Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκκίνησης με Laptop toshiba L500


allekos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω όλη την κοινότητα. 
Έχω ένα Laptop toshiba L500 intel T4400.
Αυτό το λάπτοπ από τότε που μου το δώσανε παρουσιάζει το εξής πρόβλημα: Πατάω να ανοίξει, ξεκινάει με την πρώτη οθόνη που εμφανίζει το λογότυπο της TOSHIBA και στο κάτω αριστερά μέρος της οθόνης αναγράφει "πάτα f2 για να μπεις bios ή f12 για επιλογή boot device. Η επόμενη οθόνη που εμφανίζει είναι μια μαύρη οθόνη με ένα κέρσορα πάνω αριστερά να αναβοσβήνει και κολλάει εκεί. Αν στην πρώτη οθόνη πατήσω f2 μπαίνω κανονικά bios όπως και με f12 μπαίνω στην επιλογή boot device.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαλε το σκληρο δισκο και ξανα προσπαθησε . Κατι μου λεει οτι θα προχωρήσει (Δεν θα μπει Windows) αλλα αν συνεχίσει το sequence πας για αντικατασταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω βγαλει το σκληρο αλλα δυστυχως δεν εγινε τιποτα εχω βαλει usb bootable αλλα ουτε αυτο bootαρει παρ'ολο που απο την επιλογη F12 βλεπει το στικακι κανει το ιδιο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εκανα Reset bios ξεκολωντας την μπαταρια του. Μετρησα την μπαταρια bios ειναι οκ. Προσπαθησα να το ξεκινβησω χωρις μπαταρια bios. Bootαρε μπηκε στα windows αλλα δεν βασταει ημερομηνια και ωρα καθε φορα που κανω επανεκινηση. Εχει bios v2.10 απ'οτι φαινεται ειναι το τελευταιο bios. To παραδοξο ειναι οτι προσπαθησα να βρω μια παλαιοτερη εκδοση bios αλλα δεν καταφερα να βρω. Καποια στιγμη του αλλαξα το chip του bios απο μια αλλη ιδια motherboard Toshiba l500 πιστευοντας οτι μπορει να εχει παλαιοτερη version bios V1.60 αλλα δεν σταθηκα τυχερος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε την μπαταρία με μια καινούργια, παρόλο που μπορεί να είναι 3v και να φαίνεται οκ. Επίσης βγάλε τελείος μπαταρίες και ρεύματα, και την cmos, και με ενα τσιμπιδάκι ακούμπα τα 2 pin εκει που μπαίνει η cmos για να γίνει σωστό άδειασμα απο ρεύμα το bios chip. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχεις ;

https://www.getitnow.gr/prod/ypologistes/laptops/toshiba-satellite-l500-1r3-pentium-dual-core-t4400-22-ghz-56-tft-mayro/prod54140pp/

Δοκίμασες να κάνεις Repair ( επιδιόρθωση ) με το Cd των Windows ; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν bootαρει ουτε απο cd ουτε απο Usb. Μου δινει την αισθηση οτι περναει το πρωτο pass bios check αναγνωριζει τις συσκευες αλλα οταν παει να κανει boot κολλαει στην μαυρη οθονη με ενα κερσορα να αναβοσβηνει πανω αριστερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασες αλλες μνημες η και ακομα να βγαλεις οτι μπορεις να βγαλεις πχ δισκο οπτικο καρτα wifi

Σε ενα lenovo που μου χαρισαν με ιδιο προβλημα με το δικο σου ειχε προβλημα η καρτουλα wlan

Αφου μπορεις να μπεις bios μπορεις ε; Δες αν βλεπει τον δισκο αφυ φυσικα θα τον εχεις πανω μηπως τα εφτυσε ο sata controler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...