Προς το περιεχόμενο

Μια καλη μητρική!


koseran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακάτω θα ηθελα να παραθέσετε προτάσεις για μια καλη μητρική καρτα η οποια θα επιτρέπει μελλοντικές αναβαθμίσεις(κυρίως ενδιαφέρομαι για υποστήριξη επεξεργαστών της amd).θα ηθελα επίσης και την γνωμη σας αν προτιμάτε  intel η and..παρακάτω θα προσθέσω ονομαστικά  ποιες εχω  βαλει εγω στο μάτι και θα ηθελα την γνωμη σας(ειμαι πρωταρης σε αυτο , άλλωστε ειναι η πρωτη φορα που θα φτιαξω ενα σύστημα απο την αρχη εγω και δεν θα το παρω ετοιμο)

1)Gigabyte AB350 Gaming 3 (rev. 1.0)

2)Asus Rog Strix B350-F Gaming

3)MSI B350M Gaming Pro(αυτη δεν μου αρεσει γτ εχει 2 θεσεις για ram)

ΥΓ : Προσωρινά θα κουμπωσω τον AMD Ryzen 3 2200G Box (κυριως Επειδη περιλαμβάνει καρτα γραφικών)

Επεξ/σία από koseran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητας απο τον κοσμο να διαβασει την κρυσταλλινη μπαλα και να σου πει καποιος με σιγουρια πως μια μητρικη με τσιπακι Α η Β θα επιτρεπει μελλοντικες αναβαθμισεις;

Οι ιδιες οι εταιρειες δεν το γνωριζουν αυτο καλα καλα (πολλα αλλαζουν απο τον ενα χρονο στον αλλο) οποτε κατεμε μην βασιζεσαι σε κατι τετοιο.

Σε γενικες γραμμες ομως αν θελεις μελλοντικες αναβαθμισεις (εστω μια μεγαλυτερη σιγουρια) να πας σε AMD και οχι σε Intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, πιθανο να χρειαστει bios update η μητρικη αλλιως δεν θα βλεπει καν το επεξεργαστη 2ης γενιας για να ξεκινησει..(Αφου η μητρικη ειναι πρωτης γενιας..)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/8/2018 στις 10:37 ΠΜ, koseran είπε

Παρακάτω θα ηθελα να παραθέσετε προτάσεις για μια καλη μητρική καρτα η οποια θα επιτρέπει μελλοντικές αναβαθμίσεις(κυρίως ενδιαφέρομαι για υποστήριξη επεξεργαστών της amd).θα ηθελα επίσης και την γνωμη σας αν προτιμάτε  intel η and..παρακάτω θα προσθέσω ονομαστικά  ποιες εχω  βαλει εγω στο μάτι και θα ηθελα την γνωμη σας(ειμαι πρωταρης σε αυτο , άλλωστε ειναι η πρωτη φορα που θα φτιαξω ενα σύστημα απο την αρχη εγω και δεν θα το παρω ετοιμο)

1)Gigabyte AB350 Gaming 3 (rev. 1.0)

2)Asus Rog Strix B350-F Gaming 

3)MSI B350M Gaming Pro(αυτη δεν μου αρεσει γτ εχει 2 θεσεις για ram)

ΥΓ : Προσωρινά θα κουμπωσω τον AMD Ryzen 3 2200G Box (κυριως Επειδη περιλαμβάνει καρτα γραφικών)

https://www.skroutz.gr/s/11224092/Asus-Prime-X370-Pro.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/15570073/MSI-B450-Tomahawk.html

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις κάτι σε B450 ή X470. Είναι καλύτερες υλοιποιήσεις από τις B350 και X370. Από κει και πέρα, πρέπει να θέσεις ένα budget. Αν θέσεις budget, θα σου κάνουμε σωστές προτάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, LambisElef είπε

Να δεις κάτι σε B450 ή X470. Είναι καλύτερες υλοιποιήσεις από τις B350 και X370. Από κει και πέρα, πρέπει να θέσεις ένα budget. Αν θέσεις budget, θα σου κάνουμε σωστές προτάσεις.

Δυστυχώς τα b450 ήταν σκέτη απογοήτευση.. Μόνο η msi έδωσε μερικές πινελιές βελτίωσης, όλες οι υπόλοιπες μάλλον τις έκαναν χειρότερες από τις b350... Και εγώ τις b450 περίμενα τόσο καιρό αλλά δεν... έτσι αναγκαστικά ανέβηκα σε x470..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση... Πάντως κάποιες Χ470 έχουν φανερές διαφορές σε RAM OC (άλλαξε το tracing) από τις αντίστοιχες X370, και πιθανολογώ το ίδιο γίνεται και με B450, οπότε δε θα πήγαινα σε περσινές μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Οι καλύτερες μητρικές (μπατζετ) αυτή τη στιγμή ειναι οι από πάνω. Chipset X370 καλό ειναι να του έχει γίνει το τελευταίο bios update 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2018 στις 10:37 ΠΜ, koseran είπε

Παρακάτω θα ηθελα να παραθέσετε προτάσεις για μια καλη μητρική καρτα η οποια θα επιτρέπει μελλοντικές αναβαθμίσεις(κυρίως ενδιαφέρομαι για υποστήριξη επεξεργαστών της amd).θα ηθελα επίσης και την γνωμη σας αν προτιμάτε  intel η and..παρακάτω θα προσθέσω ονομαστικά  ποιες εχω  βαλει εγω στο μάτι και θα ηθελα την γνωμη σας(ειμαι πρωταρης σε αυτο , άλλωστε ειναι η πρωτη φορα που θα φτιαξω ενα σύστημα απο την αρχη εγω και δεν θα το παρω ετοιμο)

1)Gigabyte AB350 Gaming 3 (rev. 1.0)

2)Asus Rog Strix B350-F Gaming

3)MSI B350M Gaming Pro(αυτη δεν μου αρεσει γτ εχει 2 θεσεις για ram)

ΥΓ : Προσωρινά θα κουμπωσω τον AMD Ryzen 3 2200G Box (κυριως Επειδη περιλαμβάνει καρτα γραφικών)

Τι χρηση θα εχει το συστημα? Σκοπευεις να αναβαθμισεις συντομα σε καποιον αλλο επεξεργαστη. Αν ναι ποιον? Ενα μπατζετ για cpu/mobo/ram ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/8/2018 στις 7:39 ΠΜ, akoinonitos είπε

Τι χρηση θα εχει το συστημα? Σκοπευεις να αναβαθμισεις συντομα σε καποιον αλλο επεξεργαστη. Αν ναι ποιον? Ενα μπατζετ για cpu/mobo/ram ?

Ακομα δεν γνωρίζω αν θα αναβαθμίσω το συστημα άμεσα και σίγουρα παντως σκοπεύω να μεινω σε amd γιατι η intel κανει κατι περιεργα ορισμένες φορες(αναγκάστηκη αλλαγή μητρικής για κανουργιους επεξεργαστές)!το μπατζετ για αρχη γυρω στα 400!!Χρήση κυριως προγραμματα οχι και τοσο βαρια αλλα αν μπορούσα να παιξω και κανενα παιχνίδι θα το εκτιμούσα πολυ!(rise of tomb raider ο μεγαλυτερος ποθος μου😂)

Στις 14/8/2018 στις 4:58 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Οι καλύτερες μητρικές (μπατζετ) αυτή τη στιγμή ειναι οι από πάνω. Chipset X370 καλό ειναι να του έχει γίνει το τελευταίο bios update 

 

Στις 13/8/2018 στις 8:37 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

Επισης, πιθανο να χρειαστει bios update η μητρικη αλλιως δεν θα βλεπει καν το επεξεργαστη 2ης γενιας για να ξεκινησει..(Αφου η μητρικη ειναι πρωτης γενιας..)

Με τρομάξετε με το bios upadate οπως σας είπα ειμαι πολυ πρωταρης και μονο ονομάστηκα το εχω ακουστα αυτο!😭

Στις 14/8/2018 στις 1:54 ΜΜ, leros2004 είπε

Χμμ πολυ ενδιαφέρουσες!Νομιζω η Asus που έστειλες μακράν με βοηθάει καλυτερα καθως υποστηρίζει και αλλα μοντελα  εκτος ryzen!!

Επεξ/σία από koseran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/8/2018 στις 5:41 ΜΜ, akoinonitos είπε

Αν σκοπευεις να μεινεις σε amd να πας σε x470 και τπτ λιγοτερο...

τι ειναι αυτο το x470?Καμια προταση μητρικης x470?

Επεξ/σία από koseran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το X470 είναι το chipset που βρίσκεται πάνω στη μητρική. Ας πούμε πιο πάνω είδες B350/X370 που είναι και τα δύο chipset που βγήκαν με την 1η γενιά Ryzen.

Τα Β450/X470 είναι chipset που βγήκαν με τη 2η γενιά Ryzen, επομένως και οι μητρικές με αυτά είναι ένα χρόνο νεώτερες.

Για παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το τι προσφέρει το καθένα, ένα google αρκεί. Έχουν να κάνουν με την επεκτασιμότητα μιας μητρικής, το IO της (πχ USB) και πολλά άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, LambisElef είπε

Το X470 είναι το chipset που βρίσκεται πάνω στη μητρική. Ας πούμε πιο πάνω είδες B350/X370 που είναι και τα δύο chipset που βγήκαν με την 1η γενιά Ryzen.

Τα Β450/X470 είναι chipset που βγήκαν με τη 2η γενιά Ryzen, επομένως και οι μητρικές με αυτά είναι ένα χρόνο νεώτερες.

Για παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το τι προσφέρει το καθένα, ένα google αρκεί. Έχουν να κάνουν με την επεκτασιμότητα μιας μητρικής, το IO της (πχ USB) και πολλά άλλα.

Το βασικοτερο δουλευουν και τις hynix μνημες και πιανουν μεγαλυτερες συχνοτητες.

 

20 λεπτά πριν, koseran είπε

τι ειναι αυτο το x470?Καμια προταση μητρικης x470?

 Αsus prime x470 pro

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε πας στην x470 pro, πολύ καλή περίπτωση είναι και αυτή:

https://www.skroutz.gr/s/15564874/MSI-B450-Gaming-Pro-Carbon-AC.html

αν και νομίζω και η tomahawk έχει το ίδιο Vrm design (5x2) με onsemi mosfets.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...