Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia υποστηρίζει ότι η GeForce RTX 2080 GPU είναι δύο φορές πιο γρήγορη από την GTX 1080


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Σε 1080 και αν προς το παρόν. 

Έστω. κανένα πρόβλημα. Μη βλέπετε μόνο το δέντρο. Το θέμα είναι ότι στο κοντινό μέλλον θα έχουμε πολύ πιο ρεαλιστικά γραφικά. Έτσι κι αλλιώς αυτό δεν θέλουν κι όσοι ξοδεύουν μεγάλα ποσά για GPU?? Τι σκ@τ@ θέλουν??? Μόνο τι λέει το fps counter στην οθόνη και το "real 4K"?

Από κάπου πρέπει να αρχίσει η αλλαγή. 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Έστω. κανένα πρόβλημα. Μη βλέπετε μόνο το δέντρο. Το θέμα είναι ότι στο κοντινό μέλλον θα έχουμε πολύ ρεαλιστικά γραφικά. Έτσι κια αλλιώς αυτό δεν θέλουν κι όσοι ξοδεύουν μεγάλα ποσά για GPU?? Ή μόνο τι λέει το fps counter στην οθόνη και το "real 4K"?

Από κάπου πρέπει να αρχίσει η αλλαγή. 

Σύμφωνοι, αλλά να λέει τουλάχιστον 60 fps όχι σε 4Κ αλλά σε 2Κ.  Ένα σκασμό λεφτά δώσαμε για μόνιτορ . 

Άρα εγώ καταλαβαίνω ότι η σειρά 20ΧΧ αφορά ως επί τω πλείστον  αυτούς που έχουν τώρα 9ΧΧ με οθόνη 1Κ ή 2Κ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HALF EVIL είπε

Σύμφωνοι, αλλά να λέει τουλάχιστον 60 fps όχι σε 4Κ αλλά σε 2Κ.  Ένα σκασμό λεφτά δώσαμε για μόνιτορ . 

Άρα εγώ καταλαβαίνω ότι η σειρά 20ΧΧ αφορά ως επί τω πλείστον  αυτούς που έχουν τώρα 9ΧΧ με οθόνη 1Κ ή 2Κ 

Θα δούμε τι απόδοση θα έχουμε στα 1080p με Ray Tracing όταν κυκλοφορήσουν αρκετοί τίτλοι του χρόνου. Εάν το 60άρι πιάνεται με ευκολία, τότε το 2Κ@60 δεν θα είναι μακριά. 

Τώρα όσο αναφορά γι αυτούς που θέλουν περισσότερο αναλύσεις και όχι απαραίτητα Ray Tracing, το DLSS πιστεύω ότι θα τους βολέψει μια χαρά. Οπότε μένουν όλοι ευχαριστημένοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιστευω οτι η 2080 και η 2080ti απευθυνονται σε αυτους που θελουν να τρεχουν τα παιχνιδια τους σε 4k αναλυσεις.Προσωπικα θεωρω οτι απευθυνονται σε πιο premium κοινο και σε ατομα που θελουν να αξιοποιησουν τον ακριβο εξοπλισμο πανω στον οποιο εχουν επενδυσει αρκετα λεφτα και δεν δισταζουν να τα σκασουν.

Τωρα για αυτους που τρεχουν αναλυσεις 1080p και 1440p δεν βρισκω λογο να κανουν αναβαθμιση εφ'οσον δεν τους ενδιαφερει η Rt τεχνολογια στην τωρινη της κατασταση γιατι η 1080 και η 1080ti εχουν υπεραρκετη δυναμη να τους καλυψουν.

Τωρα βεβαια οσοι εχουν 144hz οθονες ισως μια 2070 να φανει μια πιο οικονομικα εξυπνη κινηση.

Επειδη διαβασα καποια σχολια οτι το 4k gaming δεν αξιζει και δεν τους ενδιαφερει,θα σας πω οτι ναι μεν ειναι ακριβο σπορ ακομα αλλα υπαρχουν και καποιοι οι οποιοι εχουν κανει την αλλαγη σε αυτη την αναλυση και περιμεναν μια καρτα που θα εχει την ιπποδυναμη να την τρεξει καλα και απο οτι φαινεται απο τα νουμερα που εβγαλε η nvidia για την 2080,αυτη και η 2080ti ειναι οι καρτες που θα τους κανουν να αναβαθμισουν.

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shadowlike είπε

Πραγματικά αναρωτιέμαι, γιατί να αναβαθμίσει κάποιος που έχει 1080. Το μόνο παιχνίδι που έρχεται και αξίζει μια βαρβάτη αναβάθμιση απ'οτι φαίνεται είναι το cyberpunk 2077 και αυτό θα αργήσει απ'οσο ακούμε. Χαλαρώστε ...😎

Δεν έχεις VR φίλε μου, ακόμα και η 1080ti γονατίζει στο VR αν βάλεις και λίγο oversample, το κακό είναι ότι δεν έχω δει κάπου να γράφει για βελτιώσεις σε απόδοση vr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτές τις τιμές βλέπω το 90% του αγοραστικού κοινού να τη βρίσκει με Snes Classic Edition/ Mega Drive Mini και δυο χειριστήρια για ατελείωτες συγκινήσεις.....

Επεξ/σία από Arkoudelos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, boulevar είπε

Μπορεις να εισαι με μια 1050τι για ακομα 2-3 χρονια σιγουρα, το θεμα δεν ειναι αυτο! το θεμα ειναι οτι αμα θελεις να κανεις μια αναβαθμιση πρεπει η να τα σταξεις αδρα για κατι που δεν αξιζει... η να παρεις καρτα που ειναι 2 χρονια πισω.. Απο τα 250 που εκανε η 1060, τωρα πηγαμε στα 500 για το αντιστοίχο καινουριο μοντελο.. λογικο σου ακουγεται αυτο? 

Πανω απο 2Κ πολυ δυσκολα βλεπεις διαφορα ειναι η αληθεια. Το 4k ειναι overkill για εμενα, ειδικα οταν βαραίνει το συστημα τοσο πολυ.. 

Πώς να μου ακούγεται λογικό, αφού θα πρέπει να περιμένεις την 2060 και όχι την 2070. Αυτό μου ακούγεται λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Πλεον δεν μπορω να ακολουθησω το σπορ. Ποσο μαλον οταν εχω 2χ1080ΤΙ και βλεπω σε ps4pro παιχνιδια οπως το God of war.  Προσωπικη μου αποψη η καλυτερη αγορα ειναι οι σειρες χχ60 και αν περισσεύουν λεφτα χχ70 το πολύ.

εχεις στο πισί 2 χ 1080ti;

1 ώρα πριν, boulevar είπε

Μπορεις να εισαι με μια 1050τι για ακομα 2-3 χρονια σιγουρα, το θεμα δεν ειναι αυτο! το θεμα ειναι οτι αμα θελεις να κανεις μια αναβαθμιση πρεπει η να τα σταξεις αδρα για κατι που δεν αξιζει... η να παρεις καρτα που ειναι 2 χρονια πισω.. Απο τα 250 που εκανε η 1060, τωρα πηγαμε στα 500 για το αντιστοίχο καινουριο μοντελο.. λογικο σου ακουγεται αυτο? 

Πανω απο 2Κ πολυ δυσκολα βλεπεις διαφορα ειναι η αληθεια. Το 4k ειναι overkill για εμενα, ειδικα οταν βαραίνει το συστημα τοσο πολυ.. 

Εγώ πάντως με AMD Ryzen 3 2200G μια χαρά την βγάζω. Ούτε 1050ti ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε φτάσει στα προϊόντα τεχνολογίας (κινητά, επεξεργαστές, κάρτες γραφικών, μνήμες) στο αντίθετο σημείο από ότι ήμασταν πριν από 15 χρόνια. τότε οι τιμές ήταν ακριβές και έπεφταν, τώρα πριν 4-5 χρόνια οι τιμές ήταν φτηνές και τώρα ανεβαίνουν. αυτό που λέτε πολλοί πως ανεβαίνουν οι τιμές γιατί ανεβαίνουν οι επιδόσεις, δεν είναι ακριβώς σωστό. το νέο μοντέλο δεν πρέπει να σημαίνει να δίνεις τα διπλά για το ίδιο προϊόν (αιχμής βέβαια). δεν δικαιολογούνται τέτοιες διαφορές στις τιμές ανάμεσα στα δύο μοντέλα. την ίδια εξέλιξη κάνουν όλες οι εταιρείες και τον ίδιο χρόνο επενδύουν είτε πάνε από το 1 στο 2, είτε από το 6 στο 7. το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι πως πλέον έχει πέσει η αγορά υπολογιστών, οι χρήστες δεν αναβαθμίζουν τόσο εύκολα όπως παλαιότερα και οι εταιρείες πρέπει με κάποιον τρόπο να βγάλουν χρήματα αφού πουλάνε λιγότερες μονάδες. και όσοι σκάβουν επίσης κάνουν ζημιά. στην επόμενη παρουσίαση θα είχε ενδιαφέρον να δείξουν και αυτήν την πλευρά στις κάρτες γραφικών. 

όλα γίνονται πλέον χρηματιστήριο. και όσοι πανηγυρίζετε για την nvidia, εάν δεν βγάλει κάρτα της προκοπής η amd, τις επόμενες κάρτες θα τις πληρώσετε τριπλά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαφρα βελτιωση στα shaders των σκιων και θα ριχνει τις επιδοσεις στο -100%  , λες και στο χαμο της μαχης των action θα κοιτας αν καθρεπτιζεσαι καλα στις λουμπες με τις λασπες

 

Αντι να στρωσουν το κολο τους κατω και να φτιαξουν μια unreal paris μηχανη γραφικων αναλωνωνται σε ανοητες μαρκετιιστικες παπαριες κοινως φυκια για μεταξωτες κορδελες 

Απατη καταντησε το hype των καρτων συμπαρασυρωντας στο χαμο το pc gaming , ολος και περισσοτερος κοσμος θα στραφει στις κονσολες αηδιασμενος με την πολιτικη των εταιριων , θεμα χρονου να συμβει

Με 1300 ευρω αγοραζεις ps4 pro - xbox one και ολη την γκαμα βασικων παιχνιδιων τους 

Καλυνυχτα Nvdia και ονειρα γλυκα 

 

 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ggkis είπε

Μαλλον και εγω δεν.

Αν δεν είσαι σε 4Κ δεν υπάρχει λόγος να ασχολησαι καν. Αν όμως είσαι είναι σοβαρός λόγος να το σκεφτείς. Φυσικά αφού πρώτα εξακριβωθεί η δύναμη της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και αληθινά να είναι τα νούμερα της Nvidia (που αμφιβάλω μέχρι να δω real world benchmarks) έμενα μου φαίνεται ότι η 2000 σειρά αναφέρετε κατά κύριο λόγο στους 4k gamers. Φυσικά και δεν είναι κακό αυτό διότι η αλήθεια είναι ότι η υπολογιστική δύναμη δεν ήταν αρκετή όλα αυτά τα χρόνια για 4k αναλύσεις, άλλα για τους υπόλοιπους με 1080p και 1440p αναλύσεις (τουλάχιστον το 80% των gamers) δεν έχει νόημα η αναβάθμιση και ο λόγος είναι απλός, οι 1080ti και 1080, είναι ικανές να βγάζουν σχεδόν σε όλους τους τίτλους με ultra graphics σε 1080p και 1440p αναλύσεις πάνω από 140FPS easily. Σε πολλά games φτάνουν και τα 250+ FPS πάλι πολύ εύκολα Η ερώτηση μου είναι ποσό πιο πάνω να πας δλδ σε αυτές τις αναλύσεις? Όλες οι mainstream οθόνες πάνε μέχρι 144, άντε και να πεις λόγο input lag ας το πάμε και 200. 

Φυσικά ότι αναφέρω πιο πάνω έχει περισσότερο νόημα στα multiplayer games, διότι στα single player games και 60+ FPS είναι μια χαρά, φυσικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και εκέι δεν επιτυγχάνουμε πάνω από 140 fps

Μέχρι οι καινούργιοι τίτλοι να έχουν γίνει super demanding και να μην μπορουν οι high end pascal κάρτες να ζωγραφήσουν πολλά frames, θα έχουν  βγει άλλες 2 γενιές nvidia σε 7 νανόμετρα.

Επεξ/σία από DaRkRaGe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, james01gr είπε

έχουμε φτάσει στα προϊόντα τεχνολογίας (κινητά, επεξεργαστές, κάρτες γραφικών, μνήμες) στο αντίθετο σημείο από ότι ήμασταν πριν από 15 χρόνια. τότε οι τιμές ήταν ακριβές και έπεφταν, τώρα πριν 4-5 χρόνια οι τιμές ήταν φτηνές και τώρα ανεβαίνουν. αυτό που λέτε πολλοί πως ανεβαίνουν οι τιμές γιατί ανεβαίνουν οι επιδόσεις, δεν είναι ακριβώς σωστό.

Εγώ πάλι γιατί θυμάμαι ότι πριν 15 χρόνια για να φτιάξεις ένα high-end desktop έπρεπε να δώσεις κυριολεκτικά μια περιουσία???? Θυμάμαι κάρτες όπως GeForce 3 Ti500, που τις έβλεπες με τα κιάλια, το πολύ πολύ σε κάνα περιοδικό.

Επίσης τότε (το κυριότερο) με entry level αλλά και mid-range κάρτες, ούτε που το σκεφτόσουν για 60 fps σε max settings. Και μάλιστα τότε τα παιχνίδια είχαν και πολύ μεγάλες διαφορές μεταξύ settings!

Τώρα ακόμα και οι low-end φτάνουν τέτοιες επιδόσεις με πολύ μικρές παραχωρήσεις... Με τις Mid-range είσαι σίγουρα 60fps με max settings στα 1080p... Με τις high-end απλώς κυνηγάς πλέον αναλύσεις/frames και τίποτα άλλο. Ούτε καν καλύτερα εφέ σε σχέση με mid-range.

Ξέρεις τι έμεινε το ίδιο εδώ και 5-6 χρόνια? Τα γραφικά και η τεχνολογία τους. Πλέον είσαι on-par με τις κονσόλες. Αυτό έχει και τα καλά του, και τα κακά του. Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεσαι τέρας gpu για να παίζεις με 60fps, άρα μπορείς να τη βγάλεις οικονομικά. Το κακό είναι ότι το παιχνίδι που παίζεις είναι το ίδιο οπτικά και έχει τεχνολογία πολλών ετών πάνω του.

  

12 λεπτά πριν, 7700K είπε

Αντι να στρωσουν το κολο τους κατω και να φτιαξουν μια unreal paris μηχανη γραφικων αναλωνωνται σε ανοητες μαρκετιιστικες παπαριες κοινως φυκια για μεταξωτες κορδελες 

Εεεεμ, δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά ο λόγος που το Unreal Paris είναι τόσο εντυπωσιακό είναι λόγω... φωτισμού. Και αυτό ακριβώς σκοπεύει να βελτιώσει και να κάνει playable η νέα τεχνολογία. Ξέρεις. Αυτή που περιγράφεις ως "μαρκετίστικη παπαριά". 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μα λέει και χωρίς DLSS, 50%. Με DLSS πάει 100%.

Επίσης εδώ και πολύ καιρό καθυστέρησε να βγάλει νέα κάρτα η NVIDIA.

Και επίσης το παράλογο είναι ότι επειδή βγήκε νέα κάρτα λες ότι δεν μπορείς να ζήσεις άλλο με την παλιά; Δηλαδή αν κρατήσεις την 1080 για 4 χρόνια ακόμη, νομίζεις ότι δεν θα μπορείς να παίζεις; Δεν καταλαβαίνω τι λέτε πραγματικά. Κανείς δεν σε εκβιάζει να την πάρεις.

Εγώ την 670 την κράτησα χρόνια. Ακόμη και τώρα αν την είχα θα έπαιζα games μια χαρά. Και όχι casual...

Δεν πιστεύω πως καθυστέρησε 2 χρονάκια δεν νομίζω να είναι πολλά

Κάτι παρεξήγησες νομίζω φίλε μου,είπα εγω πως δεν μπορώ να ζήσω με την παλιά ? και αν είχα 1080 (που δεν έχω)ναι ίσως θα την κρατούσα 2-3 χρονάκια ακόμα (για 4 δεν ξέρω μπορεί,αναλόγως τι θα υπήρχε τότε).Ενοείται πως δεν σε εκβιάζει κανείς γιαυτό έγραψα και το όποιος τσίμπησε τσίμπησε .... Εγραψα κυρίως για το πως τους έχουν βάλει οι βιομηχανίες να σκέφτονται αρκετοί και το πως είναι κάποια πράγματα με τις εταιρίες που όταν υπάρχουν μονοπώλια αυτά γίνονται.

Συμφωνώ πως χρειαζόμαστε πραγματικά να δούμε νέες μεθόδους σε απεικόνηση όπως ανέφερε ο D.Luffy  όμως δεν νομίζω πως η συγκεκριμένη,παρόλο που είναι ενα concept που δεν προωθούσαν πιο πρίν,είναι κάτι πραγματικά νέο στήν τεχνολογία η θα φέρει κάποια επανάσταση με αυτές τις γνωστές τεχνικές ιδιαίτερα στήν εποχή μας με την τρέλα της ανάλυσης 4Κ που και οι ίδιοι διαφημήζουν και μάλιστα και 8Κ ενω απο την άλλη βλέπουμε πως μας παρουσιάζουν το ray tracing σαν κάτι το επαναστατικό.

Εχουν τραβήξει τον γαίδαρο απο τα αυτιά γενικά στο θέμα με τα γραφικά εδω και πολλά χρόνια,φυσικά και υπάρχουν εδω και χρόνια εναλακτικές μέθοδοι απεικόνησης στα γραφικά,όπως θυμάμαι απο δεκαετίες πρίν τα Voxels που όταν είχαν βγεί σε κάνα 2 παιχνιδάκια το 90 μας έπεφταν τα σαγώνια ! και είναι τεχνικές που δεν απαιτούν "πολύγωνα" που ως συνήθως,θέλουν ολοένα και αυξανόμενη ισχύ παραπάνω μνήμη και τέρατα κάρτες,όμως αυτές δεν τις εκμεταλεύτηκαν και δεν τις προωθούν στο κοινό,αφού έχουν δέσει τον γαίδαρο τους σε συμφωνίες με τις γνωστές εταιρίες,προσπαθώντας να πουλήσουν κάθε 2 χρόνια κάρτες και δίνοντας επι χρόνια παραλλαγές/αναβαθμίσεις των ίδιων μεθόδων των ίδιων μηχανών γραφικών.

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ELMastas είπε

θυμάμαι απο δεκαετίες πρίν τα Voxels που δεν απαιτούν "πολύγωνα" και θέλουν ολοένα και αυξανόμενη ισχύ και μνήμη με τέρατα κάρτες,όμως αυτές δεν τις προωθούν στο κοινό γιατί έχουν δέσει τον γαίδαραο τους σε συμφωνίες με τις γνωστές εταιρίες,δίνοντας επι χρόνια κάποιες παραλλαγές των ίδιων μεθόδων και ίδιων μηχανών γραφικών.

Δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν προχώρησαν τα voxels. Ο λόγος ήταν ότι τα voxels τελικά γονατίζουν και αυτά την απόδοση και έχουν αρκετά μειονεκτήματα όταν έχεις να κάνεις με τεράστιους κόσμους στα σημερινά παιχνίδια. Επίσης απαιτούν πολύ περισσότερο data. Φαντάσου το Doom το οποίο είναι στα 90Gb πόσο θα έπιανε αν ήταν σε voxels.

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...