Προς το περιεχόμενο

υπερεργασια-υπερωρια


sipiak1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, θελω να μαθω τι παιζει γενικα με τις extra ωρες πως πληρωνονται βασει νομου... εγω ειμαι 6ωρος 5ημερο και παιρνω 500 καθαρα,εχουμε πολλες ωρες υπερωρια αυτο τον μηνα ετσι οπως παει θα πιασω ανετα τις 70 ωρες ειμαι καινουριος οποτε δεν ξερω τι δικιαουμαι ακριβως βασει νομου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να ειμαι σιγουρος  τις δυο πρωτες ωρες μεχρι να κλεισι οκταωρο τις πληρωνεσαι σαν απλες ωρες χωρις προσαυξηση , την επομενη σαν υπερεργασια με προσαυξηση 1,2 και αν υπαρχουν κι αλλες με προσαυξηση 1,4

 

Σαββατοκυραικα και αργιες δεν υπαρχουν υπερεραγασιες αλλα μονο υπερωριες.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επιθεώρηση μου έχει πει ότι στον 5νθημερο για κάθε βδομάδα πάντα μέχρι τις 40 ώρες πληρώνεται κανονικό ωρομισθιο οι επόμενες 5 υπερεργασία και μετά υπερωρία.

Μου είπε επίσης ότι σε μια εργάσιμη να μην έχω κάποιον να δουλεύει πάνω από 11 ώρες  , δηλαδή 8 ώρες απλό ωρομισθιο, μια ώρα υπερεργασία και 2 ώρες υπερωρία, παραπάνω δεν επιτρέπεται.

 

Η υπερεργασία πρακτικά δεν έχει περιορισμούς, οι υπερωρίες έχουν, δεν μπορείς να είσαι συνέχεια σε αυτό το καθεστώς

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η επιθεώρηση μου έχει πει ότι στον 5νθημερο για κάθε βδομάδα πάντα μέχρι τις 40 ώρες πληρώνεται κανονικό ωρομισθιο οι επόμενες 5 υπερεργασία και μετά υπερωρία.

Μου είπε επίσης ότι σε μια εργάσιμη να μην έχω κάποιον να δουλεύει πάνω από 11 ώρες  , δηλαδή 8 ώρες απλό ωρομισθιο, μια ώρα υπερεργασία και 2 ώρες υπερωρία, παραπάνω δεν επιτρέπεται.

Η υπερεργασία πρακτικά δεν έχει περιορισμούς, οι υπερωρίες έχουν, δεν μπορείς να είσαι συνέχεια σε αυτό το καθεστώς

Μάλλον κάποιο λάθος νομίζω. Αν κάποιος κάτσει μόνο μια μέρα την εβδομάδα 3 ώρες παραπάνω όλες είναι υπερεργασια; 

Δεν νομίζω. 

Οι νόμιμες υπερωρίες είναι μέχρι 4 την ημέρα αλλά πολλές φορές σε κάποιες επιχειρήσεις καταστρατηγειται. 

Επίσης δεν εφαρμόζουν σε μισθωτούς βάρδιας υποχρεωτική 12ωρη ανάπαυση πριν την επόμενη εργασία. 

 

Κοιτα το παραδειγμα που εχει εδω 

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=209749

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απο εμάς ξέρω ότι η πρωτη είναι υπερεργασία και μετά οι άλλες είναι υπερωρίες και μπορείς να κάτσεις μέχρι 3 ώρες την ημέρα έξτρα.

Άρα 1 ώρα υπερεργασία και 2 ώρες υπερωρία με μέγιστο 120 το χρόνο εκτός και αν πάρεις άδεια από το υπουργείο (?).

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Silverage είπε

Εγώ απο εμάς ξέρω ότι η πρωτη είναι υπερεργασία και μετά οι άλλες είναι υπερωρίες και μπορείς να κάτσεις μέχρι 3 ώρες την ημέρα έξτρα.

Άρα 1 ώρα υπερεργασία και 2 ώρες υπερωρία με μέγιστο 120 το χρόνο εκτός και αν πάρεις άδεια από το υπουργείο (?).

Με επιφυλαξη αλλα οι 3 ωρες παραπανω που λες αφορουν υπερωρια οποτε με την υπερεργασια μπορουν να ειναι 4 συνολικα.Ναι γινεται να υπαρχει προεγκριση για παραπανω ωρες απο τις 120 απο την Επιθεωρηση εργασιας αναλογα με το αντικειμενο εργασιας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Με επιφυλαξη αλλα οι 3 ωρες παραπανω που λες αφορουν υπερωρια οποτε με την υπερεργασια μπορουν να ειναι 4 συνολικα.Ναι γινεται να υπαρχει προεγκριση για παραπανω ωρες απο τις 120 απο την Επιθεωρηση εργασιας αναλογα με το αντικειμενο εργασιας .

Όχι, 3 ώρες την ημέρα σύνολο, υπερεργασία και υπερωρία μαζί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Silverage είπε

Όχι, 3 ώρες την ημέρα σύνολο, υπερεργασία και υπερωρία μαζί. 

Δεν επιμενω γιατι μπορει να εχω λαθος πληροφοριση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τα λέει όλα

https://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2013/11/xronos_ergasias.pdf

διάβασε τι έχεις υπογράψει, τι λέει το παραπάνω και τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Αν κάτι είναι λάθος τότε σε ρίχνουν και θα πρέπει να δεις πως θα επιτύχεις τα νόμιμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν επιμενω γιατι μπορει να εχω λαθος πληροφοριση .

Τώρα που διάβασα το pdf που linkαρε ο Hazuki λέει για 4 ώρες. Δεν ξέρω τί παίζει, πάντως εμάς 3 μας λένε το ανώτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Silverage είπε

Τώρα που διάβασα το pdf που linkαρε ο Hazuki λέει για 4 ώρες. Δεν ξέρω τί παίζει, πάντως εμάς 3 μας λένε το ανώτερο.

Κι εγω για 4 ωρες ξερω .Καταχωρω απασχοληση σε πληροφοριακο συστημα που μετατρεπεται σε μισθοδοσια λαμβανωμενων και αλλων κρητηριων καθε μισθωτου και υπερεργασια ειναι μονο η πρωτη ωρα μετα το ωραριο  για καθε καθημερινη εκτος ΣΚ και αργιων που ειναι ολλες υπερωριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Silverage είπε

Ίσως στις τράπεζες να είναι αλλιώς οι υπερωρίες, τί να πώ;

Να ξεκαθαρισω οτι δεν μιλαω για Τραπεζες αλλα η εργατικη νομοθεσια ειναι ιδια για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...