Προς το περιεχόμενο

Facebook: Πως να δείτε αν υπήρξε κακόβουλη πρόσβαση στο λογαριασμό σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτο που σε καθε θεμα περιμενετε τους "αλλους" για να τους βγειτε απο πανω, γιατι το κανετε?

Το κάνουμε για να μην πεταχτούν και ακούσουμε την καραμέλα πάλι, λες και ανακάλυψαν τον τροχό.

Και πιάνει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, aris1986 said:

Το κάνουμε για να μην πεταχτούν και ακούσουμε την καραμέλα πάλι, λες και ανακάλυψαν τον τροχό.

Και πιάνει..!

Ενω οι "το σβησα και αλλαξε η ζωη μου" τον ανακαλυψαν? 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Χάρης Μυλωνίδης είπε

αυτό το αφιερώνω σε αυτούς που λένε ότι το 2 factor authentication σου παρέχει ασφάλεια, "τρίχες".

Άμα ο άλλος βάλει στόχο ένα σάιτ θα το χακάρει και θα αρπάξει τα δεδομένα που θέλει.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει από τι σε προστατεύει το two factor authentication. 

Δεν προστατεύει τους  servers και τα συστήματα της εταιρείας, που εκεί υπάρχουν άλλα συστήματα ασφαλείας, ούτε εμποδίζει κάποιον να σου υποκλέψει username password και κινητό.

Αυτό που κάνει είναι να σε προστατεύσει από τον κάθε πιτσιρικά ή script kiddie που σου κλέψει email και password, εκεί θα λειτουργήσει το κινητό που θα ενημερωθείς και θα μπλοκαριστεί ο άλλος, επίσης σε βοηθάει στην επαναφορά του προφίλ αν στο κλέψουν. Οι περιπτώσεις σαν τις παραπάνω είναι πάρα πολλές, phissing site, ο τάδε συμμαθητής που θα έρθει σπίτι σου και και θα σου κλέψει το pass όταν πας τουαλέτα, ο τάδε εξυπνάκιας στο σχολείο που θα δει οτι είσαι noob και θα σου κλέψει το pass προσπαθώντας δήθεν να σε βοηθήσει.

Στις περιπτώσεις που hackers κλέψουν χιλιάδες/εκατομμύρια στοιχεία από τους servers, φυσικά δεν σημαίνει οτι μπήκαν στον λογαριασμό σου, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις κοιτάμε να αλλάξουμε password και μένουμε ήσυχοι μέχρι το επόμενο hacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ενω οι "το σβησα και αλλαξε η ζωη μου" τον ανακαλυψαν? 

Οι "το εσβησα κτλπ" ήταν και θα είναι αντικοινωνικοί ασχέτως fb και νομίζουν ότι με το σβήσιμο του προφίλ τους διαφοροποιήθηκαν και θα τους προσέξουν... Εγώ δεν ανήκω εκεί. Κρατάω απλά ότι είναι χρήσιμο και δεν χάνεις χρόνο μηχανικά.

Για αυτό Instagram φουλ στους κ@@@!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ πάντως έχω 10 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα. Κάποιος φίλος μου πριν χρόνια είχε βάλει σαν φώτο προφίλ ένα αρνί από το τραπέζι του Πάσχα και του μπλόκαραν το προφίλ, ζητούσαν ταυτότητα αλλά δεν έδωσε. 

Πάντως, ούτε εγώ πρόκειται ποτέ δώσω κάποιο άλλο στοιχείο πέραν από το όνομά μου. Κινητό καλό είναι να δώσεις σε μια εφαρμογή αν είναι πολύ σημαντική για σένα, κάποιοι θεωρούν τα fb profile τους πολύ σημαντικά.

Δεν θυμάμαι πότε ήταν ο πρώτος χρόνος λειτουργίας, αλλά δεν είχε καν πεδίο τηλ για εγγραφή, και το ίδιο για MySpace, Hi5 και δεν θυμάμαι τι άλλες μλκς κυκλοφορούσαν τότε. Θυμάμαι ειδικά στο YouTube registration ένα disclaimer για αποστολή κινητού και ότι δεν πρόκειται ποτέ να ζητηθεί. Ζήτησαν ταυτότητα από fb γιατί δεν καταχωρούσα αριθμό. Σιγά μην δώσω και αφμ. 

Έχει αλλάξει το νετ ρε, τι να λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου το κλεισανε επειδή είχα όνομα αλλά όχι το πραγματικό επίθετο και με κάνει να απορώ μερικές φορές πως ξέραν ότι δεν ήταν το πραγματικό.

Ζήτησαν ταυτότητα κτλ και πήραν ένα μυδι 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο λόγος που μπλοκάρουν κάποια προφίλ και το FB ζητάει ταυτότητα κλπ είναι για να συλλέξουν πραγματικά στοιχεία.Δήθεν εντόπισαν ύποπτη δραστηριότητσ στον λογαριασμό...

Την 1η φορά μου ζήτησε ταυτότητα,το άφησα έτσι.Οταν ξαναμπήκα μετά από 2-3 ημέρες ζήτησε απλά την ημερομηνία γέννησης,την έβαλα και ξεμπλόκαρε.

Καλό είναι να έχεις βάλει την ρύθμιση στην οποία επιλέγεις 3 φίλους και σε τέτοια περίπτωση βάζεις τα ονόματά τους για να ξεμπλοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Δεν θυμάμαι πότε ήταν ο πρώτος χρόνος λειτουργίας, αλλά δεν είχε καν πεδίο τηλ για εγγραφή, και το ίδιο για MySpace, Hi5 και δεν θυμάμαι τι άλλες μλκς κυκλοφορούσαν τότε. Θυμάμαι ειδικά στο YouTube registration ένα disclaimer για αποστολή κινητού και ότι δεν πρόκειται ποτέ να ζητηθεί. Ζήτησαν ταυτότητα από fb γιατί δεν καταχωρούσα αριθμό. Σιγά μην δώσω και αφμ. 

Έχει αλλάξει το νετ ρε, τι να λέμε.

Ούτε εγώ θυμάμαι πότε άρχισε να λειτουργεί, στην Ελλάδα άρχισε να γίνεται μόδα το 2008-9, τότε άνοιξα λογαριασμό εγώ. Στην αρχή δεν ζητούσαν αλλά μετά από 2 χρόνια περίπου άρχισαν να ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aris1986 είπε

Περιμένοντας τους:

"Μα βρήκα τους συμμαθητές μου εκεί μέσα..."

βρηκα τους συμμαθητες μου αλλα δεν εχω βαλει αριθμο κινητου. :p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, aris1986 said:

Εμένα δεν μου ζήτησαν ποτέ ταυτότητα μάλλον στους περίεργους με φωτο προφίλ τίποτα τοπία, ζωγραφιές κτλπ

Η στα "Γιαννης-Νατασα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 13/10/2018 στις 11:13 ΜΜ, ~mxls~ είπε

Δεν πάνε πολλά χρόνια όταν οι ίδιες γνωστές υπηρεσίες απετρεπαν τους νέους χρήστες να δίνουν προσωπικές πληροφορίες. Μέχρι που μια ημέρα το fb μου ζήτησε ταυτότητα (!) για επιβεβαίωση στοιχείων καθότι δεν συμπλήρωνα τηλ. Ρε αντε γ......ε, όπως ήταν delete. 

Doubt. 

 

Απο ταυτότητα θέλει μονο να φαίνεται φωτογραφία όνομα-επώνυμο τα υπόλοιπα μπορείς να τα σβήσεις οποτε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

Απο ταυτότητα θέλει μονο να φαίνεται φωτογραφία όνομα-επώνυμο τα υπόλοιπα μπορείς να τα σβήσεις οποτε δεν έχεις κάτι να φοβάσαι .

Πάνε χρόνια τώρα, αλλά δεν έκατσα να ασχοληθώ καν με το που το διάβασα.

Αυτο δεν το θυμάμαι ποτέ σε κανένα άλλο σόσιαλ μύδι να μου έχει ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...