Προς το περιεχόμενο

Φοβία με την διάδοση προσωπικών δεδομένων


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Δεν ξέρω για σας, έγω προσωπικά γνωρίζω πολλές κοπέλες που έχουν πολλά που έχουν μοιραστεί μέσω διαδίκτυου που δεν θα ήθελαν να διαρρεύσουν εκτος αυτού και ειδικά σε δικούς τους ανθρώπους. Αν νομίζετε πως πρέπει να είναι κανείς εγκληματίας για να θέλει να μείνει ανώνυμος στο διαδίκτυο κάνετε λάθος. Ίσως θέλει να μοιραστεί κομμάτια του εαυτού του χωρίς να εκτεθεί στο στενό του περιβάλλον. Όπως γίνετε και σε Πόλλα φόρουμ ρε παιδιά. 

Εσείς μπορεί να μην έχετε φετίχ η ιδαιτεροτητες εγώ ξέρω πολλες που έχουν συμπεριλαμβανομενου και εμένα του ίδιου. Το διαδίκτυο ακριβώς λόγω της ανώνυμιας είναι ενα μέρος που μπορεί να εκτεθεί κάποιος ανώνυμα και να βρει αυτό που ψάχνει. Αυτό είναι υπέροχο και μακάρι να παραμένει έτσι. 

Επεξ/σία από Enasagnwstos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όποιος δε θέλει να τον κατασκοπεύουν απλά δεν σερφάρει.

Σερφάρφεις και εκμεταλεύεσαι αυτά που μόχθησαν κάποιοι να δημιουργήσουν θα υποστείς  και τις συνέπειες.Αν δε θέλεις κλείστο και πήγαινε καφενείο ή καφετέρια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, funbreaker είπε

Είχα μια διαφωνία χθες με έναν τύπο ο οποίος:

  • Δεν είχε κανένα κοινωνικό δίκτυο,
  • Απέφευγε να χρησιμοποιεί το google account του
  • Είχε φοβία γενικά με το να μπορούν να έχουν πρόσβαση σε προσωπικά του δεδομένα οι μεγάλες εταιρείες του internet

Εγώ του είπα πως απ την στιγμή που δεν είμαι τρομοκράτης δεν έχω κανένα πρόβλημα αφού οι πληροφορίες αυτές βελτιώνουν τις υπηρεσίες που μου προσφέρονται.

Αυτός συνέχισε να διαφωνεί και είπε πως κάποτε μετά από χρόνια ίσως το μετανιώθω που επέτρεψα να δωθούν τόσα προσωπικά μου δεδομένα. Δεν μπορώ να φανταστώ τον λόγο.

Εσείς τι άποψη έχετε;

Ετσι σκεφτομαι και εγω. Ουτε κλεφτες ειμαστε ουτε τρομοκρατες ουτε εμποροι ναρκωτικων ουτε τιποτα απλοι ανθρωποι ειμαστε. Αν φοβατε το παραμικρο εχει θεμα. Αν φοβατε μην διαρρευσουν τιποτα γυμνες φωτογραφιες εκει οκ μπορει τετοιες φωτογραφιες να τις εχει παντα σε εξωτερικους σκληρους usb και να ειναι παντα offline ωστε να μην φοβατε. Σε αντιθετη περιπτωση και εγω δεν σκαω οταν δεν εχεις κατι να κρυψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προειδοποίηση: το θέμα είναι πολύ ζουμερο και τα λέω πολύ συνοπτικά. Συμπληρώστε τα κενά, ή μη μπαίνετε καν στον κόπο να το διαβάσετε.

Νομίζω πως... εχμ... εστιάζετε στο λάθος πράγμα όσοι αρχίζετε τα περί κατασκοπείας. Σίγουρα υπάρχει όντως μέχρι και θέμα κατασκοπείας, αλλά ο τρόπος με τον οποίο ακουμπάει τις ηλεκτρονικά καταγεγραμμένες πληροφορίες αφορά stalkers και πράγματα όπως το ξεβράκωμα των Ρώσων πρακτόρων από το Bellingcat, όχι εσάς.

Ούτε το ότι έχετε ανεβάσει τη μούρη σας στο Facebook σας αφορά. Πού ξέρεις αν θα το μετανιώσεις, λέει το παλικάρι στην ιστορία. Η απάντηση είναι πως φίλε, ξέρω πως αυτό που κάνει κοινωνικά όλος ο κόσμος δεν πρόκειται να το μετανιώσω επειδή είμαι στη συντριπτική πλειοψηφία. Μπορεί μετά από πολλά χρόνια, όταν τα κοινωνικά δεδομένα αλλάξουν πάλι, να αποδειχτεί ότι ήταν κριντζ και λάθος, αλλά να το μετανιώσω δε νομίζω. Φάση είναι μόδα το tattoo και όλοι (όλοι όμως, όχι όσοι έχουν στην πραγματικότητα) έχουν tattoo. Υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσουν παραπάνω από την τάδε γκόμενα που χώρισαν ή δε χώρισαν; Όχι.

Αυτό που σίγουρα σας (μας) αφορά είναι ο καπιταλισμός. Το ότι μπορεί να χεστήκαμε αν ο Τάκης τη βρίσκει με cross dressing και bloody mary, αλλά δεν χεστήκαμε καθόλου που για 20 ευρώ μπορώ να δείξω την καταχώρησή σου σε 1000 άτομα 20-29 που μένουν βόρεια προάστια και γουστάρουν cross dressing και ποτά με ντομάτα. Call me Cambridge Analytica.

Το confirmation bias και τον εκτός ελέγχου καπιταλισμό να φοβάστε, και να πολεμάτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Τελικα  μαθαμε ποιες υπηρεσιες βελτιωνονται με την αποθηκευση των προσωπικων μας δεδομενων ? 😅

Η τσέπη τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δακτυλικά αποτυπώματα και τα χαρακτηριστικά προσώπου που έχουν σαν ασφάλεια τα κινητά μας, αναρωτήθηκε κάνεις; Εγώ προβληματίζομαι και για αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, Praetorianos said:

Όλες αυτές τις ερωτήσεις της έκανα γιατί κι εσύ λοιπόν, όπως και αρκετοί φίλοι που έχουμε κάνει ακριβώς την ίδια κουβέντα κάνετε την εξής λανθασμένη (όχι αβάσιμη, λανθασμένη) υπόθεση ότι τα δεδομένα είναι (α) ασφαλή, (β) anonymised, (γ) δεν μοιράζονται με τρίτες εταιρίες, (δ) είναι επεξεργάσιμα μόνο σε aggregated μορφή (δεν τους νοιάζει ο funbreaker σαν μονάδα)

Το (α) νομίζω δεν θέλει καν απόδειξη, τεχνολογικό site είμαστε, Fappening, Cambridge Analytica και οι ατέλειωτες βάσεις δεδομένων από leaks στο net αρκούν.

Για το (β), βάζω το παρακάτω:

Για το (γ)

Για το (δ) ναι προς το παρόν λόγω των "αδύναμων" αλγορίθμων που έχουμε στη διάθεση μας και λόγω κόστους αποθήκευσης/επεξεργασίας, οι εταιρίες μπορούν να εκμεταλλευτούν μόνο σε aggregated level τα δεδομένα.

Στα επόμενα 10 χρόνια θα είναι πανεύκολο/πάμφτηνο να σηκώνεις σε μια βάση δεδομένων structured/unstructured data εκατομμυρίων ανθρώπων από τη στιγμή της γέννησης τους, και κάθε ένας από αυτούς να γίνεται individually track, ανεξαρτήτως συσκευής που χρησιμοποιεί.

Οπότε ναι από τη μία κάποιος θα έχει απίστευτες ευκολίες γιατί το Starbucks που συχνάζω θα ξέρει ότι κάθε Τρίτη που βρέχει γουστάρω διπλό espresso caramel με μισή κουταλιά καρύδα και θα τον έχει έτοιμο το δευτερόλεπτο που θα πατάω μέσα στο μαγαζί, από την άλλη η ασφαλιστική μου επίσης (έχει το potential να) ξέρει ότι ο τρίτος μου ξάδερφος έπαθε καρκίνο στον πνεύμονα στα 34 του, ο παππούς μου είχε εισαχθεί στο νοσοκομείο για PET CT και ακτινογραφία πριν από 4 χρόνια, κι εγώ έψαξα για συμπτώματα αυξημένων πονοκεφάλων πριν από 2 μήνες.

Όλα τα παραπάνω μπορεί ο οποιοσδήποτε να πει, δεν με ενδιαφέρει ή τα benefits σήμερα είναι πολύ μεγαλύτερα από τις φανταστικές ιστορίες που ενδεχομένως/ίσως/μπορει να σκάσουν σε 20 χρόνια ή και ποτέ. Απλά προσπαθώ να σου μεταφέρω ένα άλλο σκεπτικό (το οποίο δεν ασπάζομαι 100%, απλά το "καταλαβαίνω") και γιατί το "αφού δεν είμαι τρομοκράτης" δεν στέκει.

Πολύ χαίρομαι όταν έχω τέτοιες ωραίες απαντήσεις.

Για να δούμε μήπως και έχεις δίκιο.

Πάμε στο (α):

Λες πως πιστεύω πως είναι ασφαλή.

Όχι δεν το πιστεύω, δεν το είπα ποτέ, δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη σε εταιρίες τύπου google & fb πως θα φερθούν με ηθική και δεν θα πουλήσουν τα δεδομένα.

Οπότε υπάρχουν 2 περιπτώσεις διαρροής:

1. Σε εταιρίες προς εμπορική εκμετάλευση

2. Με κάποιο τρόπο σε γνωστούς μου, γκόμενες, γείτονες

Το 1 δεν το θεωρώ δυνατό, αλλά όχι λόγο να έχω πρόβλημα με την διάδοση δεδομένων μου. Θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.

Το 2 δεν το θεωρώ πιθανό. Τουλάχιστον όχι τόσο πιθανό που να αντισταθμίζει τα ωφέλη και την ταλαιπωρία από την προσπάθεια απόκρυψης δεδομένων.

Πάμε στο (β):

Παρουσιάζεις ένα παραδειγμα που απ ότι κατάλαβα η ίδια η αυστραλιανή κυβέρνηση δημοσίευσε κάτι δεδομένα που άμα καιγόσουν μπορούσες να τα ταυτοποιήσεις. Υποθέτω πως αυτό που θες να πεις είναι πως ακόμα και ανώνυμα δεδομένα μπορούν εύκολα να ταυτοποιηθούν. Δεν διαφώνησα ποτέ. Σου το δίνω αλλά για να αλλάξω γνώμη θα πρέπει να καταλήξουμε πως μετά την ταυτοποίηση θα μπορούν και να διαδοθουν ή να χρησιμοποιηθουν με τρόπο που θα επηρρεάσουν αρνητικά την ζωή μου. Άρα το (β) δεν αρκεί από μόνο του για να είναι πρόβλημα.

Πάμε στο (α) μαζί με το (β):

Όπως είπα πριν έχουμε τα 1α και 1β.

Το 1β έφυγε για τους λόγους που έγραψα.

Στο 1α υποτίθεται πως τα δεδομένα θα είναι ήδη ταυτοποιημένα αν πάμε για χρήση σε εταιρίες (ασφαλιστικές κτλ) άρα φεύγει όλο το (β).

Πάμε στο (γ):

Αν τα δεδομένα μοιράζονται σε τρίτες εταιρίες οι οποίες έχουν το δικαίωμα να τα χρησιμοποιούν με τρόπο επιβλαβή σε μας, τότε το πρόβλημά μας δεν πρέπει να είναι η 'υπαρξη των δεδομένων αλλά πως τους έχει δοθεί το δικαίωμα να αξιοποιούν με τέτοιο τρόπο προσωπικά δεδομένα.

Ακόμα κι αν δεν υπήρχαν αυτά τα δεδομένα, αν έχουν το δικαίωμα, θα βρουν τρόπο να βρουν δεδομένα. π.χ.εξετάσεις dna απ τις ασφαλίστικές εταιρίες ή και πολλά άλλα που έχουμε δει σε ταινίες.

Οπότε με το να φοβόμαστε για τα δεδομένα μας, έχουμε πρόβλημα με το όπλο και όχι με αυτόν που μας πυροβολεί. Ή ακόμα καλύτερα με αυτόν που επιτρέπει σε κάποιον να μας πυροβολεί (κράτος), καθώς ακόμα κι αν του πάρεις το όπλο, θα βρει εύκολα άλλο.

Πάμε στο (δ):

Συμφωνώ αλλά δεν έχει σημασία λόγω γ.

 

Ευχαριστώ για το άλλο σκεπτικό που μου μετέφερες αλλά δεν βρίσκω λόγους να το ασπαστώ με βάση τα παραπάνω.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει καποιος να μας αναφερει καποια παραδειγματα κακοβουλης και βλαβερης χρησης, η εστω ζημιογονας προς καποιον-καποιους, προσωπικων δεδομενων απο εταιρια;

ωραια η ουτοπια οτι στο μελλον θα γινει το μεγαλο μπαμ με ολα αυτα που μαζεψαν οι κακοι, αλλα προς το παρον μονο σε διαφημισεις βλεπω να χρησιμοποιουνται. οπως επισης και το να τα εχουν ολα διαθεσιμα οι υπερδυναμεις παλι θελω να ακουσω παραδειγματα κακοβουλης χρησης τους. 

εγω προς το παρον καθε μερα διαλεγω απο που θα γυρισω πιο γρηγορα σπιτι με τρομερη ευκολια λογω google maps... ενα παρα πολυ μικρο παραδειγμα καθημερινο, αν καθησω θα βρω απειρα.

(ps δεν ειμαι προκατειλημμενος ρωταω με ειλικρινεια να ακουσω τις αποψεις σας)

(ps2 επισης καλυτερα να μην ακουσω οτι ολα αυτα θα οδηγησουν σε μια περιεργη κοινωνια στυλ black mirror πληζ)

Επεξ/σία από fuz10n
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, GothicCrusader said:

Πάνω στο:

Θα έλεγα ότι πρώτον είναι υποκειμενικό το αν βελτιώνονται οι υπηρεσίες ή όχι. Πολλοί δεν θεωρούν ότι βελτιώνονται. Δεύτερον οι «μεγάλες» εταιρείες δεν μαζεύουν τα δεδομένα για να δουν αν είσαι τρομοκράτης ή όχι. Οπότε το να χρησιμοποιείς το αν είσαι τρομοκράτης ή όχι ως κριτήριο για να αποφασίσεις αν θα δώσεις τα προσωπικά σου δεδομένα σε μία ιδιωτικη εταιρεία δεν έχει καμία βάση. Θα μπορούσε να πεις  επειδή «δεν είμαι βάτραχος => δίνω πληροφορίες ...» Οι μεγάλες εταιρείες του Ίντερνετ δεν θα σε κυνηγήσουν αν είσαι τρομοκράτης (άλλος θα σε κυνηγήσει) και δεν συλλέγουν δεδομένα για αυτό.

Επειδή με βάση τα παραπανω που είπα, δεν θεωρώ πιθανό να μου δημιουργήσει πρόβλημα η ροή δεδομένων προς διάφορες εταιριες,

ο μόνος λόγος να κινδύνευα απ την διάδοση των προσωπικών μου πληροφοριών θα ηταν να ήμουν τρομοκράτης και να με συλλάμβανε το fbi θεωρώντας πως η fb και η google συνεργάζονται με τις αρχές για τέτοιες περιπτωσεις.

Το να ήμουν βάτραχος και να διαδίδονταν προσωπικές πληροφορίες μου δεν μου φαίνεται επικίνδυνο.

6 hours ago, GothicCrusader said:

Δεν το ξέρει κανείς. Αν μπορούσε να προβλέψουμε κάτι τέτοιο θα είχαμε ήδη προεξοφλήσει τις (σχετικές ) επιλογές που θα κάναμε όλοι σήμερα.

Εγώ θα το πήγαινα αλλιώς: Το πρώτο επίμαχο ερώτημα είναι αν επηρεάζεσαι από το οπτικό υλικό/διαφημίσεις που επιλέγουν οι «μεγάλες εταιρείες του Ίντερνετ». Παλιά, τουλάχιστο στα δικά μου μάτια, το pc ήταν pc και η τηλεόραση ήταν τηλεόραση. Και τηλεόραση δεν έβλεπα σχεδόν ποτέ, ούτε διαφημίσεις. Τα τελευταία χρόνια λοιπόν γίνεται μεγάλη προσπάθεια το pc να ενωθεί με την τηλεόραση. Οπότε αυτό δημιουργεί το ερώτημα: Το οπτικό υλικό/διαφημίσεις της πισιτηλεόρασης επηρεάζει τις επιλογές σου, κατ επέκταση τις πράξεις σου και τελικά το αν θα φτάσεις στους στόχους σου γρηγορότερα ή όχι; (hint: δεν είναι η απάντηση η ίδια για όλους τους ανθρώπους).

Αν όχι τότε είτε βελτιώνονται οι υπηρεσίες είτε όχι δεν κάνει πραγματική διαφορά για εσένα. Οπότε δεν έχεις λόγο να δίνεις τα προσωπικά δεδομένα σου.  Το ότι βελτιώνεται κάτι δεν σημαίνει ότι το κάνει χρήσιμο.

Αν ναι, τότε έχεις λόγο να μην τα δίνεις γιατί αφού επηρεάζονται οι επιλογές και οι πράξεις σου από το οπτικο υλικό/διαφημίσεις  που το επιλέγει άλλος, η πισιτηλεόραση γίνεται μέσο αυτός ο άλλος να μπορεί να επηρεάσει τη ζωή σου αν λύσει το ποια είναι η σύνδεση της συμπεριφοράς σου και του οπτικού υλικού που επιλέγει. Υπάρχει σχετικό quote (δεν θυμάμαι πηγή) που έλεγε: «η τηλεόραση αφήνει να μπει στο σπίτι σου αυτός που δεν θα άφηνες ποτέ να μπει από τη πόρτα». Απλά αυτός ο κάποιος στην τηλεόραση μίλαγε στο «μέσο θεατή» και δεν ήξερε ποιος είσαι εσύ, ενώ αυτός ο κάποιος στην πισιτηλεόραση θα μπορεί να μιλάει συγκεκριμένα και ξεχωριστά  σε κάθε «εσένα».

Το δεύτερο επίμαχο ερώτημα είναι τι θα έκανες εσύ αν εσύ είχες απόλυτη πρόσβαση στα δεδομένα αυτά.

Εσύ μπορείς να μου πεις ότι δεν θα έκανες τίποτα. «Εγώ (?)» αυτό που θα έκανα θα ήταν ανάλυση και ξανά αναλύση και ξανά ανάλυση για να βρω αν υπάρχει τρόπος να επηρεάζω μαζικά τη συμπεριφορά του ανθρώπου σε υποσυνείδητο επίπεδο και να προβλέψω. Να προβλέψω τι ώρα τρώνε, τι ώρα κλάνουν, τι ώρα αναπνέουν και να χαίρομαι που δεν τους νοιάζει που το προβλέπω. Να κάνω τους ταϋλανδούς να μην πιστεύουν ότι ο βασιλειάς τους είναι θεός και ον υπεράνω, να κάνω τους Αμερικάνους να μην στέλνουν τα παιδιά τους να βομβαρδίζουν ξένες χώρες κλπ, να κάνω τους Γερμανούς να πιστεύουν ότι οι Έλληνες είναι δουλευταράδες και αν μπορώ, γιατί όχι, να κουνάω τον κόσμο σαν μαριονέτες.

Αν αντιλαμβάνεσαι αυτό το «εγώ (?)» τι σημαίνει τότε μπορείς να φανταστείς τη ρουλέτα που κάποιοι στοιχηματίζουν ότι γυρίζει ενώ άλλοι όχι.

Τέλος, το τρίτο ερώτημα, επίσης αναπάντητο, είναι στην περίπτωση που υπάρχει ο «εγώ (?)» και που γυρίζει η ρουλέτα αν κάνει διαφορά τελικά να μην δώσεις τα προσωπικά δεδομένα σου.

Γιατί, αν ισχύει, είμαστε τόσοι πολλοί που σύντομα θα μπορώ να σε προβλέψω και χωρίς να χρειάζεται να μου δώσεις τίποτα.

Ως προς τις διαφημίσεις:

Δεν επηρρεάζομαι από διαφημίσεις. Επίσης μπορείς να τις απενεργοποιήσεις.

Οι υπηρεσίες μου που βελτιώνονται δεν είναι οι διαφημίσεις αλλά η υπηρεσία αναζητησης, οι υπηρεσίες χαρτών και το typing. Ίσως και άλλες που δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα.

Ως προς το 2ο ερώτημά σου:

Με αυτό που λες "τι θα έκανες εσύ αν έιχες αυτα τα δεδομένα" δεν καταλαβαίνω που το πας. Σε κάποια θεωρία συνομωσίας; Μας ξεκάζουν κτλ? Οκ κι αν χρησιμοιποιούν τα δεδομένα μας για να μας ψεκάζουν και να μας κάνουν μαριονέτες η μεγάλη μας επανάσταση είναι να κάνουμε logout στο google account πριν κάνουμε αναζήτηση ή και να μπούμε από proxy άμα λάχει. Επόμενο βήμα: αλουμινόχαρτο στο κεφάλι.

Ως προς το 3ο ερώτημά σου:

Δεν θεωρώ πως υπάρχει αυτό που λες κι αν υπάρχει έχουμε πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα και το αν δίνουμε δεδομένα online είναι επουσιώδες καθώς το μεγαλύτερο αυτό πρόβλημα δεν θα εξαλειφθεί αν του κόψουμε τα δεδομένα.

 

1 hour ago, bluesattack said:

Τελικα  μαθαμε ποιες υπηρεσιες βελτιωνονται με την αποθηκευση των προσωπικων μας δεδομενων ? 😅

Είπα μερικές.

27 minutes ago, tempes said:

Για τα δακτυλικά αποτυπώματα και τα χαρακτηριστικά προσώπου που έχουν σαν ασφάλεια τα κινητά μας, αναρωτήθηκε κάνεις; Εγώ προβληματίζομαι και για αυτά

Τί ακριβώς φοβάσαι μην αντιγράψουν την ομορφιά σου ή μην δουν την μοίρα σου στα δάχτυλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Επειδή με βάση τα παραπανω που είπα, δεν θεωρώ πιθανό να μου δημιουργήσει πρόβλημα η ροή δεδομένων προς διάφορες εταιριες,

ο μόνος λόγος να κινδύνευα απ την διάδοση των προσωπικών μου πληροφοριών θα ηταν να ήμουν τρομοκράτης και να με συλλάμβανε το fbi θεωρώντας πως η fb και η google συνεργάζονται με τις αρχές για τέτοιες περιπτωσεις.

Το να ήμουν βάτραχος και να διαδίδονταν προσωπικές πληροφορίες μου δεν μου φαίνεται επικίνδυνο.

 

Το θεμα δεν ειναι μονο η ροη αλλα και η διαρροη.Υπαρχει οικονομικο εγκλημα, υπαρχουν κυκλωματα, υπαρχουν εκβιαστες , υπαρχουν χιλιοι δυο στους οποιους μπορει να καταληξει μια λιστα δεδομενων.Εγου σου λεω οτι καποιος εχει γραφτει σε ενα online date site και εχει δωσει προσωπικα στοιχεια.Δηλαδη να κανουν βολτες τα προσωπικα στοιχεια και οι σεξουαλικες του προτιμησεις μεχρι καποια στιγμη να πεσει θυμα εκβιασμου, λογω και της οικονομικης  του επιφανειας ? Επειδη ελα μωρε, το πολυ πολυ να του βγει μια διαφημιση με βιαγκρα, αναμεσα στις διαφημισεις για το ταδε αυτοκινητου και tablet 

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Το θεμα δεν ειναι μονο η ροη αλλα και η διαρροη.Υπαρχει οικονομικο εγκλημα, υπαρχουν κυκλωματα, υπαρχουν εκβιαστες , υπαρχουν χιλιοι δυο στους οποιους μπορει να καταληξει μια λιστα δεδομενων.Εγω σου λεω οτι καποιος εχει γραφτει σε ενα online date site και εχει δωσει προσωπικα στοιχεια.Δηλαδη να κανουν βολτες τα προσωπικα στοιχεια και οι σεξουαλικες του προτιμησεις μεχρι καποια στιγμη να πεσει θυμα εκβιασμου, λογω και της οικονομικης  του επιφανειας ? Επειδη ελα μωρε, το πολυ πολυ να του βγει μια διαφημιση με βιαγκρα, αναμεσα στις διαφημισεις για το ταδε αυτοκινητου και το δεινα tablet 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bluesattack said:

Το θεμα δεν ειναι μονο η ροη αλλα και η διαρροη.Υπαρχει οικονομικο εγκλημα, υπαρχουν κυκλωματα, υπαρχουν εκβιαστες , υπαρχουν χιλιοι δυο στους οποιους μπορει να καταληξει μια λιστα δεδομενων.Εγου σου λεω οτι καποιος εχει γραφτει σε ενα online date site και εχει δωσει προσωπικα στοιχεια.Δηλαδη να κανουν βολτες τα προσωπικα στοιχεια και οι σεξουαλικες του προτιμησεις μεχρι καποια στιγμη να πεσει θυμα εκβιασμου, λογω και της οικονομικης  του επιφανειας ? Επειδη ελα μωρε, το πολυ πολυ να του βγει μια διαφημιση με βιαγκρα, αναμεσα στις διαφημισεις για το ταδε αυτοκινητου και tablet 

Μα είναι λόγος τώρα να ζω σαν κυνηγημένος για την πιθανότητα που λες;

Να διαρρεύσουν δηλαδή από ατύχημα ή χακάρισμα τα στοιχεία κάποιων χρηστών και να δουν ότι αγόρασα δικτυωτό καλτσόν και αυτό με κάποιο τρόπο να το δει και όλος ο κύκλος μου;

Όχι, δεν το θεωρώ σοβαρή επένδυση χρόνου και φαιάς ουσίας να αποφεύγω να δίνω δεδομένα γι αυτή την ακραία πιθανότητα. Και ακριβώς επειδή είναι ακραία, γι αυτό το θεωρώ μανία καταδίωξης και αλουμινόχαρτο στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, funbreaker είπε

Μα είναι λόγος τώρα να ζω σαν κυνηγημένος για την πιθανότητα που λες;

Να διαρρεύσουν δηλαδή από ατύχημα ή χακάρισμα τα στοιχεία κάποιων χρηστών και να δουν ότι αγόρασα δικτυωτό καλτσόν και αυτό με κάποιο τρόπο να το δει και όλος ο κύκλος μου;

Όχι, δεν το θεωρώ σοβαρή επένδυση χρόνου και φαιάς ουσίας να αποφεύγω να δίνω δεδομένα γι αυτή την ακραία πιθανότητα. Και ακριβώς επειδή είναι ακραία, γι αυτό το θεωρώ μανία καταδίωξης και αλουμινόχαρτο στο κεφάλι.

Τοτε τι ρωτας ? Αφου εχεις αποφασισει εκ των προτερων.Ολοι για αλουμινοχαρτα και ιλουμινατι λενε, μεχρι τους βουτηξουν τα στοιχεια καμμιας πιστωτικης 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, bluesattack said:

Τοτε τι ρωτας ? Αφου εχεις αποφασισει εκ των προτερων.Ολοι για αλουμινοχαρτα και ιλουμινατι λενε, μεχρι τους βουτηξουν τα στοιχεια καμμιας πιστωτικης 😂

Ε τί τι ρωτάω. Μπορεί να έκανα λάθος και να είχε δίκιο ο άλλος για κάποιον λόγο που δεν είχα σκεφτεί.

Η λογική ποια θα ήταν, να ρωτάω ενώ συμφωνώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προσωπικό μου αριθμό τηλεφώνου που είχαν δώσει σε τρίτους ώστε να με παίρνουν και να πουλάνε πράγματα ποιος με ρώτησε; όπως και έναν wind και cosmote που είχα. Πέρα ότι αντάλλαζαν οι εταιρίες μεταξύ τους λίστες χρηστών τους, εμένα γιατί να με ενοχλούν έτσι; Εγώ το ζήτησα;

Είναι πιο βαθύ από μονο το internet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...