Προς το περιεχόμενο

Γέννησε η γάτα


Cosmonaut21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα ότι έχει έρθει μια γάτα στο σπίτι, χωμένη κάτω από τα λιγούστρα της μάντρας και έχει γεννήσει μικρά.2 μέρες τώρα δεν έχει κουνηθεί από κει και τη βλέπω κουρασμένη.

Επειδή οι υπόλοιποι δεν τα θέλουν και εγώ είμαι αλλεργικός,πού μπορώ να απευθυνθώ για να τα φροντίσει κάποιος;

Στην ελληνική φιλοζωική που πήρα μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη μπορεις να βαλεις λιγο φαγητο και νερο καπου διπλα της και ξεκινα ρωτα φιλους κ γνωστους

αν θελουν κανενα γατακι!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά αναλαμβάνει η φιλοζωική και μόνο. Ο δήμος παρεμβαίνει σε περίπτωση που σκυλιά σχηματίσουν αγέλες και επιτίθενται στον κόσμο. Οπότε η ευθύνη πέφτει πάνω σου αν θα την φροντίσεις και για πόσο, αλλά να γνωρίζεις ότι τα νεογέννητα, μεγαλώνοντας θα "κολλήσουν" στο χώρο σου. Προσωπικά να μπορείς βέβαια να παρέχεις τροφή και νερό έστω στον ελάχιστο βαθμό ώστε να μη ψοφίσουν για διάστημα 2-3 μηνών και μετά ας κάνουν ότι μπορούν τα ίδια, μίας και λόγω της αλλεργίας εκ των πραγμάτων δε μπορείς να τα κρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Παρατήρησα ότι έχει έρθει μια γάτα στο σπίτι, χωμένη κάτω από τα λιγούστρα της μάντρας και έχει γεννήσει μικρά.2 μέρες τώρα δεν έχει κουνηθεί από κει και τη βλέπω κουρασμένη.

Επειδή οι υπόλοιποι δεν τα θέλουν και εγώ είμαι αλλεργικός,πού μπορώ να απευθυνθώ για να τα φροντίσει κάποιος;

Στην ελληνική φιλοζωική που πήρα μου είπαν πως δεν αναλαμβάνουν.

Μια απο τα ιδια επαθα και εγω :( οπου και να πηρα τηλεφωνο μου ειπαν αν εχω καποιο γνωστο να τα δωσω η να τα παω εγω καπου :( στην δικια μου περίπτωση η μανα τους τα ειχε αφησει και δεν μπορουσαν να τραφουν μονα τους και κατι επρεπε να γινει κατι αμεσα , αφου καταλαβα απο τα τηλεφωνήματα οτι δεν πρόκειται  να ερθει κανεις  αρχισα να το λεω σε οποιον ηξερα με αποτελεσμα μια κυρια ενος φιλου μου να έρθει να τα παρει :) τάισμα με μπιμπερό και μετα τα στείρωσε απο τα 8 τα 6 τα κατάφεραν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, stefanospf είπε

Για αρχη μπορεις να βαλεις λιγο φαγητο και νερο καπου διπλα της και ξεκινα ρωτα φιλους κ γνωστους

αν θελουν κανενα γατακι!

Δεν νομίζω εφόσον είναι αλεργικός να πλησιάσει. Πάντως αν το κάνει, καλό θα ήταν να μην τον δει η γάτα με φαϊ γιατί μετά θα τον ακολουθεί και δεν θα ξεκολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον είναι εκεί η μάνα και τα προσέχει, δεν κάνεις τίποτα. Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να αφήνεις λίγο νερό και φαί διακριτικά στην μάνα (χωρίς να νιώσει ότι απειλείται), ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνει με τις ώρες μόνη της και να μένουν τα μικρά μόνα.

Νεογέννητα γατάκια με την μάνα παρούσα δεν τα πειράζουμε, ούτε ψάχνουμε να τα "σώσουμε". Αν ήταν ορφανά, αλλάζει το πράγμα.

Αν αποφασίσεις να τα δώσεις φαί, ΟΧΙ γάλα. Το καλύτερο θα ήταν καμιά φτηνή κροκέτα/κονσέρβα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...