Προς το περιεχόμενο

Σωστή αποσύνδεση gmail από συσκευή


plotolp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Σκοπεύω να αλλάξω κινητό και αυτό που έχω μέχρι τώρα να το δώσω στον πατέρα μου. Έχω όμως την εξής απορία. Πώς θα γίνει σωστά η αποσύνδεση του δικού μου email απο την συσκευή για να περάσω του πατέρα μου; Θέλω να πω, αρκεί να κάνω factory reset και όταν ανοίξει ξανά θα μου ζητήσει email να συνδεθεί όπως την πρώτη φορά που το αγόρασα, οπότε βάζω το νέο και όλα κομπλέ ή χρειάζεται να κάνω και κάτι ακόμα; Η συσκευή είναι σε έκδοση 7.1.1

Ποιό παλιά δεν ήθελε καποια άλλη ενέργεια  (το είχα κάνει στην προηγούμενη αλλαγή), τώρα όμως έχει πάρει το μάτι μου για κάποιες εξτρά δικλίδες ασφαλείας που έχουν μπει στις νέες εκδόσεις και δεν θέλω να κάνω καμία στραβή και να κλειστώ εκτός συσκευής ή να μην πέρνει το νέο mail!

Ποια είναι η σωστή διαδικασία λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, patrickdrd είπε

λογαριασμοί -> κατάργηση λογαριασμού

Και μετά του ρίχνει και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, patrickdrd είπε

λογαριασμοί -> κατάργηση λογαριασμού

 

2 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Και μετά του ρίχνει και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και είναι κομπλέ.

Οπότε πάω στις ρυθμίσεις->λογαριασμοί και στην λίστα με τους λογαριασμούς που είμαι συνδεδεμένος πατάω στον google και μετά αφαίρεση. Ρίχνω και το factory reset και ανοίγει σαν καινούργιο?  Έχω όμως μια ακόμα απορία. Θα με αφήσει να κάνω αφαίρεση του μοναδικού google λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη η συσκευή? Δεν είναι υποχρεωτικό να την έχεις πάντα με κάποιο mail συνδεδεμένο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, plotolp είπε

Οπότε πάω στις ρυθμίσεις->λογαριασμοί και στην λίστα με τους λογαριασμούς που είμαι συνδεδεμένος πατάω στον google και μετά αφαίρεση. Ρίχνω και το factory reset και ανοίγει σαν καινούργιο?  Έχω όμως μια ακόμα απορία. Θα με αφήσει να κάνω αφαίρεση του μοναδικού google λογαριασμού που είναι συνδεδεμένη η συσκευή? Δεν είναι υποχρεωτικό να την έχεις πάντα με κάποιο mail συνδεδεμένο?

Θα σε αφήσει.

Θα κάνεις παράκαμψη όταν φτάσεις στο email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Θα σε αφήσει.

Θα κάνεις παράκαμψη όταν φτάσεις στο email.

Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ! Εντάξει όταν το ανοίξω πάλι θα βάλω του πατέρα μου, δεν θα κάνω παράκαμψη, απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι μετά το reset δεν θα έχει κρατήσει κάτι από το δικό μου gmail για να το σετάρω χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, plotolp είπε

Κατάλαβα, σας ευχαριστώ πολύ! Εντάξει όταν το ανοίξω πάλι θα βάλω του πατέρα μου, δεν θα κάνω παράκαμψη, απλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι μετά το reset δεν θα έχει κρατήσει κάτι από το δικό μου gmail για να το σετάρω χωρίς προβλήματα.

Ενδέχεται λέω τώρα μπορεί να σου ζητήση κανέναν κωδικό από το δικό σου.

Πιστεύω τα έχεις/ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Ενδέχεται λέω τώρα μπορεί να σου ζητήση κανέναν κωδικό από το δικό σου.

Πιστεύω τα έχεις/ξέρεις.

Σε ποιο στάδιο της διαδικασίας? Αφού κάνω το reset παίζει να ζητήσει το κωδικό του mail μου παρόλο που θα έχω κάνει αφαίρεση του λογαριασμού πιο πριν? Καλά εννοείτε πως ξέρω τους κωδικούς και των 2 mail 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, plotolp είπε

Σε ποιο στάδιο της διαδικασίας? Αφού κάνω το reset παίζει να ζητήσει το κωδικό του mail μου παρόλο που θα έχω κάνει αφαίρεση του λογαριασμού πιο πριν? Καλά εννοείτε πως ξέρω τους κωδικούς και των 2 mail 😛 

Κανεις αφαιρεση του λογαριασμου μετα κανεις reset και αν θες μετα περνας gmail αν δεν θες δεν περνας. Δεν θα εχει τιποτα δικο σου το τηλεφωνο.Θα ειναι σαν καινουριο.

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Κανεις αφαιρεση του λογαριασμου μετα κανεις reset και αν θες μετα περνας gmail αν δεν θες δεν περνας. Δεν θα εχει τιποτα δικο σου το τηλεφωνο.Θα ειναι σαν καινουριο.

Ok τέλεια, αυτό θα κάνω. Σας ευχαριστώ παιδιά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, plotolp είπε

Σε ποιο στάδιο της διαδικασίας? Αφού κάνω το reset παίζει να ζητήσει το κωδικό του mail μου παρόλο που θα έχω κάνει αφαίρεση του λογαριασμού πιο πριν? Καλά εννοείτε πως ξέρω τους κωδικούς και των 2 mail 😛 

Εντάξει δεν θα έχεις πρόβλημα αφού τα έχεις.

Η πολιτική της Google ενδέχεται να το κάνει (λέω τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Απλά για να ενημερώσω, έγινε η αλλαγή των κινητών και δεν είχα κανένα πρόβλημα με την αποσύνδεση του gmail και το reset! Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, δεν ξέρω αν φταίει η στραβωμάρα μου, αλλά δεν βρίσκω με ποιόν τρόπο να διαγράψω τον λογαριασμό μου goggle, gmail....                                               από από μία συσκευή redmi note 5,  ώστε μετά να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Φαίνεται σαν να μην μπορείς να διαγράψεις τον λογαριασμό, αν είναι ο μοναδικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

Βρε παιδιά, δεν ξέρω αν φταίει η στραβωμάρα μου, αλλά δεν βρίσκω με ποιόν τρόπο να διαγράψω τον λογαριασμό μου goggle, gmail....                                               από από μία συσκευή redmi note 5,  ώστε μετά να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Φαίνεται σαν να μην μπορείς να διαγράψεις τον λογαριασμό, αν είναι ο μοναδικός.

Ρυθμίσεις - λογαριασμοί εκεί πας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Ρυθμίσεις - λογαριασμοί εκεί πας....

Εκεί πάω, αλλά δεν βλέπω πουθενά "διαγραφή λογαριασμού",,,,

Εντάξει....λύθηκε: Ρυθμίσεις - Συγχρονισμός - Google - Περισσότερα - Κατάργηση Λογαριασμού

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...