Προς το περιεχόμενο

Deadwind/O άνεμος του θανάτου.


ekkli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Netflix, Μάρτιος 2018, 12 επεισόδια.

Αυθεντικός τίτλος στα Φινλανδικά: Karppi

Αναφορά σε κείμενο

Μόλις λίγους μήνες μετά από μια τραγική απώλεια, η αστυνομικός Σοφία Κάρπι ερευνά τον φόνο μιας γυναίκας που συνδέεται με μια κατασκευαστική εταιρεία στο Ελσίνκι.

 

Το τελείωσα χθες βράδυ.

Όσο κι αν αγαπώ ευρωπαϊκές παραγωγές και δη σκανδιναβική ατμόσφαιρα, με κούρασε πάρα πολύ.
Είχε πολλά κενά, πολλά λογικά άλματα και πολλά επεισόδια χωρίς συσχέτιση με το κεντρικό μυστήριο.
Θα μπορούσε να είναι 3, 4 επεισόδια το πολύ, για να μην πω ταινία.
Επίσης, αν πάρουμε την σειρά στα σοβαρά, η Φινλανδική αστυνομία είναι για τα μπάζα. Τελείως όμως.
Μέχρι και η σκηνοθεσία χρησιμοποιεί τρικάκια τουρκικής σαπουνόπερας για να τονίσει συναισθηματική φόρτιση, κοντινά στους πρωταγωνιστές με slow motion ενώ δακρύζουν ή αντιλαμβάνονται την κατάσταση.

Στα θετικά η πλούσια παραγωγή και τα όμορφα Φινλανδικά πλάνα, αστικά αλλά και φύσης.

Παράπλευρο μειονέκτημα, οι απαράδεκτοι υπότιτλοι.
Έχω netflix περίπου 3 μήνες, έχω δει αρκετά πράγματα, πρώτη φορά που χρειάστηκε να ψάξω πως μπαίνουν οι αγγλικοί υπότιτλοι για να καταλάβω τι γίνεται, καθώς τα φινλανδικά μου έχουν σκουριάσει λίγο.
Πραγματικά, ήταν τελείως διεκπεραιωτικοί και ώρες ώρες πίστευα ότι τους είχε αναλάβει κάποιος που δεν μίλαγε καλά ελληνικά.
Τόσο χάλι.
Κρίμα γιατί μία ήδη βαρετή σειρά την έκανε ακόμα πιο δύσκολο να την παρακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...