Προς το περιεχόμενο

Το iPhone XR έχει οθόνη Liquid Retina και θα διατεθεί σε έξι χρώματα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Ότι ας πούμε θα έχει κάποιος 900+ € μπάτζετ και δεν θα προτιμήσει Note 9/S10 ή το νέο Mate 20 Pro, για XR με λίκουιντ ρετίνα 1792 x 828.

ΟΚ.

Αυτος που εχει note 9   και 900 ευρω budget   δεν γραφει σαχλαμαρες στα θεματα της apple  αλλα απολαμβανει ενα  premium κινητο   στο λειτουργικο της επιλογης του .

Εγω απευθυνομουν στους "ταλαιπωρους " με τα 200-300 ευρω  κινητα  που μπαινουν στα θεματα της apple  και γραφουν οτι ανοησια τους κατεβαινει στο κεφαλι  για να ξεγελασουν την οικονομικη τους αδυναμια η' τα καβουρια που εχουν στις τσεπες τους βαφτιζοντας τα  καταναλωτικη επιλογη , μειωνοντας και χαρακτηριζοντας  τις επιλογες των αλλων  στην συγκεκριμενη εταιρεια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Fotis Deutschland είπε

Βασικά παίρνεις το 8 plus που είναι φτηνότερο από το XR.Γιατι κάποιος να πάρει αυτο κι όχι το 8 plus?

μεγαλύτερη και καλύτερη οθόνη και το ποιο σημαντικό χωρίς περιθώρια κουμουτσες, περισσότερη αυτονομία, καλύτερη κάμερα, καλύτερη cpu και gpu +40%, γενικότερα πολύ καλύτερο σε όλους τους τομείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος εντελώς αντικειμενικά να μου πει το καινούργιο iphone πού υπερέχει έναντι πχ ενός Pocophone των 350 ευρώ(τιμή σε σκρουτζομάγαζο σήμερα);  

Επεξ/σία από project.breeze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, project.breeze είπε

Μπορεί κάποιος εντελώς αντικειμενικά να μου πει το καινούργιο iphone πού υπερέχει έναντι πχ ενός Pocophone των 350 ευρώ(τιμή σε σκρουτζομάγαζο σήμερα);  

Σε ποιον θα πεις ότι έχεις pocophone και δεν θα μειδιάσει (τουλάχιστον)?

Ας αρχίσουμε από τα χαριτωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nick16_g. είπε

890€ για την "φτηνή" συσκευή της Apple; Και βέβαια σε αυτά να υπολογίσουμε και τον αυξημένο ΦΠΑ της χώρας (δηλαδή αλλά 40€). Αν αυτό έχει τόσο (950€), το 64άρι Xs θα έχει 1100€;;;; Έχουν πάει την απατεωνιά σε άλλο επίπεδο στην Ελλάδα.

ακριβώς , σε κανέναν απατεώνα χρήματα ,  ας πάει ο  Warren Buffet να τα πάρει απ αλλού , κορόιδα υπάρχουν , απο μένα πάντως 500 ευρώ αέρα για αυτή τη μα@#*ία δέν θα πάρει

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Istros είπε

Οθόνη 6.1 ips με ανάλυση 1792 x 828 ,μόνη κάμερα 12 mp,A12 εξαπυρηνο επεξεργαστή,3Gb ram,2600mAh μπαταρια.,7mp selfie,ip 67.Εκτος από τον επεξεργαστή και το face id αν ψάξεις θα βρεις πολλά σε android για να δεις τιμές.Κανενα πάντως στα 800€

Και πόσο νομίζεις ότι της κοστίζει καθαρά ο επεξεργαστής?

μην βασίζεστε στα νούμερα, σίγουρα δεν είναι vfm αλλά τα χαρακτηριστικά του δεν έχουν σχέση με αυτά ενός φτηνού android στα 150 ευρώ.

ο επεξεργαστής είναι μακράν καλύτερος απο 8πύρηνους ακόμα και των 500 ευρώ, η κάμερα καμία μα καμία σχέση με το p8 lite μου που είναι στα ίδια megapixel , θα καταλάβεις τι εννοώ όταν πιάσεις ένα τέτοιο στα χέρια σου,η selfie σιγά τα 7mp που δεν σε φτάνουν κιόλας λες και θα κάνεις ζουμ μακριά να θες details κλπ,η ram και η μπαταρία δεν έχουν καμία σχέση με android και διαχείριση , το λειτουργικό είναι τόσο καλό που τρέχει καλύτερα απο ότι το android με διπλή ram και η μπαταρία κάνει άλλη διαχείριση σε σχέση με ένα xiaomi........

Δεν θεωρώ καλή επιλογή αυτά τα κινητά αλλά το να μου τα συγκρίνεις με κινητά των 150 ευρώ δείχνει τουλάχιστον ασχετοσύνη δηλαδή σαν να λέμε ότι παίρνω εγώ ένα audi quattro s1 250 άλογα και εσύ πας και παίρνεις ένα starlet με ανεβασμένα άλογα στο 1/10 της τιμής στα 250 άλογα και τι θα πάνε το ίδιο στον δρόμο η θα είναι το ίδιο πράγμα........

αν θες να το συγκρίνεις τουλάχιστον με κινητά των 500 ευρώ και όχι με των 150

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fotis13 said:

Αυτος που εχει note 9   και 900 ευρω budget   δεν γραφει σαχλαμαρες στα θεματα της apple  αλλα απολαμβανει ενα  premium κινητο   στο λειτουργικο της επιλογης του .

Εγω απευθυνομουν στους "ταλαιπωρους " με τα 200-300 ευρω  κινητα  που μπαινουν στα θεματα της apple  και γραφουν οτι ανοησια τους κατεβαινει στο κεφαλι  για να ξεγελασουν την οικονομικη τους αδυναμια η' τα καβουρια που εχουν στις τσεπες τους βαφτιζοντας τα  καταναλωτικη επιλογη , μειωνοντας και χαρακτηριζοντας  τις επιλογες των αλλων  στην συγκεκριμενη εταιρεια .

Αυτό που λες ίσχυε μερικα χρονια πριν. Πλεον τα mid-low range κινητά προσφέρουν αρκετά για να μη χρειαστεί να χαλάσεις +500 ευρω για να παρεις flagship. Δεν ειναι το θέμα πάντα αν έχεις budget ή όχι. Τι σου προσφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο iphone και είναι Worth να χαλάσεις 900 ευρώ για αυτά που σου προσφέρει? Έτσι σκέφτεται ο σωστός καταναλωτής. Για παράδειγμα, το iphone x το θεωρώ ένα αρκετά καλό κινητό όσον αφορά τα specs και πιστεύω ότι αυτό και το google pixel 2xl εχουν ίσως τις καλύτερες κάμερες atm(χωρίς  να έχω ψαξει το note 9). Γιατί να δώσω 1000 ευρω έναντι 730 ευρώ όταν το δυνατότερο χαρακτηριστικό ειναι μεν πολύ καλο αλλα είναι πανω κατω το ίδιο. Θεωρώ ότι ο μέσος καταναλωτής αυτή τη στιγμή μπορεί να βρεί κινητό που να πληρεί όλες του τις ανάγκες με λιγότερο απο 400-500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ άπλα θα πω ότι αν κάποιος έχει να διαθέσει τόσα λεφτά για κινητό άπλα το ios είναι κατά πολύ καλύτερο από το android και η εμπειρία χρήσης είναι από άλλον πλανήτη. Κάτοχος Mi Note 2 6/128 (αγορά 300€ μεταχ από εδώ insomnia). Θεωρώ βλακεία να δώσει κάποιος 750+ για android. 

Επεξ/σία από AMMTECH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που εχω και τα δύο στα χερια μου έχω να πώ οτι απλά κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις .Αλλου καλυτερη κάμερα , αλλου ταχυτητα .Ενα πάντως απο τα δύο δεν είναι τέλειο για να πάρει κανεις μια ευκολη απόφαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, gasantony said:

Εγώ που εχω και τα δύο στα χερια μου έχω να πώ οτι απλά κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις .Αλλου καλυτερη κάμερα , αλλου ταχυτητα .Ενα πάντως απο τα δύο δεν είναι τέλειο για να πάρει κανεις μια ευκολη απόφαση..

Αν είχαμε το τέλειο σε όλους τους τομείς δεν θα υπήρχε ανταγωνισμός... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, project.breeze είπε

Μπορεί κάποιος εντελώς αντικειμενικά να μου πει το καινούργιο iphone πού υπερέχει έναντι πχ ενός Pocophone των 350 ευρώ(τιμή σε σκρουτζομάγαζο σήμερα);  

Μερικά από αυτά που υπερέχει:

- Καλύτερη οθόνη

- Ποιο ασφαλές Face ID

- Καλύτερα ηχεία

- Καλύτερη κάμερα

- Καλύτερη λήψη βίντεο

- Πιο αντοχικό λόγω stainless steel

- Γρηγορότερη CPU

- Γρηγορότερη GPU

- IP68

- Υποστήριξη λειτουργικού για τα επόμενα 5 χρόνια με συχνές ενημερώσεις 

Το αν αξίζουν όμως τα παραπάνω την premium τιμή, είναι υποκειμενικό. Ο καθένας έχει τις δικές του προταιρεότητες και το πορτοφόλι του. Το Poco φαίνεται μια αξιόλογη συσκευή.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μερικά από αυτά που υπερέχει:

- Καλύτερη οθόνη  (Από ποιά άποψη; Από ανάλυση πάντως σίγουρα όχι)

- Ποιο ασφαλές Face ID (Μόνο για κάποιον που θεωρεί το faceID σοβαρό feature γιατί για τον αισθητηρα του δακτυλικού αποτύπωματος δεν υπάρχει σύγκριση, η xiaomi είναι μπροστά)

- Καλύτερα ηχεία (Πιθανό αλλά θα πρέπει πρώτα να τα ακούσουμε για να κρίνουμε, δεν θεωρώ ότι τα ηχεία απότελούν προτεραιότητα για πολύ κόσμο πάντως)

- Καλύτερη κάμερα (Από ποιά άποψη;)

- Καλύτερη λήψη βίντεο (Το καλύτερη λήψη τί ακριβώς σημαίνει;)

- Πιο αντοχικό λόγω stainless steel (Σε αυτό συμφωνώ)

- Γρηγορότερη CPU (Συμφωνώ)

- Γρηγορότερη GPU (Συμφωνώ αλλά ας είμαστε ρεαλιστές, πού θα κολλήσει η gpu του Pocophone ώστε να χρειαστούμε κάτι γρηγορότερο;)

- IP68 (Αυτό όντως είναι πολύ σημαντικό, έχω καταστρέψει κινητό επειδή απλά έπεσε πάνω του λίγος καφές)

- Υποστήριξη λειτουργικού για τα επόμενα 5 χρόνια με συχνές ενημερώσεις (Στα 5 αυτά χρόνια με την διαφορά τιμής μπορώ να αγοράσω ακόμα 2 κινητά με το τότε σύγχρονο λογισμικό)

Το αν αξίζουν όμως τα παραπάνω την premium τιμή, είναι υποκειμενικό. Ο καθένας έχει τις δικές του προταιρεότητες και το πορτοφόλι του.

 

Επεξ/σία από project.breeze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gasantony είπε

Εγώ που εχω και τα δύο στα χερια μου έχω να πώ οτι απλά κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις .Αλλου καλυτερη κάμερα , αλλου ταχυτητα .Ενα πάντως απο τα δύο δεν είναι τέλειο για να πάρει κανεις μια ευκολη απόφαση..

πίστευα ότι τα 6Gb του Mi Note 2 που έχω τώρα αλλά και του note 8 που είχα δοκιμάσει πριν αρκετό καιρό θα ήταν μια χαρά αλλά απογοητεύτηκα. Είναι πολύ πίσω ακόμα και από τα 3GB του iphone 7 plus και στην χρήση αλλά και στο multitasking. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...