Προς το περιεχόμενο

Υψος μπριζας!


gbras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε δεν ειναι ευκολο αυτο εχει αναλαβει τη γενικη ανακαινιση του σπιτιου. Τελος παντων στο μπανιο θα μπει δεν υπαρχει αλλη αντισταση εκει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

7 ώρες πριν, gbras είπε

Στο σπιτι που ανακαινιζω, θελω να βαλω τις μπριζες χαμηλα πανω απο το σοβατεπι. Ο εργολαβος επιμενει οτι δεν μπορει να το κανει γιατι απαγορευεται. Υπαρχει οντως τετοια νομοθεσια που να επιβαλλει το υψος της πριζας;  Στην Αγγλια που εχω μεινει αρκετα χρονια οι πριζες ετσι εναι και το θεωρω πιο λογικο απο το να την εχεις στη μεση του τοιχου.

Ενδεχομένως να υπάρχουν και λόγοι ασφάλειας.

Έχω την εντύπωση ότι ο Άγγλος έχει έχει διακοπτόμενο ρεύμα το οποίο έχει μεγάλες διαφορές από το δικό μας το οποίο σκοτώνει πολύ εύκολα αν δεν προσέξεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οι πρίζες μπαίνουν στους 50cm χαμηλότερα απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας

Βάλε και κάνα link καλύτερα γιατί προβλέπω να στην πέφτουν. :)

57 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ενδεχομένως να υπάρχουν και λόγοι ασφάλειας.

Έχω την εντύπωση ότι ο Άγγλος έχει έχει διακοπτόμενο ρεύμα το οποίο έχει μεγάλες διαφορές από το δικό μας το οποίο σκοτώνει πολύ εύκολα αν δεν προσέξεις.

Από ότι θυμάμαι οι μπρίζες στην Αγγλία έχουν ενσωματωμένο διακόπτη επάνω τους, άρα μάλλον εκεί ισχύουν διαφορετικοί κανόνες.

72220.jpg.629ecef181f6797929752c0d62e63b0e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αγγλία ισχύει ο BS7671 που έχει μικρές διαφορές από τον HD384  που ισχύει στην ελλάδα πχ επιτρέπει βροχοειδή κυκλώματα (για ιστορικούς λόγους) εξ ου και η απαίτηση ασφάλισης των ρευματοδοτών αφού οι γραμμές σε βρόχους δεν έχουν σωστή προστασία στον πίνακα.

 

14 λεπτά πριν, dpolal είπε

Βάλε και κάνα link καλύτερα γιατί προβλέπω να στην πέφτουν. :)

φυσικά η αναφορά στο αντίστοιχο άρθρο του κανονισμού ΕΗΕ είναι απαραίτητη αν και σε αυτά τα θέματα η γνώμη όσων δεν έχουν επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο δεν έχει κάποια βαρύτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γιατί βολεύουν τόσο οι πρίζες στο πάτωμα;

Αν μιλάμε για επαγγελματικό χώρο, νομίζω η απάντηση είναι προφανής 

Εσύ λες για τα σπίτια ή για γραφεία κλπ ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και σε σπίτια υπάρχουν περιπτώσεις όπου πρέπει να ηλεκτροδοτηθεί σημείο στο κέντρο ενός δωματίου οπότε η διανομή μέσω δαπέδου είναι η μόνη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kukukali είπε

Τις βάζεις όπου θες εσύ.Τα ίδια μου έλεγαν και για το μπάνιο.Τελικά επικράτησε η δική μου άποψη.

Για το μπάνιο ο κανονισμός (ΕΛΟΤ) ορίζει συγκεκριμένα πράγματα, άσχετο αν τα ακολουθεί ή όχι ο εγκαταστάτης, δε μπορείς να βάλεις πρίζα πάνω από τη μπανιέρα ας πούμε επειδή έτσι σου αρέσει 

Για τους υπόλοιπους χώρους δε μπορώ να θυμηθώ αν υπάρχει κανονισμός για τα ύψη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dpolal είπε

Βάλε και κάνα link καλύτερα γιατί προβλέπω να στην πέφτουν. :)

Από ότι θυμάμαι οι μπρίζες στην Αγγλία έχουν ενσωματωμένο διακόπτη επάνω τους, άρα μάλλον εκεί ισχύουν διαφορετικοί κανόνες.

72220.jpg.629ecef181f6797929752c0d62e63b0e.jpg

Ναι ετσι ακριβως ειναι.

8 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οι πρίζες μπαίνουν στους 50cm χαμηλότερα απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας

Αυτο συζητουσαμε πριν οτι δεν φαινεται να υπαρχει καποιος λογος, απο τη στιγμη μαλιστα που σε αλλους χωρους μπαινουν στο πατωμα

56 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γιατί βολεύουν τόσο οι πρίζες στο πάτωμα;

για να μην τραβας καναλια στο πατωμα ωστε να δωσεις καλωδια σε ενα γραφειο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, DZ-Photographer said:

Όχι άλλα άμα έχουν συμφωνήσει μια ΧΧ τιμή και τώρα του πει θα πάει ΧΧΧ μην βγει ο ts να πει τον απατεώνα μου ζητάει παραπάνω χρήματα.

Υπόθεση αυτό, κάλιστα μπορούμε να πάρουμε την άλλη περίπτωση του να μην έχει πρόβλημα να δώσει παραπάνω χρήματα αλλα να βαριέται ο μάστορας... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gbras είπε

Μου εχει πει διαφορα μεχρι τωρα , οτι απαγορευεται , οτι δεν ειναι βολικο να ειναι τοσο χαμηλα κλπ. Καλως η κακως εγω ετσι τις θελω γιατι το εχω δει στην πραξη. Αλλα πριν το επιβαλλω ειπα να ρωτησω εδω να δω τι ξερουν και αλλοι.

Δεν διάβασα όλο το νήμα αλλα θα ήθελα να αναφέρω πως υπάρχουν οδηγίες, κανόνες, νομοθεσία που διέπει τις εγκαταστάσεις. Επειδή κάποιος πληρώνει δεν σημαίνει οτι κάνει οτι γουστάρει.

Οι πρίζες πρέπει να μπαίνουν σε ύψος άνω των 60cm για λόγους ασφαλείας. Πρότυπα υπάρχουν επίσης για πρίζες σε μπάνια, κουζίνα σε ζώνες που ορίζονται απο τις αποστάσεις των υδραυλικών εκροών. Υπάρχει μια λογική σε αυτά οπως καταλαβαίνετε με γνώμονα την ασφάλεια του χρήστη αλλα και των εγκαταστάσεων.

 

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...