Προς το περιεχόμενο

Το 15% του Internet bandwidth παγκοσμίως καταναλώνει το Netflix


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, Dorian είπε

όσοι έκαναν φασαρία για το  net neutrality τι έχουν να πουν; όλοι πρέπει να πληρώνουν το κόστος δίκτυου να το τρώει η netflix ή η google με το youtube και 3-4 εταιρίες κολλοσοί θέλουν δεν θέλουν.  

Οι εταιρίες αυτές που αναφέρεις, συνδέονται με τα κατά τόπους IX με δίκά τους δίκτυα, πληρώνουν το ανάλογο αντίτιμο, κι από εκεί και πέρα οι χρήστες καταναλώνουν το περιεχόμενο που θέλουν. Δεν πληρώνεις για να έχει δίκτυο η google και η κάθε google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι αυτό ήθελε net neutrality? Για να καταναλώνει της Παναγιάς τα μάτια και να κάνουν οι isps επενδύσεις για να το προλαβαίνουν? 

Να πληρώσει το 15% του συνολικού κόστους για bandwidth να δούμε πόσα απίδια βάνει ο σάκος. Προφανώς θα κλείσει σε χρόνο ρεκόρ. 

7 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

Οι εταιρίες αυτές που αναφέρεις, συνδέονται με τα κατά τόπους IX με δίκά τους δίκτυα, πληρώνουν το ανάλογο αντίτιμο, κι από εκεί και πέρα οι χρήστες καταναλώνουν το περιεχόμενο που θέλουν. Δεν πληρώνεις για να έχει δίκτυο η google και η κάθε google.

Βαρεθηκα τις αηδίες. Πως θα πάει η ταινία απο το netflix στη συσκευή του καθε χρήστη ρε φίλε αν δεν υπαρχουν isps που να καλυπτουν το bandwidth αυτό? Και γιατί να κάνουν επιπλέον επενδύσεις για να το καλύψουν? Για να κονομάει το netflix και αυτοί να κυνηγάνε τους χρήστες με ψίχουλα? Και αν βγουν άλλα 5 netflix τι θα γίνει? Θα πενταπλασιάσουν τις γραμμές τους για να τα καλύψουν με τα ίδια λεφτά? 

Εχετε τόσο επιφανειακή αποψη που καλύτερα να μην μιλάτε. 

Επεξ/σία από possiz
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι μπουρδα θελει ο καθενας λεει ρε παιδια...η συνδρομη με τα 12 ευρω σου δινει την δυνατοτητα να την παρεις με αλλους 3 φιλους σου και ετσι ο καθενας δινει 3 ευρω τον μηνα..και βλεπουμε 4κ ..ταυτοχρονα .δεν εχει μεγαλη ποικιλία δεν λεω αλλα με 3 ευρω που δινεις και αυτα που σου προσφερει ειναι τελειο 

Επεξ/σία από loypis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tasouleas είπε

ρε παιδια μονο εγω ειμαι ο μονος που δεν εχει ασχοληθει ποτε με το betflix ή ειμαστε κ αλλοι;;;

Κ εγώ έτσι έλεγα αλλά έχει κάποιες καλές σειρές τελικά, κι αν βρεις τρόπους να μειώσεις το κόστος , αξίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ειστε σοβαροι? 12 ευρω εχουν 3 καφεδες. Τους οποιους θα πιειτε σε 1 ωρα και τελος πανε τα 12 ευρω. Στο netflix μπορει να περασετε πολλες ωρες καθε μηνα και καθεστε και συζητατε και γκρινιαζετε για τα 12 ευρω δηλαδη οκ. 

Μερικες σειρες για να δειτε

Orphan black

daredevil

better call saul

breaking bad

black mirror

the 100

narcos 

ozark 

dark

house of cards

13 reasons why

orange is the new black

the crown

mindhunter

punisher

outlander

stranger things

the oa

3%

 

και πολλες πολλες αλλες που δεν θυμαμαι. 

 

Για ταινιες επισης εχει ταινιαρες μπορει οχι οτι πιο καινουργιο αλλα εχει. Απο καινουργιες εχει μονο δικες του που οκ δεν αξιζουν τοσο εκτος τo Okja και το What Happened to Monday οι υπολοιπες δεν μου αρεσαν. Επισης εχει απλετα ντοκιμαντερ για τα παντα με υποτιτλους και πολυ καλη ποιοτητα. Δηλαδη αν σκεφτεστε τα 12 ευρω το μηνα απορω πως ζειτε καθε μηνα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν οι προλαλησαντες: 12 ευρωπουλακια και βλεπουν 3 αδελφια και πεθερος ταυτοχρονα, σε αλλες χωρες κι σε αλλα σπιτια. Ναι, ο θειος ειναι καλυτερος, τα εχει ολα αλλα οταν μετακινεισαι σε χωρες που μονο με youtube converter τρως "κληση" 1000€+ το netflix ειναι μονοδρομος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tilemaxx είπε

Με το άθλιο bitrate που έχει πάντως ο “Θείος” συνεχίζει να παραμένει μονόδρομος.

Άθλιο bitrate λέει έχει..

Βέβαια.. Ξέρει ο Tilemaxx καλύτερα από ερευνητές όπως ο Ioannis Katsavounidis

Βρωμάνε τα πόδια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, loypis είπε

οτι μπουρδα θελει ο καθενας λεει ρε παιδια...η συνδρομη με τα 12 ευρω σου δινει την δυνατοτητα να την παρεις με αλλους 3 φιλους σου και ετσι ο καθενας δινει 3 ευρω τον μηνα..και βλεπουμε 4κ ..ταυτοχρονα .δεν εχει μεγαλη ποικιλία δεν λεω αλλα με 3 ευρω που δινεις και αυτα που σου προσφερει ειναι τελειο 

Έτσι το έχω κάνει και εγώ είμαστε 4 άτομα και δίνουμε 3 ευρώ ο καθένας το μήνα και ήμαστε κομπλέ και βλέπω παντού υπολογιστή, τηλεόραση, τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Το φθηνότερο έχει 8 και εννοούσα καφέ σε καφετέρια που έχει σχεδόν 3 ευρώ 😛 Και το φθηνότερο πακέτο μια χαρά είναι για σειρές ειδικα.

ε τωρα τα 2 ευρώ θα τσιγκουνεφτείς για το HD το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, plan B said:

Οσοι εχετε 4κ βαλτε netflix οσοι δεν εχετε δειτε απο το gamato

 

41 minutes ago, EuphangeL said:

Άθλιο bitrate λέει έχει..

Βέβαια.. Ξέρει ο Tilemaxx καλύτερα από ερευνητές όπως ο Ioannis Katsavounidis
  
Βρωμάνε τα πόδια σας

Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ μικρό το bitrate του νετφλιξ. Ναι με την συμπίεση που κάνουν το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό αλλά αν το συγκρίνουμε με Blu-ray υπάρχει μεγάλη διαφορά στην εικόνα (και κυρίως στον ήχο). Λογικό βέβαια αφού μιλάμε για streaming υπηρεσία που πρέπει να είναι όσο πιο efficient γίνεται για να διατηρήσει χαμηλά το κόστος σε αντίθεση με το φυσικό μέσο που δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός.

 

Πάντως προσωπικά την βρίσκω αξιόλογη υπηρεσία (είμαι συνδρομητής 1 χρόνο+ ) και για την ευκολία που μου προσφέρει( και την τιμή που έχει) θυσιάζω την ποιότητα της εικόνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...