Προς το περιεχόμενο

Retina pixels


Homecinemakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πήρα ένα Macbook pro με retina του 2014  για 2ο μηχάνημα (ελαφρώς μεταχειρισμένο) και έχει 5 καμμένα pixels. Έχω 2ετή εγγύηση. Με καλύπτει; Μου είπαν πως όλα τα συγκεκριμένα πάνελ έχουν πρόβλημα, βγάζουν το πρόβλημα αυτό δηλαδή. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Homecinemakias said:

Καλησπέρα. Πήρα ένα Macbook pro με retina του 2014  για 2ο μηχάνημα (ελαφρώς μεταχειρισμένο) και έχει 5 καμμένα pixels. Έχω 2ετή εγγύηση. Με καλύπτει; Μου είπαν πως όλα τα συγκεκριμένα πάνελ έχουν πρόβλημα, βγάζουν το πρόβλημα αυτό δηλαδή. Ισχύει;

Όχι δεν ισχύει. Είναι πολύ σπάνιο να πετύχεις καμμένα pixels σε MacBook Pro. Για την εγγύηση δεν γνωρίζω τι παίζει σε μηχάνημα του 2014 και θα πρέπει να ρωτήσεις στο επίσημο service. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Homecinemakias said:

Άρα με κορόιδεψαν εννοείς στο οτι μου είπαν πως οι retina βγάζουν καμμένα pixel. Αρχίζει λοιπόν η... μάχη μου. 😠

Σε ευχαριστώ.

Κάθε οθόνη μπορεί να έχει προβληματικά pixels αλλά σε αυτή την κατηγορία δεν τα συναντάς συχνά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators

Αν μπεις στη λογική να ψάξεις στο internet θα βρεις όποιο πρόβλημα κι αν αναζητήσεις...

Τόσα χρόνια στη δουλειά δεν εμφανίστηκε ποτέ macbook ή imac με προβληματικά pixels και αναφέρομαι τουλάχιστον σε 30-40 συσκευές τα τελευταία 10 χρόνια. 

Στις οθόνες τα μόνα προβλήματα που είχαμε ήταν οι "λεκέδες" πίσω από τα panels στα πιο παλιά imacs που εμφανιζοταν μετά από μερικά χρόνια και ειδικά σε όσα βρισκόταν σε γραφεία καπνιστών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 1 στα 1 αγορές mac με οθόνη retina και μου βγήκε με 5 καμμένα. Επίσης, το ψάξιμο που λες ήταν μια αναζήτηση 30 το πολύ δευτερολέπτων!!! Δεν έκανα δα και καμια έρευνα. Το χειρότερο είναι πως αυτή η εταιρία αντί να στέκεται στο ύψος και το κύρος της, δεν σου λύνει το πρόβλημα αυτό!!!! 😖 "Λυπούμαστε" λένε με υποκριτική φράση, ή "φάτο στην μάπα", ή "ας πρόσεχες", κάνω την μετάφραση εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που σου έγραψα ήταν για να πω απλά πως οποιοδήποτε πρόβλημα κι αν αναζητήσεις στο internet, πάντα θα σου εμφανίζει άπειρα αποτελέσματα. Το θέμα είναι το κατά πόσο συμβαίνει αυτό συχνά ή όχι. Και γω θα εκνευριζόμουν αν μου εμφανιζοταν dead pixels σε ένα νέο μηχάνημα...

Η πολιτική της Apple για τις οθόνες είναι η εξής (εκτός αν έχει αλλάξει τελευταία):

iPad: repair or replace after 3 or more dead pixels. 

MacBook,MacBook Air, MacBook Pro 13″ and 15″ models: replace after 4 or more bright pixels, 6 or more darkpixels. 

MacBook Pro 17″, displays up to 20″: replace after 5 or more bright pixels, 7 or more dark pixels.

Υπάρχουν όμως αναφορές πως δέχτηκαν αντικατάσταση για λιγότερα (ανάλογα με το σημείο που εμφανίστηκαν) σε επίσημα επισκευαστικά κέντρα και ειδικά σε νέα μηχανήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή αγγλικά δεν ξέρω, τελικά υπάρχει ελπίδα αντιμετώπισης απο την εταιρία ή θα πρέπει να μάθω να ζω με τις απαίσιες αυτά κουκίδες που χτυπάνε έντονα στο μάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Homecinemakias είπε

Επειδή αγγλικά δεν ξέρω, τελικά υπάρχει ελπίδα αντιμετώπισης απο την εταιρία ή θα πρέπει να μάθω να ζω με τις απαίσιες αυτά κουκίδες που χτυπάνε έντονα στο μάτι;

Πάρε τηλέφωνο σε ένα από τα εξουσιοδοτημένα service της apple στην Ελλάδα να σου πουν. 

Αφού λες το αγόρασες μεταχειρισμένο. Ποιος σου έδωσε τα 2 χρόνια εγγύησης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Το κατάστημα πώλησης Γερμανίας.

Βάλε εδώ το serial number του μηχανήματος να δουμε τι θα σου πει.

https://checkcoverage.apple.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έκανα. Έληξε γράφει μα δεν μιλάω για την επίσημη αντιπροσωπεία αλλα για εγγύηση απ'το κατάστημα. Το τι θα κάνει αυτό με την Apple, δεν γνωρίζω.

Βέβαια, το οτι έχει λήξει η εγγύηση της Apple,  με κάνει να πιστεύω πως την "παντρεύτηκα" την οθονούλα με τα καμμένα pixel's!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...