Προς το περιεχόμενο

ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ WiFi ΜΕ IP ΚΑΜΕΡΕΣ FOSCAM & ROUTER OTE SPEEDPORT 2i


SPYROS1951

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας

Εχω 5 IP κάμερες FOSCAM (διάφορα μοντέλα) και ενώ με το router ZTE ZXHN H267A που είχα μέχρι πριν λίγες μέρες, είχα σετάρει και με wifi έβλεπα όλες τις κάμερες τοπικά κατ' αρχήν, όταν άλλαξα το router (επειδή πήρα Internet από ΟΤΕ) σε SPEEDPORT 2i, πλέον έχω πρόβλημα. Δεν μπορώ να δω όλες τις κάμερες ταυτόχρονα. Μερικές αποσυνδέονται και χρειάζεται reboot σε αυτές ώστε να τις ξαναδώ αλλά μετά από λίγο, κάποια ή κάποιες αποσυνδέονται. Στο άλλο router είχα βάλει static IP σε κάθε κάμερα και τις έβλεπα τόσο τοπικά όσο και remotely με port forwarding. . Με το νέο router μόνο με Dynamic IP κατάφερα και βλέπω μερικές αλλά γίνεται αυτό που περιγράφω. Αν βάλω static, τότε βλέπω μία ή δύο στην καλύτερη περίπτωση. Σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρω, ξεκινάω  ώστε να τις δω με το IP CAMERA TOOL. Δοκίμασα με rtfd τόσο στις κάμερες όσο και στο router, πολλά reboots αλλά τίποτα. Έχει κανείς μήπως συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα? Το εργαλείο που χρησιμοποιώ για να τις δώ είναι όπως προανέφερα, της FOSCAM το IP CAMERA TOOL. Εδώ να σημειώσω ότι για μερικές μέρες χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα και το παλιό router (μόνο τροφοδοσία με ρεύμα)  και τα βράδια, έκανα wifi σύνδεση σε αυτό με το laptop οπότε έβλεπα όλες τις κάμερες από αυτό. Το ίδιο σκοπεύω να κάνω και τώρα, αφού δυστυχώς δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το παλιό router αντί για το νέο, επειδή η γραμμή μου άλλαξε από τον ΟΤΕ σε VOIP.

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από SPYROS1951
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...