Προς το περιεχόμενο

Μπυρα ανάμνησης!


jasonas21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους! Η απορια που εχω ειναι για μια μπυρα δώρο που μου έδωσε ενα κορίτσι στην Βραζιλία που γνώρισα σε ενα ταξίδι που έκανα (ναυτικός)! Η μπυρα αυτη που λέτε (που μου φέρνει αναμνήσεις), μου δόθηκε πέρυσι τον Οκτώβρη αλλα δεν ηθελα να την πιω κατευθείαν οποτε την φύλαξα σε πλάγια θέση μεσα σε ενα συρτάρι που ειχα μεσα στο πλοίο! Εκει έμεινε μεχρι τον Ιανουαριο που γυρισα στην Ελλαδα και απο εκει και έπειτα φυλαχθηκε μεσα σε ψυγειο επισης σε πλαγια θεση! Να σημειώσω οτι ειναι καλα σφραγισμένη και δεν εχει παρει ίχνος αέρα μέσα! Εκει ξεχάστηκε και καθως ανοιξα το ψυγειο χτες την ειδα και ειπα να την ανοιξω! Πριν την ανοιξω ειδα οτι η μπυρα έληξε τον Μαϊο που πέρασε! Καθως εκανα να δω μεσα τι γίνεται, ειδα μικρά κομματάκια μεσα αλλα δεν πολυ ασχολήθηκα! Σημερα αποφάσισα να την ανοιξω (κατευθειαν απελευθερωθηκε το άρωμα της) και να δοκιμασω μια μικρη ποσοστητα (έβαλα σουρωτήρι για να αποφύγω τα κομματακια)! Το θεμα ειναι οτι επειδη η συγκεκριμένη μπυρα εχει μεσα λυκισκο που δινει μια πικρη γεύση, δεν μπορω να καταλαβω αν μπορω να την πιω ή αν εχει πραγματικα χαλάσει! Σαν γευση και αρωμα ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα και δεν μου φάνηκε κατι κραυγαλεο που να δειχνει οτι εχει ληξει!

η μπυρα ειναι η συγκεκριμένη : ( η σελιδα ειναι στα πορτογαλικα, καντε μεταφραση απο την google αν θελετε!)  http://cervejaroletarussa.com.br/cervejas/india-pale-ale-ipa/

τι λετε να κανω? να ρισκαρω να πιω? λήγουν πραγματικα οι μπυρες και αν ναι μετα απο ποσο διάστημα απο την αναγραφόμενη ημερομηνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι μου λεει οτι το ληγμενο το ηπιες πριν ανοιξεις το τοπικ και οτι απλως βλεπουμε τις παρενεργειες...

 

Srsly ρωτας εμας να σου πουμε αν πρεπει να πιεις κατι ληγμενο; Που να μην ειχε και ημερομηνια ληξης δηλαδη.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Indian pale ale, αρχικως φτιαχτηκαν για να αντεχουν τα μεγαλα ταξιδια μεχρι να φτασουν στο προορισμο τους, εξου και το ονομα. Φυσικα μην περιμενεις τις ιδιες αντοχες με ολες τις ετικετες και συνταγες..

Αφου δεν σε χαλασε η σου μυριζει περιεργα, μπορεις να την πιεις. Δεν παιζει και να σε σκοτωσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα ρε παιδιά ειναι κριμα να την πεταξω! δεν μου παει η καρδια δηλαδή.... :P

 

@DZ-Photographer οχι απλα μπήκα... παραλιγο να μην βγω και κόντεψα να χασω το πλοίο! :D

@Getta Robo φυσικα δεν περιμενω να ειναι οπως ηταν πριν ληξει, αυτο που θελω να μαθω ηταν αν τουλαχιστον εστω και αργα μπορω να την απολαυσω με τις απαραίτητες αναμνήσεις!

ωραια, οποτε εβαλα ποτηρι στην κατάψυξη και αύριο θα πιω στην υγειά της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε πας να παρεις μια Αλφα απο το περιπτερο καλυτερα ρε μαν;  Και με την Αλφα θα θυμηθεις οτι παραλιγο να χασεις το πλοιο, και το βραδυ σου θα κυλησει "ευχαριστα"...

Μην φοβασαι, οι αναμνησεις δεν χανονται απο την μαρκα της μπυρας.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς έχουμε ένα βούτηρο το οποίο το βάζουμε στο ψωμί, στις 15/08 έληξε, ακόμα το χρησιμοποιώ όμως, φαίνεται μια χαρά και οπτικά και γευστικά. Για μπύρες δεν έχω ιδέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εμείς έχουμε ένα βούτηρο το οποίο το βάζουμε στο ψωμί, στις 15/08 έληξε, ακόμα το χρησιμοποιώ όμως, φαίνεται μια χαρά και οπτικά και γευστικά. Για μπύρες δεν έχω ιδέα. 

Μπήκες τουλάχιστον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε οπως σε ειπανε παρε μια αλφα και γεμιζε την μπουκαλα με τις αναμνησεις μεχρι να βρεις την επομενη. Εμονικος ακουγεσαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εμείς έχουμε ένα βούτηρο το οποίο το βάζουμε στο ψωμί, στις 15/08 έληξε, ακόμα το χρησιμοποιώ όμως, φαίνεται μια χαρά και οπτικά και γευστικά. Για μπύρες δεν έχω ιδέα. 

Δεν έχεις πάθει κάτι γιατί το βούτυρο έληξε της παναγιας. Ευλογημένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antitouristikos praktoras είπε

Μπήκες τουλάχιστον;

Δεν σε πιάνω. 

 

53 λεπτά πριν, thant είπε

Δεν έχεις πάθει κάτι γιατί το βούτυρο έληξε της παναγιας. Ευλογημένο!

Θα έπρεπε τουλάχιστον να υπήρχε αλλοίωση γεύσης ή οσμής, είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...