Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα ανάκλησης αποστολής e-mail αποκτά το Gmail στο Android


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Alexandros74 είπε

Να το βάλουν και στο outlook... εχω στείλει τόσα λάθος mail επαγγελματικά, που θα μπορούσα να είμαι άνεργος... :)

 

Εφόσον μιλάμε για το Microsoft outlook εγώ που χρησιμοποιώ το 2010, πηγαίνω στα sent, ανοιγω το mail που θέλω να ανακαλέσω, επιλέγω actions--> Recall και όλα καλα. Σου ερχεται αναφορά αν εχει γίνει ή όχι η ανακληση στον κάθε παραληπτη. Λάθος mail..... μερικά. Μισοτελειωμένα που σταλθηκαν από λάθος.... άπειρα.

 

2 ώρες πριν, Leokatana είπε

υπάρχει αυτη η δυνατότητα στο outlook αν ο παραλήπτης δεν εχει ανοίξει το email. 

Επίσης αν ο παραλήπτης εχει κλειστό το outlook (ή το pc) σου δυστυχως δεν γίνεται recall. Σου ερχεται failure όταν το ανοίγει.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Janoss είπε

Δεν κατάλαβα. Απλά αργεί να σταλεί 10 δευτερα το email; Ο παραλήπτης υπάρχει περίπτωση να λάβει το αρχικό λάθος mail;

Αφού αργεί 10" πως θα λάβει το αρχικό email αν κανείς ακύρωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Janoss said:

Ρωτησα αν αργεί 10 δευτερα η αν δεν αργει.

Το mail θα ξεκινήσει να φεύγει 10” αφότου πατήσεις το send. Εντός αυτών των 10” μπορείς να ακυρώσεις την αποστολή. Θα μπορούσες να το κάνεις και μόνος σου, ελέγχοντας για 10” το mail πριν πατήσεις send.

( Σαν να κάνεις shutdown το MAC ένα πράγμα. )

Υ/Γ Μήπως σε μπερδεύει η λέξη ανάκληση; Δεν είναι ακριβώς ανάκληση, μάλλον καθυστέρηση θα το έλεγα. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Add
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Το mail θα ξεκινήσει να φεύγει 10” αφότου πατήσεις το send. Εντός αυτών των 10” μπορείς να ακυρώσεις την αποστολή. Θα μπορούσες να το κάνεις και μόνος σου, ελέγχοντας για 10” το mail πριν πατήσεις send.

( Σαν να κάνεις shutdown το MAC ένα πράγμα. )

Υ/Γ Μήπως σε μπερδεύει η λέξη ανάκληση; Δεν είναι ακριβώς ανάκληση, μάλλον καθυστέρηση θα το έλεγα. 

Αυτό ακούγεται πιο λογικό. Δεν ξέρω τι είδους τεχνολογία είναι αυτή που θα ανακαλούσε email. Περισσότερες δυσλειτουργίες θα προκαλούσε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2018 στις 1:26 ΜΜ, fingolfingr είπε

Εφόσον μιλάμε για το Microsoft outlook εγώ που χρησιμοποιώ το 2010, πηγαίνω στα sent, ανοιγω το mail που θέλω να ανακαλέσω, επιλέγω actions--> Recall και όλα καλα. Σου ερχεται αναφορά αν εχει γίνει ή όχι η ανακληση στον κάθε παραληπτη. Λάθος mail..... μερικά. Μισοτελειωμένα που σταλθηκαν από λάθος.... άπειρα.

Έχω κάνει προώθηση mail περίεργου πελάτη, σε συνάδελφο, ξεχώντας να βγάλω τον πελάτη από τους παραλλείπτες, λέγοντας,,, "Δες το άμεσα γιατί μου τα έχει κάνει τσουρέκια... "

Το αντιλαμβάνομαι με το που πατάω Send... Κλείνω το καπάκι του laptop με τόση μανία, που σχεδον το έσπασα... ΜΑΤΑΙΑ... είχε ήδη φυγει...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Alexandros74 είπε

Έχω κάνει προώθηση mail περίεργου πελάτη, σε συνάδελφο, ξεχώντας να βγάλω τον πελάτη από τους παραλλείπτες, λέγοντας,,, "Δες το άμεσα γιατί μου τα έχει κάνει τσουρέκια... "

Το αντιλαμβάνομαι με το που πατάω Send... Κλείνω το καπάκι του laptop με τόση μανία, που σχεδον το έσπασα... ΜΑΤΑΙΑ... είχε ήδη φυγει...

Πριν χρόνια μαζί με ενα συναδελφο είχαμε μία μικρή διαμαχη με τον προϊσταμενο μας. Είχα νευρα και ετοιμασα ενα mail για τον συναδελφο που τα ψιλοεχωνα στον προϊσταμενο. Δεν εβριζα απλά είχα χαρακτηρισμους τους στύλ "δεν ξερει τι του γίνεται" κλπ. Η στιγμή που πατησα το send ηταν από εκείνες που παγώνει ο χρόνος και κρατανε..... αιώνες. Παταω Send και βλέπω στο Το: το όνομα του προϊσταμένου. Εβλεπα το παραθυρο να αργοσβήνει και σκεφτόμουνα "ooohhhhh shiiiiiittttt". Πήγα αμεσως για recall αλλα πήρα ενα ωραιοτατο failure. Μου απαντησε λίγο αργότερα με εντελώς επαγγελματικό ύφος κοινοποιώντας και τον συνεδελφο μιας και καταλαβε που πήγαινε κανονικά.

 

ΥΓ: Ναι, ακομα εκεί δουλευω :)

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gmail υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης αποστολής, που όπως εχει ήδη εξηγηθεί αργεί η αποστολή μερικά δευτερόλεπτα σε περίπτωση που το μετάνιωσες κλπ. 

 

Στο MS Outlook (desktop εφαρμογή) υπάρχει η δυνατότητα recall message η οποία: 

* αν μιλάμε για ενδοεταιρικά e-mail (στον ίδιο server όλα) τότε μπορεί να τα διαγράψει, ακόμα και αν έχουν σταλεί εδώ και ώρα, αρκεί ο παραλήπτης να μην έχει ανοίξει το email

* αν μιλάμε για email προς τρίτους, με το recal απλώς φεύγει ένα μήνυμα που λέει ότι " Ο τάδε θέλει να ανακαλέσει αυτό το μήνυμα" 

δεν θα διαγραφεί όμως από τον server του άλλου, απλά ο τρίτος θα ξέρει ότι έφυγε κατά λάθος, ότι θα του στείλεις κάποιο άλλο μήννυμα κλπ 

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά από τι στιγμή που φεύγει ένα email και φτάνει στον mail server του παραλήπτη, ο αποστολέας δεν  μπορεί να κάνει κάτι για να διαγράψει το μήνυμα (εκτός αν είναι στον ίδιο server) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...