Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 95 γίνονται εφαρμογή και μπορείς να την κατεβάσεις δωρεάν


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Black Flag είπε


Εγώ είμαι "ανώμαλος" και έχω ακόμη Windows 7x64 SP1 Ultimate και δεν πρόκειται να τα αλλάξω. Δεν προσφέρουν τα 10 τίποτα παραπάνω.

 

Έχω εγκαταστήσει τα Windows 95c Ελληνικά προσφάτως σε Pentium MMx (τον τρέχω στα 133 MHz για συμβατότητα) που τον έχω σε dual boot, με MS DOS 7.10 (ανεπίσημη έκδοση με FAT32 υποστήριξη η οποία τα σπάει), Windows FWG 3.11 στον έναν δίσκο και τα Windows 95c στον άλλο, για vintage gaming και pure hardware experience.

Προσφάτως έχτισα και μηχάνημα για 3DFx gaming, που είχα από το 1998 μέχρι και το 2001.

K6-2 450 MHz, Voodoo 3 3000 AGP, SB Live!, 256 MB RAM... Εκεί μάλλον θα βάλω τα Windows 98 SE με το official Service Pack της Microsoft που κυκλοφόρησε το 2004.

Έχω και έναν 386DX40, 16MB RAM, CL5422, ESS1688F, CDROM με PC-DOS 2000 (αγαπημένη έκδοση) και Windows 3.11 Ελληνική Έκδοση για νοσταλγικούς λόγους!

Πρόσφατα έστησα και έναν 486DX4, αλλά τον τρέχω στα 66 MHz, 32 ΜΒ RAM, S3 Virge Dx 4MB, ESS1868f, χωρίς λειτουργικό, αλλά μάλλον θα εγκαταστήσω τα Windows 95a ή b για νοσταλγικούς λόγους!

δεν εισαι ανωμαλος φιλε.επιλογες ειναι.και εγω WIN 7 Pro ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην το βλέπεις σαν windows και microsoft πριν το gates δεν υπήρχε λειτουργικό.αυτος πούλησε το QDOS στην IBM.και δεν αναφέρομαι μόνο στους της microsoft αλλά σε αυτούς που με τον τρόπο τους βοήθησαν την βιομηχανία των υπολογιστών στα αρχικά τους βήματα για να φτάσουμε σήμερα εδώ που είμαστε και κομμάτι αυτών είναι και αυτοί που χορεύουν στο βίντεο.Δεν μπορώ να τους απαριθμήσω όλους δεν φτάνει και μέρα.για ποιους να πω για τον Jobs?για τον ken και την roberta williams της sierra on line για τα παιχνίδια τους?για τον bushnell της atari?ο καθένας στον τομέα του έχει αλλάξει τον τρόπο ζωής μας.Αλλα αν δεν ήταν ο gates και όλοι αυτοί σίγουρα δεν θα ήταν οι υπολογιστές όπως τους ξέρουμε σήμερα ούτε η ζωή μας ίδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Istros είπε

Μην το βλέπεις σαν windows και microsoft πριν το gates δεν υπήρχε λειτουργικό.αυτος πούλησε το QDOS στην IBM.και δεν αναφέρομαι μόνο στους της microsoft αλλά σε αυτούς που με τον τρόπο τους βοήθησαν την βιομηχανία των υπολογιστών στα αρχικά τους βήματα για να φτάσουμε σήμερα εδώ που είμαστε και κομμάτι αυτών είναι και αυτοί που χορεύουν στο βίντεο.Δεν μπορώ να τους απαριθμήσω όλους δεν φτάνει και μέρα.για ποιους να πω για τον Jobs?για τον ken και την roberta williams της sierra on line για τα παιχνίδια τους?για τον bushnell της atari?ο καθένας στον τομέα του έχει αλλάξει τον τρόπο ζωής μας.Αλλα αν δεν ήταν ο gates και όλοι αυτοί σίγουρα δεν θα ήταν οι υπολογιστές όπως τους ξέρουμε σήμερα ούτε η ζωή μας ίδια.

Θα πρεπει πρωτα να διαχωρισουμε τι ειναι πιο σημαντικο και μετα να συγκρινουμε. Χωρις ρευμα δεν θα ειχαμε απολυτως τιποτα. Χωρις φαρμακα ο MO ηλικιας θα ηταν στα 50-60 οπως πριν 100 χρονια. Αυτα ειναι τα πρωτης αναγκης για τον ανθρωπο. Το Web βοηθησε την ανθρωποτητα οχι τα windows. Αν δεν ηταν τα windows θα ηταν τα linux η καποιο αλλο λειτουργικο. Ζεις χωρις windows δεν ζεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Ποίο σχολείο εμείς τα είχαμε στο ΤΕΙ εν έτη 2010 που πήρα πτυχίο έτρεχαν ακόμα Win 95 στους μικροϋπολογιστές καί στε ένα εργαστήριο κατασκευής πλακετών μαζί με το protel

αυτο το εν ετει ρε γμτ ποσο βιασμος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Flag είπε


Εγώ είμαι "ανώμαλος" και έχω ακόμη Windows 7x64 SP1 Ultimate και δεν πρόκειται να τα αλλάξω. Δεν προσφέρουν τα 10 τίποτα παραπάνω.

 

Έχω εγκαταστήσει τα Windows 95c Ελληνικά προσφάτως σε Pentium MMx (τον τρέχω στα 133 MHz για συμβατότητα) που τον έχω σε dual boot, με MS DOS 7.10 (ανεπίσημη έκδοση με FAT32 υποστήριξη η οποία τα σπάει), Windows FWG 3.11 στον έναν δίσκο και τα Windows 95c στον άλλο, για vintage gaming και pure hardware experience.

Προσφάτως έχτισα και μηχάνημα για 3DFx gaming, που είχα από το 1998 μέχρι και το 2001.

K6-2 450 MHz, Voodoo 3 3000 AGP, SB Live!, 256 MB RAM... Εκεί μάλλον θα βάλω τα Windows 98 SE με το official Service Pack της Microsoft που κυκλοφόρησε το 2004.

Έχω και έναν 386DX40, 16MB RAM, CL5422, ESS1688F, CDROM με PC-DOS 2000 (αγαπημένη έκδοση) και Windows 3.11 Ελληνική Έκδοση για νοσταλγικούς λόγους!

Πρόσφατα έστησα και έναν 486DX4, αλλά τον τρέχω στα 66 MHz, 32 ΜΒ RAM, S3 Virge Dx 4MB, ESS1868f, χωρίς λειτουργικό, αλλά μάλλον θα εγκαταστήσω τα Windows 95a ή b για νοσταλγικούς λόγους!

Αυτή η virge dx S3 μου είχε σπάσει τα νεύρα.... αναγκαστικά  Nvidia Riva τότε για να παίξω το πρώτο residential evil... ....windows 95 +Netscape.....άλλες εποχές...δεν θέλω να πάω πιο πίσω......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Arkin είπε

Θα πρεπει πρωτα να διαχωρισουμε τι ειναι πιο σημαντικο και μετα να συγκρινουμε. Χωρις ρευμα δεν θα ειχαμε απολυτως τιποτα. Χωρις φαρμακα ο MO ηλικιας θα ηταν στα 50-60 οπως πριν 100 χρονια. Αυτα ειναι τα πρωτης αναγκης για τον ανθρωπο. Το Web βοηθησε την ανθρωποτητα οχι τα windows. Αν δεν ηταν τα windows θα ηταν τα linux η καποιο αλλο λειτουργικο. Ζεις χωρις windows δεν ζεις? 

Σύμφωνω σ αυτό που λες.μην το βλέπεις σαν windows.Εαν δεν ήταν ο gates με το qdos ,ms-dos δεν θα μιλούσαμε σήμερα για τους υπολογιστές όπως τους ξέρουμε.ισως υπηρχε το linux ίσως  όχι σίγουρα δεν θα ήταν όπως τα γνωρίζουμε.αυτη η εξέλιξη των υπολογιστών έχει βοηθήσει τη ζωή μας σε όλους τους τομείς και η καθημερινή εξέλιξη των υπολογιστών τους σίγουρα θα βελτιώσει και άλλο την ποιότητα της.Υπαρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι έχουν συμβάλει για την βελτίωση της ζωής μας μέσα σ αυτούς είναι και ο gates και τα windows όσο και να μην μας αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Σύμφωνω σ αυτό που λες.μην το βλέπεις σαν windows.Εαν δεν ήταν ο gates με το qdos ,ms-dos δεν θα μιλούσαμε σήμερα για τους υπολογιστές όπως τους ξέρουμε.ισως υπηρχε το linux ίσως  όχι σίγουρα δεν θα ήταν όπως τα γνωρίζουμε.αυτη η εξέλιξη των υπολογιστών έχει βοηθήσει τη ζωή μας σε όλους τους τομείς και η καθημερινή εξέλιξη των υπολογιστών τους σίγουρα θα βελτιώσει και άλλο την ποιότητα της.Υπαρχουν κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι έχουν συμβάλει για την βελτίωση της ζωής μας μέσα σ αυτούς είναι και ο gates και τα windows όσο και να μην μας αρέσει.

Σεβαστη η αποψη μου απλα δεν μπορω να την ενστερνιστω. Αν δεν ηταν ο gates θα ηταν καποιος αλλος. Αν δεν ηταν η apple θα ηταν καποιος αλλος. Αν ειχαμε windows χωρις internet παλι αχρηστα δεν θα ηταν? Το ιντερνετ καλυτερεψε τη ζωη του κοσμου στην τεχνολογια για μενα. Ο gates βγαζει το λεπτο 10-20 χιλιαρικα. Αυτο ξερει ο κοσμος αυτο εμπιστευετε και κατι πολυ καλυτερο να βγει πολυ δυσκολα να μεταπηδησουμε εκει. Κατι σαν το android που εχει 88% της πιτας. Κολοσσοι που εχουν τις πληροφοριες αρα και τη δυναμη. Η google/facebook/microsoft δεν καλυτερευουν τις ζωες μας. Τις χειραγωγουν με τις πληροφοριες που κλεβουν απο τον κοσμο ωστε να ξερουν μελλοντικα τι θα προωθησουν στα προιοντα στις εκλογες παντου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα το κίνητρο  είναι  το κέρδος. Πιθανόν μέσα από  την εφαρμογή  θα σου εμφανίζει τις διαφημίσεις που θέλει,  όπως προανέφεραν και οι προηγούμενοι συνδαιτημόνες άντληση  πληροφοριών  περί των συνηθειών του χρήστη  σκιαγραφώντας το προφίλ μου και αναλόγως  θα μας βομβαρδίζουν  με διαφημίσεις.  

Νηστικό αρκούδι δεν χορεύει  λέει  η παροιμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nectons18 είπε

Αν οι ρομαντικοί = ανώμαλοι τότε μαζί σου. Διαφορετικά... καλή κίνηση...

Εγώ είμαι ρομαντικός (πολύ) αλλά όχι με τα λειτουργικά συστήματα. Με κάνα mame ίσως για να θυμηθώ τα ηλεκτρονικάδικα τις παλιές καλές εποχές... Αλλά με τα 95 δεν θα ασχοληθώ. Για κάποιους όμως (είμαι σίγουρος για πολλούς) θα το κατεβάσουν και θα το τρέξουν... έτσι απλά για να κάνουν το κλικ και να θυμηθούν ....

καλή φάση.. :) 

ίσως τελικά το κατεβάσω και εγώ  :D :D :D

Ακριβως ρομαντικός να είσαι με το mame το spectrum.... 

Με ένα λειτουργικό γεμάτο προβλήματα τι να κάνεις? 

Αντε να τρέξεις κάνα αρχαίο παιχνίδι για 10 λεπτά γιατί μετά θα το βαρεθείς και αν έχεις καμιά αρχαία συσκευή να συνδέσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Σεβαστη η αποψη μου απλα δεν μπορω να την ενστερνιστω. Αν δεν ηταν ο gates θα ηταν καποιος αλλος. Αν δεν ηταν η apple θα ηταν καποιος αλλος. Αν ειχαμε windows χωρις internet παλι αχρηστα δεν θα ηταν? Το ιντερνετ καλυτερεψε τη ζωη του κοσμου στην τεχνολογια για μενα. Ο gates βγαζει το λεπτο 10-20 χιλιαρικα. Αυτο ξερει ο κοσμος αυτο εμπιστευετε και κατι πολυ καλυτερο να βγει πολυ δυσκολα να μεταπηδησουμε εκει. Κατι σαν το android που εχει 88% της πιτας. Κολοσσοι που εχουν τις πληροφοριες αρα και τη δυναμη. Η google/facebook/microsoft δεν καλυτερευουν τις ζωες μας. Τις χειραγωγουν με τις πληροφοριες που κλεβουν απο τον κοσμο ωστε να ξερουν μελλοντικα τι θα προωθησουν στα προιοντα στις εκλογες παντου. 

Εαν δεν ήταν ο gates και ο jobs ισως ήταν κάποιος άλλος  ίσως οχι.Ισως μετά από 30χρονια και πάλι δεν θα είμαστε εδώ που είμαστε.το πας αλλού και μιλάς για πολυεθνικές,για χειραγωγηση,διαπλοκή,παγκοσμιοποίηση και διάφορες άλλες θεωρίες που θέλουμε μέρες να τις αναλύσουμε και μετά απο χρόνια συζητήσεων δεν έχουμε καταλήξει κάπου.Δηλ με τη λογική σου αυτός που ανακάλυψε τον τροχό δεν προσέφερε στην ανθρωπότητα  αλλά είναι υπεύθυνος για τους ανθρώπους που σκοτώθηκαν στα τροχαία ατυχήματα.συμφωνω σε πολλά από αυτά που λες αλλά διαφωνώ στα υπόλοιπα για μένα ο gates έστω και αν αποσκοπούσε να βγάλει χρήματα μας βοήθησε σε τεράστιο βαθμο σαν ανθρωπότητα.και το internet ομοίως πάλι με τη λογική σου αυτός που δημιούργησε το internet δεν πρόσφερε στη ανθρωπότητα αλλά βοήθησε στο να μας παρακολουθούν,να κλέβουν τα δεδομένα μας κ.α.που και δεν υπάρχει τέλος.Καλο είναι να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, suspiria said:

αυτο το εν ετει ρε γμτ ποσο βιασμος!

Υπάρχει και η (χαζή για μένα) άποψη ότι αφού έχει καταργηθεί η δοτική, πρέπει να το γράφουμε με «η».

Επεξ/σία από CheOnWeb
Δυσλεξία :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Υπάρχει και η (χαζή για μένα) άποψη ότι αφού έχει καταργηθεί η δοτική, πρέεπι να το γράφουμε με «η».

Συμφωνω μαζί σου αλλά Το πρεεπι το γράφουμε πρέπει με η χωρίς δοτική.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...