική και η δύναμή του...
Οπότε μη περιμένεις να δεις σημαντική διαφορά στο παρόν σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zengar Zombolt είπε

απλά με cpu socket 10ετιας ότι cpu και να βάλεις πάνω δεν θα έχει και την καλύτερη απόδοση  γιατί μέχρι εκεί φτάνει η αρχιτεκτονική και η δύναμή του...
Οπότε μη περιμένεις να δεις σημαντική διαφορά στο παρόν σύστημα 

Ουσιαστικά θέλω μικρή αναβάθμιση γτ εχω φτάσει στην σεζόν 2037 στο FM και όσο να ναι δεν ρολάρει γρήγορα όπως πριν. Μόνο για αυτό το θέλω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LeoTheAkuma είπε

Ουσιαστικά θέλω μικρή αναβάθμιση γτ εχω φτάσει στην σεζόν 2037 στο FM και όσο να ναι δεν ρολάρει γρήγορα όπως πριν. Μόνο για αυτό το θέλω. 

Για το manager 2012 είναι το σύστημα υπεραρκετό τώρα αν σου κολάει κανε κάνα καθαρισμό το pc, άλλαξε καμιά θερμαγωγική πάστα στον CPU και ίσως κάνα φορματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το database ανεβαίνει με τα χρόνια και αργεί να περάσει τις μέρες και ωιλοκολλαει στα ματς. Είμαι καθαρά θέμα αναβάθμισης πιστεύω 

 

Πάστα και καθαρισμό τα έκανα επίσης σήμερα 

Επεξ/σία από LeoTheAkuma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LeoTheAkuma είπε

Το database ανεβαίνει με τα χρόνια και αργεί να περάσει τις μέρες και ωιλοκολλαει στα ματς. Είμαι καθαρά θέμα αναβάθμισης πιστεύω 

Πάστα και καθαρισμό τα έκανα επίσης σήμερα 

οκ....
τότε προσπάθησε να βρείς ram και τον 4πυρηνο συμβατο cpu για τον συστημα σου και βλέπεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου είπε ο κοντοσούβλης από πάνω + έναν ssd 250gb από τις αγγελίες (στο 40άρι ευρώ) + φρέσκια εγκατάσταση windows και είσαι κομπλέ (όλ`αυτά σύνολο κανα 65άρι ευρώ).

Στην πορεία,αν θες,βρίσκεις από τις αγγελίες και μια κάρτα γραφικών καλύτερη απ`αυτή που διαθέτεις τώρα (και πουλάς την δική σου,ώστε να μειωθεί το κόστος)...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimpa16 είπε

Ότι σου είπε ο κοντοσούβλης από πάνω + έναν ssd 250gb από τις αγγελίες (στο 40άρι ευρώ) + φρέσκια εγκατάσταση windows και είσαι κομπλέ (όλ`αυτά σύνολο κανα 65άρι ευρώ).

Στην πορεία,αν θες,βρίσκεις από τις αγγελίες και μια κάρτα γραφικών καλύτερη απ`αυτή που διαθέτεις τώρα (και πουλάς την δική σου,ώστε να μειωθεί το κόστος)...

Ναι σωστά τα λες αλλά επειδή είμαι άσχετος δεν ξέρω πια κάρτα γραφικών θα είμαι καλύτερη από αυτή 😂😂😂

 

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αν θελεις απλα να φορτωνει πιο γρηγορα το παιχνιδι κουμπωσε εναν SSD περνα το εκει και εισαι μια χαρα.

Αν έχω ένα σκληρό μόνο με το παιχνίδι λες να ρολάρει πιο γρήγορα χωρίς να χρειαστεί αναβάθμιση; 

 

8 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

οκ....
τότε προσπάθησε να βρείς ram και τον 4πυρηνο συμβατο cpu για τον συστημα σου και βλέπεις 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε για τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LeoTheAkuma είπε

Ναι σωστά τα λες αλλά επειδή είμαι άσχετος δεν ξέρω πια κάρτα γραφικών θα είμαι καλύτερη από αυτή 😂😂😂

Αν έχω ένα σκληρό μόνο με το παιχνίδι λες να ρολάρει πιο γρήγορα χωρίς να χρειαστεί αναβάθμιση; 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε για τις απαντήσεις 

Γενικα ενας SSD μπορει να σου δωσει 2-3 φορες πιο γρηγορο φορτωμα οταν μιλαμε για τετοια παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...