Προς το περιεχόμενο

i7 6700K oc


GT-MAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, εκανα overclock στο i7 6700K που για ψυξη του εχω την nepton 240 M...αυτη τη στιγμη ειμαι στα 1.29V manual mode με 4.4ghz...για 4.5ghz ηθελε 1.34-1.35 και ειπα να το αφησω στο 1.29 με 4.4ghz....μιας και δεν νομιζω οτι 100mhz θα εχουν και τοση διαφορα.... για 4.6 -4.7 που δοκιμασα μεχρι 1.39 v, δεν ειχε αποτελεσμα και πανω απο 1.4 φοβηθηκα να δωσω οποτε το αφησα στα 4.4 που ειπα αρχικα...το ερωτημα μου ειναι, τι ρυθμισεις να βαλω για να μην ειναι ολη την ωρα σταθερο το ρευμα και δουλευει τσιτα ακομα και σε idle...με το offset? και αν ναι τι βαζω ? + ή - ? και τι νουμερο στο συν ή στο πλην? προκειμενου να ειναι σταθερο οπως τωρα στο μανουαλ και να μην εχω κανενα θεμα με αποτομες αλλαγες στα volt....(οπως διαβασα οτι μπορει να συμβει στο adaptive mode)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού ξέρεις Ότι είσαι σταθερός με 1.29 βάλε offset για αρχή +30 για παράδειγμα μπες windows και τρέξε για λίγο ένα stress test και παράλληλα έχοντας ανοιχτό το hw monitor κοιτάς ποσό είναι το max vcore που Πάει αν είναι 1.29 είσαι οκ, αν Πάει παραπάνω ελάττωσε το. Δεν ξέρω και ποια μητρική έχεις για να σου πω για το load line calibration. Με δοκιμές θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2018 στις 8:54 ΠΜ, FORIS78 είπε

Αφού ξέρεις Ότι είσαι σταθερός με 1.29 βάλε offset για αρχή +30 για παράδειγμα μπες windows και τρέξε για λίγο ένα stress test και παράλληλα έχοντας ανοιχτό το hw monitor κοιτάς ποσό είναι το max vcore που Πάει αν είναι 1.29 είσαι οκ, αν Πάει παραπάνω ελάττωσε το. Δεν ξέρω και ποια μητρική έχεις για να σου πω για το load line calibration. Με δοκιμές θα φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. 

+30 ?? μηπως ειναι πολυ? μηπως εννοεις +0.03?? και για να πεφτουν τα volt μηπως θελει - και οχι +??  ρωταω για να μην κανω καμια βλακεια στα volt

Επεξ/σία από GT-MAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+30 mvolts αν στην μητρική σου το έχει 0.30 τότε ναι τόσο δώσε και παρακολούθησε ενώ στρεσάρεις ποσό θα Πάει το max vcore και πρατεις ανάλογος,  αν Πάει πάνω από 1.29 πχ  φτάσει 1.35 βάλε μετά -0.20 και ξαναδοκιμασε ώσπου να βρεις ποσό θέλει, το load line calibration μια σκάλα πριν το max 

Επεξ/σία από FORIS78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το + ομως δεν θα αυξανει τα volts? το θεμα ειναι σε idle λειτουργια να πεφτουν τα volts....ή δεν γινεται? γενικα για να καταλαβω στο + θα ανεβαινει, αρα γιατι να το βαζω να ανεβαινει αφου στα 1.29 ειναι στα 4.4 ghz? το θεμα ειναι αν γινεται οταν ειναι σε idle και οταν δεν χρειαζεται το 100% του να μην ειναι στο τερμα...οπως οταν το ειχα στοκ που επεφτε μονο του αναλογα τη χρηση...(το ειχα δει π.χ κιολας να λεει 800mhz σε idle και σε φουλ να λεει 4.2 ghz... το llc το εχω ηδη στο 5..νομιζω εχει 7 αρα το εχω δυο σκαλες πριν το τελευταιο...παιζει καπου ρολο αντι για μια σκαλα πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GT-MAN είπε

με το + ομως δεν θα αυξανει τα volts? το θεμα ειναι σε idle λειτουργια να πεφτουν τα volts....ή δεν γινεται? γενικα για να καταλαβω στο + θα ανεβαινει, αρα γιατι να το βαζω να ανεβαινει αφου στα 1.29 ειναι στα 4.4 ghz? το θεμα ειναι αν γινεται οταν ειναι σε idle και οταν δεν χρειαζεται το 100% του να μην ειναι στο τερμα...οπως οταν το ειχα στοκ που επεφτε μονο του αναλογα τη χρηση...(το ειχα δει π.χ κιολας να λεει 800mhz σε idle και σε φουλ να λεει 4.2 ghz... το llc το εχω ηδη στο 5..νομιζω εχει 7 αρα το εχω δυο σκαλες πριν το τελευταιο...παιζει καπου ρολο αντι για μια σκαλα πριν?

Δεν εχει να κανει το -/+ offset με το αν θα πεφτει η ταση σε idle. Το offset ειναι το ποσο παραπανω η ποσο παρακατω (αναλογα τι θα βαλεις + ή - ) ταση θα δινει η μητρικη σου απο αυτην που δινει στοκ (οπου στοκ ταση η ταση οταν δουλευει ο επεξεργαστης σε base frequency χωρις turbo boost). Γιαυτο με offset μπορει να ρειχνει την ταση σε idle η μητρικη γτ εχει σαν σημειο αναφορας την στοκ ταση. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...