Προς το περιεχόμενο

Η Apple ολοκληρώνει την εξαγορά του Shazam αφαιρώντας τις διαφημίσεις από την εφαρμογή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, Dinos_12345 said:

Έλα όμως, έχετε καταντήσει γραφικοί οι δύο-τρεις με την Apple. 

Που λες @billdanos, αντί να δώσω 1300+ ευρώ για ένα XS max, πήρα ένα OnePlus 6 και έχω στην τσέπη τα υπόλοιπα για ταξίδι ή για χοντρή αναβάθμιση στο pc. Είναι το iPhone καλύτερο; Σε ορισμένα σημεία, ναι αλλά όχι 700 ευρώ καλύτερο. 1300+ ευρώ για ένα τηλέφωνο, δεν είναι λογική τιμή. Δεν είναι ότι δεν τα έχω, είναι ότι δεν θέλω να τα δώσω.

Γιατί να είμαι κλειδωμένος μέσα στην συσκευή που χρυσοπλήρωσα; Γιατί να πληρώσω την τιμή ενός καινούργιου OnePlus 6, για να επισκευάσω το πίσω γυαλί, που σπάει για πλάκα; Γιατί να μην έχω τον fast charger μέσα στο κουτί; 

Πουλάνε το ίδιο design ένα χρόνο μετά, κρύβονται πίσω από fancy ονόματα (liquid retina και ξερνάω liquid από το retina του ματιού μου) για να πουλήσουν μια ξεπερασμένη τεχνολογία, δεν δίνουν καν τα specs(όχι όλα). Data collection έχει και το iOS. Από την στιγμή που του βάλεις τις γνωστές εφαρμογές, δεν υπάρχει διαφυγή από αυτό.

Συνέχισε να δίνεις τα λεφτά σου σε αυτό το abusive relationship, μπορείς σε παρακαλώ, να σταματήσεις να προσβάλεις τον κόσμο κάθε φορά; Είσαι σε τεχνολογικό φόρουμ. Δεν τρώμε σανό. Έχεις τα λεφτά για iPhone XS max. Ωραία. Είναι αστείο να απαντάς στον καθένα με υφάκι, για να υποστηρίξεις την άποψη σου ΛΕΣ ΚΑΙ αναφέραμε εσένα προσωπικά. 

Το Apple music σε suggestion του Shazam, είναι διαφήμιση. Κανονικά έπρεπε να έχει επιλογή ή να τραβάει το default streaming service που έχεις 

Δεκτό. Εγώ μπορώ να θέλω να τα δώσω? Μου επιτρέπεται (ε)?

Προφανώς δεν προσέχεις πως το "υφάκι" που σε ενοχλεί, απευθύνεται μόνο σε όσους "μπουκάρουν" με αντίστοιχο υφάκι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν. Εκεί δεν χαϊδεύεις αφτιά! Έχεις 2 επιλογές: ή να αφαιρέσεις το μήνυμά του (και μετά να σε πλακώσει στα pm με "ευχές") ή αν έχουν ήδη απαντήσει και άλλοι κλπ να προσαρμοστείς κι εσύ στο στυλ του ώστε να σε καταλάβει. Γιατί μόνο αυτό το ύφος μπορούν να καταλάβουν. :)

Εάν κάποιοι συστηματικά επιθυμούν να μπουκάρουν σε οποιοδήποτε άρθρο σχετικά με την Apple μόνο και μόνο για να "ξεράσουν" εξυπνάδες, θα πρέπει να περιμένουν και την αντίστοιχη απάντηση. Και όσο μικρότερες οι ηλικίες τους, τόσο το χειρότερο! :) 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
Just now, Αλεξανδρος A.92 said:

Φυσικα υπαρχει και η τριτη επιλογή,μιας και εισαι Mod, δειχνοντας τον σωστο δρομο...αλλα ειπαμε...

Mod είμαι, όχι ο δάσκαλός ή ο πατέρας σας! :)

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Έλα όμως, έχετε καταντήσει γραφικοί οι δύο-τρεις με την Apple. 

Που λες @billdanos, αντί να δώσω 1300+ ευρώ για ένα XS max, πήρα ένα OnePlus 6 και έχω στην τσέπη τα υπόλοιπα για ταξίδι ή για χοντρή αναβάθμιση στο pc. Είναι το iPhone καλύτερο; Σε ορισμένα σημεία, ναι αλλά όχι 700 ευρώ καλύτερο. 1300+ ευρώ για ένα τηλέφωνο, δεν είναι λογική τιμή. Δεν είναι ότι δεν τα έχω, είναι ότι δεν θέλω να τα δώσω.

Γιατί να είμαι κλειδωμένος μέσα στην συσκευή που χρυσοπλήρωσα; Γιατί να πληρώσω την τιμή ενός καινούργιου OnePlus 6, για να επισκευάσω το πίσω γυαλί, που σπάει για πλάκα; Γιατί να μην έχω τον fast charger μέσα στο κουτί; 

Πουλάνε το ίδιο design ένα χρόνο μετά, κρύβονται πίσω από fancy ονόματα (liquid retina και ξερνάω liquid από το retina του ματιού μου) για να πουλήσουν μια ξεπερασμένη τεχνολογία, δεν δίνουν καν τα specs(όχι όλα). Data collection έχει και το iOS. Από την στιγμή που του βάλεις τις γνωστές εφαρμογές, δεν υπάρχει διαφυγή από αυτό.

Συνέχισε να δίνεις τα λεφτά σου σε αυτό το abusive relationship, μπορείς σε παρακαλώ, να σταματήσεις να προσβάλεις τον κόσμο κάθε φορά; Είσαι σε τεχνολογικό φόρουμ. Δεν τρώμε σανό. Έχεις τα λεφτά για iPhone XS max. Ωραία. Είναι αστείο να απαντάς στον καθένα με υφάκι, για να υποστηρίξεις την άποψη σου ΛΕΣ ΚΑΙ αναφέραμε εσένα προσωπικά. 

Το Apple music σε suggestion του Shazam, είναι διαφήμιση. Κανονικά έπρεπε να έχει επιλογή ή να τραβάει το default streaming service που έχεις 

 

Είμαι ο πρώτος που κράζει την Apple για τις πρακτικές της. Αλλά δεν μπορώ να σας καταλάβω. Το οτι ΕΣΥ θεωρείς πως το Χ ποσό δεν αξιζει δεν σημαινει πως είναι universal truth. Η Apple δεν αναγκάζει κανενα να αγοράσει τα προιοντα της. Τα αγοράζουν επειδή τα θελουν. Δεν με απασχολεί ο λόγος. Το να διαφωνείς με κάτι σε ενα τεχνολογικό forum, είναι λογικότατο. Είναι ο λόγος υπαρξής του. Αλλά το να βγάζεις πρόβατα, ασχετους, κοροιδα και οτι αλλο καποιους απλά και μονο επειδή διαφωνουν με σενα σε κάνει, το λιγότερο, κομπλεξικο. Μου θυμίζεις τα σχόλια σε βιντεο μουσικής, οπου ο κάθε στόκος που νομίζει οτι τα ξέρει ολα κράζει τους πάντες επειδή "this is music, this is quality, not the stupid crap of today", χωρίς να έχει την παραμικρή ιδέα για την σαπίλα που ακούγαμε στα 90s, 80s και 70s. Χαλαρώστε και αφήστε τον καθένα να αγοράζει οτι γουστάρει. Δουλευουμε ώρες, τα λεφτά που μας δίνουν δεν δικαιολογούν σε καμια περίπτωση αυτά που κάνουμε. Αφήστε μας να χαρούμε τα πράγματα που μας αρέσουν χωρίς να μας σπατε τα νευρα.

Γιατι δεν ξέρω αν ο bildanos ειναι fanboy (πιθανοτατα να ειναι). Αλλά θα μπορέσει και αυτός με την λογική σου να σου πει οτι δινει τα 1300 Ευρω για να εχει ΟΛΕΣ τις εφαρμογές και games πρώτος, στις καλύτερες εκδόσεις τους, καιρό πριν, για να εχει τον με διαφορά καλύτερο επεξεργαστή, να είναι μέρος ενός οικοσυστήματος που κάνει τα πάντα, παντου σε λιγα δευτερολεπτα χωρίς να χρτειάζεται 3ες εφαρμογές. Ηρεμήστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεκτό. Εγώ μπορώ να θέλω να τα δώσω? Μου επιτρέπεται (ε)?

Προφανώς δεν προσέχεις πως το "υφάκι" που σε ενοχλεί, απευθύνεται μόνο σε όσους "μπουκάρουν" με αντίστοιχο υφάκι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν. Εκεί δεν χαϊδεύεις αφτιά! Έχεις 2 επιλογές: ή να αφαιρέσεις το μήνυμά του (και μετά να σε πλακώσει στα pm με "ευχές") ή αν έχουν ήδη απαντήσει και άλλοι κλπ να προσαρμοστείς κι εσύ στο στυλ του ώστε να σε καταλάβει. Γιατί μόνο αυτό το ύφος μπορούν να καταλάβουν. :)

Εάν κάποιοι συστηματικά επιθυμούν να μπουκάρουν σε οποιοδήποτε άρθρο σχετικά με την Apple μόνο και μόνο για να "ξεράσουν" εξυπνάδες, θα πρέπει να περιμένουν και την αντίστοιχη απάντηση. Και όσο μικρότερες οι ηλικίες τους, τόσο το χειρότερο! :) 

Τότε άρχισε να ξηλώνεις μυνήματα γιατί αυτά τα σχόλια, ενώ μπορεί να απαντούν σε αυτούς, όπως πρέπει, δείχνουν εσένα να βγαίνεις ο κακός. Όπως εγώ σου λέω, ότι το iPhone δεν αξίζει και εσύ θα το πάρεις παρόλα αυτά, έτσι και αυτοί θα πάρουν το Xiaomi, όσο και αν τους λες οτιδήποτε άλλο. Δεν οδηγεί πουθενά, μόνο σε flooded posts με χαζά σχόλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Federer είπε

Έλεος ρε Apple! Απο παντού λεφτά πάει να βγάλει αυτή η εταιρεία! 😡 Απεγκατάσταση ΤΩΡΑ και σας προτείνω να κανετε το ίδιο!

RIP Shazam 1999 -2018

Εμενα ακομα μου δινει επιλογές για Google Play. Και δεν κατάλαβα που ειναι το κακο; Δηλάδή οταν το Google Assistant σου δινει επιλογή για Google Music ειναι λαθος; Η εταιρεια προωθεί τα δικά της services

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω itunes στο pc μου γιατί έχω και ένα iphone αλλά προτιμώ android και  soundcloud , αισθάνομαι μεγαλύτερη ελευθερία εκτος οικοσυστήματος apple .

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεκτό. Εγώ μπορώ να θέλω να τα δώσω? Μου επιτρέπεται (ε)?

Προφανώς δεν προσέχεις πως το "υφάκι" που σε ενοχλεί, απευθύνεται μόνο σε όσους "μπουκάρουν" με αντίστοιχο υφάκι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν. Εκεί δεν χαϊδεύεις αφτιά! Έχεις 2 επιλογές: ή να αφαιρέσεις το μήνυμά του (και μετά να σε πλακώσει στα pm με "ευχές") ή αν έχουν ήδη απαντήσει και άλλοι κλπ να προσαρμοστείς κι εσύ στο στυλ του ώστε να σε καταλάβει. Γιατί μόνο αυτό το ύφος μπορούν να καταλάβουν. :)

Εάν κάποιοι συστηματικά επιθυμούν να μπουκάρουν σε οποιοδήποτε άρθρο σχετικά με την Apple μόνο και μόνο για να "ξεράσουν" εξυπνάδες, θα πρέπει να περιμένουν και την αντίστοιχη απάντηση. Και όσο μικρότερες οι ηλικίες τους, τόσο το χειρότερο! :) 

Κ. @billdanos , o K. @Dinos_12345 εχει δικιο. Και σας παρακαλω ακουστε: Σας ειχα πει και εγω οτι το υφος σας ειναι αυστηρως ακαταλληλο για μοντ. Θεωρησατε το υφος μου ακαταλληλο και εφαγα ειδοποιηση και μπαν. Παρολα αυτα το δικος σας το υφος στις απαντησεις δεν το εχετε προσεξει. Και οπως βλεπετε δεν ειμαι ο μοναδικος που το υποστηριζει αυτο.  ισως θα μπορουσατε να σταματησετε αυτην την ειρωνια και τον ανωτερισμο μεσα στο φορουμ. Φυσικα τα λεγομενα μου πανε και για αλλους φανατικους ( Και Adroid και Apple ). Απλα ρε παιδια οταν λεγεται μια αληθεια τελος.Mε Liquid retina δεν πας πουθενα, τι να κανουμε ; Οπως και με διαφημισεις στα settings αλα Xiaomi παλι δεν πας πουθενα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Το οτι ΕΣΥ θεωρείς πως το Χ ποσό δεν αξιζει δεν σημαινει πως είναι universal truth. Το να διαφωνείς με κάτι σε ενα τεχνολογικό forum, είναι λογικότατο. Είναι ο λόγος υπαρξής του. Αλλά το να βγάζεις πρόβατα, ασχετους, κοροιδα και οτι αλλο καποιους απλά και μονο επειδή διαφωνουν με σενα σε κάνει, το λιγότερο, κομπλεξικο.

Δεν το λέω εγώ αυτό, εγώ λέω ότι αντικειμενικά, καμία συσκευή δεν αξίζει τόσα, πόσο μάλλον το iPhone που για μια μικρή επισκευή, πληρώνεις 50% της αρχικής τιμής. Από μεριά hardware, το chip του γαμάει, η κατασκευή του σίγουρα ναι, η κάμερα ναι, τα ηχεία ναι και η οθόνη κλπ. Σίγουρα δεν δίνεις 1300 για το τίποτα. Το θέμα είναι ότι στα 600, υπάρχουν τηλέφωνα που κάνουν τα ίδια και λίγο πιο πολλά με το 90% της ποιότητας της κάμερας. Από αυτή την άποψη, δεν αξίζει να δώσεις δίπλα λεφτά. Δεν το κάνω enforce σε κανέναν. Είναι τελείως αντικειμενικό το ζήτημα. Μήλα προς μήλα σύγκριση. Δεν υπάρχει δικαιολογία για ένα τόσο μεγάλο price jump, όχι μόνο για το iPhone αλλά και για το Note και ότι άλλο κάνει τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Federer είπε

Έλεος ρε Apple! Απο παντού λεφτά πάει να βγάλει αυτή η εταιρεία! 😡 Απεγκατάσταση ΤΩΡΑ και σας προτείνω να κανετε το ίδιο!

RIP Shazam 1999 -2018

Άλλαξε gimmickιά. Βρες κάτι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, Dinos_12345 said:

Δεν το λέω εγώ αυτό, εγώ λέω ότι αντικειμενικά, καμία συσκευή δεν αξίζει τόσα, πόσο μάλλον το iPhone που για μια μικρή επισκευή, πληρώνεις 50% της αρχικής τιμής. Από μεριά hardware, το chip του γαμάει, η κατασκευή του σίγουρα ναι, η κάμερα ναι, τα ηχεία ναι και η οθόνη κλπ. Σίγουρα δεν δίνεις 1300 για το τίποτα. Το θέμα είναι ότι στα 600, υπάρχουν τηλέφωνα που κάνουν τα ίδια και λίγο πιο πολλά με το 90% της ποιότητας της κάμερας. Από αυτή την άποψη, δεν αξίζει να δώσεις δίπλα λεφτά. Δεν το κάνω enforce σε κανέναν. Είναι τελείως αντικειμενικό το ζήτημα. Μήλα προς μήλα σύγκριση. Δεν υπάρχει δικαιολογία για ένα τόσο μεγάλο price jump, όχι μόνο για το iPhone αλλά και για το Note και ότι άλλο κάνει τόσο

Αντικειμενικα μιλωντας, τα προιοντα της Apple ειναι εντελως διαφορετικα απο αντιστοιχα με Android λειτουργικο. Ο καθενας βαζει τις προτεραιοτητες του αναλογα με τα χρηματα του.

Παπαγαλιζεις αποψεις αλλων. Tο τι αξιζει και τι οχι, σιγουρα δεν το οριζεις εσυ ουτε οι "αλλοι" με τα δικα τους υποκειμενικα κριτηρια, αλλα οι χρηστες.

Σε τεχνολογικο φορουμ θα συζητησουμε για τεχνικα θεματα φιλτατε, οχι για θεματα πορτοφολιου - οπως αντιστοιχως κανουν σε φορουμς με αμαξια και σχολιαζουν απο Fiatακια μεχρι McLaren. Ποτε θα το καταλαβετε;

Ο λογος που τα νεα της Apple συγκεντρωνουν τα περισσοτερα σχολια, ειναι οτι αρκετοι Ελληνες χρηστες μεσα στην οικονομικη κριση εχουν γινει κομπλεξικοι με τα χρηματα. Μερικοι πρεπει να διαλεξετε λοιπον αν θα σχολιαζετε τα τεχνικα χαρακτηριστικα (ευρισκομενοι σε τεχνολογικο φορουμ) ή αν θα συνεχισετε να παραμενετε κομπλεξικοι. :) 

 

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, newton91 είπε

Κ. @billdanos , o K. @Dinos_12345 εχει δικιο...ισως θα μπορουσατε να σταματησετε αυτην την ειρωνια και τον ανωτερισμο μεσα στο φορουμ...

Δεν είμαι φιλόλογος αλλά λέξη ανωτερισμός νομίζω πως δεν υπάρχει.

Edit: Πάλι βλέπω ότι το thread πάει να γίνει Apple VS Everybody...Τσ τσ τσ. Μιλάμε για αρρώστια εκατέρωθεν όχι αστεία. Κυρίως όμως είναι βαρετό και κουραστικό για τους υπόλοιπους. Show mercy, θα σιχαθούμε τα ποπκόρν.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Παπαγαλιζεις αποψεις αλλων. Tο τι αξιζει και τι οχι, σιγουρα δεν το οριζεις εσυ ουτε οι "αλλοι" με τα δικα τους υποκειμενικα κριτηρια, αλλα οι χρηστες.

Σε τεχνολογικο φορουμ θα συζητησουμε για τεχνικα θεματα φιλτατε, οχι για θεματα πορτοφολιου - οπως αντιστοιχως κανουν σε φορουμς με αμαξια και σχολιαζουν απο Fiatακια μεχρι McLaren. Ποτε θα το καταλαβετε;

Ο λογος που τα νεα της Apple συγκεντρωνουν τα περισσοτερα σχολια, ειναι οτι αρκετοι Ελληνες χρηστες μεσα στην οικονομικη κριση εχουν γινει κομπλεξικοι με τα χρηματα. Μερικοι πρεπει να διαλεξετε λοιπον αν θα σχολιαζετε τα τεχνικα χαρακτηριστικα (ευρισκομενοι σε τεχνολογικο φορουμ) ή αν θα συνεχισετε να παραμενετε κομπλεξικοι. :) 

Το τι αξίζει ή όχι, μια χαρά είμαι σε θέση να το κρίνω. Δεν παπαγαλίζω κανενός την άποψη.

Το κόστος είναι ένας παράγοντας για την αγορά μιας συσκευής. Δεν θα αγόραζες Nokia 3310 με 1000 ευρώ, μην λες ότι είναι υποκειμενικό. Ξέρουμε ότι Χ χαρακτηριστικά, συνήθως κοστίζουν Υ τιμή. Ε όταν έρχεται η Samsung(ή η Apple) και δίνει Χ χαρακτηριστικά σε 2Υ τιμή, είναι γελοίο. 

Παρά πολλοί θα αγόραζαν άνετα, οποιαδήποτε συσκευή, απλά θέλουν να έρχονται και να την λένε στους Apple fans. Δεν είναι αποκλειστικά θέμα κόστους. Απλά έχει χαραχτεί στο μυαλό του Έλληνα ότι η Apple είναι το bleeding edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεκτό. Εγώ μπορώ να θέλω να τα δώσω? Μου επιτρέπεται (ε)?

Προφανώς δεν προσέχεις πως το "υφάκι" που σε ενοχλεί, απευθύνεται μόνο σε όσους "μπουκάρουν" με αντίστοιχο υφάκι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν. Εκεί δεν χαϊδεύεις αφτιά! Έχεις 2 επιλογές: ή να αφαιρέσεις το μήνυμά του (και μετά να σε πλακώσει στα pm με "ευχές") ή αν έχουν ήδη απαντήσει και άλλοι κλπ να προσαρμοστείς κι εσύ στο στυλ του ώστε να σε καταλάβει. Γιατί μόνο αυτό το ύφος μπορούν να καταλάβουν. :)

Εάν κάποιοι συστηματικά επιθυμούν να μπουκάρουν σε οποιοδήποτε άρθρο σχετικά με την Apple μόνο και μόνο για να "ξεράσουν" εξυπνάδες, θα πρέπει να περιμένουν και την αντίστοιχη απάντηση. Και όσο μικρότερες οι ηλικίες τους, τόσο το χειρότερο! :) 

δηλαδη χτες στο νημα για τη huawei ποιος σε προκαλεσε και επαθες εγκεφαλικα στο πρωτο σου ποστ? :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...