Προς το περιεχόμενο

CoolerMaster MasterBox Q300L + case fans


Romanzo Criminale

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

θα στήσουμε υπολογιστή γραφείου βασισμένοι στο κουτί CoolerMaster MasterBox Q300L με cpu i3 8100, όπου αργότερα (black friday) θα προστεθεί και μια κάρτα γραφικών τύπου 1050ti για casual gaming

Είναι οικονομικό και όμορφο, αλλά με κακή ηχομόνωση. Θα τοποθετηθεί σε χώρο 30 τ.μ. (δωμάτιο/σαλόνι) και δε θέλουμε να ακούγεται βουητό εάν κοιμάται κάποιος.

 

Θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι αξιοπρεπές με το συγκεκριμένο κουτί και 2-3 ανεμιστήρες αντικαθιστώντας και τον δικό του; Αν όχι τι θα προτείνατε σε budget case.

Υπάρχει χώρος αλλά όσο πιο μικρό, όμορφο και διακριτικό είναι, τόσο καλύτερα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Καλησπέρα,

θα στήσουμε υπολογιστή γραφείου βασισμένοι στο κουτί CoolerMaster MasterBox Q300L με cpu i3 8100, όπου αργότερα (black friday) θα προστεθεί και μια κάρτα γραφικών τύπου 1050ti για casual gaming

Είναι οικονομικό και όμορφο, αλλά με κακή ηχομόνωση. Θα τοποθετηθεί σε χώρο 30 τ.μ. (δωμάτιο/σαλόνι) και δε θέλουμε να ακούγεται βουητό εάν κοιμάται κάποιος.

Θα μπορούσαμε να πετύχουμε κάτι αξιοπρεπές με το συγκεκριμένο κουτί και 2-3 ανεμιστήρες αντικαθιστώντας και τον δικό του; Αν όχι τι θα προτείνατε σε budget case.

Υπάρχει χώρος αλλά όσο πιο μικρό, όμορφο και διακριτικό είναι, τόσο καλύτερα.

Ευχαριστώ.

Φιλε τον i3 τον εχετε αγορασει ηδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Φιλε τον i3 τον εχετε αγορασει ηδη?

όχι δεν έχουμε πάρει τίποτε ακόμα. αυτή την εβδομάδα είμαστε σε φάση που ψάχνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Romanzo Criminale είπε

όχι δεν έχουμε πάρει τίποτε ακόμα. αυτή την εβδομάδα είμαστε σε φάση που ψάχνουμε.

Τοτε την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειναι πολυ κακη αγορα ο i3 8100. H χαμηλοτερη του τιμη ειναι 125ευρω στο σκρουτζ , με 13 ευρω παραπανω παιρνεις r5 1600 6c/12th

https://www.skroutz.gr/s/12979209/Intel-Core-i3-8100-Box.html#sku-info

https://www.skroutz.gr/s/11139197/AMD-Ryzen-5-1600-Box.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά γιατί να πάω σε amd. Δεν έχει κάρτα γραφικών ενσωματωμένη, τα παραπάνω core/threads δε μου χρειάζονται για τη δουλειά που το θέλω, δεν δουλεύουν σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Αν είναι κακή στιγμή για intel είναι επειδή 1 οκτωβρίου παρουσιάζουν (μάλλον) τη νέα γενιά επεξεργαστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Romanzo Criminale είπε

Ναι αλλά γιατί να πάω σε amd. Δεν έχει κάρτα γραφικών ενσωματωμένη, τα παραπάνω core/threads δε μου χρειάζονται για τη δουλειά που το θέλω, δεν δουλεύουν σε χαμηλές θερμοκρασίες. 

Αν είναι κακή στιγμή για intel είναι επειδή 1 οκτωβρίου παρουσιάζουν (μάλλον) τη νέα γενιά επεξεργαστών.

ok φιλε καλη συνεχεια :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

ok φιλε καλη συνεχεια :)

Μα ρε μαν σου λέω είναι για πισι σε χώρο υπνοδωμάτιο. Εάν μου ανεβάζει θερμοκρασίες ο AMD θα δουλεύει σε πιο υψηλές στροφές ο ανεμιστήρας άρα θα ακούγεται.

Ανέκαθεν θυμάμαι ότι η αρχιτεκτονική της ιντέλ ήταν καλύτερη σε αυτό το θέμα και απ' όσο διαβάζω πάλι οι ιντελ δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Romanzo Criminale είπε

Μα ρε μαν σου λέω είναι για πισι σε χώρο υπνοδωμάτιο. Εάν μου ανεβάζει θερμοκρασίες ο AMD θα δουλεύει σε πιο υψηλές στροφές ο ανεμιστήρας άρα θα ακούγεται.

Ανέκαθεν θυμάμαι ότι η αρχιτεκτονική της ιντέλ ήταν καλύτερη σε αυτό το θέμα και απ' όσο διαβάζω πάλι οι ιντελ δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Kαι σου ξανα λεω ,οκ καλη συνεχεια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινεις εδω αντιγραφεις την φορμα σε ενα νεο θεμα με τις απαντησεις σου (budget - χρηση κλπ) και παιρνεις ολες τις απαντησεις που θελεις ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Romanzo Criminale είπε

Μα ρε μαν σου λέω είναι για πισι σε χώρο υπνοδωμάτιο. Εάν μου ανεβάζει θερμοκρασίες ο AMD θα δουλεύει σε πιο υψηλές στροφές ο ανεμιστήρας άρα θα ακούγεται.

Ανέκαθεν θυμάμαι ότι η αρχιτεκτονική της ιντέλ ήταν καλύτερη σε αυτό το θέμα και απ' όσο διαβάζω πάλι οι ιντελ δουλεύουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες.

Αυτά ίσχυαν πριν την έλευση των Ryzen, πλέον είναι αρκετά viable επιλογή, ρίξε τους μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...