Προς το περιεχόμενο

Αγορά οθόνης ultrawide


lordelesar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες,

επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ και υπάρχουν πια άπειρα μοντέλα με διάφορους συνδυασμούς χαρακτηριστικών θα ήθελα τα φώτα σας.

Αρχικά, αξίζει η αγορά νέας οθόνης τώρα ή είμαστε στα πρόθυρα κάποιας νέας σημαντικής αναβάθμισης? (OLED, HDR, NanoLED, FALD κλπ)

Οι απαιτήσεις που έχω καταλήξει είναι οι παρακάτω:

  • χρήση είναι δουλειά (παρόμοιες απαιτήσεις με coding) και gaming (τα πάντα από ρετρό arcade και adventures μέχρι Doom και FarCry).
  • Δεν παίζω online, competitive, hardcore twitch shooters οπότε δεν με νοιάζουν τα 200Hz, 1ms GtG κλπ
  • η νέα οθόνη θα είναι η κεντρική σε portait-landscape-portrait διαμόρφωση 3 οθονών
  • οι πηγές θα είναι Macbook Pro (άρα το USBc/TB3 είναι στα συν) και gaming desktop με RX580 (άρα freesync over gsync, εκτός αν η gsync είναι συνολικά καλύτερη)
  • το λιγότερο 1200p στο ύψος
  • πρέπει απαραίτητα να έχει VESA.
  • καλό QC. Προτιμώ να πληρώσω για κάτι καλύτερο παρά να βλέπω κίτρινες κηλίδες
  • Βασικό προσόν η ποιότητα εικόνας
  • Budget ανοιχτό μέσα σε λογικά πλαίσια. Ας πούμε 1300 ευρώ για αρχή, χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχουν λεφτά για πέταμα. Αν

Έχω δει τις παρακάτω:

Samsung LC34J791WTE - 100Hz, 1500R curve, TB3.0, QLED
Samsung C34F791WQE - Το παλιό μοντέλο του απο πάνω χωρίς TB αλλά πολύ φθηνότερο
BenQ EX3501R - 35", Freesync, 100Hz, HDR, USB-C. Μου φαίνεται λίγο too good to be true για την τιμή του
ASUS XG35VQ - το βλέ πω recommended αρκετά απλά με τρομάζει το "gaming" στοιχείο

Όποια βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από lordelesar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...