Προς το περιεχόμενο

Κρύο νερό, ή νερό με θερμοκρασία βρύσης;


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι προτιμάτε κατα το καλοκαιρι, και γιατι;

Δεν ειμαι οπαδος του πολυ κρυου νερου, ωστοσο το δροσερο νερο δεν παυει να ειναι μια μικρη απολαυση. Ωστοσο, τελευταια, τεινω να το περιορισω κι αυτο, με προτιμηση στο 'νερο βρυσης', δηλαδη θερμοκρασια οποια εχει η βρυση καθε στιγμη, ή το μπουκαλι που εχω μαζι μου.
Κι αυτο, γιατι παροτι δεν επινα ποτε παγωμενο, τελικα ειδα, οτι ακομη και αρκετα δροσερο αν ειναι, μετα απο καποιες μερες συνεχομενης καταποσης αρκετα δροσερου νερου επι πολλες ωρες, η φωνη μου αρχισε να μην ειναι και τοσο καλα...δεν μπορουσα να μιλησω δυνατα, και τα σχετικα.

Υπαρχει η αποψη, και επι της ουσιας μαλλον ειναι βασιμη, οτι ο ανθρωπινος οργανισμος, απλως θελει το απαιτουμενο νερο. Δεν ζητα...κρυο νερο!
Επισης εχω ακουσει, οτι γενικα με κρυο νερο, γινονται συσπασεις στα εσωτερικα μας οργανα, και δεν το βρισκω και πολυ νορμαλ αυτο αν ισχυει...

Εσεις τι προτιματε και γιατι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω καθολου μα καθολου, ειναι πως καποιοι πινουν κρυο νερο...το χειμωνα! Εξω να ριχνει χαλαζι ή χιονονερο, κι αυτοι να πινουν νερο με παγακια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδανικο νομιζω ειναι καπου αναμεσα, γυρω στους 15 βαθμους. Ουτε 20-25-30 που βγαινει απο τη βρυση, ουτε 2-4 που ειναι η συτηρηση τροφιμων στο ψυγειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα οτι σιγουρα ειναι θεμα του μεντορα,αλλα μαλλον τον εχεις ξεπερασει κατα πολυ.μαντευω επομενο θεμα σου,ποσο μακρια νυχια να αφησεις στα ποδια......στο χαλασα;γιατι οχι ζεστο νερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dollyyy19 είπε

Σκεφτηκα οτι σιγουρα ειναι θεμα του μεντορα,αλλα μαλλον τον εχεις ξεπερασει κατα πολυ.μαντευω επομενο θεμα σου,ποσο μακρια νυχια να αφησεις στα ποδια.....

 

εντάξει, μην ανοίγουμε θέμα και για τα στοιχειώδη...είναι απλό, αν εχουνε τρυπήσει τελειως τα παπουτσια και ξεπροβαλλουν απόξω, τότε πλησιάζει η ωρα για να σκεφτείς να τα κόψεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πολύ κρύο νερό αρκετές φορές οχι μόνο δεν σε ξεδιψάει αλλά σε ενοχλεί κιόλας, π.χ εμένα με πονάνε τα δόντια στα κρύα. Επίσης πρέπει να αποφεύγουμε το κρύο όταν γυρνάμε απ' έξω και γενικά από σωματική άσκηση που μας έχει κουράσει και έχουμε ιδρώσει πολύ, πρέπει να αφήνουμε να περάσει κανένα 5 λεπτό σε ήρεμη φάση και μετά, ο λόγος είναι οτι δεν κάνει να πάμε να ρίξουμε βίαια την θερμοκρασία του σώματος με το παγωμένο νερό μετά από άσκηση, αυτό μου το έχει πει γυμνάστρια. 

Για καλοκαίρι θέλω πάντως σίγουρα νερό παγωμένο και οχι βρύσης. Τα μόνα πράγματα που κάνω με νερό βρύσης είναι όταν παίρνω τα φάρμακά μου. Εδώ από μεσημέρι και μετά αν ανοίξεις το νερό είναι ζεστό, χτυπάει ο ήλιος τις σωληνώσεις από τον ακάλυπτο που είναι εξωτερικές.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/8/2018 στις 2:05 ΜΜ, Guerriero4 είπε

Το νερό βρύσης είναι το καλύτερο, ειδικά μετά το φαγητό γιατί το κρύο καθυστερεί την πέψη.

Με μένα πάντως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο  είναι ανάλογα τον άνθρωπο δεν υπάρχουν κανόνες σ' αυτά, το καλοκαίρι το πίνω γύρω στους 5 και το χειμώνα γύρω στους 7 😋

Επεξ/σία από TriLoBiTe
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...