Προς το περιεχόμενο

Νέα μοντέλα επεξεργαστών Ryzen X-series και E-series από την AMD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέσσερις νέους επεξεργαστές 2000-series ανακοίνωσε η AMD που βασίζονται στην αρχιτεκτονική Zen+, δύο της σειράς X στα 65W που δίνουν έμφαση στο overclocking μέσω του Precision Boost Overdrive και δύο E-series στα 45W.  

Αν και στην ανακοίνωση της, η AMD αναφέρθηκε μόνο στα μοντέλα X-series εντούτοις οι επίσημοι πίνακες της περιλαμβάνουν και τα νέα μοντέλα E-series. Το λανσάρισμα επίσης των επεξεργαστών Ryzen X-series πραγματοποιήθηκε σε συνάρτηση με το λανσάρισμα του υπολογιστή Acer Nitro, που εξοπλίζεται με τον τετραπύρηνο επεξεργαστή AMD Ryzen 5 2500X στα 3,6GHz και την κάρτα γραφικών AMD Radeon RX 580 με έως και 4GB VRAM.

Και οι δύο X-series επεξεργαστές, 2500X (quad-core/ eight threads) και 2300Χ (quad-core/ four threads) κάνουν χρήση ενός μονού ενεργού CCX αντί να ακολουθούν διάταξη 2+2 και αυτό, μεταξύ άλλων, σημαίνει ότι το μέγεθος της L3 cache είναι 8MB και όχι 16MB, αν και η AMD υποστηρίζει πως οι νέοι επεξεργαστές έχουν αυξημένη κατά 8% με 10% απόδοση σε σχέση με τα μοντέλα προηγούμενης γενιάς.

122568941_2018-09-1016_38.51_678x452.jpg.80aa1d7e8198b61314ff78c85999f0b7.jpg

Να θυμίσουμε με απλά λόγια ότι το CPU Core Complex (CCX) στην αρχιτεκτονική Zen είναι μία αρθρωτή μονάδα από τέσσερις πυρήνες που μοιράζονται την λανθάνουσα μνήμη 3ου επιπέδου (L3 cache), με την κατασκευάστρια εταιρεία να μπορεί να συνδέσει μεταξύ τους πολλαπλά CCX χρησιμοποιώντας τον υπερσύνδεσμο Infinity Fabric για να κατασκευάσει πολυπύρηνα μοντέλα επεξεργαστών. Η AMD επιβεβαίωσε επίσης ότι οι νέοι επεξεργαστές θα υποστηρίζουν DDR4-2933, και πως στην συσκευασία τους δεν θα περιλαμβάνεται ψύκτρα.

1194227407_Screenshot_2018-09-11AMDAnnouncesFourNewRyzenCPUs2700E2600E2500Xand2300X.png.45562b54cca6bd47265a375103cb3798.png

Ο AMD Ryzen 7 2700E και ο Ryzen 5 2600Ε είναι οι πρώτοι επεξεργαστές με TDP 45W της εταιρείας με οκτώ και έξι πυρήνες αντίστοιχα, και προορίζονται για χρήση σε SFF (Small Form Factor) υπολογιστές desktop από διάφορους OEMs αφού δεν απαιτούν υψηλής απόδοσης σύστημα ψύξης.

Οι επεξεργαστές χρονίζονται 300-400MHz χαμηλότερα από τα αντίστοιχα μοντέλα 65W. Ένα ακόμη σημείο που αξίζει να επισημάνουμε είναι ότι οι νέοι επεξεργαστές Ryzen 7 2700Ε και Ryzen 5 2600E διαθέτουν ακριβώς την ίδια ποσότητα cache που διαθέτουν και τα μοντέλα με το υψηλότερο TDP αλλά δεν υποστηρίζουν Precision Boost Overdrive. Η AMD δεν ανακοίνωσε τις τιμές των νέων της επεξεργαστών, όμως έκανε γνωστό ότι είναι άμεσα διαθέσιμοι (μέσω της ανακοίνωσης του Acer Nitro).

Acer-Nitro-50_gallery-03_575px.png.951ab68d3f63344b5e29e17f449ed2dd.png

Anandtech


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα χωρίς ψήκτρες έτσι και αλλιώς στους 2300x και 2500x με  ξεκλείδωτο multiplier θα πάρει φωτιά το overclocking,οπότε θα χρειαστεί μια καλύτερη ψήκτρα.

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Agony είπε

Εγω με τον 7700Κ παντος το χειμωνα δεν θελω καλοριφέρ. Τωρα εσεις δεν ξερω τι λετε .

o 7700k ακομα και σημερα ειναι τερας ουσιαστικα ειναι ενας 8600κ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Agony είπε

Εγω με τον 7700Κ παντος το χειμωνα δεν θελω καλοριφέρ. Τωρα εσεις δεν ξερω τι λετε .

ενα delid θες βασικα, και εισαι μια χαρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χαίρομαι να διαβάζω τέτοια νέα. Ως Intel fanboy που χρόνια έκραζα την AMD, τα τελευταία χρόνια η Intel είχε παρει πολύ ψηλά τον αμανέ. Αγόρασα πριν μερικους μηνες εναν Ryzen 7 2700X και δεν θα μπορούσα να είμαι περισσοτερο χαρούμενος με την πρώτη μου αγορά AMD μετά τον Athlon 64

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

ενα delid θες βασικα, και εισαι μια χαρα.

Περα απο την πλακα τερας ειναι. Το προβλημα ειναι ποιος αναλαμβάνει με εγγυηση να μου κανει delid κατάστημα δλδ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Εγω με τον 7700Κ παντος το χειμωνα δεν θελω καλοριφέρ. Τωρα εσεις δεν ξερω τι λετε .

που να δεις εγώ με την GTX 470 (220w tdp) τι γίνεται στο δωμάτιο :D

1 ώρα πριν, BorrowedTime είπε

Πολύ χαίρομαι να διαβάζω τέτοια νέα. Ως Intel fanboy που χρόνια έκραζα την AMD, τα τελευταία χρόνια η Intel είχε παρει πολύ ψηλά τον αμανέ. Αγόρασα πριν μερικους μηνες εναν Ryzen 7 2700X και δεν θα μπορούσα να είμαι περισσοτερο χαρούμενος με την πρώτη μου αγορά AMD μετά τον Athlon 64

πήρα τον ryzen 3 2200g , η ψύκτρα του βιδώνει κανονικά στο backplate της μητρικής σε αντίθεση με τα τρισάλθια clips της intel που χαλάνε με το παραμικρό και σωστή επαφή δεν κάνει...... η πάστα ήταν απλωμένη σωστά και όχι αυτή την αιδία της intel, τα ενσωματωμένα γραφικά που δεν τα δουλεύω λόγο gpu τα δοκίμαζα και πραγματικά έμεινα εντυπωσιασμένος η απόδοση τους είναι κάπου στα επίπεδα 1030gt.

όσο για την τιμή του 100 ευρώ και όλα αυτά που προσφέρει ούτε λόγος για intel πρόταση!

όσο για το tdp του αν δεν δουλεύεις την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών φαντάζομαι κάπου στα 40w max θα πάει ,θερμοκρασιες idle κάπου 40 και max 63 με το ζόρι και αυτό γιατί είναι η γουρούνα gtx470 απο κάτω που μου ανεβάζει την θερμοκρασία σε ότι επεξεργαστή έχω βάλει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...