Προς το περιεχόμενο

Νέο smartwatch Amazfit Verge με στρογγυλή οθόνη OLED και GPS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Μα δεν εχει να κανει με το να σου ΚΑΝΟΥΝ κατι... Κερδιζουν λεφτα, κανουν μπιζνες με.τα δεδομενα σου, και εσυ οχι μονο δεν εχεις καποιο κερδος αλλα τους πληρωνεις κιολας για να αγορασεις το μεσο που θα τους δωσει τα βιομετρικα σου.

Εαν εσενα δεν σε πειραζει αυτο, κανενα προβλημα. Εμενα με πειραζει.

 

7 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Πληρώνω για τις υπηρεσίες τους ... να βλέπω τα δεδομένα που είπες εγώ σαν χρήστης ...  αν τα χρησιμοποιούν και άλλου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά γιατί δεν είναι και καμία γυμνή φωτογραφία μου ... με την ίδια λογική μη δουλεύεις κανένα social media ... κανένα chat app ... κανένα smartphone ... μην βάλεις ποτέ gps στο αμάξι σου γτ ξέρει η navigon που πας και που μένεις και που δουλεύεις ... και γενικά μην έχεις account πουθενά και μην χρησιμοποιείς κάρτα για πληρωμές γτ ξέρουν τα πάντα για σένα καί τις κινήσεις των λογαριασμών σου ...  μην αγοράζεις από μαγαζιά με μεθόδους αποστολής γτ ξέρουν που μένεις ... 

Δεν είναι λογική αυτή σε μια κοινωνία του 2018

Γνωνη μου καθαρά ...

Ούτε σουβλάκια μήν παίρνεις γιατί ο σουβλατζής θα ξέρει που μένεις η πώς τρώς το πιτόγυρο...  😜

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, V-angel είπε

Καλημέρα πώς απενεργοποιείς το gps?

Χειροκίνητα δεν γίνεται νομίζω. Απλά οι προρυθμισμένες ασκήσεις το έχουν ή όχι απο default. π.χ. η άσκηση running το έχει ενώ η indoor running όχι. Αντίστοιχα η cycling το έχει ενώ η indoor cycling όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Atreidis είπε

Ούτε σουβλάκια μήν παίρνεις γιατί ο σουβλατζής θα ξέρει που μένεις η πώς τρώς το πιτόγυρο...  😜

Σωστοοοος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Συμφορουμίτες χωρίς ίχνος συνομωσιολογικής διάθεσης θα σας πρότεινα να σκεφτείτε πολλές φορές πριν δώσετε τα βιομετρικά στοιχεία σας τζάμπα σε κινέζικους ή αμερικάνικους ή ό,τι άλλο κολοσσούς που χρησιμοποιούν αυτά τα gadgets στη μεγαλύτερη προσπάθεια καταγραφής βιομετρικών δεικτών που ακολούθως θα πουλούν ακριβά αυτά τα δεδομένα σε εταιρείες που ειδικεύονται στα medical devices. Δεν μπορείτε να διανοηθείτε τι γίνεται αυτή την στιγμή στο χώρο της βιοπληροφορικής με αυτά τα δεδομένα. Το μεγαλύτερο πείραμα στην ανθρωπότητα. 

 

Και το κακό που είναι;  Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Ας πάρουν οτι θέλουν. Μόνο με πολλά δεδομένα μπορούν να κάνουν επαναστατικές εφαρμογές που να μας προειδοποιούν για πιθανές παθήσεις και να σώσουν στο μέλλον ζωές. Σταματήστε να είστε κολλημένοι στον μεσαίωνα.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Πληρώνω για τις υπηρεσίες τους ... να βλέπω τα δεδομένα που είπες εγώ σαν χρήστης ...  αν τα χρησιμοποιούν και άλλου δεν με ενδιαφέρει προσωπικά γιατί δεν είναι και καμία γυμνή φωτογραφία μου ... με την ίδια λογική μη δουλεύεις κανένα social media ... κανένα chat app ... κανένα smartphone ... μην βάλεις ποτέ gps στο αμάξι σου γτ ξέρει η navigon που πας και που μένεις και που δουλεύεις ... και γενικά μην έχεις account πουθενά και μην χρησιμοποιείς κάρτα για πληρωμές γτ ξέρουν τα πάντα για σένα καί τις κινήσεις των λογαριασμών σου ...  μην αγοράζεις από μαγαζιά με μεθόδους αποστολής γτ ξέρουν που μένεις ... 

Δεν είναι λογική αυτή σε μια κοινωνία του 2018

Γνωνη μου καθαρά ...

Το γενικο τσουβαλιασμα που κανεις ειναι μεγαλο λαθος. Αλλο το ενα , αλλο το αλλο.

Απλα με θλιβει παρα πολυ οτι σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει ουτε υπονοια ιδιοτικοτητας. Ερμαιο στα χερια των δυνατων θα ειμαστε ολοι μας διχως ουτε μια δυνατοτητα αντιδρασης. Και μαλιστα με την συγκαταθεση μας..

1 ώρα πριν, Atreidis είπε

Ούτε σουβλάκια μήν παίρνεις γιατί ο σουβλατζής θα ξέρει που μένεις η πώς τρώς το πιτόγυρο...  😜

Κλασικη μπαρουφα απαντηση τσουβαλιασμα... Ο Σουβλατζης φιλε δεν θελει στοιχεια ταυτοτητας, φρονηματος, η να ξερει τον ιατρικο σου φακελο... Τα λεφτα σου θελει. .παιρνεις-δινεις. τιποτα αλλο.

 

Καλα ρε σεις της νεας γενειας,δεν σας νοιαζει καθολου η ιδιωτικοτητα; Τα προσωπικα δεδομενα? Τιποτα?? Θελω μια ειλικρηνη απαντηση!

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Το γενικο τσουβαλιασμα που κανεις ειναι μεγαλο λαθος. Αλλο το ενα , αλλο το αλλο.

Απλα με θλιβει παρα πολυ οτι σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει ουτε υπονοια ιδιοτικοτητας. Ερμαιο στα χερια των δυνατων θα ειμαστε ολοι μας διχως ουτε μια δυνατοτητα αντιδρασης. Και μαλιστα με την συγκαταθεση μας..

Κλασικη μπαρουφα απαντηση τσουβαλιασμα... Ο Σουβλατζης φιλε δεν θελει στοιχεια ταυτοτητας, φρονηματος, η να ξερει τον ιατρικο σου φακελο... Τα λεφτα σου θελει. .παιρνεις-δινεις. τιποτα αλλο.

Καλα ρε σεις της νεας γενειας,δεν σας νοιαζει καθολου η ιδιωτικοτητα; Τα προσωπικα δεδομενα? Τιποτα?? Θελω μια ειλικρηνη απαντηση!

Νομίζω τα πράγματα είναι απλά.

Είσαι δρομέας και θέλεις ένα εργαλείο στο χέρι σου με το οποίο θα μπορείς να προπονείσαι σε συγκεκριμένη καρδιακή συχνότητα? Θα πάρεις fitness tracker.

Θέλεις κάποιος να σου βγάζει στατιστικά για τις επιδόσεις σου και να δεις πως τα πηγαίνεις χωρίς να κουβαλάς κάθε φορά χαρτί και μολύβι? Θα του δώσεις τις μετρήσεις για να σου υπολογίσει τα αποτελέσματα.

Θέλεις να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την γυναίκα σου στην Αθήνα όταν είσαι με τα μελίσσια στην βόρεια Εύβοια? Θα αγοράσεις κινητό.

Θέλεις να της στείλεις και φωτογραφίες από τη νέα παραγωγή μελιού? Θα πάρεις και πακετάκι δεδομένα και άρα θα δώσεις τα στοιχεία σου στην εταιρία κινητής.

Θέλεις υψηλή ακρίβεια στο GPS σου για να μην χάνεσαι στα στενά του Πειραιά? Θα ενεργοποιήσεις το location του κινητού σου.

Θέλεις να πληρώνεις στο σουπερμάρκετ γρήγορα και εύκολα? Θα πάρεις καρτούλα nfc.

Θέλεις να αγοράζεις πραγματάκια από τις προσφορές του amazon? Θα φτιάξεις και ένα λογαριασμό και θα αγοράζεις online με πιστωτική καρτούλα.

Θέλεις να συμπληρώνονται οι Online φόρμες αυτόματα με τα στοιχεία της διεύθυνσης σου και τα στοιχεία της κάρτας σου χωρίς να τα πληκτρολογείς κάθε φορά? Θα φτιάξεις λογαριασμό google και θα γίνονται όλα sync μεταξύ συσκευών για να μην ψάχνεσαι κάθε φορά.

Θέλεις όταν έρχονται τα ανίψια σου στο σπίτι να δείτε όλοι μαζί΄μία παιδική ταινία και να γελάσετε? Θα βάλεις και ένα netflix γιατί το βίντεο κλαμπ της περιοχής σου έκλεισε πριν 4 χρόνια.

Τα παραδείγματα είναι άπειρα αλλά η ουσία είναι κοινή.....

Θέλεις? Κάνε το.

Όχι? Μην το κάνεις.

Το σκεπτικό σου μου μοιάζει περισσότερο με την κατσίκα του γείτονα παρά με τον φόβο της ιδιωτικότητας. Αν θα πλουτίσει κάποιος άλλος λίγο θα έπρεπε να μας νοιάζει. Όλοι γίνονται πλούσιοι εκμεταλλευόμενοι κάτι.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tsakalos! είπε

Το γενικο τσουβαλιασμα που κανεις ειναι μεγαλο λαθος. Αλλο το ενα , αλλο το αλλο.

Απλα με θλιβει παρα πολυ οτι σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει ουτε υπονοια ιδιοτικοτητας. Ερμαιο στα χερια των δυνατων θα ειμαστε ολοι μας διχως ουτε μια δυνατοτητα αντιδρασης. Και μαλιστα με την συγκαταθεση μας..

Κλασικη μπαρουφα απαντηση τσουβαλιασμα... Ο Σουβλατζης φιλε δεν θελει στοιχεια ταυτοτητας, φρονηματος, η να ξερει τον ιατρικο σου φακελο... Τα λεφτα σου θελει. .παιρνεις-δινεις. τιποτα αλλο.

 

Καλα ρε σεις της νεας γενειας,δεν σας νοιαζει καθολου η ιδιωτικοτητα; Τα προσωπικα δεδομενα? Τιποτα?? Θελω μια ειλικρηνη απαντηση!

 

O φτωχός, ο αδύνατος και ο αμόρφωτος πάντα ήταν έρμαιο του πλούσιου, δυνατού και μορφωμένου. Μόνο τα μέσα αλλάζουν.

Αυτή τη στιγμή που γράφεις στο insomnia την άποψή σου, έχεις ένα ακροατήριο" μερικών δεκάδων/εκατοντάδων συμφορουμιτών. Αν τα έλεγες αυτά σε καφενείο, θα σε άκουγαν και θα αντάλλαζες απόψεις με πολύ λιγότερους. Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν, ή κάθεσαι μπροστά στο PC, χάνεις αυτομάτως το μεγαλύτερο μέρος της ιδιωτικότητάς σου και επικοινωνείς με όλους εμάς ή διατηρείς την ιδιωτικότητά σου, πας στο καφενείο/πλατεία και συζητάς με με τους υπόλοιπους θαμώνες. Δεν γίνεται να τα έχεις όλα δικά σου, και ιδιωτικότητα, και μεγάλο ακροατήριο.

Σε πειράζει που κάποιος εκμεταλλεύεται τα δεδομένα σου και αυτό που σε πειράζει είναι οτι πλουτίζει από αυτό. Παραγνωρίζεις το γεγονός ότι αυτός πλουτίζει αλλά και εσύ ξέρεις ακριβώς πόσο έτρεξες, κοιμήθηκες, περπάτησες εχθές, το προηγούμενο μήνα και τον πρηγούμενο χρόνο, μπορείς να επικοινωνήσεις άμεσα και "δωρεάν" με οποιονδήποτε σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη, να στείλεις φωτογραφίες σου στον συγγενή/φίλο σου σε μια στιγμή, να αγοράσεις το καλύτερο δυνατόν προϊόν στην καλύτερη δυνατή τιμή, να έχεις όλη τη γνώση της ανθρωπότητας στην παλάμη σου. Και από όλα αυτά σε πειράζει που κάποιος πλουτίζει εκμεταλλευόμενος τα προσωπικά σου δεδομένα; Από την στιγμή που θα συνδεθείς στο ίντερνετ και θα δημιουργήσεις τον πρώτο σου λογαριασμό οπουδήποτε, πιστεύω ότι καλό θα είναι θεωρήσεις την όποια ιδιωτικότητά σου χαμένη. Ας μην κάνουμε σαν τα κακομαθημένα που τα θέλουν όλα δικά τους.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Tsakalos! είπε

Καλα ρε σεις της νεας γενειας,δεν σας νοιαζει καθολου η ιδιωτικοτητα; Τα προσωπικα δεδομενα? Τιποτα?? Θελω μια ειλικρηνη απαντηση!

Επειδη ψαχνεις για ειλικρινη απαντηση να σου απαντησω: στα @@ μας.

Και ειμαι 40 , νεα γενια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά καλά όλα αυτά όμως πότε και από που θα μπορέσουμε να το αγοράσουμε σε ευρωπαϊκή έκδοση; 

Update! Διάβασα ότι οι φωνητικές κλήσεις υποστηρίζονται μόνο σε android, ξενέρα τρελή :(((((((((

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δεδομένα που συγκεντρώνονται απο τέτοιου είδους υπηρεσίες δεν είναι προσωποποιημένα και άρα δεν τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων. Τωρα το οτι κάποιοι πλουτίζουν είναι μάλλον θετικό γιατί αφενός πληρώνουν φόρους (και πρόστιμα όταν δεν πληρώνουν φόρους), απασχολούν χιλιάδες εργαζομένους που κι αυτοί ψιλοπλουτίζουν και το κυριότερο προσφέρουν προϊόντα που καλυτερεύουν την ζωή όλων μας.

Ναι αν είναι να μπορώ να βλέπω real time την κίνηση στον δρόμο σε οποιοδήποτε σημείο της γης ή αργότερα να έχω αυτοοδηγούμενο αυτοκίνητο και τεχνητή νοημοσύνη δεν με ενοχλεί να συμπεριλαμβάνεται η ακριβής μου τοποθεσία σε μια βάση δεδομένων εκατομμυρίων ανθρώπων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, zx1234r είπε

Νομίζω τα πράγματα είναι απλά.

Είσαι δρομέας και θέλεις ένα εργαλείο στο χέρι σου με το οποίο θα μπορείς να προπονείσαι σε συγκεκριμένη καρδιακή συχνότητα? Θα πάρεις fitness tracker.

Θέλεις κάποιος να σου βγάζει στατιστικά για τις επιδόσεις σου και να δεις πως τα πηγαίνεις χωρίς να κουβαλάς κάθε φορά χαρτί και μολύβι? Θα του δώσεις τις μετρήσεις για να σου υπολογίσει τα αποτελέσματα.

Θέλεις να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την γυναίκα σου στην Αθήνα όταν είσαι με τα μελίσσια στην βόρεια Εύβοια? Θα αγοράσεις κινητό.

Θέλεις να της στείλεις και φωτογραφίες από τη νέα παραγωγή μελιού? Θα πάρεις και πακετάκι δεδομένα και άρα θα δώσεις τα στοιχεία σου στην εταιρία κινητής.

Θέλεις υψηλή ακρίβεια στο GPS σου για να μην χάνεσαι στα στενά του Πειραιά? Θα ενεργοποιήσεις το location του κινητού σου.

Θέλεις να πληρώνεις στο σουπερμάρκετ γρήγορα και εύκολα? Θα πάρεις καρτούλα nfc.

Θέλεις να αγοράζεις πραγματάκια από τις προσφορές του amazon? Θα φτιάξεις και ένα λογαριασμό και θα αγοράζεις online με πιστωτική καρτούλα.

Θέλεις να συμπληρώνονται οι Online φόρμες αυτόματα με τα στοιχεία της διεύθυνσης σου και τα στοιχεία της κάρτας σου χωρίς να τα πληκτρολογείς κάθε φορά? Θα φτιάξεις λογαριασμό google και θα γίνονται όλα sync μεταξύ συσκευών για να μην ψάχνεσαι κάθε φορά.

Θέλεις όταν έρχονται τα ανίψια σου στο σπίτι να δείτε όλοι μαζί΄μία παιδική ταινία και να γελάσετε? Θα βάλεις και ένα netflix γιατί το βίντεο κλαμπ της περιοχής σου έκλεισε πριν 4 χρόνια.

Τα παραδείγματα είναι άπειρα αλλά η ουσία είναι κοινή.....

Θέλεις? Κάνε το.

Όχι? Μην το κάνεις.

Το σκεπτικό σου μου μοιάζει περισσότερο με την κατσίκα του γείτονα παρά με τον φόβο της ιδιωτικότητας. Αν θα πλουτίσει κάποιος άλλος λίγο θα έπρεπε να μας νοιάζει. Όλοι γίνονται πλούσιοι εκμεταλλευόμενοι κάτι.

Λαθος σε ολα. Δεν ειναι θεμα επιθυμιας πλεον αλλα υποχρεωσης. Οταν σιγα σιγα αποκλειεσαι απο τον κοινωνικο, πολιτισμικο, κοινωνικο και οικονομικο ιστο ουσιαστικα εκβιαζεσαι να ακολουθησεις το ρευμα η μερος αυτου. Αυτο αποτελει εκβιασμο και οχι επιλογη.

1 ώρα πριν, gassim είπε

Τα δεδομένα που συγκεντρώνονται απο τέτοιου είδους υπηρεσίες δεν είναι προσωποποιημένα και άρα δεν τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων. Τωρα το οτι κάποιοι πλουτίζουν είναι μάλλον θετικό γιατί αφενός πληρώνουν φόρους (και πρόστιμα όταν δεν πληρώνουν φόρους), απασχολούν χιλιάδες εργαζομένους που κι αυτοί ψιλοπλουτίζουν και το κυριότερο προσφέρουν προϊόντα που καλυτερεύουν την ζωή όλων μας.

Ναι αν είναι να μπορώ να βλέπω real time την κίνηση στον δρόμο σε οποιοδήποτε σημείο της γης ή αργότερα να έχω αυτοοδηγούμενο αυτοκίνητο και τεχνητή νοημοσύνη δεν με ενοχλεί να συμπεριλαμβάνεται η ακριβής μου τοποθεσία σε μια βάση δεδομένων εκατομμυρίων ανθρώπων.

Τα απροσωπα δεδομενα "παντρευονται" με προσωπικα δεδομενα που συλλεγονται αλλου. Ετσι χτιζεται το προφιλ καθε χρηστη. Τα πραγματα ειναι απλα. Οτι ανεβαζεις παυει να ειναι δικο σου εξορισμου ΟΤΙ και να λενε οι πολιτικες και οι πρακτικες καθε εταιρειας.

Επεξ/σία από Bluedive
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Σε τι γίνομαι πειραματόζωο δλδ ? Ξαναλέω επειδή μετράνε τους παλμούς μου ? Και τι έγινε?

Και τι μπορούν να σου κάνουν με αυτά τα στοιχεία δλδ ? Νομίζω πως είναι σάιτ τεχνολογίας ... οι τεχνοφοβηκοι ας πάρουν ένα νοκια 3310 και ας ζήσουν πίσω στο 1990.... 

Τί σχέση έχει ο τεχνοφοβικός με αυτόν που, λόγω πραγματικής γνώσης πάνω στην τεχνολογία, διαλέγει να μη δίνει τυφλά τα προσωπικά του δεδομένα προς πώληση; Πώς ονομάζεται αυτός που αγοράζει ότι του πλασσάρουν, χωρίς να εξετάζει τις συνέπειες των επιλογών του στον εαυτό του και στην κοινωνία; Όταν αγοράζει, δηλαδή, προϊόντα με φιλοσοφία ιθαγενή του μεσαίωνα, δηλαδή ότι του αρέσει στο μάτι;...

Αδαής; Θύμα του marketing; Ανεύθυνος; Τεχνολογικά αναλφάβητος;

Ένας πραγματικός γνώστης και συνειδητοποιημένος καταναλωτής ξέρει τί του είναι χρήσιμο, γιατί ξέρει τις δυνατότητές του προϊόντος και ξέρει μέχρι πόσα είναι διατεθειμένος να θυσιάσει για να το αποκτήσει. Πόσο αξίζει τελικά να αγοράσει το προϊόν και δε σκορπάει τα λεφτά του αλόγιστα σε "κομπιούτερ και σε κουμπάκια" που λέει και το λαϊκό άσμα... 😃😄

19 ώρες πριν, Voodooman είπε

O φτωχός, ο αδύνατος και ο αμόρφωτος πάντα ήταν έρμαιο του πλούσιου, δυνατού και μορφωμένου. Μόνο τα μέσα αλλάζουν.

Αυτή τη στιγμή που γράφεις στο insomnia την άποψή σου, έχεις ένα ακροατήριο" μερικών δεκάδων/εκατοντάδων συμφορουμιτών. Αν τα έλεγες αυτά σε καφενείο, θα σε άκουγαν και θα αντάλλαζες απόψεις με πολύ λιγότερους. Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν, ή κάθεσαι μπροστά στο PC, χάνεις αυτομάτως το μεγαλύτερο μέρος της ιδιωτικότητάς σου και επικοινωνείς με όλους εμάς ή διατηρείς την ιδιωτικότητά σου, πας στο καφενείο/πλατεία και συζητάς με με τους υπόλοιπους θαμώνες. Δεν γίνεται να τα έχεις όλα δικά σου, και ιδιωτικότητα, και μεγάλο ακροατήριο.

Σε πειράζει που κάποιος εκμεταλλεύεται τα δεδομένα σου και αυτό που σε πειράζει είναι οτι πλουτίζει από αυτό. Παραγνωρίζεις το γεγονός ότι αυτός πλουτίζει αλλά και εσύ ξέρεις ακριβώς πόσο έτρεξες, κοιμήθηκες, περπάτησες εχθές, το προηγούμενο μήνα και τον πρηγούμενο χρόνο, μπορείς να επικοινωνήσεις άμεσα και "δωρεάν" με οποιονδήποτε σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη, να στείλεις φωτογραφίες σου στον συγγενή/φίλο σου σε μια στιγμή, να αγοράσεις το καλύτερο δυνατόν προϊόν στην καλύτερη δυνατή τιμή, να έχεις όλη τη γνώση της ανθρωπότητας στην παλάμη σου. Και από όλα αυτά σε πειράζει που κάποιος πλουτίζει εκμεταλλευόμενος τα προσωπικά σου δεδομένα; Από την στιγμή που θα συνδεθείς στο ίντερνετ και θα δημιουργήσεις τον πρώτο σου λογαριασμό οπουδήποτε, πιστεύω ότι καλό θα είναι θεωρήσεις την όποια ιδιωτικότητά σου χαμένη. Ας μην κάνουμε σαν τα κακομαθημένα που τα θέλουν όλα δικά τους.

Τί σχέση έχει το ακροατήριο στο οποίο απευθύνεσαι όταν χρησιμοποιείς το πχ internet (μέσα κοινωνικής δικτύωσης κτλ) με το ότι τα δεδομένα που συλλέγονται από μία συσκευή που κάνει τη δουλειά σου (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΗΔΗ ΓΙ ΑΥΤΟ...) γίνονται εκβιαστικά αντικείμενο αγοραπωλησίας χωρίς να έχει πραγματική επιλογή. Εκτός κι αν θεωρείς επιλογή το "ζήσε στη σπηλιά σαν απόκληρος της κοινωνίας ή γίνε το πουτ@ν@κι των μεγάλων εταιρειών"...

Πειράζει που δεν θέλω ουτε το ένα, ούτε το άλλο. Θέλω μια κοινωνία που θα πληρώνεις και θα λαμβάνεις υπηρεσίες. Αν δεν έχεις κάποιο άλλο τρόπο πληρωμής και επιλέξεις να δώσεις τα προσωπικά σου δεδομένα, τότε οκ. Αν όμως πληρώνεις άμεσα θα πρέπει τα προσωπικά σου δεδομένα να παραμείνουν προσωπικά και η συλλογή των προσωπικών δεδομένων να γίνεται με κανόνες. Κάτι που προσπαθεί να κανει η ΕΕ τον τελευταίο καιρό. Νομίζεις ότι είναι τεχνοφοβικοί ή βλέπουν ότι μπορεί να υπάρξει και μια άλλη οδός πέρα από το "ζήσε σε σπηλιά"; Τα πράγματα στον τομέα αυτό θα αλλάξουν κι άλλο στο μέλλον... Γι αυτό να είσαι σίγουρος.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Voodooman είπε

O φτωχός, ο αδύνατος και ο αμόρφωτος πάντα ήταν έρμαιο του πλούσιου, δυνατού και μορφωμένου. Μόνο τα μέσα αλλάζουν.

Αυτή τη στιγμή που γράφεις στο insomnia την άποψή σου, έχεις ένα ακροατήριο" μερικών δεκάδων/εκατοντάδων συμφορουμιτών. Αν τα έλεγες αυτά σε καφενείο, θα σε άκουγαν και θα αντάλλαζες απόψεις με πολύ λιγότερους. Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν, ή κάθεσαι μπροστά στο PC, χάνεις αυτομάτως το μεγαλύτερο μέρος της ιδιωτικότητάς σου και επικοινωνείς με όλους εμάς ή διατηρείς την ιδιωτικότητά σου, πας στο καφενείο/πλατεία και συζητάς με με τους υπόλοιπους θαμώνες. Δεν γίνεται να τα έχεις όλα δικά σου, και ιδιωτικότητα, και μεγάλο ακροατήριο.

Εισαι  ΛΑΘΟΣ... Γραφω στο ινσομνια ναι... Ισως με διαβασουν 1000ατομα... Γραφω στο facebook ναι... ισως με διαβασουν 10000.... Που ακριβως χανεται η ιδιωτικοτητα μου? Ξερεις ποιος ειμαι? πως με λενε? που μενω? τι εφαγα χθες? τι βρακι φωραω η αν καν φωραω? αν παιρνω φαρμακα η ναρκωτικα η δε ξερω εγω τι αλλο? ΟΧΙ... Ξερεις οτι επιλεγω ΕΓΩ να ξερεις.. Δεν ποσταρω φωτο μου στο facebook, δεν γραφω καπου με το κανονικο μου ονομα και δεν δινω σχεδον πουθενα προσωπικα στοιχεια.  .. και αμα γουσταρω ανοιγω και το vpn και ψαξε βρες με... το πολυ πολυ σε καποια αγγελεια η αγορα να δωσω διευθυνση και ονοματεπωνυμο...Αρα απο τους χιλιαδες που ισως διαβασουν το τι γραφω, καποια στοιχεια μου τα εχουν 3-4-5 ατομα που ΕΓΩ επιλεγω.. 

 

Σαφως και εαν γινω στοχος ενος Χακερ θα μαθει και αλλες λεπτομερειες για μενα.. αλλα δεν εχω και κατι κακο να κρυψω...

Αλλα ΑΛΛΟ πραγμα το ενα και ΑΛΛΟ το αλλο...  

 

Το σχολιου του φιλου που λεει στα @@ του η Ιδιωτικοτητα του, εχω να κανω μονο ενα σχολιο.. ειναι τραγικο..και τρομερα λυπηρο... ελπιζω αυτος ο ανθρωπος να μην εχει παιδια και να μην τα μεγαλωνει με αυτη την νοοτροπια... 

29 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Τί σχέση έχει ο τεχνοφοβικός με αυτόν που, λόγω έλλειψης πραγματικής γνώσης πάνω στην τεχνολογία, διαλέγει να μη δίνει τυφλά τα προσωπικά του δεδομένα προς πώληση; Πώς ονομάζεται αυτός που αγοράζει ότι του πλασσάρουν, χωρίς να εξετάζει τις συνέπειες των επιλογών του στον εαυτό του και στην κοινωνία;...

Αδαής; Θύμα του marketing; Ανεύθυνος;...

Πολωση φιλε...Πολωση... Παντου ΑΣΠΡΟ-ΜΑΥΡΟ...  ακομα και στο θεμα αυτο.. ειναι τρομερη επιτυχια αυτη, του συστηματος που ζουμε... μεση λυση πουθενα... 

37 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Τί σχέση έχει ο τεχνοφοβικός με αυτόν που, λόγω έλλειψης πραγματικής γνώσης πάνω στην τεχνολογία, διαλέγει να μη δίνει τυφλά τα προσωπικά του δεδομένα προς πώληση; Πώς ονομάζεται αυτός που αγοράζει ότι του πλασσάρουν, χωρίς να εξετάζει τις συνέπειες των επιλογών του στον εαυτό του και στην κοινωνία;...

Αδαής; Θύμα του marketing; Ανεύθυνος;...

Ολοσωστο σχολιο....

Κανενας δεν κοιτα τις συνεπειες... καταναλωτισμος και ζωη μονο για το Τωρα...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...