Προς το περιεχόμενο

Αγορά ποιοτικού powerline


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός σχετικά καλού power line. 

Eχω vdsl 50 και με το Ρουτερ του ΟΤΕ με Wireless δεν έχω καλή εμβέλεια αλλά και η ταχύτητα δεν είναι πάνω από 20-25mb

Ποιο μοντέλο πρωτεινετε για να παίρνω το μέγιστο της ταχύτητας της σύνδεσης μου? 

 

Με Ενα γρήγορο ψάξιμο είδα τα

 

https://www.skroutz.gr/s/8757491/TP-LINK-TL-PA9020PKIT-v1.html

 

Και τα 

https://www.skroutz.gr/s/10244747/Devolo-dLAN-550-WiFi-Starter-Kit.html

 

Καμία ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να παρεις τα μεγιστα και απο wireless καλο ειναι να ειναι dual band .και καλο θα ειναι να ειναι και Passthrough οχι οτι αμα δε ειναι δεν θα τα πιασεις.

σε μαρκες fritz ,devolo και μετα tp link. οι 2 πρωτες ειναι λιγο ακριβες. και μετα εξαρτατε αν θες να εχει wireless ή οχι για το τι μοντελο θα παρεις.tp link ειναι value for money.

On 17/08/2018 at 22:46, ababapanos said:

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά ενός σχετικά καλού power line. 

Eχω vdsl 50 και με το Ρουτερ του ΟΤΕ με Wireless δεν έχω καλή εμβέλεια αλλά και η ταχύτητα δεν είναι πάνω από 20-25mb

Ποιο μοντέλο πρωτεινετε για να παίρνω το μέγιστο της ταχύτητας της σύνδεσης μου? 

Με Ενα γρήγορο ψάξιμο είδα τα

https://www.skroutz.gr/s/8757491/TP-LINK-TL-PA9020PKIT-v1.html

Και τα 

https://www.skroutz.gr/s/10244747/Devolo-dLAN-550-WiFi-Starter-Kit.html

Καμία ιδέα? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω για την απαντηση. Πιο συγκεκριμενα καποια μοντελα  μηπως  μπορεις να μου προτεινεις? 

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Σάββατο πήρα αυτά https://www.skroutz.gr/s/12425173/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v2.html

Έπαιξαν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, εντελώς plug'n'play.

Πήρα γραμμή ethernet από το router (50αρα ΟΤΕ VDSL) και στο δεύτερο powerline τράβηξα μία ethernet στη Samsung QLED 55Q7F για να βλέπω 4k YouTube videos, και η δεύτερη ethernet πήγε στο Xbox One X.

Στην πράξη: στη τηλεόραση πλέον έχω φουλ ταχύτητα γραμμής και παίζουν νερό τα 4k από το YouTube, στο One X στα Battlefield 1 και Battlefront 2 δεν άνοιξε ούτε μια φορά το λαμπάκι για packet loss.

Ανεβάζω και screenshots του πριν και του μετά.

20180818_165055.jpg

20180818_172115.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απάντηση. Με Ethernet ούτε εγώ έχω πρόβλημα πιάνω το μέγιστο της γραμμής μου 50 vdsl. 

Aτο που θέλω είναι να βελτιώσω την ταχύτητα και την εμβέλεια του WiFi, που με το router του ΟΤΕ δίνει μέχρι 20-25mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ababapanos είπε

Ευχαριστω για την απάντηση. Με Ethernet ούτε εγώ έχω πρόβλημα πιάνω το μέγιστο της γραμμής μου 50 vdsl. 

Aτο που θέλω είναι να βελτιώσω την ταχύτητα και την εμβέλεια του WiFi, που με το router του ΟΤΕ δίνει μέχρι 20-25mbps

Χμ, κι εγώ με το router του ΟΤΕ είμαι και χθες κατέβαζα torrent με 5.5Mb/sec πράγμα που σημαίνει ότι μου έδινε όλη τη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 20/08/2018 at 16:24, ababapanos said:

ευχαριστω για την απαντηση. Πιο συγκεκριμενα καποια μοντελα  μηπως  μπορεις να μου προτεινεις? 

καταρχην παμε αναποδα.θες να επεκτεινεις το σημα και θες Powerline με wifi ή απλα θες καλυτερο wireless απο τοu speedport.αλλο το ενα αλλο το αλλο.αν θες επεκταση οκ βαζεις ενα powerline me dual band wifi  ή ριχνεις καλωδιο ethernet και βαζεις ενα access point.αν απλα θες να πιανεις καλυτερη ταχυτητα στο Wifi επειδη το speedport κανει νερα εκει αγοραζεις απλα ενα access point dual band.

σε devolo υπαρχει το devolo-dlan-1200-wifi-ac-starter-kit. σε fritz to FRITZ!Powerlines 1260E.σε tp link tl-wpa8370, tl-wpa9610,tl-wpa8630

 

On 21/08/2018 at 10:24, bill_viper said:

Το Σάββατο πήρα αυτά https://www.skroutz.gr/s/12425173/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v2.html

Έπαιξαν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, εντελώς plug'n'play.

Πήρα γραμμή ethernet από το router (50αρα ΟΤΕ VDSL) και στο δεύτερο powerline τράβηξα μία ethernet στη Samsung QLED 55Q7F για να βλέπω 4k YouTube videos, και η δεύτερη ethernet πήγε στο Xbox One X.

Στην πράξη: στη τηλεόραση πλέον έχω φουλ ταχύτητα γραμμής και παίζουν νερό τα 4k από το YouTube, στο One X στα Battlefield 1 και Battlefront 2 δεν άνοιξε ούτε μια φορά το λαμπάκι για packet loss.

Ανεβάζω και screenshots του πριν και του μετά.

20180818_165055.jpg

20180818_172115.jpg

α.δες για Firmware update.β.κατεβασε το utility της tp link  και αλλαξε το ονομα τους.απο default ειναι Homeplug av. δωσε κατι αλλο γιατι εχω πετυχει περιπτωση δυο διαμερισματα σε διαφορετικο ρολοι και ο ενας να βλεπει τα powerlines του αλλου.ολα τα tp link ειχαν/εχουν το ιδιο ονομα.οποτε αλλαξε το.δεν ειναι το να σου παρει ιντερνετ ειναι οτι μπορει να μπερδευονται τα powerlines σας οι routers σας και οι dhcp σας και να ψαχνεις να βρεις γιατι δεν παιζει τιποτα.το εχω πετυχει 2 φορες αυτο.ξαφνικα πηγα να ανοιξω την σελιδα του modem και ανοιξα του γειτονα.

On 22/08/2018 at 08:59, ababapanos said:

Ευχαριστω για την απάντηση. Με Ethernet ούτε εγώ έχω πρόβλημα πιάνω το μέγιστο της γραμμής μου 50 vdsl. 

Aτο που θέλω είναι να βελτιώσω την ταχύτητα και την εμβέλεια του WiFi, που με το router του ΟΤΕ δίνει μέχρι 20-25mbps

σου απαντησα πιο πανω.αν θες βεβαια να εχεις καλο wifi και διπλα στο ρουτερ γιατι το powerline δεν ξερω που θα το βαλεις εκει θες και ενα access point για αντικατασταση του wifi του speedport.γιατι το powerline δεν σημαινει οτι φτανει να καλυψει ολο το σπιτι. σε 2,5ghz μην περιμενεις πολλα.τα 5 ghz εχουν αρχισει να γινονται αναγκαια για να τερματισεις την γραμμη ειδικα οταν μιλαμε για vdsl 50/100/200

On 22/08/2018 at 11:58, bill_viper said:

Χμ, κι εγώ με το router του ΟΤΕ είμαι και χθες κατέβαζα torrent με 5.5Mb/sec πράγμα που σημαίνει ότι μου έδινε όλη τη ταχύτητα.

με wireless? με το speedport 2 entry?γιατι το 724 μπορει να παιξει 5ghz και το speedport plus εχει και αυτο 5ghz.

επισης για τον ts να δει μεσα στο Router αν το Channel width ειναι 40 ή 20.να δοκιμασει και με 40 και με 20 μηπως παιξει καλυτερα.80 λογικα δεν θα εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 4:00 ΜΜ, poulinos είπε

καταρχην παμε αναποδα.θες να επεκτεινεις το σημα και θες Powerline με wifi ή απλα θες καλυτερο wireless απο τοu speedport.αλλο το ενα αλλο το αλλο.αν θες επεκταση οκ βαζεις ενα powerline me dual band wifi  ή ριχνεις καλωδιο ethernet και βαζεις ενα access point.αν απλα θες να πιανεις καλυτερη ταχυτητα στο Wifi επειδη το speedport κανει νερα εκει αγοραζεις απλα ενα access point dual band.

 

Δηλαδη αν απλα παρω ενα access point θα κανω σωστα την δουλεια μου και θα πιανω το μεγιστο της ταχυτητας μου απο το wifi?  γιατι πιο παλια ειχα αγορασει το TP-LINK TL-WA850RE

https://www.skroutz.gr/s/10737337/TP-LINK-TL-WA850RE-v2.html

και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 4:00 ΜΜ, poulinos είπε

καταρχην παμε αναποδα.θες να επεκτεινεις το σημα και θες Powerline με wifi ή απλα θες καλυτερο wireless απο τοu speedport.αλλο το ενα αλλο το αλλο.αν θες επεκταση οκ βαζεις ενα powerline me dual band wifi  ή ριχνεις καλωδιο ethernet και βαζεις ενα access point.αν απλα θες να πιανεις καλυτερη ταχυτητα στο Wifi επειδη το speedport κανει νερα εκει αγοραζεις απλα ενα access point dual band.

σε devolo υπαρχει το devolo-dlan-1200-wifi-ac-starter-kit. σε fritz to FRITZ!Powerlines 1260E.σε tp link tl-wpa8370, tl-wpa9610,tl-wpa8630

α.δες για Firmware update.β.κατεβαε το utility της tp link  και αλλαξε το ονομα τους.απο default ειναι Homeplugav. δωσε κατι αλλο γιατι εχω πετυχει περιπτωση δυο διαμερισματα σε διαφορετικο ρολοι και ο ενας να βλεπει τα powerlines του αλλου.ολα τα tp link ειχαν/εχουν το ιδιο ονομα.οποτε αλλαξε το.δεν ειναι το να σου παρει ιντερνετ ειναι οτι μπορει να μπερδευονται τα powerlines σας οι routers σας και οι dhcp σας και να ψαχνεις να βρεις γιατι δεν παιζει τιποτα.το εχω πετυχει 2 φορες αυτο.ξαφνικα πηγα να ανοιξω την σελιδα του modem και ανοιξα του γειτονα.

σου απαντησα πιο πανω.αν θες βεβαια να εχεις καλο wifi και διπλα στο ρουτερ γιατι το powerline δεν ξερω που θα το βαλεις εκει θες και ενα access point για αντικατασταση του wifi του speedport.γιατι το powerline δεν σημαινει οτι φτανει να καλυψει ολο το σπιτι. σε 2,5ghz μην περιμενεις πολλα.τα 5 ghz εχουν αρχισει να γινονται αναγκαια για να τερματισεις την γραμμη ειδικα οταν μιλαμε για vdsl 50/100/200

με wireless? με το speedport 2 entry?γιατι το 724 μπορει να παιξει 5ghz και το speedport plus εχει και αυτο 5ghz.

επισης για τον ts να δει μεσα στο Router αν το Channel width ειναι 40 ή 20.να δοκιμασει και με 40 και με 20 μηπως παιξει καλυτερα.80 λογικα δεν θα εχει.

Πως βλέπω αν χρειάζεται firmware update? Νόμιζα ότι δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. 

Επίσης ποια εφαρμογή της TP-Link λες; Δοκίμασα μία official αλλά ήταν για να βρίσκει μόνο routers.

Τέλος έχω το Speedport Entry 2i. Τι είναι το ts που αναφέρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 05/09/2018 at 17:22, ababapanos said:

Δηλαδη αν απλα παρω ενα access point θα κανω σωστα την δουλεια μου και θα πιανω το μεγιστο της ταχυτητας μου απο το wifi?  γιατι πιο παλια ειχα αγορασει το TP-LINK TL-WA850RE

https://www.skroutz.gr/s/10737337/TP-LINK-TL-WA850RE-v2.html

και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος

το tp link 850 re ειναι ενα απλο repeater/access point που ειναι 802.11n.αν θες να εχεις καλες ταχυτητες τοτε πας σε dual band access points δηλαδη να παιζουν και 2.4ghz και 5ghz.το access point εχει νοημα αν σε καλυπτει το wifi σε εμβελεια και απλα θες καλυτερη ταχυτητα.το powerline θα σου δωσει wireless και απλα θα το βαλεις πιο μακρυα απο το router οποτε θα εχεις δυο ασυρματα δικτυα.εκτος αν τραβηξεις με καλωδιο ethernet απο το powerline.σε dual band access points μπορεις να πας και σε ubiquiti αμα θες κατι σοβαρο. για αυτο σε ρωτησα απο την αρχη.αλλο δεν παιζει καλα το wireless παρολο που το πιανω με καλο σημα οποτε απλα θελω να παρω ενα καλυτερο wifi access point  και αλλο δεν πιανω καλο σημα εκει που ειμαι οποτε εκει δεν θες καλυτερο access point αλλα θες και δευτερο access point για να καλυψεις και τον υπολοιπο χωρο.επισης τα 5ghz ενω δινουν καλες ταχυτητες δεν εχουν την εμβελεια που εχουν τα 2,4 ghz.γενικως πρεπει να πας σε 802.11ac access point και αυτο σημαινει και dual band.επισης και οι συσκευες που εχεις για να δεις καλυτερες ταχυτητες θα πρεπει να ειναι dual band.σε pc πχ μπορει να χρειαστει καρτα wifi για 5ghz.

On 11/09/2018 at 07:35, bill_viper said:

Πως βλέπω αν χρειάζεται firmware update? Νόμιζα ότι δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. 

Επίσης ποια εφαρμογή της TP-Link λες; Δοκίμασα μία official αλλά ήταν για να βρίσκει μόνο routers.

Τέλος έχω το Speedport Entry 2i. Τι είναι το ts που αναφέρεις;

α.μπαινεις στο site της tp link και βλεπεις με βαση το μοντελο σου ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ VERSION του μοντελου ποιο ειναι το τελευταιο firmware.

https://static.tp-link.com/2018/201809/20180904/PowerLineUtility_Win_180816.zip

με αυτο το utility βλεπεις τα powerline και τα κανεις secure και επισης βλεπεις τι firmware εχουν και τα κανεις αναβαθμιση.

ts=topic starter και του ειπα να κοιταξει στο wireless το channel width γιατι πολλες φορες αλλαζοντας την τιμη μπορει να παιξει καλυτερα η χειροτερα αναλογως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
On 23/03/2021 at 09:08, nhn said:

Καλημέρα να ρωτήσω αν μπορώ να συνδέσω το καλώδιο τηλεφώνου στο ένα powerline και στο άλλο το ρούτερ στη γραμμή line in  του router?

Οχι μεταφερει μονο ethernet/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 4:00 ΜΜ, poulinos είπε

α.δες για Firmware update.β.κατεβασε το utility της tp link  και αλλαξε το ονομα τους.απο default ειναι Homeplug av. δωσε κατι αλλο γιατι εχω πετυχει περιπτωση δυο διαμερισματα σε διαφορετικο ρολοι και ο ενας να βλεπει τα powerlines του αλλου.ολα τα tp link ειχαν/εχουν το ιδιο ονομα.οποτε αλλαξε το.δεν ειναι το να σου παρει ιντερνετ ειναι οτι μπορει να μπερδευονται τα powerlines σας οι routers σας και οι dhcp σας και να ψαχνεις να βρεις γιατι δεν παιζει τιποτα.το εχω πετυχει 2 φορες αυτο.ξαφνικα πηγα να ανοιξω την σελιδα του modem και ανοιξα του γειτονα.

 

Πως κανω firmware update (tp-link pa-4010p) ? Σε ποιο utility αναφερεσε? Πως αλλαζει το ονομα τους?

Υπαρχει καποιος οδηγος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...