Προς το περιεχόμενο

Εργασία για Φοιτητές


Doukasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας , 

Ειμαι φοιτητής στη σχολή Μηχανικών Η/Υ & πληροφορικής , και θα ήθελα να ρωτήσω όσους ξέρουν , αν γίνεται και πως γίνεται , να βρω κάποια δουλειά προγραμματιστή ή web developer . Στόχος μου είναι παράλληλα με τη σχολή να ασχοληθώ με μια τέτοια δουλειά , όπου θα μου προσφέρει εμπειρία στο αντικείμενο που θα ακολουθήσω και προϋπηρεσία που σίγουρα αργότερα θα μου χρειαστεί για μια πιο «δυνατή» δουλειά . Επίσης έχω ακούσει αρκετά παραδείγματα συμφοιτητών μου , που τους προτιμούν ακόμα κι αν δν έχουν κρατήσει πτυχίο στα χέρια τους . Κάθε άποψη , δεκτή.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, opoiosdipote είπε

Ρίξε μια ματιά σε αγγελίες για junior ρόλους σε εταιρείες και στείλε ένα βιογραφικό.

Σ' ευχαριστω

 

56 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Μονο web σε ενδιαφερει;Εχω κατι κατα νου στην Αθηνα, αν ενδιαφερεσαι, αλλα δεν ειναι web.

Όχι δεν με ενδιαφερει μονο web, απλα το εδωσα σαν παραδειγμα , για να καταλαβετε περιπου .

Για πες μου παραπανω πληροφοριες , να το εχω στο νου μου

Αν και αυτο που θα με βολευε καλυτερα ηταν μια δουλεια που θα την κανω απ το σπιτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Doukasss είπε

Αν και αυτο που θα με βολευε καλυτερα ηταν μια δουλεια που θα την κανω απ το σπιτι 

Δύσκολα να βρεις δουλειά από το σπίτι. Ωστόσο, αν σε ενδιαφέρει μόνο η προϋπηρεσία, ξεκινά project μόνος σου. Web, Android, java. C#, γενικώς ότι σε τραβάει. Κάνε καμία 20αρια προτζεκτακια και θα πηγαίνεις σε συνεντεύξεις με άλλον αέρα. Και δουλειά θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα και να απαιτήσεις μεγαλύτερο μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου και στην απέναντι όχθη ήταν μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα, σου λέω να μην το κυνηγήσεις τόσο τώρα. Ο λόγος είναι, ότι έχεις υποχρεώσεις με την σχολή και ποτέ δεν ξέρεις, πότε αυτές οι υποχρεώσεις θα σε πνίγουν. Η παντοτινή ερώτηση του interviewer, είναι η "Και δε μου λες, πως θα συνδυάσεις τις υποχρεώσεις της δουλειάς, με την σχολή;" και πίστεψε με, δεν έχει εύκολη και πειστική απάντηση.

Η σχολή ώρες ώρες, είναι βαρετή και η δουλειά, επειδή μαθαίνεις πράγματα που πιθανόν να σε τραβάνε πιο πολύ ή έπειδή σου δίνει λεφτά, σε τραβάει από την σχολή πολύ εύκολα. Καλύτερα πιάσε projects στις τεχνολογίες που σε ενδιαφέρουν, άντε σε meetups για να χτίσεις σχέσεις με άτομα του χώρου και να δεις τι παίζει γύρω σου, παίξε κανένα game, βγες με τις παρέες σου. Οι εταιρίες είναι εκεί, δεν φεύγουν.

My 2 cents.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, filip123go είπε

Δύσκολα να βρεις δουλειά από το σπίτι. Ωστόσο, αν σε ενδιαφέρει μόνο η προϋπηρεσία, ξεκινά project μόνος σου. Web, Android, java. C#, γενικώς ότι σε τραβάει. Κάνε καμία 20αρια προτζεκτακια και θα πηγαίνεις σε συνεντεύξεις με άλλον αέρα. Και δουλειά θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα και να απαιτήσεις μεγαλύτερο μισθό.

Σ ευχαριστω ΄, πολυ καλη ιδεα

 

2 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Επειδή έχω βρεθεί στη θέση σου και στην απέναντι όχθη ήταν μεγάλες εταιρίες στην Ελλάδα, σου λέω να μην το κυνηγήσεις τόσο τώρα. Ο λόγος είναι, ότι έχεις υποχρεώσεις με την σχολή και ποτέ δεν ξέρεις, πότε αυτές οι υποχρεώσεις θα σε πνίγουν. Η παντοτινή ερώτηση του interviewer, είναι η "Και δε μου λες, πως θα συνδυάσεις τις υποχρεώσεις της δουλειάς, με την σχολή;" και πίστεψε με, δεν έχει εύκολη και πειστική απάντηση.

Η σχολή ώρες ώρες, είναι βαρετή και η δουλειά, επειδή μαθαίνεις πράγματα που πιθανόν να σε τραβάνε πιο πολύ ή έπειδή σου δίνει λεφτά, σε τραβάει από την σχολή πολύ εύκολα. Καλύτερα πιάσε projects στις τεχνολογίες που σε ενδιαφέρουν, άντε σε meetups για να χτίσεις σχέσεις με άτομα του χώρου και να δεις τι παίζει γύρω σου, παίξε κανένα game, βγες με τις παρέες σου. Οι εταιρίες είναι εκεί, δεν φεύγουν.

My 2 cents.

Ευχαριστω για την απαντηση σου , ηταν πολυ βοηθητικη. Δυστυχως ή ευτυχως η σχολη μου ειναι ιδιατερα απαιτητικη . Ο λογος που θα ηθελα μια δουλεια , ειναι για να κυνηγησω μια καλη θεση οταν θα εχω το πτυχιο , εχοντας ηδη προυπηρεσια, κατι που χωρις αυτο δεν μπορεις να κανεις πολλα. Επισης να σου διευκρινίσω οτι οταν λεω δουλεια , εννοω καποιο προτζεκτ , καποια ιστοσελιδα ισως , κατι τετοιο , και οχι 8 ωρο καθε μερα , γιατι σιγουρα δεν συνδιαζεται με εξοδους και σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θα ελεγα να ασχοληθεις απλα με την σχολη σου οσο μπορεις. Εχω δει παραδειγματα φοιτητων που στο πρωτο εξαμηνο τα πηγαινανε σχετικα καλα και μετα βρηκαν δουλεια και χρωστουσαν πολλα μαθηματα ή τα περναγανε ολα με 5αρια, ενω ηταν καλοι στην σχολη μετα την αφησαν, κριμα ειναι. μην κανεις αυτο. Προσπαθησε να κανεις προτζεκτακια στον ελευθερο χρονο σου και οταν εχεις διακοπες Χριστουγεννα, Καλοκαιρι κλπ διαβαζε σχετικα για μια τεχνολογια που σε ενδιαφερει. Τι εξαμηνο εισαι btw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Doukasss είπε

Σ ευχαριστω ΄, πολυ καλη ιδεα

Ευχαριστω για την απαντηση σου , ηταν πολυ βοηθητικη. Δυστυχως ή ευτυχως η σχολη μου ειναι ιδιατερα απαιτητικη . Ο λογος που θα ηθελα μια δουλεια , ειναι για να κυνηγησω μια καλη θεση οταν θα εχω το πτυχιο , εχοντας ηδη προυπηρεσια, κατι που χωρις αυτο δεν μπορεις να κανεις πολλα. Επισης να σου διευκρινίσω οτι οταν λεω δουλεια , εννοω καποιο προτζεκτ , καποια ιστοσελιδα ισως , κατι τετοιο , και οχι 8 ωρο καθε μερα , γιατι σιγουρα δεν συνδιαζεται με εξοδους και σχολή

Οι περισσότεροι ψάχνουν 8άωρο, το part time είναι πολύ δύσκολο να το βρεις. Καλύτερα κάνε δικά σου projects. Ο interviewer θα εκτιμήσει την πρωτοβουλία σου να ασχοληθείς με κάτι, μόνος σου και θα σου δώσει πολύ εύκολα την δουλειά, αν έχεις καλά soft skills. Ο περισσότερος κόσμος, ψάχνει άτομα που να βγάζει άκρη. Αν είσαι αυτό το άτομο και είσαι καλός σε 2 πράγματα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Aggeluska είπε

και εγω θα ελεγα να ασχοληθεις απλα με την σχολη σου οσο μπορεις. Εχω δει παραδειγματα φοιτητων που στο πρωτο εξαμηνο τα πηγαινανε σχετικα καλα και μετα βρηκαν δουλεια και χρωστουσαν πολλα μαθηματα ή τα περναγανε ολα με 5αρια, ενω ηταν καλοι στην σχολη μετα την αφησαν, κριμα ειναι. μην κανεις αυτο. Προσπαθησε να κανεις προτζεκτακια στον ελευθερο χρονο σου και οταν εχεις διακοπες Χριστουγεννα, Καλοκαιρι κλπ διαβαζε σχετικα για μια τεχνολογια που σε ενδιαφερει. Τι εξαμηνο εισαι btw ?

Σωστος , μαλλον ετσι ειναι καλυτερα. 3ο ειμαι

21 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Οι περισσότεροι ψάχνουν 8άωρο, το part time είναι πολύ δύσκολο να το βρεις. Καλύτερα κάνε δικά σου projects. Ο interviewer θα εκτιμήσει την πρωτοβουλία σου να ασχοληθείς με κάτι, μόνος σου και θα σου δώσει πολύ εύκολα την δουλειά, αν έχεις καλά soft skills. Ο περισσότερος κόσμος, ψάχνει άτομα που να βγάζει άκρη. Αν είσαι αυτό το άτομο και είσαι καλός σε 2 πράγματα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις δουλειά.

Μακαρι ρε φιλε , το ελπιζω . Δεν θα ηθελα με τιποτα να δουλευω για 600-800 ευρω οταν εχω φτυσει αιμα για να βγαλω τη σχολη και να μαθω και ολα τα εξτρα που μπορεσα να μαθω. Ειναι κριμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικα μιλωντας, 2ο εξαμηνο δεν ξερεις τιποτα απο πληροφορικη. Οποτε δυσκολα και να βρεις δουλεια. Εκτος αν εχεις αφοσιωθει στο ελευθερο χρονο σου πολυ σε προγραμματισμο και εισαι ενα βημα παρα περα. Εγω τωρα θα μπω στο 5ο εξαμηνο και ουσιαστικα τα 2ο αυτα χρονια πιστευω ητανε ο κορμος της σχολης και οι βασικες γνωσεις που πρεπει να ξερεις ενας πληροφορικος. Φιλικα παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Φιλικα μιλωντας, 2ο εξαμηνο δεν ξερεις τιποτα απο πληροφορικη. Οποτε δυσκολα και να βρεις δουλεια. Εκτος αν εχεις αφοσιωθει στο ελευθερο χρονο σου πολυ σε προγραμματισμο και εισαι ενα βημα παρα περα. Εγω τωρα θα μπω στο 5ο εξαμηνο και ουσιαστικα τα 2ο αυτα χρονια πιστευω ητανε ο κορμος της σχολης και οι βασικες γνωσεις που πρεπει να ξερεις ενας πληροφορικος. Φιλικα παντα :)

δεν διαφωνω. Σιγουρα ξερω πολλα περισσοτερα απ αυτα του 3ου εξαμηνου , ασχολουμαι και εκτος σχολης αρκετα , με θεματα που με ενδιαφερουν περισσοτερο.

Επισης , το να φτιαξεις μια ιστοσελιδα , ισως να μην το μαθεις και ποτε απο την σχολη. Τωρα στον ελευθερο μου χρονο ασχολουμαι με web development , και γι αυτο ρωτησα τι γινεται με τις δουλειες χωρις πτυχιο. Οταν θα πιστευω οτι ειμαι καλος στο web  , δεν νομιζω ο interviewer να ασχοληθει με το αν ειμαι 3ο ή 20ο εξαμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν θα ασχοληθει ποιο εξαμηνο εισια. εδω δεν ασχολειται με το αν εχεις πτυχιο. Απλα για σενα το λεω, οτι οσο πιο πολυ κανεις μαθηματα στην σχολη και περνανε τα εξαμηνα, τοσο πιο πολυ θα εχεις αναπτυξει καλυτερη αλγοριθμικη σκεψη και να εχεις το Mindset του πληροφορικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Σιγουρα δεν θα ασχοληθει ποιο εξαμηνο εισια. εδω δεν ασχολειται με το αν εχεις πτυχιο. Απλα για σενα το λεω, οτι οσο πιο πολυ κανεις μαθηματα στην σχολη και περνανε τα εξαμηνα, τοσο πιο πολυ θα εχεις αναπτυξει καλυτερη αλγοριθμικη σκεψη και να εχεις το Mindset του πληροφορικου

Σωστός.

Κοιταξε , το να παραμελησω την σχολη θα ηταν καταστροφικο , το γνωριζω και γι αυτο δεν παιζει κατι τετοιο.

Ο μονος λογος οπως εχω πει και παραπανω , που θα ασχολιομουν με μια part time δουλεια , ειναι για να αποκτησω αυτη την περιβοητη προυπηρεσια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Doukasss said:

Σωστός.

Κοιταξε , το να παραμελησω την σχολη θα ηταν καταστροφικο , το γνωριζω και γι αυτο δεν παιζει κατι τετοιο.

Ο μονος λογος οπως εχω πει και παραπανω , που θα ασχολιομουν με μια part time δουλεια , ειναι για να αποκτησω αυτη την περιβοητη προυπηρεσια

απολυτα κατανοητος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...