Προς το περιεχόμενο

Counterpoint: Η Apple καρπώθηκε το 62% των κερδών στην αγορά smartphones το Q2


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

"Πρόκειται για κέρδη $6 δισεκατομμυρίων με τον τζίρο να αγγίζει τα $30 δισεκατομμύρια.”

Πόσο είναι το ποσοστό κέρδους;

Όταν σου λέει ότι είχε το 62% από τα συνολικά κέρδη και ότι όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές μοιράστηκαν το 38% με τι ποσοστό κέρδους πιστεύεις ότι δουλεύουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Albilosha είπε

Meanwhile το 6s με το ios 12 παει μπαλα.

Σιγουρα οι τιμες εχουν ξεφυγει αλλα οποιος χρυσοπληρωνει τις συσκευες της μπορει ανετα να τις κρατησει 3-4-5 χρονια.

την μπαταρια σου την ρωτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mjaros είπε

Αυτή η εταιρία σε μερικά χρόνια θα αγοράζει χώρες.

Αν δεν το κάνει ήδη.

αρκει μια ψηφοφορια σε ιλουστρασιον luxury ψηφοδελτιο στην προνομιακη τιμη των 9,99$ ανα τεμαχιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Eισαι με τα καλα σου μωρε και εσυ  ?Σε ειχα για πιο σοβαρο .

Ο αλλος αθροιζει τις τιμες των εξαρτηματων και  βγαζει κοστος προιοντος  . Δδλ τα εργατικα  , η διαφημιση/marketing  ,  φορολογια ,RND  , αναπτυξη λογισμικου ,μισθοδοσια ,μεταφορες  και ενα σωρο αλλα που βαριεμαι  να απαριθμω   δεν υπολογιζονται στο κοστος προιοντος ?

Δεν ξερω ποσο τους κοστιζει  δεν εχω ουτε τις πληροφοριες ,ουτε αναλυτικα κοστολογια   και  σιγουρα δεν τα εχει ουτε ο madness .Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι ασχετος με την οικονομια και την αγορα κατι που ειναι προφανες .

Μόνο 40% κέρδος έχει σε κάθε iphone X.Τα χαρίζει δεν τα πουλάει.

"Thank to the teardown analysis by TechInsights (reported on by Reuters’ Stephen Nellis) we know that the raw cost of the iPhone X is $357. Comparing that to the list price gives a gross profit margin of sixty-four percent. Once you add in R&D costs, manufacturing, shipping, distribution, and other ancillary costs, the iPhone X should offer Apple the almost traditional forty percent margin on the final handset sale."

Εσεις καθίστε να κοροϊδεύετε τους αλλους που αγοράζουν xiaomi

10 ώρες πριν, Albilosha είπε

Meanwhile το 6s με το ios 12 παει μπαλα.

Σιγουρα οι τιμες εχουν ξεφυγει αλλα οποιος χρυσοπληρωνει τις συσκευες της μπορει ανετα να τις κρατησει 3-4-5 χρονια.

Μέχρι να πληρώσεις τις δοσεις

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Istros said:

Όταν σου λέει ότι είχε το 62% από τα συνολικά κέρδη και ότι όλοι οι υπόλοιποι κατασκευαστές μοιράστηκαν το 38% με τι ποσοστό κέρδους πιστεύεις ότι δουλεύουν?

20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Albilosha είπε

Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο αυτο.Σε ενοχλει αν καποιος πληρωνει για να παρει ενα ακριβο κινητο ; Δεν εχεις να ασχοληθεις με τιποτα αλλο μιας και εισαι τοσο ευφυης  ; Μπαινεις και σε αλλα φορουμ να πεις ποσο χαζοι ειναι πχ αυτοι που αγοραζουν Rolex και δε πανε με 50 ευρω να παρουν xiaouiouzen που κανει και δεκα φορες περισσοτερα πραγματα ; η τους αλλους βλακες που περνουν Ferrari και δεν πανε να παρουν ενα Starlet.

Ημαρτον με το καθε πονεμενο που θα κανει κουμαντο στη τσεπη μας.

Τι σχέση έχουν τα rolex και οι ferrari με το iphone?τα rolex είναι κοσμήματα,έχουν ανώτερα υλικά,χρυσό,πλατίνα,διαμάντια και μοναδικό μηχανισμό.Οι ferrari ομοίως ανώτερα υλικά, (ανθρακονήματα),είναι χειροποίητες και έχουν εξελιγμένο κινητήρα,σασμάν,ενισχυμένα μέρη σε σχέση με ένα starlet.Το iphone ειχει κομμάτια από samsung,lg,sony,intel που έχουν τα περισσότερα κινητά.Δεν διαφερει οσο νομιζει απο τα υπολοιπα κινητα αν εξαιρεσεις το λειτουργικο.Το ότι το πληρώνεις τριπλάσια τιμή από ένα άλλο αντίστοιχο δεν έχει να κάνει με τα υλικά η την ποιότητα(άλλωστε τα υλικά έχουν 315€ που είπε κάποιος πιο πάνω)αλλά με το ποσοστό κέρδους της apple.Εκτος και αν σε βολεύει να θεωρείς ότι ένα iphone είναι ανώτερο από ένα αντίστοιχο κινητό που κοστίζει τα μισά λεφτά για ευνόητους λόγους.

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

20%

40% κέρδος έχει σε κάθε iphone X

"Thank to the teardown analysis by TechInsights (reported on by Reuters’ Stephen Nellis) we know that the raw cost of the iPhone X is $357. Comparing that to the list price gives a gross profit margin of sixty-four percent. Once you add in R&D costs, manufacturing, shipping, distribution, and other ancillary costs, the iPhone X should offer Apple the almost traditional forty percent margin on the final handset sale."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, VChris είπε

Αυτά τα γραφήματα...

Είναι 3 φορές πιο μακρύ και δείχνει διαφορά 3 μονάδων...

Καλά που δεν ήταν στο 15% η διαφορά, θα έφτανε η μπάρα και στο δίπλα site.

image.png.c45b48b942406d928c4ad6fb037633e8.png

Το πιθανοτερο ειναι στον οριζοντιο αξονα, η μετρηση ξεκινα απο το 40% και οχι απτο 0%. Τυπικο κολπο φαρμ. εταιρειων να πεισουν γιατρους για το ποσο καλο ειναι ενα φαρμακο απο ενα αλλο ενω οι διαφορες ειναι 2-3% κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Istros είπε

Αν ψάξεις λίγο θα βρεις πολλά στα 500€

Δεν κατάλαβες, θέλω όλο το πακέτο και καμιά συσκευή των 500 δεν φτάνει αυτή του iphone x. Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες μάρκες. Από εσένα το θέλω. Θέλω συσκευή ίδιας ποιότητας και χαρακτηριστικών μαζί με το λογισμικό και την υποστήριξη στα 500 ευρώ και αυτό επειδή είμαι χουβαρντάς και σου κάνω τη χάρη να σου δώσω τα λεφτά μου. Περιμένω την συσκευή σου λοιπόν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δεν κατάλαβες, θέλω όλο το πακέτο και καμιά συσκευή των 500 δεν φτάνει αυτή του iphone x. Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες μάρκες. Από εσένα το θέλω. Θέλω συσκευή ίδιας ποιότητας και χαρακτηριστικών μαζί με το λογισμικό και την υποστήριξη στα 500 ευρώ και αυτό επειδή είμαι χουβαρντάς και σου κάνω τη χάρη να σου δώσω τα λεφτά μου. Περιμένω την συσκευή σου λοιπόν. 

Ποιο πακέτο θες?υπάρχουν πολλές συσκευές με ίδια χαρακτηριστικά με το X στα 500€ με ίδια η καλύτερα χαρακτηριστικά και ποιότητα.Τωρα το παραμύθι για το λειτουργικό το ξέρουμε και το ξέρει και η apple γι'αυτό και σας το χρεώνει 40%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teri23 είπε

εχουνε σκασει οι apple haters απο το κακο τους :) αντε πειτε κατι ακομα για την liquid retina. 

Εδώ την κράζουν κανάλια όπως το everything applepro, σκέψου πόσο κοροϊδία είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Δεν κατάλαβες, θέλω όλο το πακέτο και καμιά συσκευή των 500 δεν φτάνει αυτή του iphone x. Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι άλλες μάρκες. Από εσένα το θέλω. Θέλω συσκευή ίδιας ποιότητας και χαρακτηριστικών μαζί με το λογισμικό και την υποστήριξη στα 500 ευρώ και αυτό επειδή είμαι χουβαρντάς και σου κάνω τη χάρη να σου δώσω τα λεφτά μου. Περιμένω την συσκευή σου λοιπόν.

εγω θελω να γινω χαλιφης στην θεση του χαλιφη

αμα θες iphone θα σκασεις τα πακετα κ θα φας στην μαπα ολες τι μλκες τους

διαφορετικα υπαρχουν πολλες συσκευες με καλυτερη φωτογραφικη ,ισαξια η καλυτερη οθονη κλπ

δες mi8 στο 1/3 της τιμης κ πιο κατω αν βρεις προσφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Istros είπε

Ποιο πακέτο θες?υπάρχουν πολλές συσκευές με ίδια χαρακτηριστικά με το X στα 500€ με ίδια η καλύτερα χαρακτηριστικά και ποιότητα.Τωρα το παραμύθι για το λειτουργικό το ξέρουμε και το ξέρει και η apple γι'αυτό και σας το χρεώνει 40%

Αστειος σε βαθμο ανοησιας.Δεν υπαρχει λογος να σου αντιπαραθεσει καποιος κατι.

Επεξ/σία από Albilosha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Albilosha είπε

Αστειος σε βαθμο ανοησιας.Δεν υπαρχει λογος να σου αντιπαραθεσει καποιος κατι.

Από χαρακτηρισμούς καλά πας καμία αντιπαράθεση δεν βλέπω.παιρνεις μια συσκευή που έχει οθόνη Samsung η  LG,modem Intel,μνήμη Toshiba,μπαταρία χοτσιμινγ.κομμάτια που έχουν και πολλές άλλες συσκευές.Δεν αγοραζεις κάτι διαφορετικό από άλλες συσκευές.Στα 500€ μπορει να βρεις συσκευές με τα ίδια η καλύτερα εξαρτήματα.Οπως το xiaomi mi8 που αναφέρθηκε πιο πάνω,αλλά αυτό έχει καλύτερο modem cat16,μεγαλύτερη οθόνη,dual SIM,gorilla glass 5,jack 3.5mm,μεγαλύτερη μπαταρία.και καλύτερη καμερα στα 430€.Μπορεις να αναφέρεσαι στο iOS αλλά σε θέμα hardware δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο.ακομα και ο επεξεργαστής στην χρήση είναι πιο αργος από τον 845.

21 λεπτά πριν, Albilosha είπε

Αστειος σε βαθμο ανοησιας.Δεν υπαρχει λογος να σου αντιπαραθεσει καποιος κατι.

Εγώ ειμαι αστείος σε βαθμό ανοησιας γιατί σου λέω ότι υπάρχουν κινητά με αντίστοιχο hardware στα 500€ εσύ που συγκρίνεις το iPhone με τα Rolex και τις Ferrari?

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...