Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση από i5 6600 σε i7 7700


SakafliaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω ν αναβαθμίσω τον επόμενο μήνα, οπότε έχω κάποιες ερωτήσεις πιο πολύ για επιβεβαίωση.

Compare τα cpus

Κατ αρχήν η κατανάλωση είναι το TDP που βλέπω στα 65W, οπότε δεν έχω κανένα πρόβλημα με τροφοδοτικό έτσι?

Στον 5500 έχω μια aftermarket Coolermaster αερόψυξη, γνωρίζουμε αν θα κάνει η ίδια και για τον 7700?

Και τέλος στις μνήμες βλέπω ότι ο 7700 γράφει ότι υποστηρίζει μέχρι 2400, αλλά η mobo της υπογραφής μου μέχρι 2133. Μπορώ να πάρω μνήμες 2400 ή με περιορίζει η mobo?

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τις ραμ ότι αναφέρει στο site του κατασκευαστή της μητρικης εσυ μπορεις να βαλεις και 3000mhz αλλά 2133 θα τρέξουν, η ψυκτρα κουμπώνει κανονικά δεν έχεις θέμα, υποθέτω ότι μιλάς για μεταχηρισμενο 7700 έτσι? Δεν συμφέρει με τίποτα η αγορά Καινούργιου όταν υπάρχουν στην αγορά coffee lake και ryzen 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αφού θα τρέξουν στα 2133 μένω με αυτές που έχω.

Ναι για κανα μεταχειρισμένο ευκαιρία έλεγα να ψαχτώ, τους coffee lake και τους ryzen τι να τους κάνω, θα πρεπει ν αλλάξω mobo και ram, μια αναβάθμιση στο cpu είπα να κάνω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά με 235 ευρώ περίπου πέρνεις   8400 και h310 μητρική μνήμες κρατάς αυτές που έχεις δεν βλέπω βέβαια ποιες είναι γιατί γράφω από κινητό , όποτε πρέπει να βρεις 7700 με κάτω από 200 ευρώ για να πεις ότι αξίζει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 και 6700 να βρεις μια χαρά θα είσαι, εχε στο νου σου να κανείς ένα bios update πριν δώσεις τον 6600 γιατί τον 7700 μπορεί να θέλει update για να τον δει η μητρική 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού θα πάρω που θα πάρω θα πάω για το καλύτερο που μπορώ και ελπίζω να βγάλω άνετα μια 2ετια με τον 7700.

Θα δώσω λογικά και κανα 100-120αρι(?) τον 6600, οπότε δεν είναι τόσο πολλά τα φράγκα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Μπα θα περιμένω τις DDR5 μητρικές και μνήμες για αναβάθμιση chipset, οπότε όπως είπες και συ κοιτάω για 7700 από 200ε και κάτω.

Γιατι να πειράξεις το υπάρχον σύστημα; Μια χαρα δε τα τρέχει όλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Γιατι να πειράξεις το υπάρχον σύστημα; Μια χαρα δε τα τρέχει όλα; 

Εννοείται γι αυτό και εγώ είπα ότι μια αναβάθμιση στο cpu θέλω να κάνω μόνο και ελπίζω να μείνω σ αυτό το socket για 2-3 χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, SakafliaC είπε

Εννοείται γι αυτό και εγώ είπα ότι μια αναβάθμιση στο cpu θέλω να κάνω μόνο και ελπίζω να μείνω σ αυτό το socket για 2-3 χρόνια ακόμα.

Ο i7 7700 θα μπορεί να κάνει τα παντα για τα επόμενα 5/6 χρόνια μην φοβάσαι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakafliaC είπε

Και μια τελευταία μάλλον ηλίθια ερώτηση, θες format μετά από αλλαγή cpu?

Οχι. 

7 λεπτά πριν, nikjuve είπε

Οχι. 

Πάντως φίλε μου αν μπορουσες να βρεις σε μια καλή τιμή και τον 7709k ακόμα καλύτερα. Οχι επειδή μπορείς να τον κλοκαρεις μόνο.. (εγω δεν κανω ποτέ oc) αλλά επειδή έχει τα στάνταρ του παραπάνω. (300mhz)

9 λεπτά πριν, nikjuve είπε

Οχι. 

Πάντως φίλε μου αν μπορουσες να βρεις σε μια καλή τιμή και τον 7709k ακόμα καλύτερα. Οχι επειδή μπορείς να τον κλοκαρεις μόνο.. (εγω δεν κανω ποτέ oc) αλλά επειδή έχει τα στάνταρ του παραπάνω. (300mhz)

7700 ηθελα να γραψω με ξέφυγε γραφω από κινητό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...