Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΙΝΗΤΟΥ


K7D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ειμαι κατοχος του iphone 7 ( εχει θεμα στην οθονη με την φωτεινοτητα) και θα ηθελα να παω σε android επειφη μ αρεσει πιο πολυ.σκεφτομουν το mi a2 μιασ και ειχα το mi a1 και μ αρεσε ως μια πιο φθηνη και αποτεελσματικη λυση.εχετε να μ προτεινετε κατι καλυτερο μεχρι τα 300 -350 ευρω σε android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κοιτάξεις και το Mi note 3.

Και άμα μπορείς να κάνεις την υπέρβαση δες το Mi8.

Όλα αυτά από έξω φυσικά.

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Όπως έγραψα ήδη σε άλλο post και επειδή ίσως να σε βοηθήσει, έχοντας κάνει το δικό μου ψάξιμο, να σου πω κατ' εμέ ποιές είναι οι επιλογές σου στα 300-350 ευρώ:

- LG G6: άψογο SAR, ικανοποιητικότατη κάμερα και full οθόνη για άλλη εμπειρία. Στιβαρό και καλό τηλέφωνο

- Samsung S7: Πολύ καλή κάμερα (ίσως λίγο καλύτερη από G6) με μέτριο SAR αλλά (από προωσπική εμπειρία) ένα πολύ καλό όμορφο καλά δεμένο και στιβαρό τηλέφωνο. Ώς γνωστόν πολύ καλή οθόνη που την ευχαριστιέσαι λίγο παραπάνω από των άλλων.

- Google pixel (απλό η XL): Άλλη φάση κινητού. Ικανοποιητικότατη κάμερα ισάξια του S7 αλλά και πάλι όχι τόσο καλή. Βασικά τραβάει με άλλο τρόπο (άλλη επεξεργασία). Μέτριο SAR, καλή κατασκευή (S7 είναι καλύτερη) αλλά άλλη εμπειρία χρήσης με το γρήγορο λογισμικό του που θα είναι για πολύ καιρό ενημερωμένο (εκδόσεις android αφού είναι μαμα εταιρία).

 

Τώρα για τα άλλα δεν έχω γνώση. Απλά θεωρώ τα xiaomi/huawei έχουν καιρό ακόμα για να φτάσουν τα άλλα. Για θέμα αξιοπιστίας δεν ξέρω. Από SAR κανένα δεν είναι καλό. Οπότε πάντα ο επεξεργαστής με "4Gb RAM" δεν είναι το μόνο χαρακτηριστικό που θα πρέπει να μας τραβάει. Νομίζω σε αυτά τα τηλέφωνα μην ξεφύγεις πάνω απο 200-250.

Αυτά φυσικά με τα λίγα που έμαθα και που έψαξα και με προοπτική να σε βοηθήσει ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε αν έχεις πιστωτική πάρε από Banggood το xiaomi pocofone f1 6/64 μαζί με ασφάλεια τελωνείου ή αν δεν έχεις πιστωτική πάρε από Σκρουτζ  lg g6

             Lg q7  ———-Samsung galaxy A8

   Xiaomi redmi note 5 

Επεξ/σία από stefanosxaris10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, giamal είπε

Από SAR κανένα δεν είναι καλό. Οπότε πάντα ο επεξεργαστής με "4Gb RAM" δεν είναι το μόνο χαρακτηριστικό που θα πρέπει να μας τραβάει.

https://www.pcsteps.gr/198641-τι-είναι-ο-δείκτης-sar-στο-κινητό/

Στις 11/8/2018 στις 2:14 ΜΜ, K7D είπε

καλησπερα ειμαι κατοχος του iphone 7 ( εχει θεμα στην οθονη με την φωτεινοτητα) και θα ηθελα να παω σε android επειφη μ αρεσει πιο πολυ.σκεφτομουν το mi a2 μιασ και ειχα το mi a1 και μ αρεσε ως μια πιο φθηνη και αποτεελσματικη λυση.εχετε να μ προτεινετε κατι καλυτερο μεχρι τα 300 -350 ευρω σε android

Πλέον μπορείς σε αυτά τα χρήματα να πάρεις snapdragon 845 οπότε δες για xiaomi mi8 η poco f1. Επίσης αν και με τον 835 (δεν νομίζω να δεις και κάποια εκπληκτική διαφορά) είναι το Essential ph1 στο Amazon που κατά καιρούς βγαίνει και σε προσφορά κοντά στα 260.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή έρευνα και ευχαριστώ που τη μοιράστηκες. Όντως και εγώ αυτό έχω ακούσει οτι έχει να κάνει με το πόσπ 'προσπαθεί' το κινητό να πιάσει την κεραία όταν είναι μακριά/έχει κακό σήμα και τότε τόσο πιο πολύ ανεβάζει την ισχύ με αποτέλεσμα να εκπέμπει πιο δυνατά.

Οπότε όντας σε περιοχή με καλό σήμα, δεν έχουμε μεγάλη εκπομπή ακτινοβολίας. Αυτό που δεν ξέρω και δεν το αναφέρει ρητά κάπου είναι οτι όταν λέει πχ για το iphone μια μοναδα ακτινοβολίας (watt/kg νομίζω είναι ή κάτι άλλο τελοσπάντων) εννοεί σε καονινική χρήση ή στο max της προσπάθειας του κινητού? Καταλαβαίνω εννοεί το δεύτερο.

Παρόλαυτά, κατλαβαίνω τι λέει οτι δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά, όμως διαφωνώ στο οτι δεν παίζει ρόλο. Απλά μπορείς εύκολα να πείς οτι "οκ συνήθως έχω καλό σήμα άρα δεν θα έχω μεγάλη ακτινοβολία". Αλλά αυτό δεν το ξέρεις. Ούτε μπορείς εύκολα να ακολουθήσεις αυτό που λέει η έρευνα:
- δεν χρησιμοποιούμε το κινητό σε περιοχές με κακό σήμερα

- το έχουμε μακρυά μας

- χρησιμοποιούμε handsfree

 

Τα ακολουθούμε όσο μπορούμε!

Εγώ την απάντηση την βρήκα από προσωπική χρήση: Παλιά είχα iphone (ακτινοβολία κεφάλι-σώμα στην 1 μονάδα). Μετά από κλήση 30 λεπτών και παραπάνω, ψηνόταν το κεφάλι μου και είχα προσωρινά πονοκέφαλο. Ακολούθησε το αγαπημένο sony m5 (0.20 κεφάλι και 0,40 σώμα). Ε μια και δύο ώρες να μίλαγα, ούτε ζεστενόταν το κεφάλι μου ούτε πόνος ούτε ζαλάδα ούτε τίποτα. Απλά ίσως μια αίσθηση μονάχα.

Οπότε μοιράζοντας και με εσάς τη δική μου εμπειρία, ίσως σνυδυαστούν τα 2 δεδομένα (έρευνα και εμπειρία) και βοηθήσουν τον καθένα να κάνει την κατάλληλη επιλογή :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτά τα χρήματα θα προτείνω το LG G6, πολύ καλή συσκευή, τρέχει απροβλημάτιστα με αρκετά καλές κάμερες (OIS, Wide angle, 4Κ κτλ). Επίσης ένα βασικό ακόμα είναι πως έχει πιστοποίηση IP68, είναι αδιάβροχο κανονικότατα.

Επεξ/σία από Alx_Krd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μπορείς να δωσεις παραπάνω χρήματα απ όσα λες πήγαινε στο Mi8 (στο θέμα sar κλάφτα όμως). Πέρα από αυτό όμως και με λιγότερα χρήματα το LG G6 είναι μονόδρομος με το πακετάκι που συνδυάζει με πολύ καλές κάμερες και οθόνη κατα κύριο λόγο. Επίσης είναι αδιάβροχο...

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...