Προς το περιεχόμενο

Απειλή από αφεντικό για μη πληρωμή των δεδουλευμενων


GeorgeKalogeras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Μέχρι χθες δούλευα σε μια εταιρία στην Καλλιθέα. Ημιαπασχοληση νόμιμα μαζί με ασφάλιση και πληρωμή μέσω κατάθεσης σε τράπεζα. 

Σήμερα πήγα να συμφωνήσω την παραίτηση μου και με τσαμπουκα το αφεντικό μου είπε πως δεν θα πάρω ούτε ένα ευρώ από τον μισθό και τα τσεκ ιν της Airbnb που έκανα. Μιλάμε για ένα σύνολο των 400€ το οποίο δεν είναι μεγάλο ποσό αλλά ως φοιτητής που μένει στο νοίκι τα έχω ανάγκη. Από εκεί και πέρα δεν έχω υπογράψει ακόμα τίποτα και εικονικά φαίνεται πως δουλεύω ακόμα σε αυτό το γραφείο. 

Τι κινήσεις μπορώ να κάνω ώστε να πάρω τα χρήματα που έχω δουλέψει; Κάτι γνωστοί μου μου είπαν να πάω στην επιθεώρηση εργασίας και στο ΙΚΑ και πως έχουν καταφέρει έτσι να πάρουν τα λεφτά τους χωρίς δικηγόρους και άλλα έξοδα (που δεν αξίζει να μπω σε έξοδα για 400€)

Αυτό που με ενοχλεί είναι το ύφος, ο τσαμπουκας και οι απειλές του. Περιμένω όλες τις απαντήσεις σας ώστε να ξέρω τι θα κάνω. Δεν θέλω να του χαρίσω ούτε ένα ευρώ. Και κάτι τελευταίο, ισχύει το ότι δεν θα με πληρώσει επειδή δεν το είπα 15 μέρες νωρίτερα ώστε να βρει αντικαταστατη; Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

Edit: δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά έχω και ηχογραφημένη κλήση από το το τηλέφωνο του γραφείου που μου λέει πως δεν θα μου δώσει ούτε ένα ευρώ από τον μισθό μου και αναφέρεται καθαρά το όνομα του αφεντικού και πως έχω δουλέψει κανονικά τον Αύγουστο

Επεξ/σία από GeorgeKalogeras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeKalogeras είπε

Αυτό που με ενοχλεί είναι το ύφος, ο τσαμπουκας και οι απειλές του. Περιμένω όλες τις απαντήσεις σας ώστε να ξέρω τι θα κάνω. Δεν θέλω να του χαρίσω ούτε ένα ευρώ. Και κάτι τελευταίο, ισχύει το ότι δεν θα με πληρώσει επειδή δεν το είπα 15 μέρες νωρίτερα ώστε να βρει αντικαταστατη; Σας ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Τυπικα ναι, αν παραιτηθεις χωρις να σεβαστεις τη προθεσμια που απαιτει η συμβαση σου ο εργοδοτης σου δικαιουται αποζημιωση ιση με τους μισθους που θα λαμβανες κατα τη διαρκεια της προθεσμιας.

 

Αν δηλαδη η συμβαση σου λεει οτι εχεις την υποχρεωση να δωσεις 2 βδομαδες προθεσμια,  και δε το σεβαστεις, ο εργοδοτης σου δικαιουται αποζημιωση ιση με 2 βδομαδες μισθους σου.

 

Οποτε οπως σ'εσενα δεν αρεσε ο τσαμπουκας, μαλλον κι εκεινου δε του αρεσε το στυλακι σου.

 

(δε δικαιουται να σου παρακρατησει 1 μηνιατικο παντως, εκτος αν εχεις υποχρεωση να ειδοποιησεις 1 μηνα πριν παραιτηθεις)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=197413

 

Αναφορά σε κείμενο

Η προειδοποίηση του εργοδότη αποτελεί προϋπόθεση καταγγελίας της σύμβασης εργασίας από τον εργαζόμενο. Ωστόσο, σύμφωνα με το άρθρο 17 παρ. 5β του Ν. 3899/2010, οι πρώτοι δώδεκα μήνες απασχόλησης λογίζονται ως δοκιμαστική περίοδος, κατά την οποία η σύμβαση μπορεί να καταγγελθεί χωρίς προειδοποίηση, εκτός αν τα μέρη συμφωνήσουν διαφορετικά.

Αν δεν έχεις συμφωνήσει κάτι άλλο τότε δεν χάνεις κάτι. Απαραίτητα επιθεώρηση εργασίας. Στο ΙΚΑ θα πας αν διαπιστώσεις κάτι σε σχέση με τα ένσημα σου αλλιώς θα σου πει κι αυτό να πας στην επιθεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν θέλει να με πληρώσει είναι επειδή και καλά δεν ενημέρωσα πιο νωρίς πως θέλω να φύγω. Στην σύμβαση εργασίας βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο ώστε να ειδοποιήσω 10-15 μέρες νωρίτερα. Επίσης από αλλα άτομα που εργάζονταν παλιά στο γραφείο έμαθα πως πάντα έβρισκε μια δικαιολογία ώστε να μην τους δώσει τα δεδουλευμενα τους. Ακόμη, ο λόγος που φεύγω είναι επειδή ενώ είχε τελειώσει η βάρδια μου, με πήρε 1 ώρα μετά να πάω να κάνω ένα τσεκ ιν με τουρίστες και ενώ το αρνήθηκα ευγενικά, άρχισε να φωνάζει, να με κατηγορεί και να απειλεί πως αν δεν κάνω το τσεκ ιν δεν θα πάρω καθόλου χρήματα. Είναι πρώην αστυνομικός (χωρίς να έχω θέμα με τους αστυνομικούς) και έχει συνηθίσει να έχει εξουσία και να μιλάει όπως θέλει αλλά εγώ δεν το σηκώνω αυτό. 

Όσον αφορά την παράθεση του άρθρου, στο γραφείο κλείνω ένα χρόνο στις 11 Σεπτεμβρίου. Οπότε δεν είχα κάποια υποχρέωση να το αναφέρω νωρίτερα. Ευχαριστώ πολύ δεν το γνώριζα αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο δεν σου πληρώνω αποζημίωση άλλο δεν σου πληρώνω τα δεδουλευμένα. Τα δεύτερα δεν τα χάνεις, πήγαινε στην επιθεώρηση εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν του ζήτησα αποζημίωση. Δεν δικαιούμαι κιόλας αφού ήταν 4ωρο και κάτω από ένα χρόνο. Μακάρι να έχετε δίκιο και να πάρω τουλάχιστον τον μήνα που δούλεψα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, GeorgeKalogeras είπε

Ποτέ δεν του ζήτησα αποζημίωση. Δεν δικαιούμαι κιόλας αφού ήταν 4ωρο και κάτω από ένα χρόνο. 

Ο λόγος που δεν δικαιούσαι αποζημίωση είναι επειδή παραιτείσαι. Δεν έχει σχέση αν ήταν 4ωρο ή κάτω από ένα χρόνο.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...