Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για backup


pavloa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα..  Ενας φίλος έχει 10,000 αρχεία (φωτογραφίας, βίντεο, έγγραφα κτλ.)

Θέλει να τα κάνει backup στον εξωτερικό δίσκο και ψάχνει κάποιο πρόγραμμα.

Κοιτούσε αυτό Syncback Free

Είναι αξιόπιστο?  Το κατεβάσαμε αλλά έχει πολλές ρυθμίσεις. 

Κάπου διάβασε οτι τα αρχεία τα μεταφέρει ως backup και όχι όπως ακριβώς είναι..

Θέλει να μην αλλάξει κάτι στα αρχεία.. Να αντιγραφούν όπως είναι και το αρχικό αρχείο.

 

 

 

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία δεν αλλάζουν ακριβώς.
Απλά αλλάζουν κάποια timestamps τα οποία είναι ορισμένα από το σύστημα.
Αν θέλει να κρατήσει και αυτά θα πρέπει να το δει στις ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα, αλλά το robocopy.
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/robocopy

Η εντολή αυτή υπάρχει στα windows και από το link μπορείς να δεις τι παραμέτρους παίρνει.

Μπορείς σε αυτές να κρατήσεις και τα αρχικά timestamps κλπ.
Το καλό είναι φυσικά ότι μπορείς να τρέχεις μια στο τόσο την εντολή αυτή και εφόσον δεν έχουν αλλάξει οι διαδρομές του backup και των αρχικών αρχείων να μεταφέρει αυτόματα μόνο τα νέα αρχεία.
Χωρίς να περιμένεις να γίνουν πάλι όλα copy από την αρχή.

Εννοείται ότι έχω περιγράψει μέχρι τώρα είναι πολύ basic λειτουργίες και κατα 99.9% το πρόγραμμα που δοκιμάσατε τις έχει.
Ψάξτε το λίγο παραπάνω, κάντε δοκιμές με demo αρχεία και βρείτε τις ρυθμίσεις που σας βολεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Τα αρχεία δεν αλλάζουν ακριβώς.
Απλά αλλάζουν κάποια timestamps τα οποία είναι ορισμένα από το σύστημα.
Αν θέλει να κρατήσει και αυτά θα πρέπει να το δει στις ρυθμίσεις του εκάστοτε προγράμματος.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα, αλλά το robocopy.
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/administration/windows-commands/robocopy

Η εντολή αυτή υπάρχει στα windows και από το link μπορείς να δεις τι παραμέτρους παίρνει.

Μπορείς σε αυτές να κρατήσεις και τα αρχικά timestamps κλπ.
Το καλό είναι φυσικά ότι μπορείς να τρέχεις μια στο τόσο την εντολή αυτή και εφόσον δεν έχουν αλλάξει οι διαδρομές του backup και των αρχικών αρχείων να μεταφέρει αυτόματα μόνο τα νέα αρχεία.
Χωρίς να περιμένεις να γίνουν πάλι όλα copy από την αρχή.

Εννοείται ότι έχω περιγράψει μέχρι τώρα είναι πολύ basic λειτουργίες και κατα 99.9% το πρόγραμμα που δοκιμάσατε τις έχει.
Ψάξτε το λίγο παραπάνω, κάντε δοκιμές με demo αρχεία και βρείτε τις ρυθμίσεις που σας βολεύουν.

Και εγώ το robocopy έχω για backup και το έχω ως εξής

@echo off
MD D:/Backup
Robocopy D:\                  F:\           /V /E 

Aντιγράφει όλους τους φακέλους και τα αρχεία και ξανα ελέχγει αυτά που είδη υπάρχουν.

Εσυ πως ακριβώς το έχεις κάνει?

 

Αυτός θέλει πρόγραμμα. Θα ψάξουμε τι ρυθμίσεις απο το Syncback
και ελπίζω να του κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είχα κάνει ένα bat file το οποίο μπορεί αν γίνει και vbs ή powershell script, ότι αγαπάς.. 

Το οποίο με ρωτούσε τον αρχικό φάκελο.
Έψαχνε να δει ότι όντως υπάρχει. Αν ναι προχωρούσε στην ερώτηση του φάκελου του προορισμού.
Έλεγχε αν υπήρχε ο φάκελος και αν όλα ήταν καλά με ρωτούσε αν θέλω να το τρέξω δοκιμαστικά (με -what-if στο τέλος) και αν θέλω να κάνει watch τα αρχεία.
Το robocopy σου και αυτή την δυνατότητα, να παρακολουθεί τους φακέλους και με το που γίνει μια αλλαγή στον original μεταφέρετε και στο backup.
Αφού περνούσε όλους τους ελέγχους κλπ. ξεκινούσε το robocopy.

Έψαχνα να βρω το αρχείο αλλά δεν το βρίσκω, γιατί το είχα στην δουλειά και πλέον δεν εργάζομαι εκεί.
Βρήκα ένα άλλο που είχα το οποίο είναι εντελώς plain.
 

Robocopy <original_folder_path> <destination_folder_path> /E /B /COPY:DAT /TEE /V /ETA /LOG:<log_folder_path>\RoboLog.txt


Τώρα τι κάνει το κάθε flag, το βρίσκεις και στο link που σου έστειλα.

Αν πάλι θέλουμε ντε και καλά γραφικό περιβάλλον.
Υπάρχουν προγράμματα τα οποία βγάζουν ένα GUI για το robocopy.
Σαν και αυτό: https://technet.microsoft.com/en-us/library/2006.11.utilityspotlight.aspx

Επεξ/σία από XPHSTOS_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, XPHSTOS_ είπε

Εγώ είχα κάνει ένα bat file το οποίο μπορεί αν γίνει και vbs ή powershell script, ότι αγαπάς.. 

Το οποίο με ρωτούσε τον αρχικό φάκελο.
Έψαχνε να δει ότι όντως υπάρχει. Αν ναι προχωρούσε στην ερώτηση του φάκελου του προορισμού.
Έλεγχε αν υπήρχε ο φάκελος και αν όλα ήταν καλά με ρωτούσε αν θέλω να το τρέξω δοκιμαστικά (με -what-if στο τέλος) και αν θέλω να κάνει watch τα αρχεία.
Το robocopy σου και αυτή την δυνατότητα, να παρακολουθεί τους φακέλους και με το που γίνει μια αλλαγή στον original μεταφέρετε και στο backup.
Αφού περνούσε όλους τους ελέγχους κλπ. ξεκινούσε το robocopy.

Έψαχνα να βρω το αρχείο αλλά δεν το βρίσκω, γιατί το είχα στην δουλειά και πλέον δεν εργάζομαι εκεί.
Βρήκα ένα άλλο που είχα το οποίο είναι εντελώς plain.
 


Robocopy <original_folder_path> <destination_folder_path> /E /B /COPY:DAT /TEE /V /ETA /LOG:<log_folder_path>\RoboLog.txt


Τώρα τι κάνει το κάθε flag, το βρίσκεις και στο link που σου έστειλα.

Αν πάλι θέλουμε ντε και καλά γραφικό περιβάλλον.
Υπάρχουν προγράμματα τα οποία βγάζουν ένα GUI για το robocopy.
Σαν και αυτό: https://technet.microsoft.com/en-us/library/2006.11.utilityspotlight.aspx

Ωραία θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα χρησιμοποιώ το Good Sync αγορασμένο κάθε άδεια περίπου τριάντα ευρώ και κάνει θαύματα. Με πολύ απλές ρυθμίσεις και μπορείς να συνδεθείς και σε cloud

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ. Θα τα δοκιμάσω αυτά που προτείνατε και οτι του βολέψει ας το κρατήσει.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...