Προς το περιεχόμενο

Αλλαγμένα αυτοκόλλητα σε συσκευασία " καινούργιου " κινητού!


ptsag

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. παρέλαβα πριν λίγες μέρες κινητό Samsung με εμφανή αλλαγμένα αυτοκόλλητα καθώς φαινότανε το περίγραμμα της παλιάς κόλλας και τα οποία δεν έχουν σχέση με τα αυθεντικά είτε ελληνικής είτε Γενικά ευρωπαϊκής αντιπροσωπείας. για ζελατίνα ούτε λόγος να γίνεται. εννοείται πως δεν υπήρχε πάνω. Από όπου και να έχει έρθει το κινητό, δεν θα έπρεπε να αναγράφεται το imei εξωτερικά? είχε κάποιος αντίστοιχα θέματα και αν ναι έλαβε καινούργιο κινητό η του επιστράφηκαν τα χρήματα?? η τιμή ήταν πολύ καλή ειδικά λόγω τιμολογίου άρθρου 39 αλλά άμα είναι να μας στέλνουν τέτοια κινητά σε αυτές τις τιμές , τι να το κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασε το Phone info της samsung απ το playstore και τσέκαρε αν είναι refurbished. 

Βάλε το imei και το serial number εδώ για να δεις πότε κατασκευάστηκε κλπ. 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo

Επεξ/σία από UsualSuspect__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε που την άνοιξα την συσκευή . την επέστρεψα πίσω και περιμένω νεότερα από αύριο. το serial number δεν περιείχε γράμματα παρά μόνο αριθμούς. θα το κάνω πάντως το τσεκαρισμα. στο τηλέφωνο μου είπανε πως καμία συσκευασία δεν έχετε με ζελατίνα εξωτερικά... έλεος

ούτε που την άνοιξα την συσκευή . την επέστρεψα πίσω και περιμένω νεότερα από αύριο. το serial number δεν περιείχε γράμματα παρά μόνο αριθμούς. θα το κάνω πάντως το τσεκαρισμα. στο τηλέφωνο μου είπανε πως καμία συσκευασία δεν έχετε με ζελατίνα εξωτερικά... έλεος

οπότε άκυρος ο έλεγχος μιας και δεν την έχω στα χέρια μου. ελπίζω να μου στείλουν κλειστή συσκευασία διότι αυτή η κοροϊδία πρέπει κάπου να σταματήσει. αν αγοράζουν refurbished η ελαττωματικά κινητά και τα πουλάνε για καινούργια είναι για κλείσιμο. στην καλύτερη των περιπτώσεων για καταγγελία , και συμβουλή από δικηγόρο εμπορικού δικαίου για το τι μέλλει γενέσθαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, ptsag said:

ούτε που την άνοιξα την συσκευή . την επέστρεψα πίσω και περιμένω νεότερα από αύριο. το serial number δεν περιείχε γράμματα παρά μόνο αριθμούς. θα το κάνω πάντως το τσεκαρισμα. στο τηλέφωνο μου είπανε πως καμία συσκευασία δεν έχετε με ζελατίνα εξωτερικά... έλεος

 

οπότε άκυρος ο έλεγχος μιας και δεν την έχω στα χέρια μου. ελπίζω να μου στείλουν κλειστή συσκευασία διότι αυτή η κοροϊδία πρέπει κάπου να σταματήσει. αν αγοράζουν refurbished η ελαττωματικά κινητά και τα πουλάνε για καινούργια είναι για κλείσιμο. στην καλύτερη των περιπτώσεων για καταγγελία , και συμβουλή από δικηγόρο εμπορικού δικαίου για το τι μέλλει γενέσθαι..

Μια χαρά έρχονται με ζελατίνα. 

Στείλτους και βιντεάκια από unboxing να τα δουν από μόνοι τους. 

Πες μας και από που το πήρες να ξέρουμε. 

Επεξ/σία από UsualSuspect__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα από τα 100 Kaiser.

έψαξα μέχρι και ευρωπαϊκά unboxing και όλα είχαν ζελατίνες. Το θέμα είναι πως ο περισσότερος κόσμος τέτοιες λεπτομέρειες δεν τις προσέχει και 8 στους 10 δεν δίνουν σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύριος λόγος που βλεπουμε αλλαγμενα αυτοκολλητα είναι οτι τα εκάστοτε παρομοια καταστηματα τα ανοιγουν για να αφαιρεσουν το carrier branding μιας και τα περισσοτερα κινητα που κανουν εισαγωγη συνηθως προερχονται απο carriers διαφορων ευρωπαϊκών χωρών. Η διαδικασια στα Samsung (τουλαχιστον μεχρι προτινος) και στα Sony που γνωριζω γινεται ευκολα και χωρις να πειραχθει η εγγυηση του κατασκευαστη. Ετσι αποφευγουν να το πουλανε ως carrier branded που συνηθως εχουν χαμηλοτερη τιμη. Δυσκολο δλδ να ειναι μεταχειρισμενα ή refurbished.

Και οταν τους ρωτας γιατι εχει αλλαγμενα αυτοκολλητα σου λενε το γνωστο οτι τα ανοιγουν στο τελωνειο για δειγματοληπτικο ελεγχο κτλ.

Θυμαμαι πριν καποια χρονια ειχα περασει απο ενα καταστημα της περιοχης μου να παραλαβω ενα καλωδιο και ειδα στον παγκο τους μπροστα μια στοιβα απο κουτια κινητων (sony αν θυμαμαι καλα) και διπλα αλλη μια στοιβα με αυτοκολλητα και εναν υπαλληλο να τα "σφραγιζει" ενα ενα...

Σε καθε περιπτωση καλως το γυρισες πισω καθως θα επρεπε να σου εχουν ξεκαθαρισει τι και πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς! Ούτε καν προσέφυγαν στη κλασσική δικαιολογία του τελωνείου. εν πάσει περιπτώσει . τα αυτοκόλλητα δηλαδή όταν πρόκειται για carrier branded έχουν μαζί με της Samsung και το δικό τους λογότυπο? 

Διότι ήταν αλλαγμένη και τα δύο αυτοκόλλητα. και το εγγύησης και το imei serial κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ptsag είπε

Έτσι ακριβώς! Ούτε καν προσέφυγαν στη κλασσική δικαιολογία του τελωνείου. εν πάσει περιπτώσει . τα αυτοκόλλητα δηλαδή όταν πρόκειται για carrier branded έχουν μαζί με της Samsung και το δικό τους λογότυπο? 

Διότι ήταν αλλαγμένη και τα δύο αυτοκόλλητα. και το εγγύησης και το imei serial κτλ.

Το αυτοκολλητο του imei/serial ειναι περιεργο που ηταν αλλαγμενο. Συνηθως ειναι μονο αυτο που στην ουσια "σφραγιζει" το κουτι για να μην ανοιχτει και οχι απο οσο ξερω δεν εχει καποιο λογοτυπο του carrier. Απλα αναγκαστικα το αφαιρουν για να ανοιξουν το κινητο και να κανουν το debrand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...