Προς το περιεχόμενο

Counterpoint: Η Apple καρπώθηκε το 62% των κερδών στην αγορά smartphones το Q2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Mαλλον δεν εχεις δει καγκουρες να εχουν ενα σαπακι για αμαξι με ηχοσυστημα 2 3 χιλιαρικα και να περνανε παραλιακη Θεσσαλονικη καλοκαιρι με πολυ κοσμο εξω και τερμα τα ηχεια ανοιχτα παραθυρα κτλ. Αστο.

Καλά τέτοιους έχουμε πολλούς που έρχονται στην Γλυφάδα απο άλλες περιοχές με παρόμοιο αμάξι που αναφέρεις και γελάμε, μέχρι και στην ΝΥ έχω δει τέτοιους, αλλά αυτοί το κάνουν για να τους δουν, δεν νομίζω οτι πιστεύουν οτι θα τους κοιτάξει γυναίκα έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, NorgeMan είπε

Είναι δυνατόν να υπάρχει νοήμον άνθρωπος που πιστεύει οτι θα εντυπωσιάσει κάποιον ή ακόμη πιο αστείο, θα βρει γυναίκα (όσο και χαζή να είναι) με το τηλέφωνο? Μα με τηλέφωνο???
 

Εδω στην διαφημιση goody΄s η΄ mcdonalds (δεν θυμαμαι) ο άλλος εβγαλε γκομενακι επειδη την κερασε ενα μπεργκερ το οποιο ηταν δωρο απο το μαγαζι(1+1) και δεν θα βγαλει αυτος που θα εχει iphone?🤪🙄😶  Μαλλον δεν εχεις καταλαβει ποσο πραγματικα χαζος ειναι ο κοσμος κι αυτο ειναι το χαζοζομπιακό μαρκετινγκ που ολοι κανουν μπεεεεεεε απο δω μεχρι την Ανδρομεδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Snolly είπε

Πολλές σε φορές μετά από major update γίνονται reindex πολλά πράγματα (πχ ξανασκανάρεται το photo library) και μετά από κάποιες μέρες στρώνει η φάση.

Στις ρυθμισεις στο μενου για μπαταρια τι σου λεει πως την τρωει;

Έχεις δίκαιο σε αυτό ! Το γνωρίζω και όντως έχει κάποια δραστηριότητα στο παρασκήνιο ! Παρόλα αυτά πάλι δεν νομίζω πως αυτός είναι ο λόγος . Έχω παρατηρήσει πως όταν δουλεύω το κινητό π.χ διαβάζω σχόλια στο insomnia σε 10λεπτα μπορεί να πέσει 5% (!) είναι πολύ μεγάλο ποσοστό κ αυτό δεν συνέβαινε πριν με την 11.. επίσης η συσκευή ζεσταίνετε αρκετά όταν την χρησιμοποιώ (όχι παιχνίδια ) 

 αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχα θέματα με την δώδεκα ας μου πει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Εδω στην διαφημιση goody΄s η΄ mcdonalds (δεν θυμαμαι) ο άλλος εβγαλε γκομενακι επειδη την κερασε ενα μπεργκερ το οποιο ηταν δωρο απο το μαγαζι(1+1) και δεν θα βγαλει αυτος που θα εχει iphone?🤪🙄😶  Μαλλον δεν εχεις καταλαβει ποσο πραγματικα χαζος ειναι ο κοσμος κι αυτο ειναι το χαζοζομπιακό μαρκετινγκ που ολοι κανουν μπεεεεεεε απο δω μεχρι την Ανδρομεδα...

αν ο τηλεθεατής πιστέψει αυτό το πράγμα είναι άξιος της μοίρας του. Θα μου πεις ο Τσίπρας πως βγήκε και θα έχεις και δίκιο...

Αν πάντως κάποιος πιστεύει οτι θα βγάλει γυναίκα με τηλέφωνο καλύτερα να μη μπει σε έξοδα. Η γυναίκα χέστηκε για το κινητό που έχει κάποιος. Μέχρι τα 30 της, την νοιάζει να έχει ο άλλος λεφτά για έξοδα παράστασης, μετά τα 30 πάλι θέλει να έχει ο άντρας λεφτά για έξοδα παράστασης, αλλά και σταθερότητα.  

Πάντως ποιο πολλές έχουν σχολιάσει το μέγεθος του Asus 3 ultra που έχω παρά το iphone X της δουλειά μου που κουβαλάω κι αυτό.
Κοινώς το μέγεθος μετράει σε πολλά θέματα.... :P

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Madness1 είπε

Όταν πουλάει 1300€ τη μπακατελα το Χ που της κοστίζει 400€ λογικό είναι να έχει τόσο μεγάλα κέρδη.τωρα με τα καινούργια που θα τα πουλάει 1700€ τα κέρδη της θα είναι περισσότερα του χρόνου.

Νομιζω πως εισαι λιγο υπερβολικος ,5 ευρω στοιχιζει . Βαλτα κατω και θα δεις απλα πραγματα ειναι  σαν να αγοραζεις φακιες  .

Λοιπον εχουμε και λεμε τοσα η οθονη ,τοσα ο επεξεργαστης,  ολα μαζι  ποσο ?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Fotis13 said:

Νομιζω πως εισαι λιγο υπερβολικος ,5 ευρω στοιχιζει . Βαλτα κατω και θα δεις απλα πραγματα ειναι  σαν να αγοραζεις φακιες  .

Λοιπον εχουμε και λεμε τοσα η οθονη ,τοσα ο επεξεργαστης,  ολα μαζι  ποσο ?

370$ δηλαδή 315€.ειπα 400€ για να μη στεναχωρεθουν κάποιοι που πλήρωσαν 1200€

5a03138135876e33028b491d-1136-1285.png

  • Like 1
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Νομιζω πως εισαι λιγο υπερβολικος ,5 ευρω στοιχιζει . Βαλτα κατω και θα δεις απλα πραγματα ειναι  σαν να αγοραζεις φακιες  .

Λοιπον εχουμε και λεμε τοσα η οθονη ,τοσα ο επεξεργαστης,  ολα μαζι  ποσο ?

Δεν εχεις κι αδικο.... Στην ουσια ουτε 400 δεν στοιχιζει... Πολλα ειπε ο προηγουμενος....😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Madness1 είπε

370$ δηλαδή 315€.ειπα 400€ για να μη στεναχωρεθουν κάποιοι που πλήρωσαν 1200€

5a03138135876e33028b491d-1136-1285.png

Πολυ ενδιαφερον , βγηκε το κοστος του προιοντος δλδ ετσι?

Σε ποιο μαναβικο  δουλευεις ειπαμε  ?Τις φακες 1 κιλο να τις αφησω ?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαντώ στον άλλο που έλεγε ότι αχει ποιοτικά υλικά γι'αυτό είναι ακριβά τα τηλέφωνα της.Δεν βρήκα για το άλλο με τη retina.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Πολυ ενδιαφερον , βγηκε το κοστος του προιοντος δλδ ετσι?

Σε ποιο μαναβικο  δουλευεις ειπαμε  ?Τις φακες 1 κιλο να τις αφησω ?

Δηλαδη ρε συ Φωτη ποσο νομιζεις οτι τους κοστιζει? Ετσι απο περιεργεια...

Μπας και νομιζεις οτι τους ερχεται και ισα ισα για να παρουν τσιγαρα?

Δηλαδη κατι ακουστικά και τετοιες γκατζετοπαπαριές που κοστιζουν 30-50-80 ευρω επειδη ειναι ασπρα κι εχουν ενα σαπιομηλο επανω κι αυτα στο όριο της ζημίας τα δίνουν?

Με γεια σας με χαρα σας να αγοραζετε ο,τι γουσταρετε κι αναφορα δεν θα δωσετε σε κανεναν εννοειται! Αλλα οχι και με το στανιο να προσπαθειτε να δικαιολογησετε το οτι αξιζουν πραγματικα αυτες τις εξωφρενικες και κλεψιμέικες τιμές!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Madness1 είπε

Όταν πουλάει 1300€ τη μπακατελα το Χ που της κοστίζει 400€ λογικό είναι να έχει τόσο μεγάλα κέρδη.τωρα με τα καινούργια που θα τα πουλάει 1700€ τα κέρδη της θα είναι περισσότερα του χρόνου.

Τέλεια, άρα μπορείς να μου προσφέρεις ένα τηλέφωνο σαν το iphone X με μόλις 4 κατοστάρικα με τα όλα της. Λοιπόν σαν καλός χουβαρντάς που είμαι σου δίνω πεντακό και θέλω την συσκευή σε σύντομο χρονικό διάστημα στα χέρια μου. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Δηλαδη ρε συ Φωτη ποσο νομιζεις οτι τους κοστιζει? Ετσι απο περιεργεια...

Μπας και νομιζεις οτι τους ερχεται και ισα ισα για να παρουν τσιγαρα?

Δηλαδη κατι ακουστικά και τετοιες γκατζετοπαπαριές που κοστιζουν 30-50-80 ευρω επειδη ειναι ασπρα κι εχουν ενα σαπιομηλο επανω κι αυτα στο όριο της ζημίας τα δίνουν?

Με γεια σας με χαρα σας να αγοραζετε ο,τι γουσταρετε κι αναφορα δεν θα δωσετε σε κανεναν εννοειται! Αλλα οχι και με το στανιο να προσπαθειτε να δικαιολογησετε το οτι αξιζουν πραγματικα αυτες τις εξωφρενικες και κλεψιμέικες τιμές!

Eισαι με τα καλα σου μωρε και εσυ  ?Σε ειχα για πιο σοβαρο .

Ο αλλος αθροιζει τις τιμες των εξαρτηματων και  βγαζει κοστος προιοντος  . Δδλ τα εργατικα  , η διαφημιση/marketing  ,  φορολογια ,RND  , αναπτυξη λογισμικου ,μισθοδοσια ,μεταφορες  και ενα σωρο αλλα που βαριεμαι  να απαριθμω   δεν υπολογιζονται στο κοστος προιοντος ?

Δεν ξερω ποσο τους κοστιζει  δεν εχω ουτε τις πληροφοριες ,ουτε αναλυτικα κοστολογια   και  σιγουρα δεν τα εχει ουτε ο madness .Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι ασχετος με την οικονομια και την αγορα κατι που ειναι προφανες .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Eισαι με τα καλα σου μωρε και εσυ  ?Σε ειχα για πιο σοβαρο .

Ο αλλος αθροιζει τις τιμες των εξαρτηματων και  βγαζει κοστος προιοντος  . Δδλ τα εργατικα  , η διαφημιση/marketing  ,  φορολογια ,RND  , αναπτυξη λογισμικου ,μισθοδοσια ,μεταφορες  και ενα σωρο αλλα που βαριεμαι  να απαριθμω   δεν υπολογιζονται στο κοστος προιοντος ?

Δεν ξερω ποσο τους κοστιζει  δεν εχω ουτε τις πληροφοριες ,ουτε αναλυτικα κοστολογια   και  σιγουρα δεν τα εχει ουτε ο madness .Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι ασχετος με την οικονομια και την αγορα κατι που ειναι προφανες .

Οχι η αληθεια ειναι οτι αυτο δεν το προσεξα καν....

Πιστεψα οτι ο πινακας ειναι με καποια επισημα στοιχεία κόστους εξαρτηματων!

Δεν περιμενα να εχει καν αυτα που λες...

Οκ.... Γραψε λαθος αλλα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ πιο ακριβα... Το γενικο νοημα δηλαδη....

Αρα στ αληθεια μιλας για μαναβικη τοση ώρα!😋😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aja είπε

Ξεκαθαρα παει για κλεισιμο το μαγαζακι

Έχεις πληροφορία από μέσα ;

1 ώρα πριν, Madness1 είπε

 Αυτοί που τα αγοράζουν δεν βλέπουν ότι τους κοροϊδεύουν και τους κλέβουν?πληρώνουν τριπλάσια τιμή ένα προϊον.

Άρα δεν πίνεις καφέ που κοστίζει 0,10 και τον πληρώνεις 2 €.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πρόκειται για κέρδη $6 δισεκατομμυρίων με τον τζίρο να αγγίζει τα $30 δισεκατομμύρια.”

Πόσο είναι το ποσοστό κέρδους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...