Προς το περιεχόμενο

OC με Adaptive mode 8600k


restalize

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, προσφατα πηρα τον 8600k + Cryorig h7 πανω σε Asus prime z370-A και προφανως θελω ενα μικρο και stable OC για αρχη δηλαδη ενα 4.6ghz.

asus bios ολα default(enabled) εκτος απο
xmp για τα 3200 και cpu 4.6ghz με manual vcore : 1.200 (full load ειμαι 1.184 με LLC5)

το θεμα μου ειναι οτι δεν θελω να δουλευει με vcore fixed στα 1.2 αφου κραταω το pc 24/7 ανοιχτο, ποσο μαλλον αυριο μεθαυριο που θα θελω να το παω 4.8 - 5.0.
Οκ κατεβαινουν τα ghz στο idle αλλα την μακροπροθεσμη ζημια στην κανει τα OC vcore και temps οποτε θελω στο idle να κατεβαινει ξερω γω στα 0.6+ οπως κανει στο auto,
και αυτο μπορεις να το πετυχεις με το adaptive (και με κατι αλλα settings που δοκιμασα μερικα οπως SVID best case scenario και εφαγα crash)

adaptive vcore turbo 1.200 με negative offset 0.200 .. μπηκα windows και ειδα idle το vcore εφτανε 0.6 εως 1.2, αγνοοντας το offset που του settara, με αποτελεσμα να χοροπηδανε τα volt και να μην ειμαι stable.. 

γνωριζει καποιος more info για το adaptive mode ή καποιο healthy τροπο να ειμαι OC αλλα idle να πεφτουν τα volt.?? (π.χ στο sleep λογικα με τα C-states enabled πεφτουν ομως αλλο αυτο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο το cpu σου να πάθει κάτι από 1.2 καρφωτό vcore. Για περισσότερα θα σου απαντήσουν τα παιδιά που έχουν Asus μητρική και ξέρουν τερτίπια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/09/2018 at 23:56, FORIS78 said:

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο το cpu σου να πάθει κάτι από 1.2 καρφωτό vcore. Για περισσότερα θα σου απαντήσουν τα παιδιά που έχουν Asus μητρική και ξέρουν τερτίπια της.

ναι στα 1.2 δεν θα παθει τιποτα , στο αμεσο μελλον σκεφτομαι να το παω 4.8- 5.0 εκει δεν θα ειναι αρκετα τα 1.2 οποτε καταλαβαινεις θα ανεβει 1.3 - 1.4 γιαυτο με ενδιαφερει κατι τετοιο καταλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γύρω στο 1.27 με 1.28 θέλουν τα περισσότερα 8600κ για 4.8 που εκεί είσαι σε safe  territory, για τα 5ghz ναι πιθανών να θέλεις πάνω από 1.35, αφού δεν δουλεύει σωστά το offset αυτό που μπορεις να κανείς είναι να βαλεις 1,35 πχ και να βαλεις το llc μια σκάλα κάτω όποτε θα πέφτει στα 1.32 περίπου, αλλά με την ψυκτρα που έχεις Και την οδόντοπαστα μέσα  τα 5ghz τα ξεχνάς, σε heavy load θα χτυπάει 95αρια για πλάκα 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο πολλα τεστ και ψαξιμο μου δουλεψε το adaptive τελικα, το αφηνω εδω για οποιον τυχον θελησει να το κανει αυριο μεθαυριο.

8600k στα 4.7ghz me asus prime z370 -A
Adaptive turbo 1.240v
offset Negative (-0,035v) 
LLC: level 6
AVX: 2
SVID Behavior Best Case Scenario
AC  Load : 0.01 
DC  Load : 0.01 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...