Προς το περιεχόμενο

Πολύπριζα


simba88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες, θα ηθελα τα φωτα σας...

Επειδη θορυβηθηκα με την αλλαγη του καιρου και τους κεραυνους, εψαξα να βρω ενα καλο πολυπριζο με προστατευτικο υπερτασης για TV-ηχοσυστημα-media player. Διαβαζοντας εδω πολλους φιλους να προτεινουν APC, κατεληξα εκει.... Ωστοσο οταν διαβασα και διαφορα περιστατικα για καψιματα μητρικων-ρουτερ μεσω του καλωδιου τηλεφώνου, σκεφτηκα να παρω το APC PM5T-GR για το PC (δυστυχως, δεν υπαρχει πολυτελεια για ups κλπ) και να στειλω στην TV το πολυπριζο που εχω εκει (Legrand 694656).

Ομως, εψαξα το δικο μου και ειδα οτι η εταιρια δε διευκρινιζει πουθενα ουτε το χρονο αποκρισης ουτε απορρόφηση υπερτάσεων Joules ουτε καν μεγ. ρευμα αιχμης. Και κρινοντας απ'την εμπειρια του τυπου στα σχολια που του καηκαν οι συσκευες, μαλλον η εταιρια εχει λογο που δεν τα αναφερει.

Οποτε, τι κανω? Παιρνω το ΑPC PM5T-GR για το PC και το APC PM5-GR για την TV? 🤑🤬

Eπισης, μια ακομη απορια που μου δημιουργηθηκε...Αν το e-shop ξαναφερει συντομα το P1T-GR, αξιζει να επιλεξω αντι του ΑPC PM5T-GR και να κουμπωσω πανω το Legrand (και μια ακομη μουφα που εχω)?

P1T-GR

Nominal Input Voltage
230V
 
Input Power
0 W    (???)
 
Input Frequency
50/60 Hz
 
Input Connections
Schuko CEE 7/7P
 
Maximum Line Current per phase
16.0 A
 
Maximum Input Current
0 A
 
 
Surge energy rating
960 Joules
 
eP Joule Rating
1060 Joules
 
EMI/RFI Noise rejection
20.0 dB
 
Peak Current Normal Mode
13 kA
 
Peak Current Common Mode
13.0 kA
 
NM Surge Response Time (ns)
0.0 NS

APC PM5T-GR

Nominal Input Voltage
230V
 
Input Power
2300 W
 
Input Frequency
50 Hz
 
Input Connections
Schuko CEE 7/7P
 
Maximum Line Current per phase
0.0 A
 
Maximum Input Current
10 A
 
 
 
 
 
Surge energy rating
918 Joules
 
EMI/RFI Noise rejection
40.0 dB
 
Peak Current Common Mode
24.0 kA
 
NM Surge Response Time (ns)
1.0 NS

 

Τι λετε?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Επεξ/σία από simba88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολυπριζα ειναι χρησιμα μονο σε περιπτωση υπερτασης και γενικα αυξομειωσεων του ρευματος.

Στην περιπτωση Διακοπης του ρευματος δεν κανουν σχεδον τιποτα (με λιγα λογια ανετα σου καιγονται συσκευες).

Πλεον με 40ε βρισκεις UPS, μπορει οχι κορυφη αλλα σιγουρα καλυτερο απο το οποιοδηποτε πολυπριζο. Εγω σου συνιστω λοιπον να πας σε κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ποια είναι η καλύτερη λύση σε αυτό το ζήτημα;

Αντικεραυνικό στον πίνακα; UPS; πολύπριζο; Όλα μαζί;

Επί του θέματος μια χαρά είναι τα APC που κοιτάς. Οσον αφορά το P1, καλό είναι να μην συνδεουμε πολύπριζο ασφαλείας πάνω σε άλλο πολύπριζο ασφαλείας. H central νομίζω είναι καλή εταιρεία, δεν έχω δοκιμάσει όμως τα πολύπριζα ασφαλείας της.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GenesisX είπε

Αντικεραυνικό στον πίνακα; UPS; πολύπριζο; Όλα μαζί;

Αυτό πρέπει να το βάλεις οπως και να έχει. Αντι-ηλεκτροπληξιακό είναι , φαντάζεσαι τι κάνει 🤩 🤪

Σε διαρροές ρεύματος κλείνει τον γενικό (χοντρικά). Κατα τα άλλα ένα  ups πιστευω ειναι αρκετό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρελέ διαφυγής εννοείς; Τέτοιο έχω και μάλιστα με ροοστάτη-ρυθμιστή ευαισθησίας για τα mA.

Είναι το ίδιο με το αντικεραυνικό αυτό;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...