Προς το περιεχόμενο

Με μηνιαία συνδρομή θα γίνονται από το 2020 οι ενημερώσεις ασφαλείας των Windows 7


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν έχεις επιφυλάξεις. Μπαίνετε μέσα και αναθεματίζετε (χρησιμοποιώ πληθυντικό γιατί το κάνουν πολλοί). Μετά όταν "στριμώχνεστε" το γυρίζετε σε επιφυλάξεις...

Καλα μην το παίρνεις το θέμα ολο  επάνω σου προσωπικά ουτε μισθωτός της  Microsoft δεν θα υποστηριζε ετσι τα προιόντα της..

Σαν εκπαιδευτικός δέξου την διαφορετκότητα στις απόψεις και την πολυγνωμία, εδω δεν προσπαθούμε να επιβάλουμε τις απόψεις

μας αλλα να μοιραστούμε τις ανησυχίες μας.

Επεξ/σία από g.k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 292
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, g.k είπε

Καλα μην το παίρνεις προσωπικά ουτε μισθωτός της  Microsoft δεν θα υποστηριζε ετσι τα προιόντα της..

Δηλαδή εσύ που μπήκες να μας πεις για το Ubuntu και να κράξεις τα windows, είσαι μισθωτός στην Canonical;

Ή θες να σε αφήσουμε να κάνεις μονόλογο για να μην μας κατηγορήσεις;

Και γιατί μπήκες να κράξεις; Σε έθιξε κανείς;

Βλέπεις λοιπόν γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε απλά πραγματάκια; Γιατί ακόμη και στο διάλογο θέλετε μονόλογο και το θεωρείτε φυσικό. Και αυτά που κατηγορείτε τους άλλους κάνετε οι ίδιοι και δεν το καταλαβαίνετε. Οπότε που να βρεθεί λογική για τα υπόλοιπα;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, g.k είπε

Καλα μην το παίρνεις προσωπικά ουτε μισθωτός της  Microsoft δεν θα υποστηριζε ετσι τα προιόντα της..

Φίλε μου και μένα δε μου καιγόταν καρφί με τις ανακρίβειες που γράφονταν κατά καιρούς με την πλατφόρμα της MS αν και ασχολούμαι με αυτή στον ελεύθερο χρόνο μου. Από 'δω και πέρα ό,τι ανακρίβεια γράφεται και πέφτει στην αντίληψή μου θα διορθώνεται.

Φαντάζομαι δε σε ενοχλεί να γράφεται η αλήθεια. Ευχαρίστως θα το έκανα και για τις άλλες εταιρίες, αλλά δεν έχω 3 ζωές. Εσύ μπορείς να το κάνεις για το Ubuntu, μιας και ασχολείσαι με αυτό.

Επεξ/σία από marios28
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KnightRider Δεν μπορω να καταλαβω γιατι με το ζορι θελουν να κανουν το κοσμο να αλλαξει λογισμικο, Οχι οτι εχω κατι με τα Windows 10 αλλα ειναι μαλακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/9/2018 στις 7:07 ΜΜ, Istros είπε

Τα 10 είναι μακράν τα καλύτερα και ασφαλέστερα.Αναγκαστηκα να ξαναβάλω τα XP σε VMWARE για να ξαναπαίξω ένα παιχνίδι λόγω ασυμβατότητας.πολλοι ειναι αυτοί που έχουν παλιούς υπολογιστές που δεν σηκώνουν ούτε καν τα 7.Η λόγω ασυμβατότητας σε προγράμματα έχουν ακόμα τα XP.Τα linux ξεκίνησαν με καλή προοπτική αλλά δυστυχώς δεν είχαν τη σωστή υποστήριξη και μείναμε μ ένα λειτουργικό.

Μια χαρά υποστήριξη έχουν τα linux και το format τους στα ίδια επίπεδα δυσκολίας με τα windows είναι. Απλά ο μέσος χρήστης pc δεν έχει καν ακούσει την λέξη format και για μία πανεύκολη διαδικασία της μίας ώρας το πολύ, σκάει 40ευρα στα μαγαζιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το ότι μένουν στο 2% στο Desktop είναι γιατί δε ξέρουν να κάνουν format με ISO linux; Προφανώς και όσοι έχουν android πρέπει να είναι επιστήμονες τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Άρα το ότι μένουν στο 2% στο Desktop είναι γιατί δε ξέρουν να κάνουν format με ISO linux; Προφανώς και όσοι έχουν android πρέπει να είναι επιστήμονες τότε 

Όχι είναι επειδή τα Windows τρέχουν πολύ καλύτερα για το 80% των χρηστών που το μόνο που κάνει είναι να surfarei λίγο στο NET.. 🤣👏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Άρα το ότι μένουν στο 2% στο Desktop είναι γιατί δε ξέρουν να κάνουν format με ISO linux; Προφανώς και όσοι έχουν android πρέπει να είναι επιστήμονες τότε 

Τα linux είναι δωρεάν λογισμικό οπότε πολύ σπάνια μπαίνει σε laptop και pc που πωλούνται στα καταστήματα. Οπότε όποιος αγοράζει υπολογιστή έχει κατά 99% windows πάνω. Και φυσικά οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν για τα λίνουξ ούτε τους ενδιαφέρει να αλλάξουν το λειτουργικό τους αν δεν είναι tech geeks. Το ίδιο σημβαίνει και με τα κινητά. Το 90% των χρηστών απλά βγάζει φωτογραφίες για το instagram και μπαίνει στο fb, και ούτε που ξέρει τι έκδοση android έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Άρα δεν έχουν browser Τα linux; 

Ρε, μου φυγε ο καφές από την μύτη :P

 

9 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα linux είναι δωρεάν λογισμικό οπότε πολύ σπάνια μπαίνει σε laptop και pc που πωλούνται στα καταστήματα. Οπότε όποιος αγοράζει υπολογιστή έχει κατά 99% windows πάνω. Και φυσικά οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν για τα λίνουξ ούτε τους ενδιαφέρει να αλλάξουν το λειτουργικό τους αν δεν είναι tech geeks. Το ίδιο σημβαίνει και με τα κινητά. Το 90% των χρηστών απλά βγάζει φωτογραφίες για το instagram και μπαίνει στο fb, και ούτε που ξέρει τι έκδοση android έχει..

Τι επιχείρημα είναι αυτό; Ίσα ίσα που θα μείωναν και την τιμή, όπως και γίνεται δηλαδή, αν το πάρεις με Linux είναι πιο φθηνό. Οπότε γιατί προτιμούν και ΠΑΛΙ τα windows; Πιο φθηνά τα μηχανήματα, το ίδιο "εύκολο" (έτσι λέτε εσείς) το λειτουργικό... Κάτι δεν στέκει σε αυτό που λες...

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ρε, μου φυγε ο καφές από την μύτη :P

Τι επιχείρημα είναι αυτό; Ίσα ίσα που θα μείωναν και την τιμή, όπως και γίνεται δηλαδή, αν το πάρεις με Linux είναι πιο φθηνό. Οπότε γιατί προτιμούν και ΠΑΛΙ τα windows; Πιο φθηνά τα μηχανήματα, το ίδιο εύκολα... Κάτι δεν στέκει σε αυτό που λες...

Τα μαγαζιά που αγοράζουν οι περισσότεροι (public, media markt, κοτσόβολος, κτλ) έχουν pc με windows κατά 99%. Οι απλοί ψιλοάσχετοι με την τεχνολογία χρήστες σιγά μην αγοράζουν από σκρουτζομάγαζα, άσε που νομίζουν ότι τα windows είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g.k είπε

Και επίσης κανείς δεν είπε για συνδρομή στα 10. Αυτό που έχει πει είναι για remote support σε επιχειρήσεις με windows 10 με συνδρομή

Το τυρί το είδατε.... την φάκα... κανείς ;

  ετσι ηταν και τα 7.. αλλα πάρε μια  συνδρομή τώρα..  ναι εχω original ναι μιλάω για 217 εγκατάστασεις.. ποιος τα πληρώνει τώρα..;

Χώρια το end of life σε XP 217client πριν απο 6 χρόνια πριν πάλι φτου και απο την  αρχή.. σε 7 και μετα σε 10... δεν γκρινιάζω  απλά εγώ είμαι αυτός που πληρώνει

Ψάχτε λίγο την κοινότητα του ανοικτού κώδικα και φύγετε απο τα καλούπια του plug and pay!

Αμα γίνουμε πιό πολλοί χρήστες σε ανοικτό κώδικα θα εχουμε και πιό καλή υποστήριξη.

Kernel  Linux και κάνουμε τα πάντα.!

Από όσο γνωρίζω και έχω και προσωπικά δοκιμάσει και λειτουργεί (το ΣΚ που πέρασε) βάζοντας ΝΕΑ εγκατάσταση σε μηχάνημα με 7 ή 8 ta 10άρια, αυτά είναι στο τέλος ενεργοποιημένα. 

αυτή η "οδός αναβάθμισης" ΔΕΝ έχει κλείσει από την MS (όχι ακόμα). Εγκαθιστόντας win 10 (από την αρχή δλδ clean install) σε νέο ή παλιό δίσκο σε μηχάνημα που είχε γνήσια 7άρια και 8άρια τα 10άρια μπαίνουν ως γνήσια!!! (διαλέγουμε τη σωστή έκδοση πχ Home για Home, pro για pro). Με άλλα λόγια σου λέει αν δεν θέλεις συνδρομή μπορείς ακόμα να πας σε 10άρια..

Βέβαια θα ξανα-εγκαταστήσεις Office, VLC και ότι άλλο είχες και ενδεχομένως/φυσιολογικά να λειτουργεί και με images/ghost εγκαταστάσεις άρα δεν έχει και τόσο κόπο (κάνε μια δοκιμή). Προσωπικά το συνιστώ σε συνδιασμό με "αναβάθμιση" υλικού 128gb ssd (γιατί ο μηχανικός λιώνει από τα 10άρια) και ο παλιός hdd να γίνει 2ος για data (αν μιλάμε για desktops).

Βέβαια κάνοντας αυτό αυτομάτος μπαίνεις στα προβλήματα των 10αριών που έιναι έντονα σε περιβάλλοντα απλών εταιρικών δικτύων με stand alone workgroups (καταστρέφει το δίκτυο κυρίως γιατί όλο/κάθε τόσο κατεβάζει/ανεβάζει και cpu/hdd βλέπεις συχνά στο θεό 100%). Βέβαια σε μεγάλα δίκτυα υπάρχουν λύσεις sus ή/και με domain (ή όπως λέγεται) που βελτιώνουν τα πράγματα. Είμαστε εκτός θεματος να τα συζητήσουμε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα μαγαζιά που αγοράζουν οι περισσότεροι (public, media markt, κοτσόβολος, κτλ) έχουν pc με windows κατά 99%. Οι απλοί ψιλοάσχετοι με την τεχνολογία χρήστες σιγά μην αγοράζουν από σκρουτζομάγαζα, άσε που νομίζουν ότι τα windows είναι καλύτερα.

Ναι και σε ρωτάω και πάλι. Γιατί αυτά τα μαγαζιά φέρνουν με windows και όχι με Linux που είναι πιο φθηνά, έτσι ώστε να έχουν μεγαλύτερο κέρδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Ναι και σε ρωτάω και πάλι. Γιατί αυτά τα μαγαζιά φέρνουν με windows και όχι με Linux που είναι πιο φθηνά, έτσι ώστε να έχουν μεγαλύτερο κέρδος;

Τα linux δεν είναι σε θέση να κάνουν τέτοιες συμφωνίες με κατασκευστές για να περιλαμβάνονται by default τα linux, όπως κάνει η MS. Και σκέψου πόσο λίγα laptop για παράδειγμα υπάρχουν με linux εξ' αρχής. Δεν υπάρχει αγοραστικό κοινό για τα linux. Πάρε για παράδειγμα τις φοιτητριούλες του παιδαγωγικού ή τους μπαμπάδες  που θέλουν ένα pc να μπαίνουν gazzeta και newsit. Δεν έχουν ιδέα τι είναι τα linux. To ίδιο ισχύει και για άλλες κατηγορίες χρηστών που δεν ασχολούνται και πολύ με την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Τα μαγαζιά που αγοράζουν οι περισσότεροι (public, media markt, κοτσόβολος, κτλ) έχουν pc με windows κατά 99%. Οι απλοί ψιλοάσχετοι με την τεχνολογία χρήστες σιγά μην αγοράζουν από σκρουτζομάγαζα, άσε που νομίζουν ότι τα windows είναι καλύτερα.

Ααααααα για αυτοοοο;;; Κοίτα να δεις που εγώ νόμιζα ότι τα Windows Mobile πάτωσαν γιατί δεν είχαν εφαρμογές γιατί δεν θέλαν οι Developers να γράψουν γιατί δεν είχε κόσμο το κακογραμμένο Windows Mobile. Ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό πως δεν πουλάει επειδή στα μαγαζιά τα είχαν ΜΕΣΑ στο συρτάρι και όχι στη βιτρίνα,  κοίτα να δεις πράγματα ρε παιδί μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...