Προς το περιεχόμενο

The Haunting of Hill house netflix


star12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελείωσα. Δε τρελάθηκα, το περίμενα καλύτερα για να ΄μαι ειλικρινής. Μια καλή σειρά να περάσεις την ώρα σου.

 

7/10.

Επεξ/σία από Asevastos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Είδα τα πρώτα πέντε επεισόδια. Πάρα πολύ καλή σειρά, κλασικός Φλάναγκαν, έχει ωραίες ιδέες, δημιουργεί τρόμο με έξυπνο στήσιμο (όχι scare jumps), οι χαρακτήρες έχουν πολύ ενδιαφέρον, ο τρόπος που λέγεται η ιστορία είναι άψογος, το πως παίζει με την ψυχολογία σου, το πως ο τρόμος (είτε πρόκειται για κάτι μεταφυσικό, είτε όχι) συνδέεται με πραγματικές φοβίες που έχει πολύς κόσμος...

Ίσως είναι λίίίγο αργή, αλλά εντάξει, κάθε τόσο κάτι θα συμβεί σε κάθε επεισόδιο. Ίσως βοηθάει κάπως ο αργός ρυθμός στην ατμόσφαιρα και το σύνολο της σειράς και δεν είναι ακριβώς πρόβλημα, απλά εμένα με έχει φάει η περιέργεια να δω που θα το πάει και έχω άλλα 5 επεισόδια, που κρατάνε πολλές ώρες και δεν ξέρω πότε θα προλάβω να τα δω και θέλω να την τελειώσω επειγόντως, χεχεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή σειρά πραγματικά. Πάει καιρός που την έχω δει αλλα θυμάμαι ότι από τη μέση και μετά ανεβαίνει κι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeadOrganPlayer είπε

Πολύ καλή σειρά πραγματικά. Πάει καιρός που την έχω δει αλλα θυμάμαι ότι από τη μέση και μετά ανεβαίνει κι άλλο.

Oh, man... δε με βλέπω να κοιμάμαι σήμερα, θα με αναγκάσεις να τα δω όλα! 😄😄

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι εδώ που έχω δει, έχουν στηθεί ουσιαστικά τα πάντα, οι χαρακτήρες, οι φοβίες τους, ο κόσμος της σειράς... Οπότε περιμένω τώρα τη "2η πράξη" να αρχίσει να κάνει όργια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ, είδα και το 6ο επεισόδιο. Κλαπ κλαπ κλαπ, μου έχει σηκωθεί η τρίχα, ήταν εξαιρετικό.

Μου θυμίζει κάτι από Lake Mungo.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john1987 είπε

Συμφωνώ για το ρυθμό - είναι υπερβολικά αργή αρκετές φορές. 

Δες το και πες μας πως σου φάνηκε το φινάλε😊

Δεν άντεξα, τα είδα όλα σήμερα! 😁

Απλά φανταστική η σειρά, όσο πήγαινε γινόταν και καλύτερη, απίστευτο γράψιμο στα τελευταία επεισόδια, συγκινήθηκα πολύ στο τέλος, ακόμη είμαι ταραγμένος και συναισθηματικά πολύ φορτισμένος. Ήταν καλύτερη και απ' ότι τη φανταζόμουν. Χαλάλι και τα αργά μέρη και όλα, άξιζε το ταξίδι. Είχε τόσα πολλά θέματα που συζήτησε, που δεν θα ήξερα από που να ξεκινήσω. Μπορείς να τα δεις από πολλές πλευρές, οικογένεια, φόβος, ασφάλεια, χρόνος, αδιέξοδα...

Ακριβώς αυτό που θέλω από ταινίες τρόμου, να έχουν βαθιές ψυχολογικές βάσεις όλα όσα συμβαίνουν, να μπορώ να βλέπω όλο το ταξίδι και να το καταλαβαίνω σαν μια πραγματική ιστορία, όπου θα μπορούσες να την πεις και χωρίς τον συμβολικά τέρατα, απλά τι περνάνε μέσα τους οι άνθρωποι.

Πραγματικά χαίρομαι που γίνονται τόσο ψαγμένα πράγματα σήμερα.

Μου έφερε στο μυαλό σε πολλά σημεία (εκτός από το Lake Mungo που ήδη ανέφερα), το Abre Los Ojos, το Don't Look Now, το Shining και άλλες αγαπημένες ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 ώρες πριν, Manuel είπε

Ακριβώς αυτό που θέλω από ταινίες τρόμου, να έχουν βαθιές ψυχολογικές βάσεις όλα όσα συμβαίνουν, να μπορώ να βλέπω όλο το ταξίδι και να το καταλαβαίνω σαν μια πραγματική ιστορία, όπου θα μπορούσες να την πεις και χωρίς τον συμβολικά τέρατα, απλά τι περνάνε μέσα τους οι άνθρωποι.

Same here fam και για τα αλλα που ειπες αλλα κυριως αυτο. Αν ειναι απλο scare, θα το προσπερασω.

 :)

*ψυχικη υγεια (διορθωση μετα απο 1μιση χρονο) 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...