Προς το περιεχόμενο

Νέα της Ripple


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε ακόμα στα μισά της ημέρας (απο τις ώρες που υπολογίζει το bot) και ήδη έχουμε ATH στη ρευστότητα του ζευγαριού XRP/MXN (μεξικάνικο πέσο) στο ανταλλακτήριο Bitso. Το συγκεκριμένο bot υπολογίζει πόσο αυξάνεται η ρευστότητα συγκρίνοντας τη με τις προηγούμενες 28 μέρες. Είναι σημαντικό νούμερο γιατί δείχνει ότι το XRP χρησιμοποιείτε από εταιρείες όπως η Moneygram όλο και περισσότερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 18/2/2020 στις 4:25 ΜΜ, nikos5800 είπε

Δεν είναι το μοναδικό κρυπτο μην υπερβάλλουμε τελείως😀 π.χ το vechain έχει πραγματική χρήση και το icx

Είναι μετρήσιμο; Που υπάρχουν στοιχεία; Για το vechain όλο για partnerships βλέπω αλλά σε αριθμούς η χρήση του είναι άγνωστη. Πιο πολύ σαν proof of concept έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιείτε παρα σε production. 

Το XRP χρησιμοποιείτε σε production, αυτή είναι η διαφορά με τα υπόλοιπα crypto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Είναι μετρήσιμο; Που υπάρχουν στοιχεία; Για το vechain όλο για partnerships βλέπω αλλά σε αριθμούς η χρήση του είναι άγνωστη. Πιο πολύ σαν proof of concept έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιείτε παρα σε production. 

Το XRP χρησιμοποιείτε σε production, αυτή είναι η διαφορά με τα υπόλοιπα crypto.

Η Walmart china το χρησιμοποιεί και έως το. Τέλος του 2020 το 50% των προϊόντων της θα είναι στο vechain mainet επίσης η dnvgl  και σε wine tracking  και άλλα πολλά που έρχονται 

https://vechainstats.com/

Σε αυτό το Σιτέ θα δεις πόσα vethor/txs καίγονται κάθε μέρα! 

Για το icx τώρα η κυβέρνηση της νότιας Κορέας πρόκειται να το χρησιμοποιήσει για τις ταυτότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Azimo, μια εταιρεία με βάση το Λονδίνο που ειδικεύεται στη παγκόσμια μεταφορά χρήματος, επιβεβαίωσε ότι θα χρησιμοποιήσει το ODL της Ripple (δηλαδή το XRP) για εμβάσματα που θα κάνουν οι χρήστες της υπηρεσίας από Ευρώπη και Αγγλία προς Φιλιππίνες.

Μια ματιά στην Azimo και φαίνεται ότι πρόκειται για startup που αναπτύσσεται με ταχύτατους ρυθμούς. Απο το 2012 που ξεκίνησε τη λειτουργία της έχει προσελκύσει 1.5 εκατ. πελάτες και υποστηρίζει πάνω από 80 εθνικά νομίσματα σε 190 χώρες. Ο CEO, Richard Ambrose, ήταν 5 χρόνια ηγετικό στέλεχος στη PayPal.

https://fortune.com/2020/02/26/ripple-banking-cryptocurrency-breakthrough/?utm_source=twitter.com&xid=soc_socialflow_twitter_FORTUNE&utm_medium=social&utm_campaign=fortunemagazine

https://www.forbes.com/sites/madhvimavadiya/2019/08/30/a-look-at-azimo-and-how-it-has-reached-profitability/#60fe2d67625d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη κινητικότητα τις τελευταίες ημέρες σε νομοθετικά πλαίσια με την Ινδία και Νότια Κορέα να περνάνε νόμους φιλικούς προς τα κρυπτονομίσματα. Η Ινδία μέχρι πρότινος είχε ολική απαγόρευση στη διάθεση των crypto μέσω ανταλλακτηρίων και μάθαμε χθες ότι το μεγαλύτερο εκτελεστικό όργανο της χώρας αναίρεσε το νόμο για την απαγόρευση των crypto. 

Επίσης Η Ν. Κορέα πέρασε ένας από τους πιο ενδελεχής νόμους σε ότι άφορα τη λειτουργία των crypto από οποιοδήποτε κράτος στο κόσμο. 

Γενικότερα όσο πιο συγκεκριμένοι νόμοι υπάρχουν τόσο καλύτερα για όλα τα crypto, αλλά ειδικά για το XRP που ο στόχος του είναι να χρησιμοποιηθεί από εταιρείες και για να μπορέσουν οι ίδιες να χρησιμοποιήσουν crypto πρέπει να υπάρχουν νόμοι που ορίζουν με σαφήνεια πως μπορεί να γίνει αυτό.

https://www.coindesk.com/indias-supreme-court-ruling-is-a-win-for-the-whole-blockchain-industry

https://techcrunch.com/2020/03/05/south-korea-passes-one-of-the-worlds-first-comprehensive-cryptocurrency-laws/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έκανε την εμφάνιση του στο utility-scan.com το ζευγάρι KRW (κορεάτικο γουόν) - USD

Το utility-scan μετράει τη ρευστότητα σε ανταλλακτήρια που χρησιμοποιούνται για το ODL της Ripple. Έτσι μας δίνει για γενική εικόνα σε πόσο βαθμό χρησιμοποιείται το XRP για συναλλαγές από εταιρείες ανά τον κόσμο.

Πάντως μετά από τη προσθήκη του Κορεάτικου Γουόν στο ODL, φαίνεται ότι περίμεναν το ok από τους νομοθέτες για να ξεκινήσουν τις συναλλαγές. Το ίδιο σίγουρα θα συμβεί και σε άλλες χώρες.

https://utility-scan.com/#/dashboard

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρχάριος στα κρυπτονομίσματα και δε ξέρω πόσο θα ασχοληθώ ακόμα, πάντως το YouTube κάθε μέρα μου πετάει βιντεάκια από "αναλυτές" που λένε να αγοράσουμε XRP διότι η αξία του θα φτάσει εξωπραγματικά ποσά σε 5 με 10 χρόνια για πολλούς και διάφορους λόγους (από συμφωνίες της Ripple μέχρι προφητείες των Simpsons). Μυρίζει λίγο scam όλη αυτή η υπερβολική θριαμβολογία για το μέλλον του νομίσματος, αλλά καλού-κακού αγόρασα ένα ποσό XRP γιατί ποτέ δε ξέρεις σε αυτό τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2020 στις 1:37 ΜΜ, NintendoFan είπε

Είμαι αρχάριος στα κρυπτονομίσματα και δε ξέρω πόσο θα ασχοληθώ ακόμα, πάντως το YouTube κάθε μέρα μου πετάει βιντεάκια από "αναλυτές" που λένε να αγοράσουμε XRP διότι η αξία του θα φτάσει εξωπραγματικά ποσά σε 5 με 10 χρόνια για πολλούς και διάφορους λόγους (από συμφωνίες της Ripple μέχρι προφητείες των Simpsons). Μυρίζει λίγο scam όλη αυτή η υπερβολική θριαμβολογία για το μέλλον του νομίσματος, αλλά καλού-κακού αγόρασα ένα ποσό XRP γιατί ποτέ δε ξέρεις σε αυτό τον κόσμο.

Sorry τώρα είδα το post. Τώρα με τον COVID-19 κτλ δεν παρακολουθώ και πολύ το club. Κοίτα το ότι υπάρχουν πολλά βίντεο που κυμαίνονται από θεωρίες συνομωσίας μέχρι απλή ανάγνωση ειδήσεων με λίγο σχόλιο μέσα είναι αλήθεια. Για εμένα το youtube δεν είναι σωστός τρόπος να μάθει κάποιος νέος στο χώρο για τα crypto γιατί είναι δύσκολο να φιλτράρει όλες τις πληροφορίες και το τι είναι αλήθεια και τι FUD.

H μόνη σωστή youtuber που παρακολουθώ είναι η cryptoeri γιατί κάνει πολύ καλή σούμα των ειδήσεων και η κριτική της ματιά είναι πολύ σωστή και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει πάει σε θεωρίες συνωμοσίες όπως άλλοι youtubers. Έχω μια λίστα με τα απαραίτητα site για τη Ripple και το XRP.  Θα πρότεινα να ξεκινούσες από εκεί για να μάθεις περισσότερα για το XRP.

Αν και έχει καιρό να ανανεωθεί η λίστα, το περισσότερο υλικό επαρκεί για να σε βάλει μέσα στη λογική. Τα link με τους youtubers προφανώς και θέλουν αλλαγή, γιατί ενώ ο digital asset investor ενώ ξεκίνησε πολύ καλά, άρχισε και αυτός να το παρακάνει με τις υπερβολές. 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η κοινότητα του xrp είναι μακράν η χειρότερη με το 99% των ειδήσεων να είναι ψεύτικες με τεράστιες δόσεις συνωμοσίας 

Και το χειρότερο είναι ότι πολύ το πιστεύουν και ακολουθούν αυτούς τους εγκληματίες  που στο τέλος δεν ξεχνάνε ποτέ να λένε δεν είμαι οικονομικός σύμβουλος για να έχουν το κεφάλι τους καλημενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, thomasG4 είπε

Sorry τώρα είδα το post. Τώρα με τον COVID-19 κτλ δεν παρακολουθώ και πολύ το club. Κοίτα το ότι υπάρχουν πολλά βίντεο που κυμαίνονται από θεωρίες συνομωσίας μέχρι απλή ανάγνωση ειδήσεων με λίγο σχόλιο μέσα είναι αλήθεια. Για εμένα το youtube δεν είναι σωστός τρόπος να μάθει κάποιος νέος στο χώρο για τα crypto γιατί είναι δύσκολο να φιλτράρει όλες τις πληροφορίες και το τι είναι αλήθεια και τι FUD.

H μόνη σωστή youtuber που παρακολουθώ είναι η cryptoeri γιατί κάνει πολύ καλή σούμα των ειδήσεων και η κριτική της ματιά είναι πολύ σωστή και ευτυχώς μέχρι τώρα δεν έχει πάει σε θεωρίες συνωμοσίες όπως άλλοι youtubers. Έχω μια λίστα με τα απαραίτητα site για τη Ripple και το XRP.  Θα πρότεινα να ξεκινούσες από εκεί για να μάθεις περισσότερα για το XRP.

Αν και έχει καιρό να ανανεωθεί η λίστα, το περισσότερο υλικό επαρκεί για να σε βάλει μέσα στη λογική. Τα link με τους youtubers προφανώς και θέλουν αλλαγή, γιατί ενώ ο digital asset investor ενώ ξεκίνησε πολύ καλά, άρχισε και αυτός να το παρακάνει με τις υπερβολές. 

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση, είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που έστειλες. Κι εγώ την Crypto Eri έχω πάνω απ' όλους σαν ενημέρωση. O DAI και ο Unbearable Bull είναι μόνο για να παίρνεις μία δόση από hopium όταν τη χρειάζεσαι.

Εντωμεταξύ μου έφτασε και το Ledger Nano S και μου φαίνεται πολύ καλό gadget, αν και με δυσκόλεψε στην αρχή. Ήθελα να τα χώσω σε ένα πορτοφόλι και να το αφήσω στο πατάρι, γιατί αν έχω τα XRP σε ανταλλακτήριο θα μπαίνω στον πειρασμό να συναλλάσω.

Ασχολήθηκα με crypto και Ripple ειδικότερα για long term investment μόνο. Είδα ότι μέχρι και η αδερφή του Mark Zuckerberg στο twitter μίλησε με μεγάλα λόγια για τη Ripple πριν λίγες μέρες. Είναι περίεργη αυτή η εταιρία, τη μία νιώθω ότι είναι scam με bot followers και την άλλη νιώθω ότι θα κατακτήσει τον κόσμο. Τι να πω, θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα είδαμε μια μεγάλη αύξηση στη ρευστότητα των αγορών που χρησιμοποιείτε το XRP μέσω του ODL της Ripple. Για να δούμε πως θα πάει και τις επόμενες ημέρες.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβηκε ανακοίνωση στο επίσημο site του US Treasury (αντίστοιχο υπουργείο Οικονομικών των ΗΠΑ) που έχει μια μικρή αναφορά το τι συζητήθηκε στη συνάντηση των G7 με τους αρχηγούς κρατών και υπουργούς οικονομικών. Μέσα στην ατζέντα ήταν και η δημιουργία νομικού πλαισίου για τη διαχείριση των digital assets (όπως αλλιώς ξέρουμε τα κρυπτονομίσματα).

Για μένα είναι από τις σημαντικότερες ειδήσεις στο χώρο που έχω δει εδώ και πολύ καιρό. Άμα συμφώνησαν να υπάρχει κοινό νομικό πλαίσιο σημαίνει ότι τα crypto ήρθαν για να μείνουν.

Αναφορά σε κείμενο

Once the immediate impacts of the crisis abate, Ministers and Governors will return to other priority agenda items, such as further promoting debt transparency and sustainability, addressing tax challenges resulting from the digitalization of the economy, addressing illicit financial flows, and setting proper frameworks for digital assets and cybersecurity of the financial sector.

https://home.treasury.gov/news/press-releases/sm976

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζεται η αύξηση στη ρευστότητα του ODL. Στα ζευγάρια XRP/AUD και XRP/MXN (προβλέπεται να περάσει το all time high στο τέλος της ημέρας) βλέπουμε μεγαλύτερη κίνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...