Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με USB Stick


Tsamjunior

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα! 

Αγόρασα πρόσφατα ένα stickακι Kingston Data Traveller SE9 G2 64gb (https://www.skroutz.gr/s/6128116/Kingston-DataTraveler-SE9-G2-64GB.html). Εφόσον το αγόρασα αποκλειστικά για να μεταφέρω ταινίες και να τις βλέπω στην TV, με το που το πήρα το διαμόρφωσα σε NTFS για να δέχεται αρχεία μεγαλύτερα των 4gb. Μετά το φορμάτ λοιπόν, δούλευε μια χαρά, και περνάω μέσα 2 ταινίες. Το συνδέω στην τηλεόραση και δεν το διαβάζει. Το ξαναβάζω στον υπολογιστή για να δω τι έχει γίνει και βλέπω ότι παρόλο που ακούγεται ο ήχος των Windows όταν συνδέεις, το στικάκι δεν εμφανίζεται στον Υπολογιστή μου. Το ίδιο κάνει και σε άλλους 2 υπολογιστές. Ανοίγω device manager, όλα κομπλέ το έχει κανονικά, ούτε τριγωνάκια ούτε τίποτα. Ανοίγω το Disk Management, και μου το εμφανίζει σαν Removable αλλά μου γράφει No Media. Που σημαίνει ούτε χωρητικότητα αναγνωρίζει, ούτε unallocated space, free κτλ κτλ ούτε τίποτα.

Μέχρι στιγμής δοκίμασα να του αλλάξω γράμμα, απο F το έκανα assign σε J, τίποτα. Ενημέρωση οδηγών, τίποτα. Ενημέρωση των Windows, τίποτα. Απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά, πάλι τίποτα. Νομίζω έχω δοκιμάσει τα πάντα! Ό,τι βρήκα το δοκίμασα 2 και 3 φορές και δεν βγάζω άκρη ακόμα. 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι παίζει να φταίει και το τι μπορώ να κάνω; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την βοήθεια, παρακαλώ δώστε γνώμες!

 

Edit: Δοκίμασα να το κάνω clean απο command prompt, αλλά πάλι μου έγραφε error There is no media in the device.

Επεξ/σία από Tsamjunior
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HamerZ είπε

Δοκίμασε να κάνεις διαμόρφωση σε exFAT που πάλι υποστηρίζει αρχεία μεγέθους μεγαλύτερο από 4GB

Δεν μπορω να κάνω διαμόρφωση εφόσον δεν μπορώ να δω το στικάκι στο PC. Αλλα και πάλι, είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ υποστηρίζει. Δοκίμασα να γράψω την ταινία πριν το γυρίσω σε NTFS και μου έλεγε ότι δεν μπορώ να γράψω πάνω από 4gb. Όποτε και το γύρισα σε NTFS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, fujitsuA530 είπε

Αν καλύπτεται ακόμα από την εγγύηση, να το γυρίσεις πίσω.

Αυτό ναι θα το κάνω, απλά ως ύστατη λύση. Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι που μου έχει διαφύγει για να μην μπω στην διαδικασία αλλαγής και ποτε θα ξαναφέρουν άλλο κτλ κτλ γιατί το χρειάζομαι και σχετικά άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εγώ το βλέπω για εγγυηση, θα δοκίμαζα boot με linux live dvd και προσπαθεια διαμορφωσης με το gparted. Ετσι παρακάμπτω και κάποιο πιαθνο χαζό κολλημα των windows. Αν και εκει φας πορτα πας για εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω άλλο το FAT και άλλο το exFAT.

Επίσης για δες μήπως δίνει η τηλεόραση  τη δυνατότητα διαμόρφωσης του usb.

Τέλος δοκίμασε και την εφαρμογή της Kingston: kingston_format_utility.exe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είχα χρόνο για να το τεστάρω σε λινουξ. 

16 ώρες πριν, HamerZ είπε

Να σημειώσω άλλο το FAT και άλλο το exFAT.

Επίσης για δες μήπως δίνει η τηλεόραση  τη δυνατότητα διαμόρφωσης του usb.

Τέλος δοκίμασε και την εφαρμογή της Kingston: kingston_format_utility.exe

Ναι φίλε μου το ξέρω! Δυστυχώς η τηλεόραση δεν μου έδινε αυτή την δυνατότητα εφόσον δεν το διάβαζε καθόλου, και ούτε η εφαρμογή μου το διάβαζε. Το πήγα σήμερα στο e-shop, απ'όπου το αγόρασα, τους εξήγησα τι έγινε και εφόσον το είδαν και αυτοί επιτόπου ότι όντως παρουσιάζει πρόβλημα, με τη μια προσφέρθηκαν να μου το αλλάξουν. Οπότε αναμένω το καινούριο. Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια, αν κάποιος φίλος έχει ιδέα γιατί απέδιδε έτσι το usb, ας ενημερώσει, καθαρά από περιέργεια να ξέρω! Το πιο πιθανό απ'ότι κατάλαβα είναι να ήταν ελαττωματική συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με το usb. Είναι ένα Usb to micro, DataTraveler microDuo 3.0, και όταν το συνδέω στο κινητό, Sony Z5, δεν το βλέπει. Είναι το δεύτερο usb που το παθαίνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε υπολογιστή το βλέπει ή οχι;

1 ώρα πριν, Stathis1974 είπε

Έχω ένα πρόβλημα με το usb. Είναι ένα Usb to micro, DataTraveler microDuo 3.0, και όταν το συνδέω στο κινητό, Sony Z5, δεν το βλέπει. Είναι το δεύτερο usb που το παθαίνω αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Stathis1974 είπε

Ναι το βλέπει και δουλεύει μια χαρά.

Άρα μαντευω οτι δεν ειναι προβλημα hardware αλλα θέμα file system που εχεις φορμαρισμενο το στικακι.

Παραδειγμα για να καταλάβεις. 

Είσαι εσυ (Ε) που μπορεις να γνωρίζεις ΜΙΑ γλώσσα (π.χ. μονο ελληνικα, μονο ιταλικα, κλπ) και εχεις απεναντι σου 3 ανθρώπους που ο κάθε ενας ειναι πολύγλωσσος ως εξης

Α: Ελληνικά, Ιταλικα, Αγγλικά

Β: Ελληνικά, αγγλικά

Γ: Γερμανικα, Ρώσσικα, Ιταλικα

Αν ο Ε μιλά Ελληνικά, μπορει να επικοινωνεί με τους Α κ Β

Αν ο Ε μιλά Ιταλικά, μπορει να επικοινωνεί μόνο με τον Α κ Γ

Αν ο Ε μιλά Ρώσσικά μπορει να επικοινωνεί μονο με τον Γ

Εστω τώρα 

Α: Laptop windows

B: Κινητό android

Γ:Desktop Linux

και το Ε στο στικάκι που εχεις. Για να το βλέπει το κινητό πρεπει να "μιλά" Ελληνικά ή Αγγλικά. ΤΩΡΑ το στικάκι σου μιλά Ιταλικά, οποτε το κινητο ΔΕΝ το βλέπει αλλα το βλέπει κανονικα το laptop με windows. Αρα κάπως (εσυ ξερεις) αλλαξες το file system του στικ και δεν ειναι συμβατό με το κινητό. 

αν δεν ειναι αυτό, (δηαλδη το file system) τοτε κάτι κάνεις λάθος με το mount στο κινητό (π.χ επιλεγεις camera αντι για file transfer)

Σε κάθε περιπτωση δεν φταίει το στικάκι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, isay είπε

Άρα μαντευω οτι δεν ειναι προβλημα hardware αλλα θέμα file system που εχεις φορμαρισμενο το στικακι.

Παραδειγμα για να καταλάβεις. 

Είσαι εσυ (Ε) που μπορεις να γνωρίζεις ΜΙΑ γλώσσα (π.χ. μονο ελληνικα, μονο ιταλικα, κλπ) και εχεις απεναντι σου 3 ανθρώπους που ο κάθε ενας ειναι πολύγλωσσος ως εξης

Α: Ελληνικά, Ιταλικα, Αγγλικά

Β: Ελληνικά, αγγλικά

Γ: Γερμανικα, Ρώσσικα, Ιταλικα

Αν ο Ε μιλά Ελληνικά, μπορει να επικοινωνεί με τους Α κ Β

Αν ο Ε μιλά Ιταλικά, μπορει να επικοινωνεί μόνο με τον Α κ Γ

Αν ο Ε μιλά Ρώσσικά μπορει να επικοινωνεί μονο με τον Γ

Εστω τώρα 

Α: Laptop windows

B: Κινητό android

Γ:Desktop Linux

και το Ε στο στικάκι που εχεις. Για να το βλέπει το κινητό πρεπει να "μιλά" Ελληνικά ή Αγγλικά. ΤΩΡΑ το στικάκι σου μιλά Ιταλικά, οποτε το κινητο ΔΕΝ το βλέπει αλλα το βλέπει κανονικα το laptop με windows. Αρα κάπως (εσυ ξερεις) αλλαξες το file system του στικ και δεν ειναι συμβατό με το κινητό. 

αν δεν ειναι αυτό, (δηαλδη το file system) τοτε κάτι κάνεις λάθος με το mount στο κινητό (π.χ επιλεγεις camera αντι για file transfer)

Σε κάθε περιπτωση δεν φταίει το στικάκι

Σε ευχαριστώ πολύ για το παράδειγμα, με κατατόπισες απόλυτα. Πως μπορώ να το διορθώσω, με ένα απλό format αρκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Stathis1974 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για το παράδειγμα, με κατατόπισες απόλυτα. Πως μπορώ να το διορθώσω, με ένα απλό format αρκεί;

Ναι ουσιαστικά να το φορμαρεις σε file system που καταλαβαινει το κινητό σου. Π.χ σε fat32 το καταλαβαινει. Τέλος κάθε φορά που θες να το αποσυνδεσεις (απο υπολογιστη Ή ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ) να κάνεις πρώτα αποπροσάρτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isay είπε

Ναι ουσιαστικά να το φορμαρεις σε file system που καταλαβαινει το κινητό σου. Π.χ σε fat32 το καταλαβαινει. Τέλος κάθε φορά που θες να το αποσυνδεσεις (απο υπολογιστη Ή ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ) να κάνεις πρώτα αποπροσάρτηση)

Καμία αλλαγή, πάλι δεν το αναγνωρίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...