Προς το περιεχόμενο

sensors και θερμοκρασίες σε μητρική b360


TechnoV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρική που έχω είναι αυτή Asus B360-F Gaming

Που τσεκάρω vrm temps-northbridge κτλ; Έχει sensors; Στο bios μου δίνει μόνο cpu temp και motherboard temp περίπου 36 βαθμούς, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. 

Screenshot.png

Επεξ/σία από TechnoV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε ένα prime και δες πιο άλλο (εκτός του cpu) πάει ψηλά (αν έχεις κάνα i5/i7 σίγουρα θα πηγαίνει 90 βαθμούς+ μετά από κάνα 20 λεπτο prime, ανάλογα τι ψύκτρα έχουν τα vrm της μητρικής). Αν πηγαίνει κάποιο, τότε είναι εκείνο.

Ο καλύτερος τρόπος να το επιβεβαιώσεις είναι με ένα thermocouple ακριβώς πίσω από τα vrm chips στη μητρική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, LambisElef είπε

Τρέξε ένα prime και δες πιο άλλο (εκτός του cpu) πάει ψηλά (αν έχεις κάνα i5/i7 σίγουρα θα πηγαίνει 90 βαθμούς+ μετά από κάνα 20 λεπτο prime, ανάλογα τι ψύκτρα έχουν τα vrm της μητρικής). Αν πηγαίνει κάποιο, τότε είναι εκείνο.

Ο καλύτερος τρόπος να το επιβεβαιώσεις είναι με ένα thermocouple ακριβώς πίσω από τα vrm chips στη μητρική.

στην φωτό το mosfet το έχω κάνει rename εγώ γιατί το είδα ότι ανέβαινε και ήταν ίδιο με το speccy motherboard. Δηλαδή το speccy εκεί που γράφει motherboard έχω την υποψία ότι είναι τα vrm. Αλχημείες δηλαδή. Είναι τόσο δύσκολο να ξέρουμε τις ακριβές θερμοκρασίες του συστήματος μας; 

Τα tpn κάτι 97 κ τέτοια δε νομίζουν να δουλεύουν.

Έτρεξα prime95, ο cpu core max πήγε 62 το cpu peci που υποψιάζομαι είναι τα vrm πήγε 68.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαα είναι πολύ λίγο. Τα vrm ανεβαίνουν πολύ παραπάνω σε θερμοκρασίες, μέχρι και 125 βαθμούς πατάνε αν έχουν πενιχρή ψύξη και καθόλου airflow, οπότε είτε κάνει throttle το σύστημα, είτε σβήνει. Θα περίμενα να πατάνε τους 80 άνετα σε prime. Τι cpu έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LambisElef είπε

Μπαα είναι πολύ λίγο. Τα vrm ανεβαίνουν πολύ παραπάνω σε θερμοκρασίες, μέχρι και 125 βαθμούς πατάνε αν έχουν πενιχρή ψύξη και καθόλου airflow, οπότε είτε κάνει throttle το σύστημα, είτε σβήνει. Θα περίμενα να πατάνε τους 80 άνετα σε prime. Τι cpu έχεις;

δεν κάνει throttle. i5 8400 έχω με undervolting. Στο test 3.8ghz είναι όλοι οι πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν είπα ότι κάνει το δικό σου, απλά γενικά όταν φτάσει 125 ένα vrm τότε είτε θα κάνει throttle είτε θα σβήσει.

Όπως και να έχει, εφόσον έτρεξες Prime95 Small FFT με AVX enabled, το cpu χαλαρά πρέπει να τράβηξε 100Watt, οπότε τις θερμοκρασίες του VRM γύρω στους 80-110 θα τις περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LambisElef είπε

Ναι δεν είπα ότι κάνει το δικό σου, απλά γενικά όταν φτάσει 125 ένα vrm τότε είτε θα κάνει throttle είτε θα σβήσει.

Όπως και να έχει, εφόσον έτρεξες Prime95 Small FFT με AVX enabled, το cpu χαλαρά πρέπει να τράβηξε 100Watt, οπότε τις θερμοκρασίες του VRM γύρω στους 80-110 θα τις περίμενα.

στο speccy το motherboard temp που γράφει είναι το ambient temp ή μήπως είναι vrm; Είναι 36 idle αλλά ανεβαίνει απότομα όταν κάνω χρήση. Φτάνει και 70, ενώ ο cpu είναι 48 ας πούμε.

είναι πάντα πιο ψηλά από cpu.

Επεξ/σία από TechnoV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον αυτό είναι. Αν τρέξεις prime δεν ανεβαίνει και πιο ψηλά από 70; Όχι αμέσως, άσ' το να τρέξει κάνα 20λεπτο το prime, να ζεσταθεί καλά η ψύκτρα.

Επεξ/σία από LambisElef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LambisElef είπε

Μάλλον αυτό είναι. Αν τρέξεις prime δεν ανεβαίνει και πιο ψηλά από 70; Όχι αμέσως, άσ' το να τρέξει κάνα 20λεπτο το prime, να ζεσταθεί καλά η ψύκτρα.

στο 3λεπτο φτάνει κοντά 70.Σταδιακά ανεβαίνει μετά σιγα σιγα. Οπότε μάλλον αυτό ειναι. Ambient 70 και 80 πολύ μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοείς ambient 70 και 80;

Όταν το στρεσάρεις στο prime, αν το αφήσεις μισάωρο μπορεί να το δεις να πατάει και 100. Λογικό είναι, δε συντρέχει κίνδυνος.

Επεξ/σία από LambisElef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LambisElef είπε

Τι εννοείς ambient 70 και 80;

Όταν το στρεσάρεις στο prime, αν το αφήσεις μισάωρο μπορεί να το δεις να πατάει και 100. Λογικό είναι, δε συντρέχει κίνδυνος.

εννοώ ότι μήπως είναι κανένας σένσορας πάνω στην μητρική άλλος, όχι στα vrm. Αλλά τόσο ψηλά μόνο τα vrm δεν φτάνουν; τι άλλο; 

στο bios έχει έναν σένορα της μητρικής που δεν ανεβαίνει εύκολα.

Στο speccy όμως που γράφει motherboard ανεβαίνει μπούνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά τίποτα άλλο πάνω στη μητρική δε ζεσταίνεται τόσο. Οι υπόλοιποι σένσορες πάνω στη μητρική είναι marketing tricks. Μόνο αυτός του vrm σε ενδιαφέρει, και τον καταλαβαίνεις (αν φαίνεται κάπου) από το ότι ανεβαίνει σε μεγάλες θερμοκρασίες συγκριτικά με cpu, gpu και γενικά οποιοδήποτε άλλο hardware. Τα mosfets αντέχουν ως 125 βαθμούς (χωρίς να είναι καλό γι' αυτά να λειτουργούν κοντά στους 125), αλλά αυτό που υποφέρει είναι οι πυκνωτές, των οποίων η διάρκεια ζωής μειώνεται εκθετικά από κάποιες θερμοκρασίες και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...