Προς το περιεχόμενο

Το Apple Watch Series 4 έρχεται με μεγαλύτερη οθόνη και δυνατότητα ηλεκτροκαρδιογραφήματος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, thefirestarta said:

Γιατί οι γιατροί που γράφουν εδώ μέσα κράζουν ένα γκατζετάκι που έστω και προσεγγιστικά κάνει δουλειά ηλεκτροκαρδιογραφήματος; Θα προτιμούσατε να μην υπήρχε η δυνατότητα και να σας έρχονται τα περιστατικά στα επείγοντα;

Επίσης μην ξεχνάτε πως η τεχνολογία προχωράει. Σίγουρα 50-100 χρόνια πριν θα υπήρχαν γιατροί που θα έλεγαν πως χωρίς διερευνητικές τομές δεν ανιχνεύεται τίποτα και οι μαγνητικοί/αξονικοί τομογράφοι είναι του σατανά.

Και όλα αυτά γράφονται σε τεχνολογικό φόρουμ! Ήμαρτον δηλαδή! Θα τα διαβάζουν αυτά έναν αιώνα μετά και θα γελάνε...

Ένας φυσιολογικός γιατρός δεν θα έκραζε ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σε ένα smartwatch αλλά θα το έβλεπε σαν ένα ακόμη εργαλείο που μπορεί να του προσφέρει επιπλέον ενδείξεις για έναν ασθενή που θα πάει στο ιατρείο του. Αντί ας πούμε να σκάσω μύτη στο ιατρείο του με το χειρόγραφο μπλοκάκι μου στο οποίο θα κατέγραφα τους παλμούς μου που θα τους μετρούσα με τα δάχτυλά μου, θα του πήγαινα το pdf που κάνει export το app του ρολογιού. Σίγουρα για αρχή θα ήταν πολύ πιο αξιόπιστα τα δεδομένα από το αν τα μετρούσα μόνος μου με τα δάχτυλα και επιπλέον θα είχε ενδείξεις για όλο το 24ωρο ακόμη και κατά τη διάρκεια του ύπνου μιας και μετράει τους παλμούς κάθε 3-5 λεπτά!

Δεν είπε κανείς πως το apple watch αντικαθιστά τον γιατρό ούτε και πως πρέπει να το εμπιστεύεσαι τυφλά! Εξάλλου η συσκευή δεν σου λέει ποτέ "είσαι μια χαρά" αλλά σου εμφανίζει alert μόνο αν δει κάτι ασυνήθιστο στις μετρήσεις που κάνει.

Κατά τα άλλα το νέο χαρακτηριστικό είναι κάτι που δεν θα το δούμε άμεσα στο apple watch και αρχικά θα είναι διαθέσιμο μόνο για τις συσκευές που πωλούνται στην Αμερική:

Apple Watch Series 4 models include an electrical heart rate sensor that's designed to take an electrocardiogram (ECG) using an ECG app, the built-in sensor, and the electrodes included in the Digital Crown, but the ECG functionality won't be coming until later this year. 

According to Apple's Apple Watch Series 4 website, the ECG app that will enable the electrocardiogram feature will be available later in 2018. That means at launch, the ECG feature won't be functional. 

As several MacRumors readers have pointed out, it appears ECG readings are going to be limited to Apple Watch models sold in the United States. Apple Watch Series 4 pages for countries like the UK and Canada contain no mention of the feature, and Apple's press release for Series 4 models says ECG functionality is U.S. only. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αρχές του άλλου μήνα θα υπάρχει σε αρκετά σημεία (η έκδοση GPS). Με την isquare δεν ασχολούμαι γιατί έχω κακές εμπειρίες με προηγούμενες προ παραγγελίες και εκδηλώσεις ενδιαφέροντος... Συνήθως τα watches μου τα αγοράζουν φίλοι από UK apple store και μου τα στέλνουν εδώ. :)

Ναι αλλά αν το πάρεις από εξωτερικό δεν θα ισχύει η εγγύηση. Λίγο ρίσκο δεν το λες για ένα ρολόι 500 ευρώ;
Επίσης, αν το πάρεις από Αγγλία έρχεται σχεδόν στην ίδια τιμή + τα μεταφορικά για να σου το στείλουν. Συμφέρει; 

Ένας φίλος μου θα πάει Αυστραλία, το νέο iphone xs max εκεί θα είναι περίπου 200 ευρώ πιο φθηνό και το ρολόι 80-100 ευρώ. Αν προσθέσεις και την αφαίρεση φόρων ή όπως ονομάζονται από το αεροδρόμιο, μιλάμε για τουλάχιστον 350-400 ευρώ πιο κάτω από όσο εδώ. ΑΛΛΑ δυστυχώς δεν ισχύει η εγγύηση, ούτε καν τον πρώτο χρόνο που λένε πως είναι παγκόσμια (για iphone, ipad, watch).

Για αυτό και προτιμώ να δώσω 50-100 ευρώ παραπάνω για το ρολοί και να έχω 2 χρόνια εγγύηση (1 παγκόσμια και +1 χρόνος λόγω Ε.Ε.)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, savvas999 said:

Ναι αλλά αν το πάρεις από εξωτερικό δεν θα ισχύει η εγγύηση. Λίγο ρίσκο δεν το λες για ένα ρολόι 500 ευρώ;
Επίσης, αν το πάρεις από Αγγλία έρχεται σχεδόν στην ίδια τιμή + τα μεταφορικά για να σου το στείλουν. Συμφέρει; 

Ένας φίλος μου θα πάει Αυστραλία, το νέο iphone xs max εκεί θα είναι περίπου 200 ευρώ πιο φθηνό και το ρολόι 80-100 ευρώ. Αν προσθέσεις και την αφαίρεση φόρων ή όπως ονομάζονται από το αεροδρόμιο, μιλάμε για τουλάχιστον 350-400 ευρώ πιο κάτω από όσο εδώ. ΑΛΛΑ δυστυχώς δεν ισχύει η εγγύηση, ούτε καν τον πρώτο χρόνο που λένε πως είναι παγκόσμια (για iphone, ipad, watch).

Για αυτό και προτιμώ να δώσω 50-100 ευρώ παραπάνω για το ρολοί και να έχω 2 χρόνια εγγύηση (1 παγκόσμια και +1 χρόνος λόγω Ε.Ε.)

Η εγγύηση ισχύει κανονικά. Το αγοράζω από την Αγγλία όχι γιατί το παίρνω πιο φθηνά αλλά γιατί το παίρνω τη στιγμή που το θέλω και όχι να είμαι σε λίστες αναμονής και να μου συμπεριφέρονται σα να μου κάνουν και χάρη κιόλας οι εδώ μεταπωλητές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η εγγύηση ισχύει κανονικά. Το αγοράζω από την Αγγλία όχι γιατί το παίρνω πιο φθηνά αλλά γιατί το παίρνω τη στιγμή που το θέλω και όχι να είμαι σε λίστες αναμονής και να μου συμπεριφέρονται σα να μου κάνουν και χάρη κιόλας οι εδώ μεταπωλητές! 

Οκ, κατάλαβα ναι.

Τώρα για την εγγύηση, δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Ακόμα και στο σάιτ τους λέει:
"IMPORTANT RESTRICTION FOR iPHONE, iPAD AND APPLE TV SERVICE.
Apple may restrict warranty service for iPhone, iPad and Apple TV to the country where Apple or its Authorized Distributors originally sold the device."

Έχεις κάποιο λινκ σχετικά με τον ένα χρόνο εγγύηση που δίνει η Apple παγκόσμια το οποίο να λέει πως σε καλύπτει αν το αγοράσεις από άλλη χώρα; Ξέρω πως ισχύει κανονικά για το Macbook Pro για παράδειγμα αλλά νομίζω όχι για iPhone, iPad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, savvas999 said:

Οκ, κατάλαβα ναι.

Τώρα για την εγγύηση, δεν είμαι και τόσο σίγουρος.
Ακόμα και στο σάιτ τους λέει:
"IMPORTANT RESTRICTION FOR iPHONE, iPAD AND APPLE TV SERVICE.
Apple may restrict warranty service for iPhone, iPad and Apple TV to the country where Apple or its Authorized Distributors originally sold the device."

Έχεις κάποιο λινκ σχετικά με τον ένα χρόνο εγγύηση που δίνει η Apple παγκόσμια το οποίο να λέει πως σε καλύπτει αν το αγοράσεις από άλλη χώρα; Ξέρω πως ισχύει κανονικά για το Macbook Pro για παράδειγμα αλλά νομίζω όχι για iPhone, iPad.

Έχω αντικαταστήσει χωρίς πρόβλημα apple watch αγορασμένο από UK που παρουσίασε πρόβλημα, στην εδώ αντιπροσωπεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το watch δεν λέει κάτι (νόμιζα πως και σε αυτό δεν ίσχυε) αλλά για τα iphone, ipad, apple tv φαίνεται πως δεν είναι εξασφαλισμένη η εγγύηση. Μπορεί να σου το φτιάξουν αλλά επίσημα μπορούν να σου πουν "δεν το αγόρασες από την χώρα σου, δεν σε καλύπτει η εγγύηση". Τεσπα, ο καθένας όπως βολεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξέρω ότι παραλίγο να χάσω φίλο μου το καλοκαίρι, ο οποίος έπαθε έμφραγμα, το υποτίμησε (νομισε ότι ηταν ψυξη), πήγε να αφησει το αυτοκινητο στην εταιρια, πήγε σπίτι να κάνει μπάνιο και κατέληξε στο νοσοκομείο 4-5 ώρες αργότερα. Απορούσαν για το πώς επέζησε.

Αν είχε το ρολόι, θα έκανε ενα καρδιογραφημα, θα του εβγαζε κατι κόκκινες οθονες και θα του έλεγε "παράτα τα όλα και τρέξε στο νοσοκομείο". Και οι επιτώσεις του εμφράγματος θα ήταν στο 1/10.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λειτουργία του ηλεκτροκαρδιογραφήματος μάλλον θα είναι κλειδωμένη για ένα διάστημα στην Ευρώπη γιατί δεν έχει πάρει ακόμα έγκριση από τη εποπτική αρχή της εκάστοτε χώρας. Μάλιστα παρατηρώντας στην σελίδα της Apple στο ΗΒ, δεν το αναφέρε καν... Όπως πάνε τ πράγματα, αν αυτό αληθεύει στην Ελλάδα δεν θα το δούμε ούτε στο series 104

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, aris_ray said:

καλησπερα...

εχω το apple watch 42mm με ενα δικο μου bracelet.

μπορω να το βαλω στο apple watch 44mm??

ελλαδα ποτε ερχεται??

ευχαριστω!!

Ναι όλα είναι συμβατά και με τα νέα. Ελλάδα από την επόμενη Παρασκευή (θεωρητικά πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 10:01 ΠΜ, billdanos είπε

Το να είναι απλά ένα πρώτο εργαλείο που μπορεί να εντοπίσει μια ανωμαλία και να σε κάνει να ψαχτείς με το γιατρό σου, δεν παίζει σαν σενάριο ε? 

ουτε για αστειο. θεωρητικα, κανουμε τακτικες γενικες και ειδικες εξετασεις (πρακτικα, καποιοι σαν και εμενα, φοβουνται ακομα και το κατωφλι να διαβουν...)

Ενα ακομα στοιχειο. Υποχονδριοι ανθρωποι ειτε ατομα που αυτοϋποβαλλονται η παθαινουν κρισεις πανικου, αραγε αμα βαρεσει καμπανακι το ρολοϊ τι θα παθουν? θα καλουν 166 και θα σωριαζονται? Πιθανον να βοηθαει και η λειτουργια ανιχνευσης πτωσης και η αυτοματη ενημερωση τριτων. :P :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...