Προς το περιεχόμενο

Η Toyota αναμένεται να προσθέσει υποστήριξη Android Auto στα αυτοκίνητα της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Και αυτοί που εχουν iOS; Να μην το πάρουν καλύτερα;

Βγάλε ένα με Android και ένα με iOS/ carplay όπως λέγεται τελως πάντων.

Αναφορά σε κείμενο

Στις αρχές του έτους, και με τη προσθήκη του CarPlay στα οχήματα της, η Toyota εναρμονίστηκε με κάποιες επιπλέον ανάγκες ή και απαιτήσεις του σήμερα όμως κάτι τέτοιο δεν είχε κάποιο όφελος και για τους οδηγούς με συσκευές Android. Σύντομα ωστόσο αυτό αναμένεται να αλλάξει.

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

14 λεπτά πριν, lokaki είπε

Mην το λες και συγουρο.......    😂😂😂😂😂😂😂😂http://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/i-bmw-parousiazi-tin-proti-aftonomi-motosikleta-tis

Δεν υπάρχει σωτηρία μου φαίνεται.βγαινει και με ροδακια όπως τα ποδήλατα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Istros είπε

Δεν υπάρχει σωτηρία μου φαίνεται.βγαινει και με ροδακια όπως τα ποδήλατα?

Στα οχηματα του μελοντος εμεις πως θα λεγομαστε οδηγοι ?η τροφοδοτες τροφοδοτικα χαχαχαχ εφοσον δεν θα τα οδηγαμε εμεις...🤣😂

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, koeltzakoatl said:

Στην Ελλάδα πάντως ούτε carplay προσφέρεται, ούτε γνωρίζουν πότε.

 

φέτος που αγόρασα αυτοκίνητο έπαιξε καθορίστικο ρόλο η ύπαρξη CarPlay/Android Auto. δε γίνεται το 2018 να έχουμε ακόμα vendor specific implementations που είναι δεδομένο πως σε 1-2 χρόνια ή θα είναι παρωχημένο ή θα θέλει χιλιάρικα για να αναβαθμιστεί.

 

ήμουν μεταξύ του Toyota C-HR και του KIA Soul και μεταξύ άλλων το 2ο κέρδισε λόγω CarPlay (και 5Κ πιο φτηνό)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο και εγώ. Κοιτάω αυτή τη στιγμή να αγοράσω αυτοκίνητο και είμαι ανάμεσα σε Toyota C-HR και VW Polo και δυστυχώς η ζυγαριά γέρνει προς το 2ο μιας και είναι εξίσου πρακτικό, ποιοτικό, οικονομικότερο και έχει και Android Auto. 

 

Όσοι το χλευάζουν και λένε ότι είναι αχρείαστο και δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο στην αγορά αυτοκινήτου, να σας πω πως ως γκατζετάκιας εν έτη 2018, θέλω να μπορώ να αλλάξω μουσική στο αυτοκίνητο μου με την φωνή μου (στα αγγλικά πάντα) και να έχω όλο το interface του κινητού (μαζί με google maps) στην 8" οθόνη του αυτοκινήτου. Ευκολία είναι, γιατί όχι; 

Το ερώτημα είναι, τα αυτοκίνητα που είναι ήδη έξω,  όπως ένα C-HR του 17', θα το πάρει ως ενημέρωση λογισμικού μέσω της αντιπροσωπείας ή θα ισχύει μόνο για τα επόμενα νέα αυτοκίνητα; 

 

Επεξ/σία από Heartl3ss
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Zus είπε

 

 

52 λεπτά πριν, Zus είπε

Καλά ρε, έχει το Ford που οδηγάω Android Auto και Apple Carplay και δεν έχει η Toyota? Ρε Ιάπωνες συνέλθετε, πρώτοι έπρεπε να το είχατε καθιερώσει!

Όντως έπρεπε να έχει και τα δύο πρότυπα

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lokaki είπε

Mην το λες και συγουρο.......    😂😂😂😂😂😂😂😂http://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/i-bmw-parousiazi-tin-proti-aftonomi-motosikleta-tis

Οχι δεν ηθελα να το δω αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, lokaki είπε

Στα οχηματα του μελοντος εμεις πως θα λεγομαστε οδηγοι ?η τροφοδοτες τροφοδοτικα χαχαχαχ εφοσον δεν θα τα οδηγαμε εμεις...🤣😂

Οδηγός όχι.Ιδιοκτητης

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, cabdik είπε

καλα ολα αυτα, αλλα αν καποιος δεν θελει Android auto?   θα το δινει κατ' επιλογη?  

το οτι θελουμε στην τελικη, να εχουμε αυτοκινητο με  ανεσεις infotainment επιπεδου "σαλονιου".... .αρχιζει και με ανησυχει..!! 

στο τελος, αντι να οδηγουμε, θα ασχολουμαστε με το infotainment στο αυτοκινητο......!!!!!!  τουλαχιστον να ειχαμε πληρως αυτο-οδηγουμενα αυτοκινητα....χαλαλι...!!! 

Η λειτουργικότητα είναι περιορισμένη! Δεν σου επιτρέπει να παίζεις και παιχνίδια! Το σημαντικό είναι ότι έχεις τους χάρτες της google, τον έλεγχο της μουσικης και φωνητικές εντολές που αντίθετα με αυτό που λες σε βοηθούν να μην παίρνεις τα μάτια σου από τον δρόμο!

@Heartl3ss δεν μπορώ να καταλάβω πως είσαι σε δίλημμα για αυτοκίνητα δαιφορετικής κατηγορίας... Αν μου έλεγες CH-R με T-Roc ή Yaris με Polo να το καταλαβαινα... 😅

Επεξ/σία από madtheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aισχος.Πως οδηγειται αυτοκινητο χωρις android.Απορω πως πιανεται τιμονι δηλαδη.Πως γυριζετε μιζα.Πραγματικα η μεγαλυτερη αιτια να μην παρει καποιος ενα αυτοκινητο.Τι να μας πει ασφαλεια-αξιοπιστια-συμπεριφορα-επιδοσεις- χωροι- ανεση κ.α Πραγματικα λογοι ανευ ουσιας.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Heartl3ss είπε

Το ίδιο και εγώ. Κοιτάω αυτή τη στιγμή να αγοράσω αυτοκίνητο και είμαι ανάμεσα σε Toyota C-HR και VW Polo και δυστυχώς η ζυγαριά γέρνει προς το 2ο μιας και είναι εξίσου πρακτικό, ποιοτικό, οικονομικότερο και έχει και Android Auto. 

 

Όσοι το χλευάζουν και λένε ότι είναι αχρείαστο και δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο στην αγορά αυτοκινήτου, να σας πω πως ως γκατζετάκιας εν έτη 2018, θέλω να μπορώ να αλλάξω μουσική στο αυτοκίνητο μου με την φωνή μου (στα αγγλικά πάντα) και να έχω όλο το interface του κινητού (μαζί με google maps) στην 8" οθόνη του αυτοκινήτου. Ευκολία είναι, γιατί όχι; 

Το ερώτημα είναι, τα αυτοκίνητα που είναι ήδη έξω,  όπως ένα C-HR του 17', θα το πάρει ως ενημέρωση λογισμικού μέσω της αντιπροσωπείας ή θα ισχύει μόνο για τα επόμενα νέα αυτοκίνητα; 

 

 

39 λεπτά πριν, Snolly είπε

 

φέτος που αγόρασα αυτοκίνητο έπαιξε καθορίστικο ρόλο η ύπαρξη CarPlay/Android Auto. δε γίνεται το 2018 να έχουμε ακόμα vendor specific implementations που είναι δεδομένο πως σε 1-2 χρόνια ή θα είναι παρωχημένο ή θα θέλει χιλιάρικα για να αναβαθμιστεί.

 

ήμουν μεταξύ του Toyota C-HR και του KIA Soul και μεταξύ άλλων το 2ο κέρδισε λόγω CarPlay (και 5Κ πιο φτηνό)

Εγώ πάντως θα προτιμούσα το C-HR και ας μην έχει καν ράδιο .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Istros said:

Εγώ πάντως θα προτιμούσα το C-HR και ας μην έχει καν ράδιο .

  • μεταξύ hybrid και diesel προτίμησα το diesel γιατί το 90% είμαι στην εθνική με 100χμ+
  • το C-HR πίσω είναι κλειστοφοβικό - στενό και με μικρά παράθυρα
  • δεν είχε CarPlay
  • με το παλιό μου αυτοκίνητο η Toyota Hellas φέρθηκε π**στικα και για ελαττωματικό part που στην Ευρώπη το αλλάζαν από το 2011 δωρεάν στην Ελλάδα μου ζητούσαν 1200 ευρώ για 1-2 χρόνια και την ανάκληση την φέρανε το 2016 (αν είχα πληρώσει δε θα το μάθαινα ποτέ).

κατά τα άλλα δεν το συζητάμε εξωτερικά είναι πολύ πιο όμορφο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Heartl3ss said:

Το ίδιο και εγώ. Κοιτάω αυτή τη στιγμή να αγοράσω αυτοκίνητο και είμαι ανάμεσα σε Toyota C-HR και VW Polo και δυστυχώς η ζυγαριά γέρνει προς το 2ο μιας και είναι εξίσου πρακτικό, ποιοτικό, οικονομικότερο και έχει και Android Auto. 

Όσοι το χλευάζουν και λένε ότι είναι αχρείαστο και δεν πρέπει να παίζει κανένα ρόλο στην αγορά αυτοκινήτου, να σας πω πως ως γκατζετάκιας εν έτη 2018, θέλω να μπορώ να αλλάξω μουσική στο αυτοκίνητο μου με την φωνή μου (στα αγγλικά πάντα) και να έχω όλο το interface του κινητού (μαζί με google maps) στην 8" οθόνη του αυτοκινήτου. Ευκολία είναι, γιατί όχι; 

Το ερώτημα είναι, τα αυτοκίνητα που είναι ήδη έξω,  όπως ένα C-HR του 17', θα το πάρει ως ενημέρωση λογισμικού μέσω της αντιπροσωπείας ή θα ισχύει μόνο για τα επόμενα νέα αυτοκίνητα; 

προφανώς και το infotainment/χάρτες/μουσική/voice assistant παίζουν τεράστιο ρόλο. είναι το καθημερινό quality of life. ή καθημερινή μας επαφή με το αυτοκίνητο

Just now, Zus said:

Εγώ το Kia Soul θα επέλεγα και τα 5k στην τσέπη

η λογική αυτό μου έδειξε και εμένα. συν του ότι αν θες να το πουλήσεις σε 7-8 χρόνια ο αγοραστής θα πρέπει να σκεφτεί και το κόστος αλλαγής των μπαταριών (2-3 χιλιάρικα)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...