Προς το περιεχόμενο

Το Kirin 980 SoC φαίνεται να «ξεπερνάει» τον Android ανταγωνισμό στο benchmark Geekbench


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το ios επισης φτιαχνεται για 5 10 κινητα ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει optimize πανω σε αυτα. Αν και οπως ειδαμε εβαλε 4gb ram στα νεα μοντελα ενω καποτε αν θυμασαι ελεγαν οτι παει τραινο και με 512mb ram. Οσες λειτουργιες προσθετει τοσο περισσοτερο δυναμη και ram θελει. Το android αυτες τις λειτουργιες τις εχει χρονια και ακομα περισσοτερα(πχ το κορυφαιο split screen) και ζηταει ram απο παλια. Για τις εκδοσεις που γραφεις τα εγραψα παραπανω. Δουλευω ταυτοχρονα tablet με εκδοση 4.4 Kitkat android 6 custom rom και android 8.1. Ολα κανουν τα ιδια πραγματα με την ιδια ευκολια δεν εχω κανενα παραπονο απο κανενα. Σε ολα εχω adblock και modded youtube. Αλλαζει μονο η εκδοση που γραφει στις πληροφοριες. Ειναι λιγο υπερβολικο το θεμα των αναβαθμισεων πιστεψε με. Αυριο μπορω να βαλω android 9 στο note 8 οταν το note 8 εχει ακομα android 8 official απο samsung. Αλλα δεν πεφτω στην παγιδα των αναβαθμισεων ουτε προκειται. Το android επειδη μπαινει σε 800 κινητα ειναι λογικο αλλου να εχει κατσει καλυτερα αλλου οχι παιζει μεγαλο ρολο και το bloatware της καθε εταιριας για αυτο η samsung παντα ειχε θεματα. Τα φορτωνε τα κινητα με οτι να ναι και μετα κολλουσαν ενω το android δεν φταιει σε τιποτα. Βαζεις lineage στο note 9 και παει 10 φορες καλυτερα απο official.

Καλα αλλαζουν οι εποχες δεν μπορουμε να εξελισσουμε τα λειτουργικα και να μενουμε στα ιδια h/w specs. Η Apple και αυτο ειπωθηκε πριν εχει επενδυσει σε πανακριβα μεγαλα die sizes με παρα πολυ cache για ωμη επεξεργαστικη ισχυ..Oταν αυτο το εμπεδωσουμε και καταλαβουμε οτι οι αρχιτεκτονικες δεν ειναι τοσο απλα αμεσα συγκρισιμες απο την μια οχθη στην αλλη τοτε θα καταλαβουμε οτι ο καθενας εχει επιλεξει διαφορετικο roadmap για να εξελιξει την αρχιτεκτονικη του.

 Σε ενα optimised λειτουργικο οπως ειπα και εγω πιο πριν εχεις πολυ λιγοτερες σκοτουρες αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και πολυ πιο ελεγμενες εφαρμογες και γενικα οι συσκευες και το h/w δουλευουν πιο αξιοπιστα και συμβατα σε συνδυασμο με το o/s.. 

Το android σαφεστατα ειχε πραγματα που ελειπαν απο το iOS, πραγματα ομως που σταδιακα μπαινουν στις νεοτερες εκδοσεις και σε συνδυασμο με το h/w δινουν επιτελους το πακετο που υποτιθεται πουλαει η Apple.

Για εμενα λοιπον που ειμαι πλεον 42 στα 43 και δεν εχω καθημερινα τον ιδιο χρονο να κατσω να παραμετροποιησω τις συσκευες μου οπως θελω ή αν θες ουτε την ιδια ορεξη να το κανω οπως παλιοτερα, παιζει πολυ μεγαλο ρολο το να περνω αναβαθμισεις στην ωρα τους, και να εχω ενα κινητο που ξερω οτι ποτε δεν θα με απογοητευσει. 

Στα android που οδηγουν τις εξελιξεις σε καποια χαρακτηριστικα απο θεμα υποστηριξης νεοτερων τεχνολογιων και πρωτοκολλων πολλες φορες αυτο δεν μπορω να το πω με απολυτη βεβαιοτητα, παρα τα ομολογουμενως μεγαλα βηματα που εχει κανει και αυτο στον τομεα της σταθεροτητας και αξιοπιστιας τα τελευταια χρονια. 

Γενικα βλεπω οτι πολυς κοσμος επιχειρηματολογει ακομη με παλια μοτος που ισχυαν πριν δυο τρια χρονια και για τις δυο πλατφορμες που σαφεστατα δεν ισχυουν πλεον γιατι και τα δυο λειτουργικα εξελισσονται. 

Το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβαινoυμε γιατι ενας θα πληρωσει για να παρει iPhone ή αλλος θα επιλεξει ενα Samsung ή ενας αλλος θα θελει το απολυτο vfm κινητο. Δεν ειναι ολοι οι χρηστες ιδιοι για πολλους και διαφορους λογους.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 202
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τις gpu που φοραει η apple στις συσκευες της δεν μπορουν να τις φτασουν με τιποτα .....

διετιας συσκευες κανουν πλακα στις καινουργιες android συσκευες ...

αυτη ειναι η αληθεια κι ας μην εχω apple συσκευη ( samsung s7 edge )

Επεξ/σία από mastorakos44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Παλι 4000 με 3300 που εχει το mi8 ειναι μεγαλη η διαφορα. Το 6t θα εχει 3700 οποτε θα εισαι σιγουρα κομπλε. Το oxygen os της oneplus ειναι οτι καλυτερο μαζι με το miui. Θα το ευχαριστηθεις. Τα pixel εχουν κορυφαια καμερα λογω software. Gcam μπαινει σε πολλα κινητα και πλησιαζει η ποιοτητα. Εχει ριξει πολυ δουλεια εδω η google αλλα σαν κινητα εχουν αλλα θεματα και ειναι και πανακριβα για αυτα που προσφερουν. Η sd επειδη δουλευω μια 128αρα κατι χρονια με εχει καταβολεψει αλλα εφοσον σε φτανουν τα 128 που θα εχει η βασικη εκδοση εισαι κομπλε και εδω. Καλες αγορες δεν ξερω αν εχει νοημα να περιμενεις sd 855 θα μπει σε s10 οπως καθε χρονο.

Να σαι καλά φίλε!!! Θα περιμένω να βγει OP6T να δω τι παίζει. Γενικά θέλω όσο το δυνατόν καθαρό android και κλείνω προς 1+ που είναι κοντά σε αυτό. Gcam έχω δουλέψει πολύ στο mi5s. Σαν την εσωτερική μνήμη βέβαια δεν έχει. Είναι ταχύτερη. Απλά θέλει να βάζεις μια καλή sd αν χρειάζεσαι. Εγώ πχ που έχω 2 sim με περιοριζει αυτό σε κάποιες συσκευές. Σε αρκετές βασικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Istros είπε

Στο είπα απλά:καλύτερο hardware note 9 871€,χειρότερο hardware xs max 1550€.εσυ ποιος πιστεύεις ότι αισχροκερδει?το note 9?.Αλλα είπανε πληρώνετε ποιότητα χρήσης, θέασης και premium.4000€ έπρεπε να πουλάει τα 32Gb.Κατσε να δεις του χρόνου η ευχή σου θα βγει αληθινή.κατω από 2000€ δεν θα υπάρχει συσκευή,αντε ισως στα 1800€ να έχει κανένα φτηνιαρικο με liquid hardware.τιμης ένεκεν.εσενα δεν χρειάζεται να σε κυνηγάει ο Tim καθεσαι μόνος σου

κοίτα, με τα σχόλια σου και τα ακράδαντα επιχειρήματα σου, αγγίζεις τα όρια του γραφικού Τάκη Τσουκαλά.

και μου κλέβεις και τα αστεία για τον Τιμ 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsakfot είπε

κοίτα, με τα σχόλια σου και τα ακράδαντα επιχειρήματα σου, αγγίζεις τα όρια του γραφικού Τάκη Τσουκαλά.

και μου κλέβεις και τα αστεία για τον Τιμ 😂 

Γελάσαμε πάλι σήμερα.Αντε στο νέο topic να καμαρώσεις ποιότητα λειτουργικού και ομαλή λειτουργία και συνεργασία hardware και os

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καλα αλλαζουν οι εποχες δεν μπορουμε να εξελισσουμε τα λειτουργικα και να μενουμε στα ιδια h/w specs. Η Apple και αυτο ειπωθηκε πριν εχει επενδυσει σε πανακριβα μεγαλα die sizes με παρα πολυ cache για ωμη επεξεργαστικη ισχυ..Oταν αυτο το εμπεδωσουμε και καταλαβουμε οτι οι αρχιτεκτονικες δεν ειναι τοσο απλα αμεσα συγκρισιμες απο την μια οχθη στην αλλη τοτε θα καταλαβουμε οτι ο καθενας εχει επιλεξει διαφορετικο roadmap για να εξελιξει την αρχιτεκτονικη του.

 Σε ενα optimised λειτουργικο οπως ειπα και εγω πιο πριν εχεις πολυ λιγοτερες σκοτουρες αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Και πολυ πιο ελεγμενες εφαρμογες και γενικα οι συσκευες και το h/w δουλευουν πιο αξιοπιστα και συμβατα σε συνδυασμο με το o/s.. 

Το android σαφεστατα ειχε πραγματα που ελειπαν απο το iOS, πραγματα ομως που σταδιακα μπαινουν στις νεοτερες εκδοσεις και σε συνδυασμο με το h/w δινουν επιτελους το πακετο που υποτιθεται πουλαει η Apple.

Για εμενα λοιπον που ειμαι πλεον 42 στα 43 και δεν εχω καθημερινα τον ιδιο χρονο να κατσω να παραμετροποιησω τις συσκευες μου οπως θελω ή αν θες ουτε την ιδια ορεξη να το κανω οπως παλιοτερα, παιζει πολυ μεγαλο ρολο το να περνω αναβαθμισεις στην ωρα τους, και να εχω ενα κινητο που ξερω οτι ποτε δεν θα με απογοητευσει. 

Στα android που οδηγουν τις εξελιξεις σε καποια χαρακτηριστικα απο θεμα υποστηριξης νεοτερων τεχνολογιων και πρωτοκολλων πολλες φορες αυτο δεν μπορω να το πω με απολυτη βεβαιοτητα, παρα τα ομολογουμενως μεγαλα βηματα που εχει κανει και αυτο στον τομεα της σταθεροτητας και αξιοπιστιας τα τελευταια χρονια. 

Γενικα βλεπω οτι πολυς κοσμος επιχειρηματολογει ακομη με παλια μοτος που ισχυαν πριν δυο τρια χρονια και για τις δυο πλατφορμες που σαφεστατα δεν ισχυουν πλεον γιατι και τα δυο λειτουργικα εξελισσονται. 

Το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβαινoυμε γιατι ενας θα πληρωσει για να παρει iPhone ή αλλος θα επιλεξει ενα Samsung ή ενας αλλος θα θελει το απολυτο vfm κινητο. Δεν ειναι ολοι οι χρηστες ιδιοι για πολλους και διαφορους λογους.

H ευκολια χρησης του ios ισως ειναι ενα placebo που εχει επικρατησει τα τελευταια χρονια. Το ιδιο ευκολο και ακομα περισσοτερο θεωρω το android. Βεβαια οπως εχει μαθει ο καθενας. Για τα χαρακτηριστικα οντως εχει προσθεσει αρκετα το ios με τις τελευταιες εκδοσεις αλλα υπολειπετε πολυ ακομα. Το θεμα ειναι πιστευεις οτι αξιζει τα 1500 που ζηταει ενα xs max 256 απο ενα mi8 η ενα s9+ στα 580? Ειναι υπερβολικα τα παραπανω χρηματα. 

18 λεπτά πριν, gapart είπε

Να σαι καλά φίλε!!! Θα περιμένω να βγει OP6T να δω τι παίζει. Γενικά θέλω όσο το δυνατόν καθαρό android και κλείνω προς 1+ που είναι κοντά σε αυτό. Gcam έχω δουλέψει πολύ στο mi5s. Σαν την εσωτερική μνήμη βέβαια δεν έχει. Είναι ταχύτερη. Απλά θέλει να βάζεις μια καλή sd αν χρειάζεσαι. Εγώ πχ που έχω 2 sim με περιοριζει αυτό σε κάποιες συσκευές. Σε αρκετές βασικά. 

Ναι αναμενε ας βγει και mate 20 και βλεπεις. Μια sd uhs 3 A1 με 100mb read 80mb write ειναι επαρκη για τα παντα. Σιγουρα σαν εσωτερικη δεν ειναι απλα ειναι ενας φθηνος και ευκολος τροπος να ανεβασεις τον αποθηκευτικο χωρο 40 ευρω εχει η 200gb sd της sandisk πχ. Αυτο με τις 2 sim αλλα αν βαλεις μια sd γινεται μια δεν μου αρεσει καθολου σε περιοριζει πολυ. Για αυτο τουλαχιστον αρχισαν να βγαινουν με 128 βασικο αποθηκευτικο χωρο που ειναι επαρκες για το 99% του κοσμου εκει εξω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται ποτε θα ξανά αναβαθμισω.. Άλλωστε 1350 το πήρα όχι 1500 και  day 1.. Με την υψηλή αξία μετά πώλησης έχεις και τα καλά πάντως..Δεν είναι και το καλύτερο να περνώ ένα κινητό  800 ή 1000 όταν βγαίνει και του χρόνου να το σκοτώνω αν θέλω να αναβαθμισω..  Η να χρειάζεται κάθε φορά να περιμένω μήνες να πέσει η τιμή του για να το πάρω πιο φθηνά. Κάθε επιλογή πάντως έχει και τα θετικά και τα αρνητικά της.

Και του χρόνου  περιπου εκεί θα στοιχίζει  πάντως αν κρατήσω το iPhone μέχρι τότε φυσικά . ;)

Εγώ δεν χρειάζομαι καν πάνω από 64gb. Πήρα αυτό που ήθελα. Τα σκάω χοντρά αλλά λεφτά που δεν μου παρέχουν χρησιμότητα σε προσωπικό επιπεδο δεν δίνω. Αλλά και έτσι λύσεις υπάρχουν με sticks, wireless drives ή μέσω cloud.. Και στο s9 plus που είχα  ότι ήθελα το είχα στο κινητό με τα  64 ποτέ δεν χρειάστηκα παραπάνω.. Βρίσκω ολίγον τι αστείο το γαιτανακι με τις χωρητικοτητες.. Δεν έχω το κινητό μου για τα πάντα έχω pc,laptop για τις αρχειακες μου ανάγκες..

Άλλωστε τι παραπάνω από  300 εφαρμογές φωτογραφικό υλικό από 2 ταξίδια και 1500-2000 κομμάτια να θέλω να έχω σε ένα κινητό;  

Στο ερώτημα σου λοιπόν δεν υπάρχει μια απάντηση και εξαρτάται ποτε κάνουμε την κάθε μας επιλογή,τι τσέπη έχουμε και αν είμαστε διατεθειμενοι να πληρώνουμε το εκάστοτε αντίτιμο για το καθετι που αγοράζουμε. Όπως και να είμαστε ενημερώμενοι σωστα για τις επιλογές μας.. Να συμφωνήσουμε ολοι και να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα απόκλειεται. Τουλάχιστον όμως κάποιοι από ένας προσπαθούν να είναι αντικείμενικοι όσο μπορούν και να διαπιστώνουν ιδιοις ομμασι τι γίνεται στα  δύο μεγάλα στρατόπεδα ανά τακτά χρόνικα διαστήματα. :)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alexakos89 είπε

image.thumb.png.cf68345a49a550e24a5f48a004ddf719.pngο A11 έριξε πολύ στον 845.παιζει ο 855 να μην περνάει τον A11.για τον A12 δύσκολο το βλέπω. εδώ ο 980 kirin δεν παιρναει τον A11

Παίζει και Crysis ο Α11 ;

https://browser.geekbench.com/processors/750

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

1339 το πηρα απο Πλαισιο τοσο εχει παντου, μαρουλι ολα το 64αρι οχι δοσεις και λοιπα.. Ανηκω πλεμπα να ξερω ή επειδη δεν βρισκω ποτε λογο για πανω απο 64Gb στο κινητο μου (εχω λαπτοπ για τα αλλα ) επρεπε να σκασω αλλα 200 για το 256αρι τζαμπε; Πληρωνουν αραγε οι πλεμπες 1340 μετρητα να τις μαθω και εγω; Ρε εσεις μην ανοιγετε το στομα και πετατε μαργαριταρια.. :D

Σημειωτεον με αυτα πηρα δερματινη θηκη, γυαλι,φορτιστη γρηγορο και εμειναν και ψιλα στην τσεπη..

"Μαρούλι "= μετρητά φιλέ μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, johncorfas είπε

"Μαρούλι "= μετρητά φιλέ μου;

Οπως παει η δουλεια για το δευτερο μαρουλι παμε στην φωτο, αλλα ναι κασερι ας πουμε αυτο εννοουσα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2018 στις 8:14 ΜΜ, aris1986 είπε

Το μοτέρ της apple σας ρίχνει 5 κολώνες κάθε χρόνο.

Snapdragon ακούω και όλο παλεύει για την δεύτερη θέση.

Τώρα από τρίτος πάει να γίνει δεύτερος "ο κυριν του σπιτιού", "το κυρινικο όπλο".

Καλά για τον exynos, ούτε καν exy(p)nos δεν είναι.

Μην πέσετε να με φάτε από Android γράφω από SD625..!

Ο exynos πάντως είναι πλέον δεύτερος και πλέον προσπαθεί όσο μπορεί να κοντράρει τους Άλφα, όλοι οι άλλοι μάπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Εξαρτάται ποτε θα ξανά αναβαθμισω.. Άλλωστε 1350 το πήρα όχι 1500 και  day 1.. Με την υψηλή αξία μετά πώλησης έχεις και τα καλά πάντως..Δεν είναι και το καλύτερο να περνώ ένα κινητό  800 ή 1000 όταν βγαίνει και του χρόνου να το σκοτώνω αν θέλω να αναβαθμισω.. 

Έχεις δίκιο στο κομμάτι της μεταπώλησης σαν τιμής και λογικό μιας και κοστίζουν ακριβότερα αλλά η χασουρα είναι ανάλογη .

Το iphone x day one είχε κοντά 1180-1200 ευρώ Ελλάδα και χωρίς να έχουμε κλείσει 1 χρόνο κυκλοφορίας του στις αγγελίες παίζει στα 700-750-800. Ναι μεν υψηλή η μεταπώληση αλλά και υψηλή η χασουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Έχεις δίκιο στο κομμάτι της μεταπώλησης σαν τιμής και λογικό μιας και κοστίζουν ακριβότερα αλλά η χασουρα είναι ανάλογη .

Το iphone x day one είχε κοντά 1180-1200 ευρώ Ελλάδα και χωρίς να έχουμε κλείσει 1 χρόνο κυκλοφορίας του στις αγγελίες παίζει στα 700-750-800. Ναι μεν υψηλή η μεταπώληση αλλά και υψηλή η χασουρα.

Καλά 700 δύσκολα το δίνεις αν κάνει κοντά 1000ρικο καινουριο, αλλά κάνα 800αρι ναι ανάλογα την κατασταση. Το note αν το πάρεις day 1 θες ένα χιλιάρικο και αν κάνει 650 τώρα θα το πάρεις κάνα  450-500 μεταχειρισμενο. Η πτώση πάντα είναι αισθητά μεγαλύτερη στα  Samsung ξέρω γιατί πουλαω κατά καιρούς και από τα δύο.

Απλά τα  Samsung συμφέρει να τα αγοράζεις αργότερα που πέφτει πολύ η λιανική τιμή τους αναλογικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2018 στις 7:24 ΜΜ, alexakos89 είπε

Πραγματικά πίστευες ότι μπορεί να περάσει την apple σε επεξεργαστική δύναμη ?

Οχι, αλλα πανε οι εποχες που η Apple ηταν 2 χρονια μπροστα στον ανταγωνισμο. Πλεον ειναι πολυ κοντα τα πραγματα, ακομα και τα νουμερα το δειχνουν. Ακομα και κοντα στον Α11 να ειναι οι επεξεργαστες android θα πετανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...