Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακα


xarisfloyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τα μεταπτυχιακα και δν εχω ιδεα. Αν τελειωσεις μια σχολη απο ενα ταδε πανεπιστήμιο μπορεις να κανεις μεταπτυχιακό σε ενα αλλο πανεπιστήμιο? και αν μπορεις σε τι κλαδους πχ σπουδαζει καποιος οικονομικες επιστημες μπορει να κανει μεταπτυχιακό σε ψηφιακα-πληροφοριακα σύστηματα? και αν νν πως.Επισης ισχυει για καθε πανεπιστήμιο ή αναλογως το προπτυχιακο και μεταπτυχιακο προγραμμα του καθε πανεπιστημίου.Τελος απορια το εχω και παλι για τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο κυριως ολλανδια τι πρεπει να κανει κάποιος για να γινει δεκτος,ποια ειναι τα απαραίτητα κριτηρια για να γινεις δεκτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, xarisfloyd είπε

Προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τα μεταπτυχιακα και δν εχω ιδεα. Αν τελειωσεις μια σχολη απο ενα ταδε πανεπιστήμιο μπορεις να κανεις μεταπτυχιακό σε ενα αλλο πανεπιστήμιο? και αν μπορεις σε τι κλαδους πχ σπουδαζει καποιος οικονομικες επιστημες μπορει να κανει μεταπτυχιακό σε ψηφιακα-πληροφοριακα σύστηματα? και αν νν πως.Επισης ισχυει για καθε πανεπιστήμιο ή αναλογως το προπτυχιακο και μεταπτυχιακο προγραμμα του καθε πανεπιστημίου.Τελος απορια το εχω και παλι για τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο κυριως ολλανδια τι πρεπει να κανει κάποιος για να γινει δεκτος,ποια ειναι τα απαραίτητα κριτηρια για να γινεις δεκτος.  

Καλημέρα

Κάθε μεταπτυχιακό είναι διαφορετικό. Κάθε τμήμα που βγάζει ένα μεταπτυχιακό βγάζει και κάποια κριτήρια και παίρνεις κάποια μόρια. Μπορεί να θέλει συγκεκριμένη ξένη γλώσσα (συνήθως ζητάνε 2 Αγγλικά και Γερμανικά-Γαλλικα). Και πάλι όμως σου δίνει μόρια το κάθε ένα. Συνήθως στην προκύρηξη βγαίνει ποια πτυχία δέχονται. Αν είναι απο τον τομέα των θετικών επιστημών δεν θα μπορείς να πας με πτυχίο Θεολογίας (σύμφωνα με την ανακοίνωση) αλλά μπορεί να θέλουν και συγκερκιμένο πτυχίο π.χ. να έχεις απο το Φυσικό και όχι απο το Χημικό ή το Πολυτεχνείο

Συνήθως σε κάποια τμήματα μετρά και η συνάφεια της πτυχιακής εργασίας, αν έχεις ήδη κάποιο μεταπτυχιακό και σε κάποια του κλάδου μου και διδακτική εμπειρία.

Επεξ/σία από socratis23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, xarisfloyd είπε

Προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τα μεταπτυχιακα και δν εχω ιδεα. Αν τελειωσεις μια σχολη απο ενα ταδε πανεπιστήμιο μπορεις να κανεις μεταπτυχιακό σε ενα αλλο πανεπιστήμιο? και αν μπορεις σε τι κλαδους πχ σπουδαζει καποιος οικονομικες επιστημες μπορει να κανει μεταπτυχιακό σε ψηφιακα-πληροφοριακα σύστηματα? και αν νν πως.Επισης ισχυει για καθε πανεπιστήμιο ή αναλογως το προπτυχιακο και μεταπτυχιακο προγραμμα του καθε πανεπιστημίου.Τελος απορια το εχω και παλι για τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο κυριως ολλανδια τι πρεπει να κανει κάποιος για να γινει δεκτος,ποια ειναι τα απαραίτητα κριτηρια για να γινεις δεκτος. 

Το μεταπτυχιακό είναι μία σειρά μαθημάτων. Τα μαθήματα αυτά εστιάζουν σε ένα συγκεκριμένο πεδίο μία γενικότερης επιστήμης/τέχνης (τέχνη as in Engineering). 

Αναλόγως το συγκεκριμένο πεδίο, απαιτείται περισσότερο ή λιγότερο μία πρότερη γνώση της γενικής επιστήμης/τέχνης. Δηλαδή, εάν πας να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην ύστερη λατινική λογοτεχνία, θα ήταν καλό να γνωρίζεις τουλάχιστον λατινικά (λέω τώρα εγώ, παράδειγμα είναι και είμαι άσχετος από ανθρωπιστικές επιστήμες). Ή, εάν πας να κάνεις μεταπτυχιακό σε αλγόριθμους βελτιστοποίησης, δεν θα σε πάρουν εάν είσαι από το ΤΕΦΑΑ. 

Το πόσο πολύ απαιτείται συνάφεια των προηγούμενων σπουδών με το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (ΜΠΣ) είναι αναλόγως το ΜΠΣ και το αντικείμενο. Πάντα το προσδιορίζουν. 

Συνήθως, ΜΠΣ που είναι τόσο γενικά όσο το παράδειγμα που αναφέρεις (πληροφοριακά συστήματα, ΠΣ), δεν απαιτούν τόσο μεγάλη συνάφεια πρώτου πτυχίου με το ΜΠΣ. Συνήθως, τέτοια ΜΠΣ έχουν χρησιμότητα για interdisciplinary studies. Π.χ., αυτό ακριβώς που αναφέρεις. Άνθρωπος με γνώσεις οικονομικών, θέλει να αποκτήσει γνώσεις ΠΣ. Στην Ελλάδα, τέτοια ΜΠΣ τα βλέπει κανείς συνήθως σε τμήματα εκτός Αθήνας, Πάτρας, Κρήτης, Θεσσαλονίκης. Προσωπικά, θα σε απέτρεπα να κάνεις ένα τέτοιο ΜΠΣ στην Ελλάδα και θα σε συμβούλευα να επιλέξεις ένα καλό πανεπιστήμιο για ένα τέτοιο ΜΠΣ. 

Δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο τα ΜΠΣ στο εξωτερικό, εκτός από την γλώσσα που γίνονται τα μαθήματα. Βλέπεις στο site του ΜΠΣ τις προϋποθέσεις και κινείσαι αναλόγως. 

Επεξ/σία από Fortistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...