Προς το περιεχόμενο

Software εκμάθησης Αγγλικών για παιδιά


TopicStrarter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε κανένα φιλικό (ίσως με παιχνιδάκια ή βίντεο κτλ) πακέτο εκμάθησης αγγλικών (στα ελληνικά - για παιδιά που δεν ξέρουν να διαβάζουν πολλά αγγλικά) ;;

 

Επίσης κάποιο πλήρες λεξικό σε ηλεκτρονική μορφή σαν το oxford δηλαδή . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, TopicStrarter said:

Ξέρετε κανένα φιλικό (ίσως με παιχνιδάκια ή βίντεο κτλ) πακέτο εκμάθησης αγγλικών (στα ελληνικά - για παιδιά που δεν ξέρουν να διαβάζουν πολλά αγγλικά) ;;

Επίσης κάποιο πλήρες λεξικό σε ηλεκτρονική μορφή σαν το oxford δηλαδή . 

Το Cambridge Advanced Learner's είναι και σε ηλεκτρονική μορφή https://ieltsmaterial.com/cambridge-advanced-learners-dictionary-4th-edition/

Το 'δεν ξέρουν να διαβάζουν πολλά αγγλικά' δεν βοηθάει και πολύ....σε τί επίπεδο βρίσκονται; Pre-Junior; A' Junior; Τώρα ξεκινούν πρώτη φορά Αγγλικά;
Π.χ. υπάρχει η σειρά Happy Hearts [3-6 ετών, που ακόμα δεν γράφουν λέξεις/προτάσεις] που έχει και τραγούδια, παιχνίδια, μαριονέτα κλπ, υπάρχουν τα My Phonics που κι αυτά έχουν διαδραστικό app, επίσης το The Cat is Back είναι διασκεδαστικό και πόσα ακόμα! Αλλά ανάλογα το επίπεδο του παιδιού, τα γούστα του, τον τρόπο εκμάθησης που προτιμά κλπ. Μπορείς από διάφορους εκδοτικούς οίκους να ζητήσεις και δείγματα του υλικού που σε ενδιαφέρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν ξέρω τις γνώσεις τους ξέρω απλά ότι το ένα είναι στην 6η δημοτικού και το άλλο στο γυμνάσιο οπότε κάτι απολύτως βασικά φαντάζομαι θα τα ξέρουν 

Θα τσεκάρω όσα μου είπες (το λεξικό το κατέβασα ήδη :D ) Ευχαριστώ πολύ! 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, TopicStrarter said:

Πραγματικά δεν ξέρω τις γνώσεις τους ξέρω απλά ότι το ένα είναι στην 6η δημοτικού και το άλλο στο γυμνάσιο οπότε κάτι απολύτως βασικά φαντάζομαι θα τα ξέρουν 

Θα τσεκάρω όσα μου είπες (το λεξικό το κατέβασα ήδη :D ) Ευχαριστώ πολύ! 
 

Τι απολυτως βασικα καλε; Εδω στο Γυμνάσιο εχουν ηδη το B2 (lower)! Φανταζομαι τα επιπεδα των παιδιων που λες θα'ναι μεταξυ Α1+ και Β1. Ρωτα και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Τι απολυτως βασικα καλε; Εδω στο Γυμνάσιο εχουν ηδη το B2 (lower)! Φανταζομαι τα επιπεδα των παιδιων που λες θα'ναι μεταξυ Α1+ και Β1. Ρωτα και πες μας.

Είναι έκπληξη τους κάνω ένα υπολογιστή κτλ και δεν θέλω να την χαλάσω :P τέσπα θα δω αν μπορώ να ψαρέψω την πληροφορία μέσω τρίτων :P 


Μεγάλο μέρος του software που τους έχω βάλει είναι στα αγγλικά (καθώς και το μεγαλύτερο μέρος του παιδικού προγράμματος του Netflix που θα έχουν πρόσβαση)  και έτσι θα ήθελα λίγο να τα βοηθήσω σε περίπτωση που δυσκολεύονται λόγω γλώσσας. 

Μπορεί και να έχει η μεγάλη lower όπως λες δεν ξέρω αλλά εντάξει δεν ξέρουν όλα τα παιδιά ξένες γλώσσες και μπορεί να μην ξέρουν και αυτά με την έννοια ότι τα ξέρουν ίσα ίσα για να λύσουν καμιά άσκηση στο μάθημα του σχολίου κ.ο.κ

με τα παιχνίδια και το λοιπό software που τους έβαλα ελπίζω όμως να εντρυφήσουν... εγώ ας πούμε έμαθα τυφλό σύστημα όταν άρχισα να παίζω lineage απο συνήθεια επειδή η συνεννόηση με άλλους μέσω μηνυμάτων/pm για την δημιουργία party κτλ ήταν καθημερινή ρουτίνα  :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάμε για μικρά παιδάκια, ίσως μπορείς να δοκιμάσεις τις Magic English. Είχαν βγει παλιά (το 1998) σε μορφή βιντεοκασετας, αλλά αργότερα έβγαλαν και σειρά με dvd. Επίσης τα "επεισόδια" υπάρχουν και online στο YouTube  (απλά δεν θα έχεις τα περιοδικά που συνόδευαν το dvd/βιντεοκασέτα). Θυμάμαι με είχε βοηθήσει πολύ αυτή η σειρά να μάθω κάποια αρχικά πράγματα στα Αγγλικά, όταν ήμουν στο νηπιαγωγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...